RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

LPG'de gaz yememe ve su eksiltme

4 posters
YazarMesaj
hsynmutlu

hsynmutlu

Doğum tarihi : 03/04/80
Aracınızın Modeli : broadway rn

LPG'de gaz yememe ve su eksiltme Empty
MesajKonu: LPG'de gaz yememe ve su eksiltme   LPG'de gaz yememe ve su eksiltme Empty2009-11-23, 22:02

Arkadaşlar aracın motorunu 700 km önce rektefe ettirdim. Soğukta ve sabahları çalıştırırken 2. yada 3. marş denememde motor çalışıyor ancak gaza ne kadar abansamda araç gaz yemiyor bu olay ikinci tekrarında gaz yiyor hemen cikleden devri 2500'e çıkarıyorum 2-3 dakika bu şekilde çalıştırıp sonrasında 1500'e düşürüyorum bir kaç dakikada bu şekilde çalışınca normale dönüyor. Yalnız rolanti devri çok düşük gibi 500-700 civarı bu yüzden motor tam ısınmadan cikle kapatılırsa araç stop ediyor. Birde bazen cikle tam çekikken devir birden düşüp araç stop ediyor. Bu araç beni delirtecek motoru 1000 lira harcayarak rektefe ettirdim, radyatörü değiştirdim, karbüratörün bakımını yaptırdım şu an sadece sübabların sıkılması kaldı ama hala araç normal çalışmıyor. Birde arkadaşlar rektefe sonrası su seviyesi maksimumda idi yaklaşık 700 km sonra minimum'un birazcık altına düştü. İki ibre arası kaç lt. bilmiyorum ama sizce budurum normalmi yoksa ilk aldığımda yağ yakıp kaçıran arabam şimdide su'mu kaçırıyor. İlk çalışmada aracın arkası bembeyaz bir duman bulutu ile kaplanıyor. Egzoza elimi tuttuğumda elimde su buharı toplanıyor ayrıca su tabancasından atılmış hissi veren çok küçük ve yüksek ısıda partiküller elime çarpıyor hafif bir tortu ve gaz kokusu bırakıyor bunlar elimde. Elektrik tertibatıda beni şüphelendiriyor araç rolantide iken far açıksa önden muhtemelen akünün olduğu yerlerden tık tık diye bir ses geliyor. Akünün markasını bilmiyorum. Üstünde küçük kapaklar var birde merceğe benzeyen bir yeri var karanlıkta lamba ile içine baktığımda yeşil bir sıvı gözüküyor. Arkadaşlar aracı ilk aldığımızda gaz ayarını bir türlü tutturamadık rolantideki tekleme hep devam etti bu durum rektefeden sonrada hala sürüyor. Gaz beyni lovato depo atiker marka. Ustalar bu beynin 2006 model olduğunu ve kolay kolay bozulmayacağını söylüyor bazıları ise at gitsin diyor. Kafayı yiyecem ustaların birinin dediği birini tutmuyor. Bunlar birbirlerinide beğenmiyorlar. Ya arkadaş broadway dediğin araba çok mu karmaşık bi alet anlamadım gitti. Biraz evvel arabanın suyunu kontrole gittim bi ısıtayım dedim ve araba gene çalışmada ve gene peder beyle tartıştık. (arabayı babam baktırmadan almıştı.) Acilen yardım bekliyorum. LPG'de gaz yememe ve su eksiltme 161223
lıon

lıon

Doğum tarihi : 03/04/76
Aracınızın Modeli : Corolla luna

MesajKonu: Geri: LPG'de gaz yememe ve su eksiltme   LPG'de gaz yememe ve su eksiltme Empty2009-11-24, 06:14

motor soğukken rolanti düşüklüğü olması normal ki ısınma sonrası düzeliyormuş.ısınmadan stop edebilir..rolanti ilk benzinde iken ayarlanması gerekir ayarlamış ise gazdada ayarını
yapmışlardır yinede tavsiyem gaz vanası 5mm sola doğru aç(gazı çok sıkılmış ise sabah gaz yemez)+regülatör üzerinde tepede sarı pirinç vidayıda 5mm sola doğru açıp tekrar marş basmayı deneyiniz(sıkılı ise sabah ilk marşta almaz)....bu arada sıcaklık ideal seviyede iken rölanti düşük ise...üstte yazdıklarımdan sonra regülatör üzerinde solda altta kalan rolanti ayar vidası ile rolanti ayarını yapabilirsiniz...aynı marka regülatör ve depo kullanıyorum.......
ilk çalışmada beyaz duman normal.....partekül belki egzostdan da olabilir(eski)...aküde yeşil ışık ideal....ilave su kabına su ekleyip tekrar tekrar kontrol edin derim...
benim aklıma gelen bunlar...tecrübe ile sabit diğer arkadaşlarda bildiklerini yazacaktır..
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

MesajKonu: Geri: LPG'de gaz yememe ve su eksiltme   LPG'de gaz yememe ve su eksiltme Empty2009-11-24, 06:58

motor yeni yapıldıktan sonraki ilk km ler çok sağlıklı olmayabilir...bence siz aracın ilk olarak sübaplarını ayarlatın, bu durum sanki sübaplar sıkıymış gibi 1 izlenim bırakıyor...1 de araç benzinle çalışıyorsa ilk çalışmayı benzinle yapın...

su normal, gaz kokusu gazın çok açık olduğunu ya da sübapların sıkı olduğunu gösterir, gaz ayarları tam olarak yapıldığında bence 1 çok sorun çözülür ama geç/zor çalışma büyük ihtimalle sübap ayarlarından...

1 de o regülatörü atmak yok, illa atacaksanız attığınız çöpü bana 1 söyleyiverin... Very Happy
http://www.ladatr.com
hsynmutlu

hsynmutlu

Doğum tarihi : 03/04/80
Aracınızın Modeli : broadway rn

MesajKonu: Geri: LPG'de gaz yememe ve su eksiltme   LPG'de gaz yememe ve su eksiltme Empty2009-11-24, 12:01

Arkadaşlar cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Bu regülatör araçta takılı iken araba su kaynatmış ve conta yakmış. Bunların regülatörde bozucu bir etkisi olabilirmi. Birde revizyondan 40-50 km sonra bir gün kaputu açtığımızda baktıkki aracın motoru, karbüratörün üst kapağı, kaput altı ve bilimum içerideki parçalar çamurlu su gibi beyaz bir su iziyle kaplanmış. Bir tanıdığımız "çamurlu sudan geçmişsinizdir bir şey yoktur" dedi ama genede okadar yerin o beyaz su iziyle kaplanması aklıma yatmadı. Temizliğini yapmadım. Sübablar sıkılacağı zaman ustayla araştıracağız. Sizler daha iyi biliyorsunuz, bizim arabaların ön tampon arkası motorun kenarlarında çok boşluk var oralardan o kadar su girebilirmi.
Yorum yazanlara çok teşekkür ediyorum. İnanın burada okuduklarımı ustaların yorumlarından çok daha muteber sayıp uygulamaya çalışıyorum. Hani anlatılır ya hoca bir gün eşekten düşmüş, herkes etrafını sarmış "aman hocam geçmiş olsun" sözleriyle. Bunları duyan hoca derdini anlatamayınca sonunda "gidin bana eşekten düşen birini bulun" demiş. Benimkiside o cihetten yani Very Happy
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

MesajKonu: Geri: LPG'de gaz yememe ve su eksiltme   LPG'de gaz yememe ve su eksiltme Empty2009-11-24, 14:25

Smile

abi su kaynatma olayı ile birlikte regülatörün içindeki diyafram yırtılmış olabilir, hatta büyük ihtimalle o diyafram gidik, gaza su suya gaz karıştırıyor gibi... Rolling Eyes
http://www.ladatr.com
haydarguducu

haydarguducu

Doğum tarihi : 10/04/73
Aracınızın Modeli : 1992 broadwey gte

MesajKonu: Geri: LPG'de gaz yememe ve su eksiltme   LPG'de gaz yememe ve su eksiltme Empty2009-11-24, 18:17

Selim abinin dediği gibi, genleşme kabını koklayın eğer gaz kokusu varsa sorun denizin dediği gibi. İyi bir ustaya regülatörün diyaframını değiştirtin.

LPG'de gaz yememe ve su eksiltme
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» gaz yememe..!
» 4. viteste gaz yememe dolama