RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Araba İşte Böyle Boyanır :)

+36
alper93
dal_fatih
Gökhan
renta
kudal
EnergyBlue
TRKR
livan08
yussuz
beyaz reno
AdnanSim
trakyali22
lıon
staplis
Schakal
rdmaksl
onurfairway
quiksiLver
safranliyim
RenaulToroSw
92gte_ereğlili
Evliya Çelebi
93 spring
modi
KAANPAKAY
barut
burcinhan
renault9spring
burak34
r9_dynamique
Renault9
Cihangir KALKAN
olvne
samsunlu R-9
karadeniz
XDiscovery
40 posters
Sayfaya git : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sonraki
YazarMesaj
XDiscovery

XDiscovery

Doğum tarihi : 08/12/75
Aracınızın Modeli : 1994-Rainbow

Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty
MesajKonu: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-22, 14:34

Şimdi konu şu arkadaşlar ;

Komple arka çamurluk etekleri,marşpiel dedikleri kısım,kapı altlarında olmak üzere bölgesel çürükler mevcut. Bu çürükleri dün ve bugün olmak üzere komple kazıdım. Zımpara işine başladım.
İlk başlarda niyetim sadece çürüklerden kurtulmak ve üzerine normal demirleri paslanmaması için kullanılan antipas sürmekti.Sonuç itibariyle görsellik pek önemli değildi. Amacım sadece çürükleri yok etmekti.
Yalnız az önce öğrendiğim yeni birşey fikrimi değiştirdi. Sanayide oto boyası satan yerler arabanın tam orjinal boyasını sprey tüpe basıyorlarmış ve fıs fıs şeklinde boyama imkanı oluyormuş. Yine ayrıca verniğide sprey şeklinde almak mümkünmüş. Durum böyle olunca niyetimi değiştirdim ve güzel bir iş çıkarmaya karar verdim.
Buradan alacağım yardımla komple arabayı boyamayı düşünüyorum.
Konuya hakim arkadaşlardan aşağıdaki maddelerde bana yardımcı olmalarını rica ediyorum ;

1- Ön ve arka cam nasıl sökülür ?
2- Aracın dışını komple zımparaladıktan sonra sırayla hangi işlemleri yapmalıyım ? Ve zımparalama yapmalımıyım ? Yani eski boyayı komple kazımam gerekirmi ?
3- Motor bölümü,kapı içleri,bagaj içi gibi kısımlarda herhangi çürük yok buraları boyamasam olurmu ?
4- Komple boya yapmak için aracı ilaki soyup soğana çevirmek gerekir mi ?

Şimdilik bukadar yardım lazım Smile

Yalnız yardımcı olacak arkadaşlara şunuda söylemem lazım ; Komple boyanınca değerinin düşeceği felan umrumda değil. Zaten bizim arabalar ölmüş eşek fiyatında satılıyor. Ben zaten bu arabaya bineceğim. Elbette oto boyacıları gibi güzel yapamıyacağımıda biliyorum ve bu da umrumda değil. Tavandaki güneş yanığı,çürükler felan yok olsun araba ışıl ışıl parlasın yeter.

Şimdiden kucak dolusu teşekkürlerimi sunarım.....
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-22, 14:52

abi, kaput içini, kapı içini, çamurluk içini vs vs.. komple boyama zaten...hatta bana sorarsan çürük yoksa tavanı da boyama... Wink

arabayı komple soyup soğana çevirmene gerek yok, seninki basit 1 boya işi...

yalnız temiz 1 iş çıkarmak istiyorsan camları sökmen lazım...yoksa cam altlarını boyama şansın yok, ordan mevcut paslı yerler paslanmaya devam ederler... Wink
http://www.ladatr.com
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-22, 15:08

Deniz dostum ;

Aslında kapı dışları ve ön kaput iyi durumda sadece tavan çok kötü matlaşmış,güneş yanığı var. Hatta tavanda 1-2 cm^2 çürükte var. Orasını zımparalasam ve sadece macunlasam iyice pis gözükecek. Zaten bu yüzden komple boyayımda kurtulayım diye düşündüm. Yalnız bu ön ve arka camı sökme konusuna takıldım. Daha önce nasıl takıldığını gördümde söküldüğünü gbörmedim Smile. Takarken çamaşır ipini cam fitiline geçirip takıyorlardı.
samsunlu R-9

samsunlu R-9

Doğum tarihi : 01/01/00
Aracınızın Modeli : .

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-22, 15:15

Çürük çamurluk eteklerinin ve diğer kısımların içini iyice temizleyip 1. kalite silikon doldurun daha sonra boya malzemesi satan yerden bakalit macun alın sertleştiricisi ile birlikte satılır ,donan silikon üzerine bakalit macun çekip önce kalın daha sonra normal zımpara yapın üzerine normal macun çekip zımparaladıktan sonra bir kat ince zımpara yapın ,gerekirse yoklama için tekrar macun çekin ,astar boya atmak size kalmış ,genel dış kısımları (kapı ,kaput vs) komple zımpara edin ,hafif ezik yerler için normal macun çekip zımparalayın düz zemin elde edince aracı komple ince zımpara (soldurma zımparası deniz numarasını unuttum) yapın ,boyanmaması gereken yerlere kağıt bant yardımıyla maskeleme yaptıktan sonra astar boya veya direk boyama işlemini 30-35cm mesafeden rüzgar almayan bir yerde 1. 2. 3. kat halinde uygulayın ,boya atarken spreyi tek noktada sabit tutmamaya özen gösterin !, ön ve arka camı camcıya söktürmenizi şiddetle tavsiye ederim Araba İşte Böyle Boyanır  :) Icon_biggrin , özellikle flash arka camı pahalıdır ! ,hadi kolay gelsin.
olvne

olvne

Doğum tarihi : 03/09/88
Aracınızın Modeli : 1995 Spring

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-22, 15:16

Abi aracın boyası metalik mi? Metalik boyada renk farkı çok daha belirgin oluyor.
https://renault9-11kulubu.yetkin-forum.com/otomobilim-f7/1995-ren
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-22, 15:24

Sağolasın Samsunlu,

Araçta ezik,çizik,vuruk hiçbiryer yok çok şükür. Tek dert çürükler ve güneş yanığı. Daha önceleride değişik yerleri kompresörle boyadığım için boya atma konusunda pek sıkıntım yok. Yalnız daha önce bir arkadaş kompresörde su ayracı felan olması gerektiğini söyleyince kompresör kullanmaktan vazgeçtim.Zaten tabancasıda pek iyi değildi. Ama fıs fıs boya kafama yattı.
Ya bu cam sökme işi kötü oldu. Ben bu işi yapacağım yerde sanayi felan yok ve çok uzak. Sanayiye 100 km uzaklıkta. Tüm malzemeleri alıp başlayacaktım. Bu camlar bu kadar zor sökülüyorsa işimiz var....
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-22, 15:25

olvne demiş ki:
Abi aracın boyası metalik mi? Metalik boyada renk farkı çok daha belirgin oluyor.
Evet metalik. Komple boya yapacağım için renk farkı olacağını sanmıyorum.
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-22, 15:41

Pasın derin olduğu yerlerde şu zımbırtıyı kullanmayı düşünüyorum ;

Araba İşte Böyle Boyanır  :) D10

Özelliği ; ALKİD ESASLI, PAS DÖNÜŞTÜRÜCÜ EMÜLSİYON
Akrilik kopolimer reçine esaslı, pas dönüştürücü emülsiyon. Demir çelik yüzeylerde pas ile reaksiyona girerek organik koruma tabakası meydana getirir. Havanın oksijeninden uzun süre uzak tutarak korozyonu önler. Kurşun ihtiva etmez. Islak pasın üzerine uygulanabilir. Kaynak işleminden etkilenmez. Demir yüzeylerde oluşan pasın iyi temizlenemediği durumlarda, her türlü boyadan (poliester hariç) önce antikorozif astar olarak kullanılır. Altyapısı iyi hazırlanmış bir yüzeyde, yüzey emiciliğine bağlı olarak iki katta 150 - 200 gr/m² veya 110 - 145 ml/m² sarfiyatındadır.
Ambalaj Şekli : 1 kg - 4 kg - 20 kg Plastik Ambalaj.
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-22, 15:58

Ayrıca arabanın altını komple şu pütürle dolduracağım ;

Araba İşte Böyle Boyanır  :) PUTUREMULZERLOOGLU

Tanesi 6-7 ytl civarındaymış. 1 tanesi 1m^2 ye yetiyormuş. 10 kutusu çamurluk içleri kaput içleri vs yerler olmak üzere fazlasıyla yetecektir.
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-22, 16:15

samsunlu R-9

samsunlu R-9

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-22, 16:29

pütür atılan bölge işlem güzel yapılmışsa çürüme yapmaz. aracın camlarını sökmek yerine fitil arasına çamaşır ipi gibi kalınlık yerleştirerek bi çözüm üretebilirsiniz ,tabi bu ipi boya tam kurumadan yerinden almak tüm işi bozabilir ! yinede cam konusunda tekrar uyarayım ,fazla zorlamayın.
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-22, 16:35

samsunlu R-9 demiş ki:
pütür atılan bölge işlem güzel yapılmışsa çürüme yapmaz. aracın camlarını sökmek yerine fitil arasına çamaşır ipi gibi kalınlık yerleştirerek bi çözüm üretebilirsiniz ,tabi bu ipi boya tam kurumadan yerinden almak tüm işi bozabilir ! yinede cam konusunda tekrar uyarayım ,fazla zorlamayın.

Valla ne yalan söyliyeyim benimde aklımdan bu geçmişti ama aceba dedim fitilin tam ortasına denk gelen kısımlarda pas varsa yarımyamalak iş olur diye düşünmeye devam etmiştim Smile Ama dediğiniz gibi cam sökme işi beni aşacak. İş yapalım derken çiş yapmayalım. En iyisi fitil altları kalsın ve erişebildiğim yere kadar boya yapayım.
Cihangir KALKAN

Aracınızın Modeli : a

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-22, 16:42

Benim arabanın bagaj halılarını yıkamak için sökerken davlumbazdaki çürükleri farkettim. İçten boya rötuşu yapıyorum. Dışarıdan çürük görünmediği için sacların ek yerinden sızıntı olduğunu düşünüyorum. Kısacası boya yapsam da çürüyeceğini düşünüyorum. Ben de babamın iş yaparken artırdığı membran parçalarını kullanmaya karar verdim. Şalama yardımıyla ısıtılan malzemeyi dikkatlice yapıştırıp kenarlarında boşluk bırakmamaya özen gösterdim. Boşluk, sızan suyu içeri geçirebilir ve çürüğü daha tehlikeli bir hale getirebilir.

Şu an fotoğrafları yüklüyorum. Genel Sohbet bölümünde kendi aracımın olduğu konuya fotoğrafları ekleyeceğim.
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-22, 17:43

Elin oğlu çalışıyor yaw...

Vakti olan , çürüklerle başı dertte olan 3 bölümüde izlesin... ; Farklı çürüklere farklı alternatiflerin tarif edilişi ;

http://www.wonderhowto.com/how-to/video/how-to-remove-body-rust-on-your-car-267210/
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-22, 19:57

abi camları sökme o zaman boşver, maskele gitsin... Wink

ben boyacımıyım mustafa abi, ne bilem zımpara numarasını... Very Happy 100 numara zımpara olur herhalde... Wink

tavan boyanacaksa komple zımpara atıp boyayı kaldırmak lazım...tavan boyamak da zor iş ya, yüzeye dik olarak boya atmak çok zor olucak... Rolling Eyes

abi sprey boya ile boya yaparsın ama kompresörden basınçla atılan boyaya benzemez...yine de iyi 1 sonuç ortaya çıkar ama, en azından kendi emeğin olur...
http://www.ladatr.com
Renault9
Admin
Renault9

Doğum tarihi : 07/12/85
Aracınızın Modeli : 2005 Fiat Punto Dynamic 1.3 Multijet

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-22, 20:35

Hocam, internetteki teknik dökümanları okuduktan sonra sanayideki boyacıdan bile bilgili olabiliyorsunuz. Tabi işin pratik boyutu önemli, el alışkanlığı vs vs.

Benim tavsiyem tüm aracı zımparalamanız. Sizin tavan kısımlarında vernik yanığı varsa sadece vernik ile işi kurtarabilirsiniz bile.

Bir adet avuç taşlama ile tüm aracı ince zımpara yapabilirsiniz. Makine ile yapılan zımpara daha homojen olur.

BSprey boya ile işiniz zor ama imkansız değil. Eğer akma vs yapan yer olursa dert etmeyin. Boyadan sonra o bölgeleri zımpara + polisaj ile düzeltebiliyorsunuz.

Eğer tanıdık bir tamirci varsa oradaki hava kompresörünü kullanarak boya tabancası sizden olacak şekilde işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
http://www.renault9-11.com
r9_dynamique

r9_dynamique

Doğum tarihi : 30/10/89
Aracınızın Modeli : 86' L423GTL

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-22, 20:58

Spreyi her zaman yüzeye paralel tutmak gerekir ki sprey boyayla yatay yerlerde kesinlikle sorun yaşarsınız. Kaliteli ve düzgün bir boyama işi için kompresör şarttır. Kaput veya bagaj içlerini deneme amaçlı kullanmanızı tavsiye ederim, (kaputu bagaj kapağına nazaran daha dik durduğu için tercih edebilirsiniz) boyayacağınız yüzeye alışmanız için gayet yararlı olacaktır. Bana göre tavanı spreyle boyamak, boya sorunsuz atılsa bile oldukça yorucu olacak, bozulmalara sebebiyet verecektir. Kompresör boya yoğunluğunu ayarlayabilmek, boyanın atılacağı yüzeyi daha doğru tahmin edebilmek ve atılan boyayı görebilmek için ama en önemlisi kolay kullanım açısından daha önemlidir. Çünkü boyada rahat bilek hareketleri ve olabildiğince kesintisiz çalışmak önemlidir bunu da en iyi boya tabancası sağlayacaktır. Ama eğer spreyle boyamak isterseniz boya tabancasına benzer bir aparat spreyler için de mevcuttur, belki işinizi bir nebze kolaylaştırabilir. Kolay gelsin...
burak34

burak34

Doğum tarihi : 04/03/81

MesajKonu: değerli renocu   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-22, 21:44

camları sökmek kolaydır takmak biraz ince iş, içeriden lastikleri yavaş yavaş dışarı doğru it ışığı gördüğün yerden tornavida sokup yavaş yavaş aralık aç devamını doğaçlama getireceğinden şüphem yok geçen ay 4 defa söküp taktım foto olayı yoktu o zaman keşke çekseydim daha anlaşılır olurdu saygılar takarken çamaşır ipini lastiğin içinegeçerip tamamen etrafını sardınmı iplerin uçları üst tarafta birleştir çerçeveye oturtuncada ipi içeriden çek lastik bir tarafı geçince de ipi çekmeye başla lastik çerçeveye oturmaya bşlayacak böyle devam et aksilik olursa yine doğaçlama yaparak çözersin saygılar..............
renault9spring

renault9spring

Doğum tarihi : 14/08/90
Aracınızın Modeli : renault 9 spring

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-22, 22:02

abi bende arabadaki yanıklardan ve küçük çürüklerden dolayı boya yapmaya karar verdim.boyam sprey kırmızı boyaydı. neyse çürükleri zımparalayıp macunladıktan sonra ve komple sıfır zımparadan sonra araç hazır hale geldi.maskeledim ve işe başladım yanlış hatırlamıyorsam 25 kutu sprey boya gitti.olmadı bir türlü araba boyası moduna giremedi zavallı sprey boya.macunları kapatmadı ve kötü bir görüntü oluştu.en sonunda ısuzu sahibi olan dedem gördü ve bu ne yapmışsın böyle bütün boya masrafların benden yeterki düzelt şu arabayı bakmak bile istemiyorum boyaya. Very Happy neyse sanayiye çektim bir sıfır zımpara daha attım ve attığım boyaları çıkardım. sonra kompresör yardımıyla boyadım. araba çıktığında parlıyordu.diyeceğim şuki bence sakın sprey kullanma kompresör senin ve bizim için en iyi çözümdür.biraz uzun oldu kusura bakmayın. inşallah başınızı ağırtmamışımdır. Wink Smile
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-23, 05:36

Yardımcı olan tüm arkaşlara minettarım.Sağolun.

Bu durumda sprey boya işini attım çöpe. Bunca öğütten sonra artık komresörle bu işi yapmak farz oldu.

Burak34;

Dostum keşke birkaç fotoğraf çekseymiştin. Bana ilaç gibi gelirdi. Tarifinden işin kolay olduğu gibi gözüküyor ama 15 yıldır 1 sefer bile sökülmemiş camlar bu kadar kolay olurmu bilmem Smile Yinede sıra ona gelince ucundan köşesinden denemeye başlarım artık....
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-23, 11:48

Yardım istedim ama aracın durumunu göstermedim Smile ayıp oldu valla...Neyse hemen telafi edeyim şimdi ;

Aracın tavanı bu şekilde mat durumda ;
Araba İşte Böyle Boyanır  :) Img2352e
Araba İşte Böyle Boyanır  :) Img2353mc

Bu da kaput ; Fena sayılmaz ama...
Araba İşte Böyle Boyanır  :) Img2354qx

Bu da yan taraf , alt kısımlar kötü durumda ;
Araba İşte Böyle Boyanır  :) Img2355c

Çamurluk ;
Araba İşte Böyle Boyanır  :) Img2356d

Stop lambasının altı kabarık durumdaydı, zımpara ile epey yok ettim.Ancak çok işlemiş namusuz içine ;
Araba İşte Böyle Boyanır  :) Img2357xf

Sağ tarafta yine kabarmaya başlamış ;
Araba İşte Böyle Boyanır  :) Img2358n

Burasıda kapı içinin alt tarafı ; Sağ taraf
Araba İşte Böyle Boyanır  :) Img2359m

Yan taraf ;
Araba İşte Böyle Boyanır  :) Img2360r
Araba İşte Böyle Boyanır  :) Img2361c

Ön Kaput ;
Araba İşte Böyle Boyanır  :) Img2362jq

Sol taraf kapı içinin alt tarafı , zımparaladım ;
Araba İşte Böyle Boyanır  :) Img2363ag

Zımpara için kullandığım alet; Genelde mobilyacılar kullanır. Yavaş zımpara yaptığı için hata payı daha az oluyor ;
Araba İşte Böyle Boyanır  :) Img2364s

Sol arka çamurluk yakın çekim ;
Araba İşte Böyle Boyanır  :) Img2365a

Arabanın en pis ve en uğraştıracak kısmı işte burası ;
Araba İşte Böyle Boyanır  :) Img2366n
Araba İşte Böyle Boyanır  :) Img2367md

Son durum itibariyle aracın durumu bu arkadaşlar. Belden üstü kalk gidelim, belden altı ise b*k yeme otur diyor Smile

Yardımlarınız ile kararımı kompresörden yana verdim. Ancak cam sökmiyeceğim ve erişebildiğim yere kadar yapacağım. Yani fitil altları...
Bugün resimleri çekmeden önce başka bir satıh üzerinde boya denemesi yaptım. Attığım gerçi antipas boyasıydı ama fena olmadı.Dalga felan yaptırmadım. Tabancaya iyice alışmaya çalışıyorum.
Oto boyasını aldıktan sonra yine arabaya boya atmdan önce başka yerlerde bol bol deneme yapacağım. Hatta vernik bile atıp en iyi şekli öğrenmeye çalışacağım.

Alacağım malzemeleri yazayımda eksik birşey varsa söylersiniz ;

Zımpara 50 ile 1000 arasında var,
Macun, bir kutu alacağım.Herhalde 1 kg oluyor.
Astar, ne kadar alacağımı bilmiyorum.
Boya, bunuda bilmiyorum
Vernik, bunuda bilmiyorum Smile
Maskeleme bandı.
Taban için 10 kutu pütür ve tabancası
burcinhan

burcinhan

Doğum tarihi : 02/03/77
Aracınızın Modeli : Subaru/Legacy

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-23, 11:56

Araba İşte Böyle Boyanır  :) Img2366n

Bu kısım bendede çürüktü ben orayı komple kestirip yeniden sac kaynattırdım, şimdi güzel oldu.
http://www.motur.org
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-23, 12:02

burcinhan demiş ki:

Bu kısım bendede çürüktü ben orayı komple kestirip yeniden sac kaynattırdım, şimdi güzel oldu.

Şayet bulabilirsem ben şu aşağıdaki malzemeyi kullanacağım. Dediklerine göre 5 yıl paslanmayı durduruyormuş ;

XDiscovery demiş ki:
Pasın derin olduğu yerlerde şu zımbırtıyı kullanmayı düşünüyorum ;

Araba İşte Böyle Boyanır  :) D10

Özelliği ; ALKİD ESASLI, PAS DÖNÜŞTÜRÜCÜ EMÜLSİYON
Akrilik kopolimer reçine esaslı, pas dönüştürücü emülsiyon. Demir çelik yüzeylerde pas ile reaksiyona girerek organik koruma tabakası meydana getirir. Havanın oksijeninden uzun süre uzak tutarak korozyonu önler. Kurşun ihtiva etmez. Islak pasın üzerine uygulanabilir. Kaynak işleminden etkilenmez. Demir yüzeylerde oluşan pasın iyi temizlenemediği durumlarda, her türlü boyadan (poliester hariç) önce antikorozif astar olarak kullanılır. Altyapısı iyi hazırlanmış bir yüzeyde, yüzey emiciliğine bağlı olarak iki katta 150 - 200 gr/m² veya 110 - 145 ml/m² sarfiyatındadır.
Ambalaj Şekli : 1 kg - 4 kg - 20 kg Plastik Ambalaj.
renault9spring

renault9spring

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-23, 12:31

abi ben kendim uyguladığım için sana malzeme miktarlarını söyleyebşilirim.
1 kutu astar al
1,5 kutuda araba boyası al
1 tane büyük kutu tiner al
vernikte1,5 kutu aldınmı senin araba parlar hele bide ellerinde tabanca alışkanlığı varsa.birde boya attıktan sonra kahverengi pastalardan kullan beyazlar işe yaramıyor pek fazla. ama kahverengi pastayı kullanırken fazla bastırma çok boya götürür. sonrada bi güzel cila attınmı bu iş tamam. kendimden biiliyorum cila atınca araba bir daha göründü. eğer başka sorunun ve sorun olursa her zaman yardımcı olabilirim. Wink
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-23, 12:41

renault9spring demiş ki:
abi ben kendim uyguladığım için sana malzeme miktarlarını söyleyebşilirim.
1 kutu astar al
1,5 kutuda araba boyası al
1 tane büyük kutu tiner al
vernikte1,5 kutu aldınmı senin araba parlar hele bide ellerinde tabanca alışkanlığı varsa.birde boya attıktan sonra kahverengi pastalardan kullan beyazlar işe yaramıyor pek fazla. ama kahverengi pastayı kullanırken fazla bastırma çok boya götürür. sonrada bi güzel cila attınmı bu iş tamam. kendimden biiliyorum cila atınca araba bir daha göründü. eğer başka sorunun ve sorun olursa her zaman yardımcı olabilirim. Wink

Dostum çok Teşekkürler.

Astar,boya ve tiner için 1 kutu dediğin 1 kg veya 1lt mi oluyor ?

Şimdi önemli bir noktaya geldik ; Boya atıktan sonra kahverengi pasta demişsin....

Boya attıktan sonra pasta yapmam mı gerekiyor ? Pasta yaptıktan sonra mı cila atmam gerekiyor ? Boya attıktan ne kadar zaman sonra pasta yapmalıyım ? Pastayı tam olarak nasıl yapayım ?
Astar attıktan sonrada herhangi bir işlem varmı ?

Astar,boya ve cilayı kaç kat atmalıyım ve katlar arasında ne kadar süre beklemeliyim ?
renault9spring

renault9spring

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-23, 13:00

abi boyanın bir kutusunda 1 kg var. 1,5 kutu demek 1,5 kilo,
tinerin büyük kutusu ise 5 kg.
abi iki tür pasta var bir beyaz iki kahverengi. beyaz normal araçlar için kullanılıyo diyelim işte araban fabrika orjinal boyalı tamponuna sürttüler boya izi kaldı bunu beyaz pasta halleder. ama arabaya komple boya attın 1 ay sonra boya tamamen yüzeye oturur. bu zaman dasha önce görmediğin boya hataları gözüne görünür akmalar ince çizikler hafif dalgalanma, v.s. bunları teker teker yapmak yerine arabaya komple pasta atılırki buda benim şiddetle tavsiye ettiğim bir işlemdir.şimdi pasta nasıl atılır onuda söyleyeyim. abi önce bir büyük paket pamuk alıyorsun sonra dediğim kahverengi pasta alıyorsun. parça parça çalışmak çok önemli örneğin önce tavan ve tavanıda hayalinde antenden arkaya dıoğru ikiye bölüyorsun önce sol sonra sağ mesala.sonra parmağınuı pastaya batırıyorsun çok olmayacak şekilde alıyorsun. sonra tavana aralıklarla parmağını dokundurarak sürüyorsun.sonra düzgün hareketlerle bütn o alanı ovuyorsun.çok bastırmamak gerekir. yoksa boyadan çok götürür.böyle böyle parça halinde çalışarak komple arabayı bitiriyorsun. sonra arabayı sabunlu suyla bir güzel yıkıyorsun. ve kuruluyorsun eğer hata kalmışsa hafif pasta sürüp hafifçe ovalıyorsun.sonra bu yaptığın yeri sabunlu bezle silip duruluyorsun.sonra aldığın 1000 ml lik cilayı büyükçe bir pamuğa döküyorsun. yine aynı şekilde parça parça çalışarak bütün arabaya atıyorsun onu sürdüğün zaman boya hemen mat gibi görünecek ama değil sonra bütün yerlere sürdükten sonra 5 dakka bekliyorsun. sonra ya eline kocaman bir pamuk alıp siliyorsun yada bir havlu gibi birşeyle siliyorsun. arabanın boyasının o mat yüzeyi sildiğinde partladığını göreceksin işlem bu kadar komple siliyorsun ve yeni boyan, pasta ve cilan hatırlı olsun. ama abi sakın unutma boyayı attıktan bir ay sonra. Wink fazla uzun olduysa kusura bakmayın ince yerler olmazsa olmaz.inşallah başınızı ağırtmamışımdır. abi herzaman burdayım ve herkesin sorununa ve sorusuna cevap verebilirim. Smile
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-23, 13:09

renault9spring demiş ki:
abi boyanın bir kutusunda 1 kg var. 1,5 kutu demek 1,5 kilo,
tinerin büyük kutusu ise 5 kg.
abi iki tür pasta var bir beyaz iki kahverengi. beyaz normal araçlar için kullanılıyo diyelim işte araban fabrika orjinal boyalı tamponuna sürttüler boya izi kaldı bunu beyaz pasta halleder. ama arabaya komple boya attın 1 ay sonra boya tamamen yüzeye oturur. bu zaman dasha önce görmediğin boya hataları gözüne görünür akmalar ince çizikler hafif dalgalanma, v.s. bunları teker teker yapmak yerine arabaya komple pasta atılırki buda benim şiddetle tavsiye ettiğim bir işlemdir.şimdi pasta nasıl atılır onuda söyleyeyim. abi önce bir büyük paket pamuk alıyorsun sonra dediğim kahverengi pasta alıyorsun. parça parça çalışmak çok önemli örneğin önce tavan ve tavanıda hayalinde antenden arkaya dıoğru ikiye bölüyorsun önce sol sonra sağ mesala.sonra parmağınuı pastaya batırıyorsun çok olmayacak şekilde alıyorsun. sonra tavana aralıklarla parmağını dokundurarak sürüyorsun.sonra düzgün hareketlerle bütn o alanı ovuyorsun.çok bastırmamak gerekir. yoksa boyadan çok götürür.böyle böyle parça halinde çalışarak komple arabayı bitiriyorsun. sonra arabayı sabunlu suyla bir güzel yıkıyorsun. ve kuruluyorsun eğer hata kalmışsa hafif pasta sürüp hafifçe ovalıyorsun.sonra bu yaptığın yeri sabunlu bezle silip duruluyorsun.sonra aldığın 1000 ml lik cilayı büyükçe bir pamuğa döküyorsun. yine aynı şekilde parça parça çalışarak bütün arabaya atıyorsun onu sürdüğün zaman boya hemen mat gibi görünecek ama değil sonra bütün yerlere sürdükten sonra 5 dakka bekliyorsun. sonra ya eline kocaman bir pamuk alıp siliyorsun yada bir havlu gibi birşeyle siliyorsun. arabanın boyasının o mat yüzeyi sildiğinde partladığını göreceksin işlem bu kadar komple siliyorsun ve yeni boyan, pasta ve cilan hatırlı olsun. ama abi sakın unutma boyayı attıktan bir ay sonra. Wink fazla uzun olduysa kusura bakmayın ince yerler olmazsa olmaz.inşallah başınızı ağırtmamışımdır. abi herzaman burdayım ve herkesin sorununa ve sorusuna cevap verebilirim. Smile

Yaw hocam seni Allah gönderdi. Tam istediklerimi öğreniyorum sayende. Sağolasın.

Şimdi anlattıklarından anlamadığım kısmı sorayım ; 1000 ml lik cilayı pasta yaptıktan sonra pamukla atacağımı söylemişsin. Şimdi problem şu ; Arabayı astar attım. Sonra boya attım. Peki pastayı boyadan sonra mı yoksa boyadan sonra vernik mi atmam gerekiyor ? Bu bahsettiğin 1 ay bekleme süresi vernik atmadan geçecek süre mi ?,
Yoksa Pasta çektikten sonra mı vernik atılıyor ? Cila dediğiniz vernik mi yoksa ? Şayet öyleyse vernik tabancayla atılmıyormu ?
renault9spring

renault9spring

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-23, 14:26

abi sende sağolasın. şimdi abi sana yapman gerekenleri sırayla yazıyorum ;astar>boya>boya az kuruduktan sonra vernik > 1 ay bekleme süresi>pasta>en son olarakta cila.
cila ile vernik tamamen ayrı şeylerdir. verniği boyanın bir katı olarak , cilayı ise parlatıcı ve boya koruyucu olarak düşünebilirsin. verniği zaten tabancayla atman gerekiyor ama dikkat et oda boya gibi büyük el yatkınlığı ister oda sende var anladığım kadarıyla. Wink Smile
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-23, 14:50

Hocam bir fikir daha geldi aklıma renault9spring dostumuz yazarken.

Wet-sanding denen bir olay var, arkadaşın bahsettiği gibi boyadan 1 ay sonra yapılıyor. Kaportada iyi durumda olan yerleri hiç boyamadan bu işlemi yapabilirsin. Bu sayede aracın tamamı aynı renkte olur ve boyanan parçalarda sırıtmaz.

http://www.google.com.tr/search?hl=tr&source=hp&q=wet%20sanding&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=iw
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-23, 15:15

renault9spring demiş ki:
abi sende sağolasın. şimdi abi sana yapman gerekenleri sırayla yazıyorum ;astar>boya>boya az kuruduktan sonra vernik > 1 ay bekleme süresi>pasta>en son olarakta cila.
cila ile vernik tamamen ayrı şeylerdir. verniği boyanın bir katı olarak , cilayı ise parlatıcı ve boya koruyucu olarak düşünebilirsin. verniği zaten tabancayla atman gerekiyor ama dikkat et oda boya gibi büyük el yatkınlığı ister oda sende var anladığım kadarıyla. Wink Smile

Şimdi anladım hocam.Çok teşekkür ederim. El yatkınlığı fazlası ile varda yalnız az önce tekrar tabancayı kontrole gittim. Tabanca daha önce mobilyacıda kullanılmış bir boya tabancası. Alttan depolu. Tam olarak homojen püskürtmediğine karar verdim. İyice temizledim , deliklerini felanda açtım ama olmadı. Tam dikey dikdörtgen şeklinde püskürtmesi gerekirken bu aşağı çok yukarı az şeklinde püskürtüyor.
Youtube de izlediğim kadarı ile Üstten depolu tabanca kullanıyorlar genelde. Sanırım temiz bir iş için yeni bir tabanca almalıyım. Fiyatı 40 ytl civarı.
Sizden malzemeleri aldıktan sonra ve zımpara işide bittikten sonra takıldığım yerlerde yine yardımcı olmanızı rica ediyorum.Allah razı olsun.

Renault9 demiş ki:
Hocam bir fikir daha geldi aklıma renault9spring dostumuz yazarken.

Wet-sanding denen bir olay var, arkadaşın bahsettiği gibi boyadan 1 ay sonra yapılıyor. Kaportada iyi durumda olan yerleri hiç boyamadan bu işlemi yapabilirsin. Bu sayede aracın tamamı aynı renkte olur ve boyanan parçalarda sırıtmaz.

http://www.google.com.tr/search?hl=tr&source=hp&q=wet%20sanding&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=iw

Değişik bir olaymış.İlk defa duydum. Ama ben zaten komple boya yapacağım için gerek kalmayacak. Yüklediğim fotoğraflara baktıysanız zaten tavan'ın durumunu görmüşsünüzdür. Tavanıda boyadıktan sonra zaten oldu olacak her yeri boyarım Smile Sadece fitil altları sorun olacak ama incelediğim kadarı ile epey yumuşak. Eğip büküp alt kısımlarınada yanaşmaya çalışacağım.
renault9spring

renault9spring

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-23, 15:23

abi her konuda yardımcı olabilirim istersen mnsn i ekle.senin gibi bir abimizwe yardımcı olmak benim için zevktir. Very Happy
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-23, 15:35

renault9spring demiş ki:
abi her konuda yardımcı olabilirim istersen mnsn i ekle.senin gibi bir abimizwe yardımcı olmak benim için zevktir. Very Happy

Bu durumda epey zevk alacaksın Very Happy Şaka bir yana gerçekten takıldığım birçok konuda yardımcı oldun. Ben takıldıkça buraya sorarım dostum. Hatta şimdiden sorayım bir soru Smile ; Boyayı komple saç çıkana kadar kazımalımıyım ?
renault9spring

renault9spring

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-23, 16:43

boyayı tamamen kazımaya gerek yok ama boya atmadan önce eski boyanın üzerinden sıfır zımparayla geçersen boya eski boyaya daha iyi yapışır. Wink
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-24, 15:36

Araba boyama operasyonu başladı arkadaşlar,

Malzemeleri aldım ;

Araba İşte Böyle Boyanır  :) Img2369c

Azıcık arkadan başladım.Çürük kısımları zımparaladım ve çelik macun çektim zımparaladım. Hafiften birazda kaportayı zımparaladım.
Araba İşte Böyle Boyanır  :) Img2368

Araba İşte Böyle Boyanır  :) Img2374e

Araba İşte Böyle Boyanır  :) Img2375
renault9spring

renault9spring

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-24, 15:45

abi kolay gelsin
Wink
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-24, 15:54

renault9spring demiş ki:
abi kolay gelsin
Wink

Sağolasın dostum. Başladım bakalım ama halen içimde bir korku var Smile . Allah sonumu hayretsin. Hiç yapmadığım birşeyi yapacağım.
barut

barut

Doğum tarihi : 22/01/77
Aracınızın Modeli : 1997 Golf Sport

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-24, 16:22

başlamak bitirmenin yarısı derler ha gayret Smile
https://renault9-11kulubu.yetkin-forum.com/t10029-yte-yeni-barut-
samsunlu R-9

samsunlu R-9

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-24, 16:47

bir tavsiye : arabayı yıkayıp kurutup başlamak en iyisidir !
r9_dynamique

r9_dynamique

Doğum tarihi : 30/10/89
Aracınızın Modeli : 86' L423GTL

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-24, 16:53

abi kolay gelsin güzel bi maceraya ilk adımı atmışsın bence Very Happy Allah utandırmasın çok eğlenceli heyecanlı geldi bana bu iş Very Happy
samsunlu R-9

samsunlu R-9

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-24, 16:58

o zımpara izleri son zımpara (soldurma zımparası) ile tamamen zımpara edilmeden boyanırsa boya altında çizikler belirir.
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-24, 17:57

samsunlu R-9 demiş ki:
o zımpara izleri son zımpara (soldurma zımparası) ile tamamen zımpara edilmeden boyanırsa boya altında çizikler belirir.

Yok bu daha 80 numara ile ilk zımpara.Toplam 20 çeşit zımparam var Smile Kaymak gibi yapmadan astar atmam.
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-24, 18:01

Tamamdır şimdiden bitmiş sayabiliriz işi Smile Kolay gelsin.

Kompresör ve boya tabancası işini ne yaptınız ?
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-24, 18:03

http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=1151

bakınız burada bir arkadaş uygun fiyatlı bir kompresör almıştı.

düzeltme: uygun dediğim fiyat 300 liraymış, çok pardon Razz
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-24, 18:11

Renault9 demiş ki:
Tamamdır şimdiden bitmiş sayabiliriz işi Smile Kolay gelsin.

Kompresör ve boya tabancası işini ne yaptınız ?

Kompresör zaten vardı. Boya tabancası yeni aldım. Üsten depolu 40 tl. Deneme yaptım gayet güzel. Arabaya boya atmadan önce arabanın boyasıyla başka yerde epeyce deneme yapacağım.

Yalnız 2 ayağımı 1 pabuca sokacak bir durum olacak , şöyleki ; Astarı atıp zımpara yaptıktan sonra geciktirmeden boyaya ve hemen arkasından verniğe başlamam gerekiyormuş. O gün inşallah bir terslik çıkmaz. İşin tam ortasında elektrikler felan kesilirse Sad yandım.
samsunlu R-9

samsunlu R-9

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-24, 18:18

3. resimde çamurluk ile panelin birleşme kısmına demir testeresi ağzı ile dikey çizgi verebilirsiniz ,kaportacı sırrıdır Araba İşte Böyle Boyanır  :) Icon_wink
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-24, 18:21

samsunlu R-9 demiş ki:
3. resimde çamurluk ile panelin birleşme kısmına demir testeresi ağzı ile dikey çizgi verebilirsiniz ,kaportacı sırrıdır Araba İşte Böyle Boyanır  :) Icon_wink

Sağolasın. Bunu yaparım. Orjinal görüntüsü gibi olur o zaman Smile
KAANPAKAY

KAANPAKAY

Doğum tarihi : 21/10/79
Aracınızın Modeli : 1992 renault 9 broadway

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-24, 18:22

bence camları bir camcıda söktürüp tekrar garajına gel.sonra gidip taktırırsın.oralarda çok pas oluyor.bu kadar emeğe değsin.
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-24, 18:28

KAANPAKAY demiş ki:
bence camları bir camcıda söktürüp tekrar garajına gel.sonra gidip taktırırsın.oralarda çok pas oluyor.bu kadar emeğe değsin.

Zaten komple yapılan bu işte tek kafama yatmayan nokta bu dediğiniz. Arka cam kenarlarında hiç çürük yok yani sorunda yok ama ön camın üst kısmında hemen fitilin kenarlarında pas var. İşte canımı sıkanlarda onlar. Çamaşır ipi ile fitili yukarı kaldıracağım ve en az 0.5 cm altına yanaşmaya çalışacağım. Camı söktüremem bu imkansız. 100km camsız gidilmez Sad
KAANPAKAY

KAANPAKAY

Doğum tarihi : 21/10/79
Aracınızın Modeli : 1992 renault 9 broadway

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-24, 18:34

bence gidilir.motorsiklet nasıl sürülüyorsa öyle.camı sökünce gözlerine inanamayacaksın delik bile çıkabilir.
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Araba İşte Böyle Boyanır :)   Araba İşte Böyle Boyanır  :) Empty2009-09-24, 18:46

KAANPAKAY demiş ki:
bence gidilir.motorsiklet nasıl sürülüyorsa öyle.camı sökünce gözlerine inanamayacaksın delik bile çıkabilir.

Yok ben bunu böyle yapayımda işin içinden alnımın akıyla çıkarsam seneyede Allah nasip ederse camları söker tekrar boyarım Smile Nasıl olsa boya maliyetine...
Yalnız yinede kendim camı sökmeye çalışacağım. Tek korkum iç kısımdaki tavan kaplamasını felan zedelemek istemiyorum.Fitil tavan kaplamasının üzerine basık duruyor.

Araba İşte Böyle Boyanır :)
1 sayfadaki 7 sayfasıSayfaya git : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sonraki
 Similar topics
-