RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Araba İşte Böyle Boyanır :)

+36
alper93
dal_fatih
Gökhan
renta
kudal
EnergyBlue
TRKR
livan08
yussuz
beyaz reno
AdnanSim
trakyali22
lıon
staplis
Schakal
rdmaksl
onurfairway
quiksiLver
safranliyim
RenaulToroSw
92gte_ereğlili
Evliya Çelebi
93 spring
modi
KAANPAKAY
barut
burcinhan
renault9spring
burak34
r9_dynamique
Renault9
Cihangir KALKAN
olvne
samsunlu R-9
karadeniz
XDiscovery
40 posters
Sayfaya git : Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sonraki
YazarMesaj
93 spring

93 spring

Aracınızın Modeli : param olunca range rower,para bitti game ower

Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty
MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-29, 14:36

içerde boya yapıcan dimi abi,bence it içeri orda boya,ellerine sağlık,şimdi özenip,soyacam benim aracı ama saç çıkmayacak korkarım Very Happy
renault9spring

renault9spring

Doğum tarihi : 14/08/90
Aracınızın Modeli : renault 9 spring

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-29, 15:30

abi astar süper olmuş.bu işi yaptıysan boyadan sakın korkma. boyanın bundan daha zevkli ve kolay olacağını göreceksin. astara zımpara vurduktan nemli bir bezle sil ve kurut ve hemen boyaya başla. astarı tinerle silmeni kesinlikle tavsiye etmem. Exclamation aksi taktirde astarın üzerinde bezin şekillerini görebilirsin. astarı boya olarak düşünmemek gerekir. Exclamation bende bu hatayı yapmak üzereydimki dedem tarafından anında uyarıldım. astara tiner vurulmaz yoksa görürsün bezin izlerini astarda. birde abi baktın astarda bir yerde unuttuğun bir yer gördün neyse aldın eline macunu vurdun zımparaladın ve oranın ve yanındaki alanında astarını mecburiyetle kazıyacaksın. sakın birşey olmaz deme bunun üzerine boya vururum kapanır deme tekrar astar at ve zımparaladıktan sonra o bölgeyle beraber boya at. Exclamation yoksa uzakatan baktığın o bölgenin yama olduğunu görebilirsin 5 kat boya vursan bile çünkü boya bir süre sonra emilir ve astardaki hatalar ortaya çıkar bunun için çok az hata olması gerekir ki kötü görünmesin. Exclamation kolay gelsin. Very Happy
samsunlu R-9

samsunlu R-9

Doğum tarihi : 01/01/00
Aracınızın Modeli : .

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-29, 15:52

Usta kaça boyuyosun ? Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Icon_biggrin , ciddi diyorum astar süper görünüyor Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 890823
Boya faslına geçmeden önce sanırım bir solüsyon vardı zımparalanmış yüzeyi temizce silmek için Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Icon_rolleyes , yinede nemli bir iki bez iş görür ,ayrıca sildikten sonra kuru yüzeye el yordamıyla yoklama yapabilirsiniz , bitmiş bu iş tebrik ederim.
XDiscovery

XDiscovery

Doğum tarihi : 08/12/75
Aracınızın Modeli : 1994-Rainbow

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-29, 16:19

Sağolun arkadaşlar, sizlerin tavsiyeleri,yardımları ile buraya kadar geldim. Yarın en ince zımparayı yapacağım. Boyacı mumlu bez verdi 2 tane. Zımparadan sonra onlarla sileceğim. Yalnız zımparadan hemen sonra boya yapmak gerekiyormu ? Yarın sabah başlasam akşama zımpara ancak biter...akşam akşamda boya yapılmaz. Ertesi gün sabaha kadar bekleyemezmi bu boya ?
renault9spring

renault9spring

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-29, 16:58

abi şu şekilde yapabilirsin. zımpara işini bitirirsin yerleri ıslatırsın. ertesi gün nemli bezle silersin kurur tüm kontrollerden sonra mumlu bezle fazla bastırmadan tüm arabayı sil. boyaya hemen geç. abi olursa bu şekilde olur yoksa Allah korusun emeklerin yarısı boşa gider. Exclamation
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-29, 17:37

renault9spring demiş ki:
abi şu şekilde yapabilirsin. zımpara işini bitirirsin yerleri ıslatırsın. ertesi gün nemli bezle silersin kurur tüm kontrollerden sonra mumlu bezle fazla bastırmadan tüm arabayı sil. boyaya hemen geç. abi olursa bu şekilde olur yoksa Allah korusun emeklerin yarısı boşa gider. Exclamation

Dostum bu iş bu kadar tehlikeli ise yani zımparadan hemen sonra boya atılması gerekiyorsa başka formül düşüneyim o zaman. Mesela yarın 500 lük zımpara ile kaba zımparasını yapayım ertesi gün sabahta 1000 lik ince zımpara ile son zımparasını geçeyim ve hemen sonra mumlu bezle sileyim hemen boyasını yapayım.
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-29, 17:59

valla benim için süper abi... Very Happy
http://www.ladatr.com
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-29, 18:02

karadeniz demiş ki:
valla benim için süper abi... Very Happy

Dur Deniz daha boya var Sad
renault9spring

renault9spring

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-29, 18:47

abi kaba zımpara derken Question Question Question abi astara kaba zımpara vurulmaz. vurdun diyelim 0 zımpara attığın zaman çizikleri yok edemez.buda emeğin boşa gitmesi demektir. astarı komple kazıyıp arabayı komple soyup soğana çevirip tekrar astar atman gerekir.astara vuracağın zımpara en küçük zımpara yani 0 zımpara olmalıdır. Exclamation
renault9spring

renault9spring

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-29, 18:48

abi dediğin plan güzel ama kaba zımparayı kaldıralım o listeden Exclamation Very Happy Very Happy
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-29, 19:52

Kaba zımpara dediğim 500 numara yani ince sayılırdı ama seni mi kıracağım Smile Direk 1000 numara yaparım o zaman.....
renault9spring

renault9spring

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-29, 20:13

XDiscovery demiş ki:
Kaba zımpara dediğim 500 numara yani ince sayılırdı ama seni mi kıracağım Smile Direk 1000 numara yaparım o zaman.....

abi sağolasın. kolay gelsin. :tamam: :
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-29, 20:29

renault9spring demiş ki:
XDiscovery demiş ki:

abi sağolasın. kolay gelsin. :tamam: :

Senin daha önce dediğin birşey kafama takıldı ; Boya dalgalı bile olsa pasta-cila ile düzelir demiştin. Boyanın üzerine vernik atıldıktan sonra iş işten geçmiş olmuyormu ? Kahverengi pasta dediğin şey verniğin altındaki boyayı düzeltebilecek mi ? Şayet öyle ise ben bu boyayı çok rahar yaparım. Hatta türkü söyleye söyleye boyarım Smile
renault9spring

renault9spring

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-29, 20:36

abi vernikli boyada şöyle birşey var vernikte boyanın bir katı olacağı için dalgalanmalar vs hatalar boyada kalacak ve attığın vernik bunların üzerinde bir kat oluşturacak pasta vurduğun zaman düzeltmesine düzeltirsin ama verniği pastayla sökmüş olursunki bu kötü bir durum oluşturur. bunun için az hatayla boya atmaya çalışmak lazım. baktınki hatalar felan çok var bu zaman verniği atmamak gerekir boya tam oturduktan sonra (bir ay) pasta atarsın sonra vernik atarsın ve cila atarsın buda işin süresini uzatır. bence yapabileceğin kadar az hata yap sonuçta metalik boya olmadığı için daha az hataya müsait. en kötü durumda bir ay beklersin pasta atarsın sonta vernik atarsın bir ay sonrada cila atarsın tabi eğer çok hata yaparsan bu olur yoksa öyle ufak tefek hatalar olur araba bu sonuçta tam hatasız olmaz. boya vb hatalar sıfır arabalrda bile olabiliyor elini korkak alıştırmamak lazım. Wink
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-29, 20:39

Atacağım boya metalik ama...Boyacının dediğine göre boya ile vernik bir bütünmüş. Boya atar atmaz hiç beklemeden verniği atmak gerekiyormuş. Yoksa vernik tutmuyormuş.
renault9spring

renault9spring

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-29, 20:42

abi vernikli boya farklı diye biliyorum. metalik boyaya vernik olurmu onuda bilmiyorum. ben benim arabayı yaparken yandaki boyacıda metalik boyaya ya vernik atmıştı yada tam tersiydi. pul pul olmuştu.metalik boya vernik tutmuyor bildiğim kadarıyla sen boyacıya sordunmu böyle birşey.? Question
renault9spring

renault9spring

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-29, 20:44

abi vernik atbiki boyanın bir katı ama metaliğe vernik oluyormu bilmiyorum. yanlışlık olursa hem emek hem para gider ben bir arşivime bakayım Wink (dedem) senin için sorarım. Wink
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-29, 20:45

renault9spring demiş ki:
abi vernikli boya farklı diye biliyorum. metalik boyaya vernik olurmu onuda bilmiyorum. ben benim arabayı yaparken yandaki boyacıda metalik boyaya ya vernik atmıştı yada tam tersiydi. pul pul olmuştu.metalik boya vernik tutmuyor bildiğim kadarıyla sen boyacıya sordunmu böyle birşey.? Question

Yok ben yanlış anlattım galiba. Boyacının dediği aynen şu ; Boyayı atar atmaz peşinden verniği at. Yoksa vernik boyayı tutmaz.
renault9spring

renault9spring

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-29, 20:48

abi boyacı demiş ama sana nedenini açıklamamış. boyayı attıktan sonra boya kurur ve emilir bu emilim sırasında havadaki bilimum parçaları toplar. ve donar bunun üzerine vernik atarsan tutmaz çünkü boyayla tam bütün olamayacaktır. eğer zorda kalınırsa 0 zımpara ile boyanın üzerinden geçilip sonra vernik atılıyor (yan boyacı komşumda görmüştüm.) buda ilk halinden daha iyi sonuç verebilitor ben bir arşive sorayım. Wink
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-29, 20:54

renault9spring demiş ki:
abi boyacı demiş ama sana nedenini açıklamamış. boyayı attıktan sonra boya kurur ve emilir bu emilim sırasında havadaki bilimum parçaları toplar. ve donar bunun üzerine vernik atarsan tutmaz çünkü boyayla tam bütün olamayacaktır. eğer zorda kalınırsa 0 zımpara ile boyanın üzerinden geçilip sonra vernik atılıyor (yan boyacı komşumda görmüştüm.) buda ilk halinden daha iyi sonuç verebilitor ben bir arşive sorayım. Wink

Tamam dostum bunu bana detaylı bir şekilde öğreniverirsen inan çok makbule geçer.... Tam zurnanın zırt dediği noktaya geldim.Yanlış birşey yapmak istemiyorum.

Not ; Sorarken özellikle metalik boya olduğunu belirt istersen...çünkü bu farklı diğer düzlerden...
renault9spring

renault9spring

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-29, 21:33

abi arşivden alıntı. Wink metalik boya da astar çok önemliymiş astara bir miktar boya katılmazsa ilerde renk kaybı olabiliyormuş.renk tutturulamayabiliyormuş. içindeki parlayan parçacıklar yüzeye dikine yapışarak leke oluşturabiliyormuş. dikkatli olmak gerekirmiş. metalik boya çok özgüven ve dikkat istermiş.vernik işi sakatmış.yeni arabalrda bile atılan vernik çok az zamanda atma yapabiliyormuş. buda kötü bir görüntüye sebep olabiliyormuş.tek bir hatada başa dönülebiliyormuş.(en çok korktuğum şeylerden bir tanesidir.)verniksizde kullanılabiliyormuş. cila parlamasında ve korumasında yeterli olabiliyormuş. düz dediğimiz boya nın adı opakmış. opak boyanın uygulamnması daha kolaymış falan filan işte. bu vernik işini yaptıracam atmış falan birşeyler diyerek boyacıların ağzından almak gerekiyormuş. vernik hakkında bilgiyi ustadan almak lazımmış yukardaki numarayla. Very Happy boyadaki hatakların giderilebilmesi için vernik atılmadan önce pasta atılmnası gerekiyormuş.(abi önceden söylemiştim). daha başka şeyler alamadım yatacakmış. abi geç olsun güç olmasın. kafaya takma sende bu azim varken elinden Allah 'ın izniyle hiçbirşey kaçmaz. Very Happy ben bilgi buldukça yazarım. Very Happy
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-29, 21:46

Eyvallah sağolasın. Yarın devamını bekliyorum. Tam olarak ne yapmam gerektiğini öğrenirsen iyi olur. Kafam çorba oldu. Yarın zımpara yapmadan senden gelecek aydınlatıcı bilgileri bekliyorum.
Bu arada astara boya katmıştım. Orada sorun yok çok şükür. Vernikte atmadan olur mu ? Nasıl olacak ?

Hayırlı geceler dostum.
r9_dynamique

r9_dynamique

Doğum tarihi : 30/10/89
Aracınızın Modeli : 86' L423GTL

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-29, 21:56

başlık değişmeli.. Araba işte böyle boyanır ! Very Happy
rdmaksl

Aracınızın Modeli : -

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-30, 00:22

kolay gelsin,(gerçi Maşllh bitirmişsiniz neredeyse)çalışmanızdan ötürü sizi kutlarım,özellikle metalik boya,birde koyu renk olunca gerçekten titizlikle uygulanması gereken bir durum,ve bunu başarmış olmanız gerçekten sevindirici(astar ve bu aşamaya gelen bir araca ben bitti gözüyle bakıyorum)
zımpara olayında arkadaşların dediği gibi sadece 0 no ile çok hafifçe bir uygulama yapılmalı ve bu fazla zamanınızı alacak bir uygulama değil,sabah başlayıp gün içinde rahatça boya işlemini bitirirsiniz diye tahmin ediyorum
vernik boyanın üstüne çok geciktirilmeden ve seri hareketlerle,düz ve çabuk şekilde atılır,
bir ufak tavsiyemde boyanın içine katacağınız tiner ve sertleştirici oranını iyi ayarlamanız gerekmekte,sertleştirici az veya gereğinden fazla olursa boya olması gereken kuruma hızında kuruyamayacak ve istenmeyen sonuçlar doğacaktır,(çatlama vs)
tinerin oranı ise gereğinden fazla olursa boyada akma olması kaçınılmaz olacaktır,(akıtma yaptırmamanın püf noktası bence tinerin oranını iyi ayarlamaktır),hoş akma olsada sorun değil arkadaşlarda zaten belirtmiş bende boyattığım bir çok araçta bu sorunla karşılaştım pasta ve 0 no zımparayla kolayca halloluyor,ama daha çok opak-düz renkli araç boyattığım için metalik boyada fazla bir tecrübem yok,o yüzden fazla paylaşımda bulunamadım,tekrar kolay gelsin,
Renault9 spring ve tabii diğer arkadaşlarda çok faydalı bilgiler vermişler,hepimiz için faydalı oldu bu konu, Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 261607
93 spring

93 spring

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-30, 06:31

vernik atmadan olmaz abi aman
barut

barut

Doğum tarihi : 22/01/77
Aracınızın Modeli : 1997 Golf Sport

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-30, 06:55

r9_dynamique demiş ki:
başlık değişmeli.. Araba işte böyle boyanır ! Very Happy

Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 823127 Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 823127 Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 823127
https://renault9-11kulubu.yetkin-forum.com/t10029-yte-yeni-barut-
renault9spring

renault9spring

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-30, 07:34

abi boyayı hatasız atman gerekiyor. bazı özellikte boyalar belli bir zaman sonra vernik tutamayabiliyormuş. sonra verniği attığındada çok kötü bir görüntü oluşturuyormuş.en iyisi boyadan hemen sonra vernik atmak.yoksa işler karışabilir. Wink abi boyadan önce iyice elini alıştır ve hata yapmamaya çalış. verniği attıktan sonra bir gün- iki gün boyunca arabaya kimse dokunmayacak dokunursa hemen iz kalıyormuş. verniğin üzerine yapışan tozlarda pastayla alınacak. Smile en sonda cila vurulacak. Wink abi hayırlısıyla çıkacaz bu işin içinden. sen hiç merak etme. Wink Very Happy
Schakal

Schakal

Doğum tarihi : 19/01/76

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-30, 08:20

hocam eline saglik astar gayet guzel gorunuyor , yanliz dikkatimi cekti
1000 lik zimpara ile duzlemek niyetindesin anladigim kadariyla ? 1000
cok ince gelir astar icin bence 600 yada 800 grit kullanmalisin .

benim arabada boyaya giriyor yakinda , arabanin motor kabini bosalmis durumda.
yanliz ben biraz sansliyim boya yonunden , butun zimpara islerini ben yaptiktan sonra
boya isini boyaci arkadas yapacak sagolsun .
burcinhan

burcinhan

Doğum tarihi : 02/03/77
Aracınızın Modeli : Subaru/Legacy

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-30, 08:35

Astarlımı kalsa acaba, hiç fena olmamış Very Happy

Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Img2438h
http://www.motur.org
93 spring

93 spring

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-30, 08:39

şimdi buna vericen meresedes beyazını ,yada audi beyazı,tavanada motorlu sunroof,of derim of
burcinhan

burcinhan

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-30, 08:42

Renk ne olacak hakikaten, belli mi ?
93 spring

93 spring

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-30, 08:44

motor içi ve işletme sorunundan dolayı koyu füme galiba
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-30, 08:58

Evet füme arkadaşlar.

Beğenen tüm arkadaşlara teşekkürler.

Schakal dostum,
Boya satıcısının tavsiyesi 500 den başlayıp 1000 ile son su zımparasını yapmaktı.

Burcinhan, Hanımda böyle kalsa olmaz mı diyor Smile Olmaz diyorum bu astar.

Ruhsat sorunu olmasa idi kesinlikle metalik boya yapmazdım. Lokal tamirat imkanı sağlamıyor. Boya yapması zor ve boyasıda pahalı.

Bugün yine başka kapı,saç, vs şeyleri boyuyorum. Arabaya elimi sürmüyorum. Araba hariç heryer araba boyası oldu yani füme Smile Ayarı tuturana kadar devam edeceğim. Tahminen neredeyse 500 gr boya şu anda sadece alıştırmaya gitti. Allahtan fazla fazla almıştım.

Son çıkan tecrübelerime göre ilk kat çok dalgalı oluyor. Fakat sonra yatay çizgiler şeklinde boyanmışsa üzerinden birde dikey şeklinde geçildiği zaman dalga büyük ölçüde kapanıyor. Hatta tam düz görüntü 3.cü geçişte sağlanıyor. Hemen üzerine vernik attıldığında ise çok hoş oluyor. Ancak boyadığım parçalar hep küçük parçalar. Henüz tavan gibi büyük bir parçaya girecek cesarettim yok Sad
Bu arada vernik atması en kolay. Kesinlikle dalga felan yapmıyor. Anında yayılıyor. Tek sefer atmak bile yetiyor verniğe.
Ancak boya beni çok yoracak Sad
renault9spring

renault9spring

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-30, 09:10

abi tavan en zor boyanan yerlerden bir tanesidir. merdiven varsa merdivene çık tavanala aranda çok az mesafe olsun. alıştırmasınıda şöyle yapabilirsin yüksek bir yere boyanacak birşey koy ve boya bakalım nasıl bir sonuç çıkacak. Wink
Schakal

Schakal

Doğum tarihi : 19/01/76

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-30, 09:15

XDiscovery demiş ki:
Evet füme arkadaşlar.

Beğenen tüm arkadaşlara teşekkürler.

Schakal dostum,
Boya satıcısının tavsiyesi 500 den başlayıp 1000 ile son su zımparasını yapmaktı.

Burcinhan, Hanımda böyle kalsa olmaz mı diyor Smile Olmaz diyorum bu astar.

Ruhsat sorunu olmasa idi kesinlikle metalik boya yapmazdım. Lokal tamirat imkanı sağlamıyor. Boya yapması zor ve boyasıda pahalı.

Bugün yine başka kapı,saç, vs şeyleri boyuyorum. Arabaya elimi sürmüyorum. Araba hariç heryer araba boyası oldu yani füme Smile Ayarı tuturana kadar devam edeceğim. Tahminen neredeyse 500 gr boya şu anda sadece alıştırmaya gitti. Allahtan fazla fazla almıştım.

Son çıkan tecrübelerime göre ilk kat çok dalgalı oluyor. Fakat sonra yatay çizgiler şeklinde boyanmışsa üzerinden birde dikey şeklinde geçildiği zaman dalga büyük ölçüde kapanıyor. Hatta tam düz görüntü 3.cü geçişte sağlanıyor. Hemen üzerine vernik attıldığında ise çok hoş oluyor. Ancak boyadığım parçalar hep küçük parçalar. Henüz tavan gibi büyük bir parçaya girecek cesarettim yok Sad
Bu arada vernik atması en kolay. Kesinlikle dalga felan yapmıyor. Anında yayılıyor. Tek sefer atmak bile yetiyor verniğe.
Ancak boya beni çok yoracak Sad

sen bilirsin ama 1000 cok yuksek bence , sonucta boyanin yapismasi icin biraz puruzlu bir
yuzey olmasi gerekiyor . burada boyaci arkadasim var 800 den yukariya cikmiyor sulu zimparada .

astar su ceken bir malzemedir o sekilde birakirsan suyu saca iletip paslanma yapar .

ruhsatta ne gibi problem cikiyor ?? kim aracin boyasina bakipta metalik olup olmadigini bilecek ??
sonucta renk ayni olduktan sonra problem olacagini sanmiyorum .
bence metalik yerine seluloz boya kullan yanlis yapildiginda affeder
telafisi kolaydir .

ufak tefek dalgalanmayi pek kafana takma , son kati attiktan bir ay kadar sonra
boya sertlesince yuksek grit kagitla sulu zimpara ,cila vs ile duzeltebilirsin .
bu boya yuzeyine oturan ufak tefek toz ve icnde gecerli .
renault9spring

renault9spring

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-30, 09:18

ama pürüzün fazlası zararlı olabilir. çizik bir görüntü oluşturabilir. Very Happy Wink
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-30, 09:19

renault9spring demiş ki:
abi tavan en zor boyanan yerlerden bir tanesidir. merdiven varsa merdivene çık tavanala aranda çok az mesafe olsun. alıştırmasınıda şöyle yapabilirsin yüksek bir yere boyanacak birşey koy ve boya bakalım nasıl bir sonuç çıkacak. Wink

Dostum şu anda aklıma başka bir fikir geldi ; Boya ve verniğin üzerinde yazana göre boya atıldıktan en geç 15 dakika içerisinde vernik atılması gerekiyormuş. Bende arabayı 15 dakikada boyayacak profesyonel değilim. Bende parça parça bu işi yapacağım. Mesela ilk tavanı boyayıp vernikleyeceğim. Sonra kaput ve kapılar şeklinde devam edeceğim. Yoksa tek seferde bu iş olmaz. Boya kessinlikle kurur ve vernik tutmaz. Mesela dün astarı atmam bile 4-5 saat sürdü....
renault9spring

renault9spring

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-30, 09:20

abi parçalar arasında renk farkı olabilir. Exclamation
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-30, 09:26

Schakal dostum,

Ya cidden şimdi ruhsatta baktım metalik yazmıyor. Bunu bilseydim kesinlikle düz füme alırdım. Neyse geçti artık. Ama daha önceki bir aracımda parantez içinde metalik diye yazıyordu ruhsatta.Kafam onda kalmış.... Sad

Bu arada astar su çeken bir malzeme demişsin. Evet bu durumda ne yapmamı önerirsin ? Sulu zımpara yapmamam mı gerekiyor ? Veya kurumasını mı bekliyeyim ?

Metalik boyadaki dalgalanmaların vernik attıldıktan sonrada düzeltilebileceğinden eminmisin ? Çünkü internetteki tüm araştırmalarımdan çıkan sonuç ; metalik boya attıldıktan sonra ve vernikte atıldıktan sonra düzeltme işi ölmüş oluyor. En ince zımpara dahi yapılsa tekrar 1 kat boya atmak gerekiyormuş ve yine vernik. Yani tüm işlemleri tekrar yapılması gerekiyor.
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-30, 09:27

renault9spring demiş ki:
Niye aynı karışım aynı vernik aynı kat... Sanmıyorum fark olsun... Ama her parçaya ayrı karışım hazırlanırsa tabi fark olur...
renault9spring

renault9spring

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-30, 09:29

XDiscovery demiş ki:
renault9spring demiş ki:
Niye aynı karışım aynı vernik aynı kat... Sanmıyorum fark olsun... Ama her parçaya ayrı karışım hazırlanırsa tabi fark olur...

abi zaten sorun orda oluşabileceği içiin bunu söyledim. her parça için başka karışım hazırlanırsa birbirini tutmaz. Very Happy Wink
burcinhan

burcinhan

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-30, 09:31

Bence parçaları tek seferde boyamaya gayret et, en azından arabayı iki parçada boyamaya çalış.
burcinhan

burcinhan

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-30, 09:32

Bu arada sen nerdesin ?

Arabayı dışarıda mı boyayacaksın ?

Birde arabayı boyarken üzerinde parfüm kokusu olmasın. Ayrıca pamuklu yada yünlü birşey giymemen lazım.
renault9spring

renault9spring

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-30, 09:33

abi parfüm kokusu olmasın derken ? scratch
burcinhan

burcinhan

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-30, 09:38

renault9spring demiş ki:
abi parfüm kokusu olmasın derken ? scratch

Parfüm'ün boyayı bozduğunu boyacımdan duymuştum.

Buradada benim dediğimi, destekler bilgiler var.

http://www.vosvos.info/forum/lofiversion/index.php?t15395.html
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-30, 09:42

Evet arabayı dışarıda boyayacağım. Başka alternatif yok. Tek seferde boyamayı bende çok istiyorum ancak 15 dakikada arabayı boyayamam. Boyadan sonra 15 dakika sonra vernik atılması gerekiyor. Yoksa vernik ile boyanın büyük aşkı bitiyormuş Sad
renault9spring

renault9spring

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-30, 09:43

abi verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Very Happy
renault9spring

renault9spring

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-30, 09:43

abi sen bu boya ve vernik aşkını iyi araştırdınmı ? scratch
burcinhan

burcinhan

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-30, 09:49

Şöyle bir bilgi buldum.

Araçlar metalik boyanırken yüzeye önce astar atılır. Daha sonra boyanır ve flash off denilen elle dokunma süresi geçtikten sonra vernik atılır ve fırına verilir.
Opaklarda ise son kat vernik yoktur. Astarlanır ve boyanır, daha sonra fırınlanır

Bu yazılana göre vernik atma süresi 15 dakikadan fazla olmalı scratch
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) - Sayfa 4 Empty2009-09-30, 09:50

renault9spring demiş ki:
abi sen bu boya ve vernik aşkını iyi araştırdınmı ? scratch
Boya ve vernik kutusunun üzerinde yazıyor.

Araba İşte Böyle Boyanır :)
4 sayfadaki 7 sayfasıSayfaya git : Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sonraki
 Similar topics
-