RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

GAZ LPG AYARI

+29
staplis
ayılan
koray386
aLPaCiNo
modi
burcinhan
melas43
halilferhan
kadirinim
ibr0064
samsunlu R-9
tlg_srg
livan08
adu040
Renault9
sahinmustafa
drhakancan
r9 dostu
volkan
esriyen
murtaza
TRKR
turan19
rona13
Lauréate
Elbruz
karadeniz
VetApex!
Truva
33 posters
Sayfaya git : Önceki  1, 2, 3  Sonraki
YazarMesaj
Renault9
Admin
Renault9

Doğum tarihi : 07/12/85
Aracınızın Modeli : 2005 Fiat Punto Dynamic 1.3 Multijet

GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-06-08, 09:19

Buji yuvalarına bir manometre bağlanır. motor soğukken marşa basılır(tabi araba çalışmaz). Değerler okunur ve fabrika değerinden ne kadar uzak olduğuna bakılarak motor yorumlanır.

Bende hala yaptıracağım Smile Bir kere yaptırmıştım usta sadece "iyi" dedi,ne değer söyledi ne başka birşey Smile
http://www.renault9-11.com
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-06-08, 10:58

aslında çok çeşitli şekillerde okunur o değer...manifolt vakumu egzos komresyonu ve tek tek bütün silindirlere manometre bağlanıp yapılan okuma değeri...

mesela enginin arabada 1. silindirde sorun var...onun 3 silindiri birbirine yakın diğer sorunlu 4. silindir daha düşük çıkar...

bu 4 silindir arasındaki basınç farkı 0,5-0,6 bar a kadar ise motor durumu iyi denilebilir...bu fark 0,6 bar ı geçerse dengesiz aşınma vardır...
http://www.ladatr.com
esriyen

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-06-09, 06:11

Sayın adminim teşekkür ederim.Birde onu yaptıralım bakalım.Eğer kompresor sonuçları kötü çıkarsa nasıl tamir ettirilir.Masraflı mı OLUR?
sahinmustafa

sahinmustafa

Doğum tarihi : 01/07/77
Aracınızın Modeli : 1988 - Renault 11 GTS

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-06-09, 11:43

Arkadaşlar ben birşeye isyan etmek istiyorum Smile
LPG ustasının yanına gidiyorsunuz/gidiyoruz adam 2 ayar çekiyor ya da çekmeye çalışıyor, beceremeyince suçu regülatöre atıyor ve regülatörün bozuk deyip elindeki reglatörü size satıyor. Bu LPG regülatörü kullan at cinsinden birşeymi ki zırt pırt değişsin ??
Bu meretin yedek parçaları yokmu ? bozulan kısmı yenilemek yerine niye regülatör değişilir ? paranızı/paramızı sokakta mı buluyoruz ?
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-06-09, 15:47

Diyafram yenileniyor sanırım.
Normal bir regülatör(BRC,AVATO gibi) 80000km götürmeli. aldesa voltran fema gibi markalarda 40000-50000 km civarı.
sahinmustafa

sahinmustafa

Doğum tarihi : 01/07/77
Aracınızın Modeli : 1988 - Renault 11 GTS

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-06-09, 16:55

Renault9 demiş ki:
Diyafram yenileniyor sanırım.
Normal bir regülatör(BRC,AVATO gibi) 80000km götürmeli. aldesa voltran fema gibi markalarda 40000-50000 km civarı.

Evet, bir de şayet yanlış bilmiyorsam eğer radyatör su kaynatmışsa da diyafram yıpranabiliyormuş.
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-06-09, 18:30

evet sıcak su regülatörde tahibata yol açabilir. ayrıca paslı,tortulu soğutma sıvısıda zarar verir.
Elbruz

Elbruz

Doğum tarihi : 19/12/84
Aracınızın Modeli : Broadway

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-06-09, 19:46

karadeniz demiş ki:

mesela enginin arabada 1. silindirde sorun var...onun 3 silindiri birbirine yakın diğer sorunlu 4. silindir daha düşük çıkar...

Tabi bazı şeyler zamanla yerleşiyor. Very Happy

Tokat yolculuğunda araba hafif teklemeye başlayınca malum silindirin bujisini sökmüştüm,baktım bujinin üstünde pislik gibi duran artık kurum mudur nedir bişey vardı.Gittim iki buji aldım,bujiler zaten 4-5 bin km yapmıştı,2. silindirin bujisini de değiştireyim dedim,artık ne gerek varsa.Neyse,orada taktığım bujilerle de 2 bin km'ye yakın yol yaptım.Geçen ustama gittim arabanın çalışması hoşuma gitmeyip yeni oldukları için bujilerin tırnak ayarına bi baksın diye,bujiler söküldü,1. silindirin buji yine tabi simsiyah yağ içinde çıktı,2. silindirin bujisi ise inanın nerdeyse pırıl pırıldı,2 bin km sonra nerdeyse ilk aldığım günkü gibi,çok az bi kahverengilik ile duruyordu.Resmen sinir oluyorum,bir silindir yüzünden nerdeyse motor yaptırıcaz.

Acaba diyorum,subaplardaki ya da kapaktaki bir problem yüzünden mi oluyor böyle diye,çünkü bu yağlama sorununu ilk teşhis edeli de epey oldu,baya yol yaptık ve lpg de takıldı,o zamandan beri diğer silindirler de biraz aşınmış olması lazım,ama bujileri eskisi gibi temiz çıkıyor.Bir de subaplardan aşağı yağ sızıntısının bujiyi yağlayabildiği söyleniyor.

Babam ilk aldığı sene arabaya bir kere hararet yaptırmıştı,daha doğrusu hararet yapmadı ama kıyısından döndü,conta yakmadı ama acaba az da olsa kapakta ya da subaplarda bişey olabilir mi,ya da bu sekman kırılması denen şey nasıl oluyor,bu olabilir mi?Bir silindir diğerlerinden fazla aşınabilir ama bu kadar da fark olmaz ki,yeni taktığın bujiyi biri 50 km'de yağlayıp diğerleri birkaç bin km tertemiz duracak kadar.
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-06-10, 07:46

evet ya segman kırığı ya da o hararet yüzünden etkilnemiş conta ya da sübap kılavuzu... Wink

conta yakması diyoruz ama engin o kadar değişik şekillerde yanabiliyor ki bu dalga aklın kayar...

1 hacı muro gördüm conta yakmış canavar gibi çalışıyor ama motor suyu aynen egzosdan geliyor...

başka 1 araba gördüm conta yakmış motor suyu kartele dolmuş

gene başka 1 arabada conta yandığında ne yağ yakıyor ne su eksiltiyor ama kompresyon düştüğü için gitmiyor araba...

bazen de işte böyle motor yağı silindire dolabiliyor...

sen bence 1 kumar oyna açtır üst kapağı...segman kırığı ise yapacak 1 şey yok mecbur motor sökülecek ister söktürürsün ister söktürmezsin...

yok conta ise 1 kapak rektefiye 1 conta tamam

sübaplar eğer yağ kaçırıyorsa o zaman kapak işçiliği biraz fazla tutabilir ama bu şekilde kullanman inan vereceğin 300-350 ytl den daha rahat değil... Wink
Elbruz

Elbruz

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-06-10, 18:54

Sadece kapak açıldığında segmanların durumu görülebiliyor mu peki?Eğer conta yüzünden ise yaptırırım.Yağ ile su birbirine karışmıyor,ama senelerdir suyunu biraz eksiltiyor,gerçi bu sene radyatörde de ufak bir kaçak tesbit ettik,artık eskiden hangisi yüzündendi bilmiyorum.Bir de ilk çalışmada egzosdan bir miktar su damlatıyor,ama o da ilk çalışmada normal diye biliyorum.

Bir de bugün Motor Silk aldım,daha doğrusu bugün elime geçti,onu da zamanı gelen yağ değişiminde koysam mı,yoksa önce motoru mu açtırsam diye de düşünüyorum.Koyunca motorun durumunu biraz düzeltirse sadece aşınmadanmış deyip kapağı açtırmaktan yırtarım diyorum.
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-06-10, 19:00

motor silk varsa koy gitsin... Wink yağ eksiltme 1 miktar azalır...

pistonları sökmeden segmanların durumu ancak dolaylı yollardan bilinebilir...silindirlerin iç durumu, çizilme miktarları, gömleklerin vaziyeti vs... anlaşılabilir...zaten conta ile sübaplar sağlam ise başka da seçenek kalmaz engin... ama segmanlarda sorun var ise sende kesinlikle kırılmadır... Exclamation
Elbruz

Elbruz

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-06-10, 19:24

Kırılma olduğu zaman motoru kısa sürede bitirmez mi,ve seste,çekişte falan kendini belli etmez mi?Yağ yakıyor,yakıt da biraz fazla ama çekişi hala iyi,bakımlı oldu mu emsalleri kadar iyi kaçıyor.Segman kırmış olsa bunun baya bir önce olmuş olması lazım,ve öyle olduğunda bir süre sonra o silindiri iyice dağıtmaz mı?Bujiyi yağlıyor,geçen sene kompresyon ölçümünde ustanın dediği de segmanları aşınmış ama segman kırsa kompresyno aşırı düşük çıkar herhalde.

Kurum temizlemek için kompresyona iyice bindirince buji kurumla kaplanıp çalışmaz duruma geldiğinde araba gitmiyordu bile,tekleye tekleye zor çalışıyordu,bujiyi değiştirince tekrar normal çalışmasına dönmüştü.Segman kırmasının belirtilerini tam bilmiyorum ama pek de ihtimal vermiyorum,eğer aşınmadan değilse büyük ihtimal contadandır diye düşünüyorum,çünkü uzun zamandır su eksiltiyor.
VetApex!

VetApex!

Doğum tarihi : 13/09/85
Aracınızın Modeli : aracı yok

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-06-10, 22:07

su eksiltme conta sorunu olduğunu gösterebilir..

bide krang çıkmadan, motor üzerindeki parçalar sökülmeden sadece üst kapat ve karter açılıp piston sökülemez mi? bu işçiliği bayağı azaltır Idea
http://www.nettekalite.com
Elbruz

Elbruz

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-06-11, 10:52

Krank çıkmadan sökülebileceğini sanmıyorum.Aslında ustama kompresyonları ölçtürüp not almak istiyorum,segman kırılması olsa dediğim gibi hem yıllardır böyle çalışamazdı motor,hem de kompresyon ölçümünde belli eder kendini.Gerçi conta sorunu varsa da kompresyon düşük çıkar,artık tahmin edeceğiz onu.Motor Silk'i koymadan önce kompresyonu ölçüp bir de birkaç yüz km sonra ölçmek istiyorum,objektif bir tahlil olmuş olur hem.
adu040

adu040

Doğum tarihi : 13/06/88
Aracınızın Modeli : 1992 SPRING

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-06-19, 12:09

LPG ayrını yaptırmak için belli bir km sınırı var mı? Ben hava filtresini değiştirdiğimde (ortalama 2500-3500 arsı değiştiririm) bir de gaz ayarı yaptırırım. Doğru mu yaptırıyorum?
livan08

livan08

Doğum tarihi : 01/01/81
Aracınızın Modeli : 2004 DAIHATSU TERİOS SX

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-06-19, 12:18

ayardan şikayetçi değilsen gerek yok,ancak bilgisayara sokturup değerler neticesinde ayarın yapılıp,yapılmamasına kara ver bence.periyodik bakımları 5000 kmde bir oluyordu ,ancak ihtiyaca göre erkende yaptırman daha sağlıklı olur.
tlg_srg

tlg_srg

Doğum tarihi : 04/06/84
Aracınızın Modeli : 2000 peugeot 206 1.6 xt

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-06-19, 18:44

ben yinede bizim bu karburatorlu araçlarda bilgisayarla yapılan ayarlara güvenmiyorum en iyi yapıla ayar iyi bi ustaya yapılan kulak ayarıdır... bence ...
samsunlu R-9

samsunlu R-9

Doğum tarihi : 01/01/00
Aracınızın Modeli : .

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-06-20, 13:16

Ustaya göre değişir, adamın kulağında doğuştan hassas ölçüm kabiliyeti varsa bişe diyemem, ancak emisyon ölçüm yeteneğinin olacagını sanmam.
ibr0064

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-07-28, 13:52

merhabalar bende 95 spring var.
cikleyi çekmeden çalışmıyor.ustaya götürdüm.karbüratör ölü dedi devamlı gazda çalıştığı için .karbüratör değişecek dedi.1-2 gün hiç çalıştırmadığım zaman bazen çalışmayada biliyor.sıcak ta duruyor araba devamlı ondan şüpheleniyorum ben .bir defa çalıştımı ondan sonra sorun olmuyor ciklesizde çalışıyor..benzinde sakın çalıştırma böyle bin dedi istersen karbüratörü değiştirriz dedi.böyle bir olay başına gelen arkadaş varmı?
yardımcı olursanız sevinirim Allah şimdiden razı olsun
VetApex!

VetApex!

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-07-28, 14:27

ibr0064 demiş ki:
merhabalar bende 95 spring var.
cikleyi çekmeden çalışmıyor.ustaya götürdüm.karbüratör ölü dedi devamlı gazda çalıştığı için .karbüratör değişecek dedi.1-2 gün hiç çalıştırmadığım zaman bazen çalışmayada biliyor.sıcak ta duruyor araba devamlı ondan şüpheleniyorum ben .bir defa çalıştımı ondan sonra sorun olmuyor ciklesizde çalışıyor..benzinde sakın çalıştırma böyle bin dedi istersen karbüratörü değiştirriz dedi.böyle bir olay başına gelen arkadaş varmı?
yardımcı olursanız sevinirim Allah şimdiden razı olsun

mrb, spingler genelde ciglesiz çalışmıyorlar, bu her kullanıcının ortak sorunu. öncelikle benzinde biraz ısıtmanız gerekir.
karbüratörün bukadar kötü durumda olabileceğini ben sanmıyorum, içinden değişecek parçalar mutlaka vardır.söktürüp temizlenecek parçalar temizlenmeli, değişecekler ise değiştirilmelidir..
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-08-28, 18:57

LPG ayarı yapılmadan önce benzin ayarı yapılacak. Peki Benzinde karbüratör zengin karışım yakıyorsa lpg ayarına yada tüketimine etkisi olur mu. Yoksa Benzinde yapılan hava ayarı(karbüratör üzerinden) lpgyi etkilemez mi?
kadirinim

kadirinim

Doğum tarihi : 12/02/70
Aracınızın Modeli : reno 11 flash txe 1.7

MesajKonu: ankara da lpg ayar ustası   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-09-13, 19:16

arkadaşlar ankara da çok iyi bir lpg ayar ustası bilen varmı..
adu040

adu040

Doğum tarihi : 13/06/88
Aracınızın Modeli : 1992 SPRING

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-09-13, 19:49

kadirinim demiş ki:
arkadaşlar ankara da çok iyi bir lpg ayar ustası bilen varmı..

Bismillah. Kendini tanıt bi hele. Sen Kayaş'ta olursun sana Sincan'da bi usta söyleriz olmaz.
kadirinim

kadirinim

Doğum tarihi : 12/02/70
Aracınızın Modeli : reno 11 flash txe 1.7

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-09-15, 06:57

gülüm usta usta olsunda fizanda olsun.
konutkentteyim. Razz
VetApex!

VetApex!

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-09-15, 17:43

arkadaşlar ben lpg ayarından hiç memnun değilim !
ayarlar değişmeden 1 gün ara ile aynı koşullarda ve aynı gazla yol aldık.
babam arabayı sert kullanır ve 100km/h in altına pek inmeden kullandı
ben bugün 90km/h sabit hızla gaza basmaya çekine çekine,yavaş kalkıp ışıkda durmayarak ondan çok yaktım !!

klavuzda yazan 90 km sabit hızla gidildiğinde sizcede az yakar mı? yoksa yakıt artar mı?
samsunlu R-9

samsunlu R-9

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-09-15, 19:30

Yolun durumuna göre değişir, ayrıca sen yakıtı ilk kalkışta yakıyorsun, çünkü devirsiz kalkıyorsun Wink
Al sana bi eleştiri Very Happy
VetApex!

VetApex!

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-09-15, 19:39

samsunlu R-9 demiş ki:
Yolun durumuna göre değişir, ayrıca sen yakıtı ilk kalkışta yakıyorsun, çünkü devirsiz kalkıyorsun Wink
Al sana bi eleştiri Very Happy

abi spring gibi devir bekleme flash dan vites araları kısa aslında Rolling Eyes
genellikle bir sonraki vites 1500 devire geliyo ki az değil bence (ve gaza az bastığım için öyle olmalı Wink )

yol bende daha boştu, araba bile geçmedim yavaş gittiğim için. tepelerde sorun oldu biraz. flash 90 km hızda 2250 devir yapıyo, bayıra gelince haliyle 2000 devire düşüyo.. yinede zorlamadım , vites değiştirdim ama babamın diline düştük bikere !

başka eleştri varsa alıyım :senile:
ben oyunu kurallarına göre oynadım kaybettim :dash:
samsunlu R-9

samsunlu R-9

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-09-15, 19:42

Senin kural dediğin flash motorunda tamamen egale olur, rampada flash'ı 2300-2500 altına düşürme, lpg kullanıyorsun, 3000'i gör vitesi yükselt. Wink
VetApex!

VetApex!

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-09-15, 19:51

lpg ayarı zaten 3000 e göre yapıldı, ama 2300 demek 90dan fazla hız demek. her 90 a geldiğinde 4 le gidersek işimiz var. ki hız sınırıda 90-99km/h olunca ?
samsunlu R-9

samsunlu R-9

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-09-15, 20:02

samsunlu R-9 demiş ki:
Senin kural dediğin flash motorunda tamamen egale olur, rampada flash'ı 2300-2500 altına düşürme, lpg kullanıyorsun, 3000'i gör vitesi yükselt. Wink
halilferhan

halilferhan

Doğum tarihi : 17/07/87
Aracınızın Modeli : renault191,4rn

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-09-23, 19:29

bizim renault ta da lpg var brc sistem ve hava girişi kapalı bir yıldan beri 5 tane ustaya götürdüm hepsi normal dedi anlamadım gitti bi lpg ustası bulamaktan şikayetciyim sizde desuanda bantlımı? veya siz nerelerde ayar yaptırdınız yardımcı olursanız sewinirim
VetApex!

VetApex!

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-09-23, 20:16

ben samsunda 2 ölçümle lpg ayarı yapan ustaya götürdüm ikiside bant ile işlem yapmadı. ama ne zaman biri gözüyle ayar yapmaya kalksa bütün ekonomik ayarlar suya düşüyo.

aslında anladığım kadarıyla durum şu..
usta gaz yemesine bakıyo. özellikle karbüratöre giden vidaları mmkün olduğunca kısıyo.kısınca gaz az geliyo ancak hava busafer fazla oluyo. onuda dengelemek içn bant kullanıyorlar. aslında doğru gibi görünsede açıkça fazla yaktığımızı ve arabanın hiç çekmediğini söyleyebilirim..
melas43

melas43

Doğum tarihi : 16/10/79
Aracınızın Modeli : flash

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-11-05, 18:47

arkadaslar bu arabayı alalı 6 ay kadar oluyo ilk aldıgımda motor yeni bakımdan cıkmışki ondan olsa gerek km de 250 ykr yakıyodu sonra zamanla 200 210 ykrşa düştü hiç gaz ayarı yaptırmadım 1 ay kadar önce hava filtresinin sallandıgını farkettim filtrenin üzerinden bastırdıgımda motorun calışması düzeliyo bıraktıgımdada tekleyerek calışıyodu motorcuya götürüp yaptırdım contası yokmuş onuda taktırdım hava alacak hiçbiryeri kalmadı ama şehir içi 210 ykr yakan araba 20 ytlye 65 km gitmeye basladı gaz ayrı yaptırdım yine aynı baska bi ustaya daha götürdüm gaz ayarı için hiçbi fark yok en sonunda actım kaputu filtrenin önündeki bantı söktüm ama altı kapalı ve yakıt sonunda 210 ykrş
melas43

melas43

Doğum tarihi : 16/10/79
Aracınızın Modeli : flash

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-11-05, 19:08

bu bilgisayarlı gaz ayarı hikaye bence arkadaslar esoza bi hortum sokuyolar formalıteden eksozcuyla ortak calısıyolar heraldeki eksoz patlak diye arada bide eksozcuya gönderiyolar neyse 3000 devirde calıştırıp araba tekleyene kadar gazı kısıyolar ozamana kadar zaten bilgisayardaki tüm ısklar yeşil yanmış oluyo bile o hortum zaten belli bi zaman eksozda kaldıgında hiçbi işlem yapılmamıs bile olsa bilgisayardaki ışıklar yeşil yanıyo ve bizde ayarların mükemmel oldugunu düşünüyoruz gazcı bi arkadasım var kendi agzından duydum bilgisayarın hicbi işe yaramadıgını evet arkadaslar ne düşünüyosunuz yorumlarınızı bekliyorum bounce
burcinhan

burcinhan

Doğum tarihi : 02/03/77
Aracınızın Modeli : Subaru/Legacy

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-11-06, 06:32

halilferhan demiş ki:
bizim renault ta da lpg var brc sistem ve hava girişi kapalı bir yıldan beri 5 tane ustaya götürdüm hepsi normal dedi anlamadım gitti bi lpg ustası bulamaktan şikayetciyim sizde desuanda bantlımı? veya siz nerelerde ayar yaptırdınız yardımcı olursanız sewinirim

Bende de bantlı değil. Yakıtta çekişte şahane
http://www.motur.org
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-11-06, 15:13

zaten karburatör ve hava filtresi haznesi sağdan soldan hava almıyorsa bantın anlamı yok... Smile

bilgisayarlı ayara gelince;
bilgisayarlı ayar "yalan" diyen ustaya ben ne usta derim ne de söylediğini dinlerim...

otomobil üreticileri o egzos emisyon cihazı ile birlikte 1 sürü elektronik aleti arabanın orjinaline sokup aracın çalışmasını stabilleştirmeye çalışıyorken 1 usta çıkıp da "hikaye" derse, ben de "ağzı olan konuşur" derim... Wink

biz bu ülkede takografları bozup aracı daha yavaş gidiyomuş gibi gösteren usta müsvettelerini de gördük... Exclamation
TRKR

TRKR

Doğum tarihi : 19/12/77
Aracınızın Modeli : Clio Symbol Alize 1.4 2006

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-11-06, 15:49

karadeniz demiş ki:
zaten karburatör ve hava filtresi haznesi sağdan soldan hava almıyorsa bantın anlamı yok... Smile

bilgisayarlı ayara gelince;
bilgisayarlı ayar "yalan" diyen ustaya ben ne usta derim ne de söylediğini dinlerim...

otomobil üreticileri o egzos emisyon cihazı ile birlikte 1 sürü elektronik aleti arabanın orjinaline sokup aracın çalışmasını stabilleştirmeye çalışıyorken 1 usta çıkıp da "hikaye" derse, ben de "ağzı olan konuşur" derim... Wink

biz bu ülkede takografları bozup aracı daha yavaş gidiyomuş gibi gösteren usta müsvettelerini de gördük... Exclamation

+1
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-11-06, 17:03

dostum inan bana bilgisayar hiçbirişe yaramıyor diyen usta asıl hiç bir işi bilmiyor demektir.

elbette bilgisayra şak diye ayarlamayacak herşeyi. Önemli olan o değerleri yorumlayabilmek. Ama CO'nun ne olduğunu bilmeyen lambda nın ne olduğunu bilmeyen adamdan hayır beklenmez bilgisayarlı ayarda.

İşte bizim sanayi ustalarının en büyük eksiği bu. Meslek liseleri ve meslek yüksekokulları bu tip ustaların yerini alacak insanlar yetiştirmeli. ahh ahhh. Very Happy

melas43 demiş ki:
bu bilgisayarlı gaz ayarı hikaye bence arkadaslar esoza bi hortum sokuyolar formalıteden eksozcuyla ortak calısıyolar heraldeki eksoz patlak diye arada bide eksozcuya gönderiyolar neyse 3000 devirde calıştırıp araba tekleyene kadar gazı kısıyolar ozamana kadar zaten bilgisayardaki tüm ısklar yeşil yanmış oluyo bile o hortum zaten belli bi zaman eksozda kaldıgında hiçbi işlem yapılmamıs bile olsa bilgisayardaki ışıklar yeşil yanıyo ve bizde ayarların mükemmel oldugunu düşünüyoruz gazcı bi arkadasım var kendi agzından duydum bilgisayarın hicbi işe yaramadıgını evet arkadaslar ne düşünüyosunuz yorumlarınızı bekliyorum bounce
Elbruz

Elbruz

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-11-06, 21:10

Doğrusu arkadaşlar,ben de daha önce söyledim,bilgisayar mutlaka işe yarar ama bazı servislerdeki bilgisayarlar bir tuhaf,gerçekten işe yaramıyor hissi veriyorlar.Ben bir keresinde benzinde ayar tutmayan karbüratörle bilgisayara girdim,daha doğrusu lpg ayarı yapıldıktan sonra bir de benzinde bak dedim,değerler lpg ile çok yakın çıktı ve araba dünyanın benzinini yakıyordu.

Bir detay daha var,CO değeri yorumlanıyor ama bu değerin her araçta farklı olması gerekiyor,hangi aracın kaç olması gerektiğini nerden biliyorlar?Lambda değeri de yorumlanmalı ama direk CO'ya göre ayar yapılıyor.Ben gaz ayarını kendim yapıyorum ve çekişten de yakıttan da,motorun durumunu göz önüne alınca tabi,gayet memnunum.Hatta bir kere kendim ayar yaptıktan sonra servise gittim,serviste zaten ayarlı deyip ayarı değiştirmediler.

Kendim nasıl yaptığımı da söyleyeyim,motoru 3-4 bin civarına getirip vanayı devirdeki yükselme durana kadar açıp sonra çok az kısıyorum,çekişi gayet iyi oluyor,ve arabayı makul kullanınca yakıt da makul oluyor.Daha fazla kısınca da zaten çekiş de düşüyor,rampalarda çekmemeye başlıyor.

Ayrıca,yağ yakan arabada yanan yağ da değerleri değiştireceği için bilgisayarı da yanıltabilir,benimkinde öyle olur diye tahmin ediyorum.1000 km'de 1 litre yağ götürüyor çünkü. :dash:
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-11-06, 22:21

işte orada ustalık faktörü giriyor işin içine engin...yoksa egzosa boruyu sokup bilgisayarda rakamlara bakarak vanayı çevirme işi değildir lpg yada karburatör ayarı... Wink yoksa ben de yaparım anasını satıyım... Very Happy
tlg_srg

tlg_srg

Doğum tarihi : 04/06/84
Aracınızın Modeli : 2000 peugeot 206 1.6 xt

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-11-06, 22:30

valla bu konuda haklı olabilirsiniz ama ben çok bilgisayarlı ayar yaptırdım ve hiç verim alamadım bnm bi ustam var elle ayar yapıo ona ne zaman gittiysem tek seferde 10 numara ayar yaptı o yüzden bu bilgisayarla ayar yapan ustalara güvenim kalmadı ...
Elbruz

Elbruz

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-11-06, 22:53

karadeniz demiş ki:
işte orada ustalık faktörü giriyor işin içine engin...yoksa egzosa boruyu sokup bilgisayarda rakamlara bakarak vanayı çevirme işi değildir lpg yada karburatör ayarı... Wink yoksa ben de yaparım anasını satıyım... Very Happy

Versinler bana o bilgisayarlardan bir tane,en kralını yapmazsam bak gör Very Happy
TRKR

TRKR

Doğum tarihi : 19/12/77
Aracınızın Modeli : Clio Symbol Alize 1.4 2006

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-11-07, 06:39

Okuyup araştıran,kendini geliştiren ve işini seven biri için gerçekten zor değil.Kit üreticisi firmalar bile ayar için püf noktalarını web sitelerinde yayınlıyorlar.Elde gaz analiz cihazı da var.Daha ne olsun?En büyük hataları rolanti ayarını yapıp bırakmaları.Halbuki rolanti ayarı sonrasında karbüratöre giden hortum üzerindeki vanadan devri 3000'de sabitleyip değerleri okuyarak ayarı sonlandırmaları gerekiyor.Bu ayar düzgün yapılırsa hem performans düşüklüğü yaşanmıyor hem de tüketim makul düzeyde oluyor.Bana bir cihaz,bir de yardımcı eleman (gaza basmak için falan) versinler ben de gayet güzel yaparım Smile
modi

modi

Doğum tarihi : 23/09/83
Aracınızın Modeli : ..........

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-11-07, 10:15

arkadaşlar tamirhane açıyoruz ben çırak olurum ustalar parmak kaldırsın Razz

ben şuan aracımı ustamın yaptığı ayarla kullanıyorum. memnunum yakıt olarak bana göre makul (son zamlarla 0.185 karışık kullanım) çekiş olarak kıyaslama şansım olmadı, çünkü başka araçlara pek binmiyorum.

bilgisayralı ayardanda memnundum. lpg cim yakınımda olsa bilgisayarlı ayar yaptırırdım. ama 45 km onun için gitmedim Very Happy

şimdi şu tamirhane işine ne dersiniz Very Happy Very Happy
aLPaCiNo

aLPaCiNo

Doğum tarihi : 21/07/82
Aracınızın Modeli : RainBow'S'

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-11-07, 13:10

1.4 RL Karbüratörlümü?
http://www.renaultturkey.com
Elbruz

Elbruz

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2008-11-07, 13:18

Evet,9'larda enjeksiyonlu olan tek model RNi,zaten o da çok nokta değil tek nokta enjeksiyon.
koray386

Doğum tarihi : 25/09/78
Aracınızın Modeli : renault 11 flash s

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2009-11-22, 21:50

Arkadaşlar benim aracım şehirdışında gazda 210kuruş yakıyor aracın karbüratörü ve hava filrtesi sıfır ama üzerindeki bujiler takılalı 7000km olmuş ayrıca aracımın rot va balans ayarı çok kötü......
Aracımın karbüratörü takıldıktan sonra ve filtresi değişdikten sonra gaz ayarı yaptırmadım
acaba bujileri değiştirirsem rot ve balans ayarı ile birlikte gaz ayarıda yaptırırsam yakıt tüketimim şehir dışında 150kuruşa düşebilirmi birde bilgisayarlı gaz ayarı kaça yapılıyor bilen varmı?cevaplar için şimdiden teşekkür ederim
samsunlu R-9

samsunlu R-9

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2009-11-22, 22:01

Rot ayarı şart !, lpg için değil fakat şart. ,Bujileri iyi değilse (champion veya eyquiem) değişin, dist. kapağı içindeki bakır kontaklar temiz olmalı ,Önce benzinde iken herşey normal olmalı ,aracı benzinde 1-2km kullanıp lpg ayar cihazına girin ,araç benzinde çalışır şekilde olsun ,gereken değerler için karbüratör ustanız ayarları yapsın ,sonra lpg'ye geçip 1 dkk kadar çalışsın cihazda değerler değişecektir ,karbüratöre müdehale etmeden regülatörden ayar yapılsın ,başka bir sorun yoksa tahminen 145-150 kuruş bir değerde uzun yol ,180-210 kuruşda ş.içi yakacaktır.
ayılan

ayılan

Doğum tarihi : 03/06/85
Aracınızın Modeli :

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2009-11-22, 22:07

(champion veya eyquiem ) bosh buji iyi değil mi Question
samsunlu R-9

samsunlu R-9

MesajKonu: Geri: GAZ LPG AYARI   GAZ LPG AYARI - Sayfa 2 Empty2009-11-22, 22:08

ayılan demiş ki:
(champion veya eyquiem ) bosh buji iyi değil mi Question

Değil Very Happy şaka bi yana hiç denemedim .

GAZ LPG AYARI
2 sayfadaki 3 sayfasıSayfaya git : Önceki  1, 2, 3  Sonraki