RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?

+11
sezer
ferguc
burcinhan
SARP83
samsunlu R-9
Elbruz
VetApex!
livan08
karadeniz
Cihangir KALKAN
akgb
15 posters
Sayfaya git : 1, 2  Sonraki
YazarMesaj
akgb

Doğum tarihi : 18/02/87
Aracınızın Modeli : Renault 19 Europa Alize 1.6e RNE

Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty
MesajKonu: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-02, 23:24

Bizim araçta bu artış km bazında hesaplarsak 100 km de 32 km azalma olarak dönüo. Yani yazın aynı litre lpg ile 100 km yaparken şimdi 68 km yapıo dolayısıyla Lpg kullanmaya değmiyor. Bu ara benzine geçtim bahara kadar bööle olacak muhtemelen. Bu kadar fazla yakması normalmi sizce?
akgb

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-02, 23:25

Bu arada bu şekilde bir konu varsa ben bulamadım şlmdiden özür dilerim..
Cihangir KALKAN

Doğum tarihi : 01/01/00
Aracınızın Modeli : a

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-03, 07:40

Soğuk havalarda gerçekten bir artış oluyor. Tahminimce bu artış LPG' nin yeterince ısıtılamamasından kaynaklanıyor.
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-03, 07:45

eğer sürekli ş.içi kısa mesafe kullanıyorsan artış muazzam olur...ama lpg ile benzinin kafa kafaya gelmemesi lazım bana göre... Rolling Eyes o patlatma problemi ile bu aynı sorundan kaynaklı gibime geldi... Wink
http://www.ladatr.com
akgb

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-03, 10:57

1,61X30lt:48,3 tl ile uzun yol şehir içi karışık ama uzun yol daha fazla olarak 250-260 km yapıo 1km için 0,193 kuruş oluo bu aralar yazın bu 320 ye kadar çıkıodu. Benzinde ise uzun yolda bu araç 14 km civarı yapıo 1lt ile o da 2,7/14 ten 192 kuruş a gelio bu aralar. Yani benzinle 200 ü zor geçer. Ama birde kullanım kolaylığı ataklık PATLAMA yapmaması ve en önemlisi aracın orjinal yakıtı ile çalışması ... Kışları lpg bizim araçta mantıksız oluo...
livan08

livan08

Doğum tarihi : 01/01/81
Aracınızın Modeli : 2004 DAIHATSU TERİOS SX

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-03, 14:42

bende % 20 lik bir artış oluyor şehiriçinde ,şehirdışı %10-12 gibi
VetApex!

VetApex!

Doğum tarihi : 13/09/85
Aracınızın Modeli : aracı yok

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-03, 17:24

hava soğuk.. araba geç ısınıyo. ısınıncaya kadar fazla yakıyoruz. bide hemen hareket edince motor çekmiyo bile..
yağ bile daha koyu, sürtünmede fazla..

ayrıca yağış , kar olduğu için sürtünme artıyor.. bide kış lastikleri var. bazıları yola yapışıyo..

hepsi artırıyor işte.. hatta motorun sıcaklığını içeriyi ısıtmak içinde harcıyoruz.. tekrar ısınması gerekiyo..

normal gittiğimiz hızlarda ve büyük viteslerde de gidemiyoruz..

babam 5 de bir %20 dedi artışa ama bence biraz daha azdır..
http://www.nettekalite.com
Elbruz

Elbruz

Doğum tarihi : 19/12/84
Aracınızın Modeli : Broadway

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-03, 17:44

akgb demiş ki:
1,61X30lt:48,3 tl ile uzun yol şehir içi karışık ama uzun yol daha fazla olarak 250-260 km yapıo 1km için 0,193 kuruş oluo bu aralar yazın bu 320 ye kadar çıkıodu. Benzinde ise uzun yolda bu araç 14 km civarı yapıo 1lt ile o da 2,7/14 ten 192 kuruş a gelio bu aralar. Yani benzinle 200 ü zor geçer. Ama birde kullanım kolaylığı ataklık PATLAMA yapmaması ve en önemlisi aracın orjinal yakıtı ile çalışması ... Kışları lpg bizim araçta mantıksız oluo...

Israr ediyor gibi olacak ama tüm bunların sebebini biliyorsun. Cool Normalde benzin tüketimi o kadar düşük olan araba,lpg'yi kışın deli gibi götürüyor.Zaten sıralı taksan da,araba bir süre benzinden gaza geçmeyecek,motor suyu sıcaklığı 40 derece olana kadar geçmiyor.Yazın çok sürmüyor ama kışın çok soğuklarda gene bir müddet benzinle gider.Ama her şekilde hem mikserli lpg'den,hem benzinden daha tasarruflu olur.

Atiker'e 1000 değil 990 liraya (Deniz öyle diyor) 10 taksit yapıyorlardı.İmkanın varsa hiç düşünme taktır,çok modern arabalara nasıl olur bilmem ama senin arabada tam randıman verir.

Ben kuzene o kadar uğraştım da taktırtamadım geçen ay.Üzerindeki sistem ruhsata işli değildi,ve her parçası ayrı markaydı,regülatör BRC,multivalf ve anahtar başka bir marka,mikser başka bir marka.Onu ruhsata işletmek için sistemi komple BRC'ye çevirdi ve tank değişti,400 lira masraf yaptı.400 masrafı ona yapana kadar 1000 liraya Atiker taktırsa çok iyi olacaktı. 2.0 litre 115 bg. araba dediğim gibi otobanda 170-180'i zor görüyor.Ve aynı sendeki gibi kışın korkunç lpg tüketiyor,şu anki tüketimi 200'ün üzerinde. Shocked
samsunlu R-9

samsunlu R-9

Aracınızın Modeli : .

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-03, 18:35

Kış mevsiminde lpg tüketimi aracı kullandıkça artar Exclamation ,sabah ilk çalıştırmada benzinde iyice(ortalama 1500 dewir) ısıtmadan lpg'ye geçmek mantıksız olur, ayrıca hava soğuk olduğundan normal sıcaklığı görene kadar mümkünse 2500 dewri geçmemek motor sağlığı açısından iyidir. Wink
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-03, 19:27

ya bu soğuklarda ben bile sıralı sistemde yakıt artışını bariz görüyorum...hem de ben sıcak motorla uzun yolda araç kullanan biriyim ama gene de belli ediyor kendini...

sıralı sistemlerde geçiş sıcaklığı ayarlanıyor...40 olacak diye 1 şey yok...ama o sıralı sistemler gerçekten de enjeksiyonlu araçlar için yapılmış ve herşeyi ölçüp biçip işleme tabi tutup öyle çalıştırıyor aracı...lpgnin sıcaklığını, basıncını, egzos gaz analizini, aracın çektiği havanın miktarını ve sıcaklığını, lpg enjektörlerinin açılma milisaniyenelerini, motorun sıcaklığını, motor kompresyonunu ve yükünü, motor devrini aklınıza ne geliyosa ölçüp ona göre yüksek basınçla lpg basıyor motora...

valla gidip 1 daha sıralı lpg taktırasım geldi... Razz
akgb

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-03, 20:54

Peki kaça mal olur bu sıralı lpg? Tamam sıfırdan tatktırmak 990 lira ancak bizim araçta yakıt hortumları yakıt tankı gibi unsurlar zaten mevcut yani bundaki kullanılabilecek malzemeleri düştükten sonra kaça gelir tahminen? Mesela ben yazın tankı yeniletmek istemiştim 90 tl civarı bir rakam söylendi yakıt hortumlarını da 60 tl civarı bir rakamla değiştirdim. Yalnız bu 60 konusunda galiba biraz kazık yemişim. Birde şu var ki Yazları bu araç lpg ile gayet düşük ve çoğunlukla sorunsuz çalışıo şimdiki fiyatlara göre 15 kuruş falan yakıo. Kışın zaten benzinle 20 kuruş yakıo. Ben sıralı sistem taktırsam arada vereceğim 990 lirayı çıkartmaz bence. Yani bu araç sıralı ile yazın 12 kışın 15krş gibi bir rakama düşmez heralde? Düşermi yoksa? Smile
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-03, 21:37

ben şöyle 1 soru sorayım o zaman...kaç km yapıyosun yılda... Question
akgb

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-03, 22:21

karadeniz demiş ki:
ben şöyle 1 soru sorayım o zaman...kaç km yapıyosun yılda... Question

Lpg takıldıktan sonra yıllık 30-40 bin yapıldı. Ama araç 98 model ve 10 yılda 211 000 km yaptı yani ortalamaya vurunca 21 000 km falan. Bu hesaba göre yazık 990 tl ye
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-03, 22:24

yok bence değil... Smile tamam ucuz olacak ama inan ki sıralı sistemin güvenliği hepsine bedeldir... Wink
akgb

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-03, 22:32

karadeniz demiş ki:
yok bence değil... Smile tamam ucuz olacak ama inan ki sıralı sistemin güvenliği hepsine bedeldir... Wink

Km de 10 bin eski lira yani 1 kuruş oynasa 20.000 km de 200 TL yapar senede 20 000 km yapsam ve bu sıralı sistem 2 kuruş daha az yaksa ki bu yazları 13 kuruş/km yapar.(bunu sıralı sistemde yapacak araç varsa bravo 1.6 8 valf motorla) senede 400 lira kar'ım olur. 2.5 senede kendini amorti eder. Peki ben bu aracı 2,5 sene daha kullanırsam bu araç hala benim için ekonomik olurmu? 211 000 km de 2,5 sene sonra 260000 i geçecek.
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-03, 22:43

e tabi o da 1 hesap... Smile senin bileceğin iş tabi sonuçta bizimki sadece fikir vermek olabilir en fazla...
akgb

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-03, 22:48

karadeniz demiş ki:
e tabi o da 1 hesap... Smile senin bileceğin iş tabi sonuçta bizimki sadece fikir vermek olabilir en fazla...

260 000 de rektefiye istermi bu araç birde o var tabii normalde istemediği söylenio yani normal bir kullanımla en az 300-350 bin km dio benim ustalarım. Ama allah yapısı değil ki nerede ne çıkaracağı bilinmez..
Elbruz

Elbruz

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-04, 03:42

O motor en az 350 bin görmesi lazım,hatta çok düzgün kullanıldığında 400 de görür.Tabi lpg bu rakamı biraz daha düşürebilir,ama 350'ye kadar gider bence.

Sıralı sistemde senin aracının yazın tüketeceği yakıt,1.60 litre fiyatıyla şehir dışı 90-100 km hızda 11 kuruş,şehir içi de 15-16 kuruştur.Ayrıca sıralı sistemi sadece yakıtı amorti etmesi açısından düşünme,en önce performans artacak,benzine yakın performans alacaksın,patlatma sorunun olmayacak,yani güvende olacaksın.Ve yakıtı da km'de en az 2 krş farkeder,o da 20 bin km'de 400 liraya denk gelir ve 2-2.5 senede amorti eder,alacağın verim farkı da karın olur.Tabi arabaya ilerki yıllarda binerim diyorsan yapacaksın,yani şöyle 3-4 sene binerim diyorsan sıralıya çevir,yoksa 1-2 sene için değmez tabi.
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-04, 09:19

engin 11 kuruş 1600 den valla çok iyi 1 yaklaşım... Very Happy yaz aylarında bile zor yakalanacak 1 değer o... Wink
Elbruz

Elbruz

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-04, 14:14

O araç benzinde dikkatli kullanımla 5.5 litreye kadar düşebilir.Hadi 6 litre düz hesapla yaksa,ki biz bile 6.5 litreyi çok rahat görebiliyoruz,lpg ile de 100 km'de 7 litre yaksa 1.6 litre fiyatından 11.2 kuruşa tekabül eder.Ben motoru bitik karbüratörlü arabayla en fazla 8 litre yakıyorum.Araç Renault'nun en az yakan modellerinden birisi.Gerçi aracın km'si de baya var,ama sıralı sistemde iyi bir ayarlama ile 11 kuruş görülebilir.
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-04, 14:41

Elbruz demiş ki:
O araç benzinde dikkatli kullanımla 5.5 litreye kadar düşebilir.Hadi 6 litre düz hesapla yaksa,ki biz bile 6.5 litreyi çok rahat görebiliyoruz,lpg ile de 100 km'de 7 litre yaksa 1.6 litre fiyatından 11.2 kuruşa tekabül eder.Ben motoru bitik karbüratörlü arabayla en fazla 8 litre yakıyorum.Araç Renault'nun en az yakan modellerinden birisi.Gerçi aracın km'si de baya var,ama sıralı sistemde iyi bir ayarlama ile 11 kuruş görülebilir.

engin kağıt üzerinde 7 litre yaksa diyoruz ama 1 sürü etken var biliyosun sende bunları...yakmıyor yani 7 litre...bak ben de benzinde defalarca 5,2 litre/100 km gördüm ama lpg de şimdiye kadar 6,5 un altını geç 6,5 u bile 1 günde yaptığım 300 küsür km sonunda alabildim... Very Happy türkiyede pek öyle 1 uzun yol yok yani...kaldı ki aracın km sini sen benden önce kattın işin içine ve doğru yaptın... Wink biraz zor kağıt üzerindeki hesaplamalar ile uygulamayı tutturmak... Smile
Elbruz

Elbruz

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-04, 15:19

İşte ne diyorum,o arabanın,sürücü hariç diğer etkenleri göz önünde bulundurduğunda 7 litreyi rahat yakalaması lazım,ki sen Lada ile 6.5 yapmışsın,RNE de Vega'dan daha fazla yakmaz.Ben motoru bitmiş,1 litre yağı 1000 km bile dayandırmayan 17 yaşında karbüratörlü arabayla 8 litreyi geçmiyorsam,o arabanın 90-100 km hızla 7 litreden fazla yakmasına ben anormal derim.

Fabrika verisi R19'un da 5.2 litre,işte diğer etkenlerle birlikte 0.8 de ben veriyorum,1 litre de lpg farkı,işte sana 7 litre.Ben bu aracın lpg ile 7 litreyi geçmeyebileceği konusunda ısrarcıyım.
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-04, 15:30

Elbruz demiş ki:
İşte ne diyorum,o arabanın,sürücü hariç diğer etkenleri göz önünde bulundurduğunda 7 litreyi rahat yakalaması lazım,ki sen Lada ile 6.5 yapmışsın,RNE de Vega'dan daha fazla yakmaz.Ben motoru bitmiş,1 litre yağı 1000 km bile dayandırmayan 17 yaşında karbüratörlü arabayla 8 litreyi geçmiyorsam,o arabanın 90-100 km hızla 7 litreden fazla yakmasına ben anormal derim.

Fabrika verisi R19'un da 5.2 litre,işte diğer etkenlerle birlikte 0.8 de ben veriyorum,1 litre de lpg farkı,işte sana 7 litre.Ben bu aracın lpg ile 7 litreyi geçmeyebileceği konusunda ısrarcıyım.

ben o 6.5 u nasıl yaptım 1 de bana sor... Very Happy

7 litreyi ancak depoyu doldurup sürekli düz yolda gidip gidip sonra tekrar doldurduğunda alacağın sonuç olarak yakalarsın ona eywallah...

ben de aynı senin mantıkla gittim lpg yi takan ustanın başının etini yedim... Very Happy adam lovatonun türkiye distribütörü ve 'sakın başka yerde 7 litre yakıyo bu araba ama çok deme seni döverler' diyor bana habire... Very Happy

bence de fabrika verisi 5,5 litre olan 1 aracın o 5.5 u yakaladığı şartlarda en en fazla 7 lt lpg tüketmesi lazım...ama dediğim gibi sürekli yakalanamıyor bu değerler... Wink
Elbruz

Elbruz

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-04, 15:40

O zaman ben o değeri yakalayabilecek bir sürücüyüm demek ki.Ki gerçekten öyleyim,arabayı düzde 100'e sabitleyip,çok dik olmayan rampalarda hafif gaz artırıp 80-90'a düşüp yüzlerce km gidiyorum.Mayıs'ta,lpg'nin litresinin 1.80 olduğu zamanda 700 km yolu 93 liralık gazla gittim.90'ın altına pek düşmedim,90-100 km sabit hızlarda gittim,yani 100 km'de 7.5 litre ve km'de 13.2 kuruş yakmış oldum.Demek ki aynı yolu RNE ile 6.5-7 litre arası bir tüketimle gidebilirim.
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-04, 16:37

Elbruz demiş ki:
O zaman ben o değeri yakalayabilecek bir sürücüyüm demek ki.Ki gerçekten öyleyim,arabayı düzde 100'e sabitleyip,çok dik olmayan rampalarda hafif gaz artırıp 80-90'a düşüp yüzlerce km gidiyorum.Mayıs'ta,lpg'nin litresinin 1.80 olduğu zamanda 700 km yolu 93 liralık gazla gittim.90'ın altına pek düşmedim,90-100 km sabit hızlarda gittim,yani 100 km'de 7.5 litre ve km'de 13.2 kuruş yakmış oldum.Demek ki aynı yolu RNE ile 6.5-7 litre arası bir tüketimle gidebilirim.

aynen öyle... Very Happy anlatabildim nihayet yaw... pale

ben de hız göstergesini belirli 1 hıza sabitleyip ki bu genelde 100-110 arası 1 yer olur o hızla sabit olarak giderim...1 de şunu belirteyim benim hergün okula gidip geldiğim yok aslında çok düz 1 yol değil...yani o şartlarda 7-7,5 arası yakıt harcaması ve özellikle depoyu doldurduktan sonra akşam arabanın yatıp sabah soğuk motor ile ş. içinde gittiğim yol da haliyle hemen arttırıveriyor yakıtı...

yani 1 sürü etken var...dediğin tarzda araba kullanıp sürekli uzun yolda gidip sonra tekrar aynı istasyonda durup depoyu doldururusan tamam eywallah... Very Happy
Elbruz

Elbruz

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-04, 16:56

:sopa: İlla bundan mı lazım? Very Happy

Şehir dışı tüketim deyince ne anlıyosun,depoyu doldurursun,ya da doldurmasan da bir miktar koyarsın,en az bi 100 km gidersin.Benim dediğim tüketim de o,karma tüketimden bahsetmiyorum.Elli kere anlattırıyon bişeyi yaw. :dash:
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-04, 17:36

ya engin sen de araba üreten firmaların açıkladığı test verilerinin kıllığı gibi yaklaşıyosun olaya ondan oluyo herşey... Very Happy adam demiş 100 km de 3.45 lt yakıyor...lan 0,05 lt hassasiyetle nasıl ölçüyosun onu hadi onu da geçtim hangi şartlarda ve nasıl ölçüyosun a kitapsız... Very Happy böyle diyince de neymiş 'efenim katalog verileri böyle hesaplanır yemezsen gargara yap' diyolar...

:komik:
Elbruz

Elbruz

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-04, 18:02

Tamam anlaşıldı sana :sopa: lazım,Renault o arabaya 5.2 litre vermiş,bak ben de sana 0.8 avans veriyorum,daha ne yapayım?scratch Forumda konular açılıyor,kaç yakıyorsunuz diye,millet kuruşun buçuğuna kadar rakam verirken onlara bişey diyor musun?Ben fabrika bacası gibi mavi duman atan Broadway'e 7.5 litre yaktırıyorsam Europa'ya da 6.5 yaktırırım,hem de bir kere değil istediğin kadar.Sen gaz pedalının altına yumurta koyamıyorsan ben ne yapayım canım. :senile: :whistle:
VetApex!

VetApex!

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-04, 18:15

bu işin yumurtayla pek ilgisi yok sanırım..
mümkün olan en büyük vitesde motoru yormadan gitme ile ilgisi var..

arabanın yükünden lastik çaplarına kadar hatta duruşuna veya coğrafik konum bile önemli..

kimse bişey idda etmesin yani Very Happy herşey mümkünde 7sn yi ben unutamıyorum ya Razz
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-04, 18:33

Elbruz demiş ki:
Tamam anlaşıldı sana :sopa: lazım,Renault o arabaya 5.2 litre vermiş,bak ben de sana 0.8 avans veriyorum,daha ne yapayım?scratch Forumda konular açılıyor,kaç yakıyorsunuz diye,millet kuruşun buçuğuna kadar rakam verirken onlara bişey diyor musun?Ben fabrika bacası gibi mavi duman atan Broadway'e 7.5 litre yaktırıyorsam Europa'ya da 6.5 yaktırırım,hem de bir kere değil istediğin kadar.Sen gaz pedalının altına yumurta koyamıyorsan ben ne yapayım canım. :senile: :whistle:

ya ne diyorum lpgyi takan ustaya çok yakıyor bu dedim bana dayak istiyosun dedi...ben öyle aman çok az yaksın diye kasmam pek kendimi ama arabaya da çok yaktırmam...ekonomik kullanımın nasıl olduğunu biliyorum yani...

ama şunu 1 açalım o zaman engin...oksijen sensörü bu arabada var mı bilemiyorum eğer varsa valla bence pek şansın yok o konuda...ama eğer oksijen sensörü yoksa ya da sensör yanıltılıyorsa o zaman tamam 6,5 litreyi yakarsın...

sıralı sistemlere ayar olarak müdahale edemiyorsun çok fazla...hele ki dediğim sensör varsa ne yaparsan yap araba bildiğini okuyor... Wink

bak ne yazmış 1. sayfada arkadaş

Benzinde ise uzun yolda bu araç 14 km civarı yapıo 1lt ile o da 2,7/14 ten 192 kuruş a gelio bu aralar.

7 küsür litre benzinde... Wink buna dayanarak konuşuyorum
akgb

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-04, 18:53

Tamam söz size en kısa sürede benzinde uzun yolda ve extrem performansla ne yaktığını deneyip yazacaım buraya ona göre lpg hesaplayalım. Ama öncelikle finallerimin bitmesi ve Niğde ye gitmem gerekiyor. Smile o 14 km davası babamın arabaya lpg takılmadan önce deneyip söylediği bir değer ben kendim denemedim ne şekilde 14 km yaptı bilmiorum.
Elbruz

Elbruz

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-04, 19:23

karadeniz demiş ki:
Elbruz demiş ki:

ya ne diyorum lpgyi takan ustaya çok yakıyor bu dedim bana dayak istiyosun dedi...ben öyle aman çok az yaksın diye kasmam pek kendimi ama arabaya da çok yaktırmam...ekonomik kullanımın nasıl olduğunu biliyorum yani...

ama şunu 1 açalım o zaman engin...oksijen sensörü bu arabada var mı bilemiyorum eğer varsa valla bence pek şansın yok o konuda...ama eğer oksijen sensörü yoksa ya da sensör yanıltılıyorsa o zaman tamam 6,5 litreyi yakarsın...

sıralı sistemlere ayar olarak müdahale edemiyorsun çok fazla...hele ki dediğim sensör varsa ne yaparsan yap araba bildiğini okuyor... Wink

bak ne yazmış 1. sayfada arkadaş

Benzinde ise uzun yolda bu araç 14 km civarı yapıo 1lt ile o da 2,7/14 ten 192 kuruş a gelio bu aralar.

7 küsür litre benzinde... Wink buna dayanarak konuşuyorum

Az önce 7 litreye muhalefet ediyodun,şimdi 6.5 mu oldu?Very Happy O kadar ince detayını bilemiycem,sıralı lpg tecrübem yok.Arkadaş bi denesin benzinle de görelim.

Bir de internette araştırdığım,bu arabalarda semi-sequential yani yarı sıralı denen bir enjeksiyon sistemi varmış.Bu sistemi ilk defa duyuyorum,kimileri bu yarı sıralılarda sıralı lpg'nin tam randıman vermediğini söylüyor,kimileri de lpg uygulamasında tam sıralılarla arasında bir fark olmadığını,sadece bazı markaların uygulanmasının problemli olduğunu söylüyorlar.
VetApex!

VetApex!

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-04, 19:34

karıştırdın ortalığı :sopa:
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-04, 20:12

uln nerden koydum o smileyi bee... Very Happy
Elbruz

Elbruz

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-04, 22:34

Şöyle belli zamanlarda normal üyelere admin ve modları banlama hakkı verilse,ne dersiniz,hoş olmaz mı?Very Happy
VetApex!

VetApex!

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-05, 08:08

Elbruz demiş ki:
Şöyle belli zamanlarda normal üyelere admin ve modları banlama hakkı verilse,ne dersiniz,hoş olmaz mı?Very Happy

o neden ?

biri beni banlalsın nookur !! :dash:
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-05, 17:37

olmaz abicim... Very Happy gerekirse ben kendimi banlarım yani... sen rahat ol... Wink

şu yarı sıralı dediğin sistem konusunda,
yarı sıralı diye 1 lpg sistemi yok engin...karburatörlü,tek noktalıaraçlar için emulatörlü ve sıralı lpg sistemleri var...

ama o olay şöyle olabilir...

90 lı yılların ortalarına kadar üretilen MPI motorlu arabalarda 4 enjektör aynı anda açılırdı...yani tek nokta enjeksiyon sisteminde 1 tane enjektör açılıp 4 silindire nasıl dağılıyorduysa, burada da her silindir için 1 enjektör bulunur ve ECU bunları tek 1 enjektör gibi düşünüp tek seferde yakıt yollardı...sonradan teknoloji geliştikçe artık her silindir için ecudan tek başına kontrol edilen sistemler çıktı...kaç tane enjektör varsa ecu herbiri için ayrı ayrı komutlar yollayıp yakıtı boşalttırıyordu...

lpg sistemi açısından bunun ise 1 önemi yok...zaten sistem aracın kendi enjektörlerine gelen komutları alıp o araç için yazılmış olan ecu parametreleri ile harmanladıktan sonra aracı çalıştırıyor...ecudan 4 enjektör için tek komut gelirse ve lpg sisteminin programlaması da doğru ise sistem 4 enjektörü aynı anda açıp kapayabilir... Wink bu sistemi bağlamaz ama uyum sorunları varsa o da tabi işin elektronik boyutu oluyor... Smile
VetApex!

VetApex!

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-05, 18:20

şöyle bişey üzerinde tartıştık ; yakıt gelen yer tek yönlüymüş.. yani 4 enjektör var ama 4 üde birbirine kapalı sistemde bağlı..
bir noktadan yakıt verilince hangi enjektör açıksa ( muhtemelen) oradan yakıt bölmesine gidiyor.. inş anlatabildim Rolling Eyes

yani crdi motor beklemiyorum ama bu sistem mi çok noktalı oluyor?
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-05, 19:22

VetApex! demiş ki:
şöyle bişey üzerinde tartıştık ; yakıt gelen yer tek yönlüymüş.. yani 4 enjektör var ama 4 üde birbirine kapalı sistemde bağlı..
bir noktadan yakıt verilince hangi enjektör açıksa ( muhtemelen) oradan yakıt bölmesine gidiyor.. inş anlatabildim Rolling Eyes

ilk dönem enjeksiyonlu motorlar için evet durum böyleydi...ama artık her enjektör kendi silindirinin emme sübabı kapandığı anda açılıp yakıtı yolluyor ve yakıt+hava karışımı emme sübabının önünde sübabın açılıp içeri dolmayı bekliyor...burada enjektörlerin açılıp kapanma hassaslıkları kendi silindirinin çalışmasına göre ayarlandığında her defasında en mükkemmel şekilde yakıt miktarı yollanıp karışım sağlanıyor...1 de yakıt enjektörlere sürekli pompa ile yüksek basınçta (yani min. 100 kPa'lık basınçla) sürekli besleniyor...enjektör hacmi kadar kısım sürekli dolu oluyor ve enjektörün açıldığı miktar kadar yakıt motora yolanıyor...artık durum bundan ibaret... Wink

ha ama mesela toyotanın D-4, mitsubisinin GDI dediği teknoloji gibi gelişmiş markaların kendini daha iyi anlattığı sistemler de var... Smile bunlar ayrı 1 konu...
akgb

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-05, 19:43

VetApex! demiş ki:

Canım bu işler tartışmayla olmuo 10 gün sonra çok lazımsa o bölgenin komple resmini koyuyum o zaman tartış sen bunu. :senile: Flash motoru deil ki bu nereden biliosun sen... Smile
Elbruz

Elbruz

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-05, 20:33

karadeniz demiş ki:
olmaz abicim... Very Happy gerekirse ben kendimi banlarım yani... sen rahat ol... Wink

yarı sıralı diye 1 lpg sistemi yok engin...karburatörlü,tek noktalıaraçlar için emulatörlü ve sıralı lpg sistemleri var...

90 lı yılların ortalarına kadar üretilen MPI motorlu arabalarda 4 enjektör aynı anda açılırdı...yani tek nokta enjeksiyon sisteminde 1 tane enjektör açılıp 4 silindire nasıl dağılıyorduysa, burada da her silindir için 1 enjektör bulunur ve ECU bunları tek 1 enjektör gibi düşünüp tek seferde yakıt yollardı...sonradan teknoloji geliştikçe artık her silindir için ecudan tek başına kontrol edilen sistemler çıktı...kaç tane enjektör varsa ecu herbiri için ayrı ayrı komutlar yollayıp yakıtı boşalttırıyordu...

lpg sistemi açısından bunun ise 1 önemi yok...zaten sistem aracın kendi enjektörlerine gelen komutları alıp o araç için yazılmış olan ecu parametreleri ile harmanladıktan sonra aracı çalıştırıyor...ecudan 4 enjektör için tek komut gelirse ve lpg sisteminin programlaması da doğru ise sistem 4 enjektörü aynı anda açıp kapayabilir... Wink bu sistemi bağlamaz ama uyum sorunları varsa o da tabi işin elektronik boyutu oluyor... Smile

Yok ben ısrarcıyım seni banlıycam. :cızz: : Very Happy

Lpg sistemlerinde yarı sıralı var demedim zaten,aracın kendi enjeksiyon sistemi yarı sıralı,semi-sequential denen bir sistemmiş.Enjektörler 2+2 olarak mı ne çalışıyormuş,zaten çalışma prensibi olarak bir sürü sistem varmış,ben bunları önceden bilmiyordum,az biraz araştırdım dün.Mesela Concorde'lar full grup oluyormuş,ve bunlara sorunsuz sıralı sistem uygulamak zormuş,belli markalarda uygulanabiliyormuş.Full grup,sıralı,yarı sıralı,ve daha da birkaç birşey vardı,tek tek ayrıntılı bakmadım.
samsunlu R-9

samsunlu R-9

Aracınızın Modeli : .

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-06, 10:12

akgb demiş ki:
Flash motoru deil ki bu nereden biliosun sen... Smile

:laugh: baytarrr beeeey cevap veriniz. :laugh:
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-06, 16:28

Elbruz demiş ki:
karadeniz demiş ki:

Yok ben ısrarcıyım seni banlıycam. :cızz: : Very Happy

Lpg sistemlerinde yarı sıralı var demedim zaten,aracın kendi enjeksiyon sistemi yarı sıralı,semi-sequential denen bir sistemmiş.Enjektörler 2+2 olarak mı ne çalışıyormuş,zaten çalışma prensibi olarak bir sürü sistem varmış,ben bunları önceden bilmiyordum,az biraz araştırdım dün.Mesela Concorde'lar full grup oluyormuş,ve bunlara sorunsuz sıralı sistem uygulamak zormuş,belli markalarda uygulanabiliyormuş.Full grup,sıralı,yarı sıralı,ve daha da birkaç birşey vardı,tek tek ayrıntılı bakmadım.

doğrudur engin...farklı markalar farklı sistemler kullanıyolar ben lpg sisteminden bahsediyosun diye anlamıştım onu... Smile
VetApex!

VetApex!

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-06, 17:43

samsunlu R-9 demiş ki:
akgb demiş ki:

abi megane I ile flash motorları aynı görünüme sahip demiştik ya ? Very Happy
flash için yapılan motor eksantrik mili nedeniyle güçlendirilmiş. diğer parçalarıda sağlamlaştırınca hem biraz uzun ömürlü hem performanslı bir motor elde edilmiş. tabiki bir broadway kadar ucuz bir motor değil bu.. dezavantajı bu..

bana flash motoru mu diyen kişi acaba motor nedir nasıl çalışır biliyor mu ? lol!
ben flash motoruna 4 enjektör takarım kafamdan bi tahmin yürütürüm. sonuçta temel sistem aynı Wink
akgb

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-06, 17:55

VetApex! demiş ki:
samsunlu R-9 demiş ki:
akgb demiş ki:

abi megane I ile flash motorları aynı görünüme sahip demiştik ya ? Very Happy
flash için yapılan motor eksantrik mili nedeniyle güçlendirilmiş. diğer parçalarıda sağlamlaştırınca hem biraz uzun ömürlü hem performanslı bir motor elde edilmiş. tabiki bir broadway kadar ucuz bir motor değil bu.. dezavantajı bu..

bana flash motoru mu diyen kişi acaba motor nedir nasıl çalışır biliyor mu ? lol!
ben flash motoruna 4 enjektör takarım kafamdan bi tahmin yürütürüm. sonuçta temel sistem aynı Wink

Bir kere şunu belirteyim ki flash motoru mu demedim. Flash motoru deil dedim Smile

Evet biliorum sağdan benzin gelio soldan hava gelio ortada buji bunu kıvılcımla patlatıp basınç oluşturarak pistonlarla hareket enerjisine dönüştüro. Varmı bundan özet bir çalışma prensibin ? Hem herkes her şeyden anlarsa mesala bir hayvan sahibinin kendi ineklerine suni toh. yaptıını düşün sende bende aç kalırız. Bırak motorun çalışması hakkında teferruatlarıda ustası bilsin Smile
SARP83

Doğum tarihi : 04/07/83
Aracınızın Modeli : 1993 SPRING

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-09, 09:00

arkadaşlar geçen yolum düştü rasathane yolundaki shell den gaz aldım daha önce opet totel akpet kullandım ama aracıngidişi gayet güzel ve de tüketimi azaldı kış geldi tüketim arttı opette 50 lira ile270km şehir içi yapıyodum total ve akpet 3-5 km aşağı yada yukarı olurdu shellden aldım 50 liralık gaz araç 290 km yol yaptı hala göstergede gaz var bir miktar sizce neden olabilir
VetApex!

VetApex!

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-09, 09:25

SARP83 demiş ki:
arkadaşlar geçen yolum düştü rasathane yolundaki shell den gaz aldım daha önce opet totel akpet kullandım ama aracıngidişi gayet güzel ve de tüketimi azaldı kış geldi tüketim arttı opette 50 lira ile270km şehir içi yapıyodum total ve akpet 3-5 km aşağı yada yukarı olurdu shellden aldım 50 liralık gaz araç 290 km yol yaptı hala göstergede gaz var bir miktar sizce neden olabilir

buda ilginç tabi lol!
burcinhan

burcinhan

Doğum tarihi : 02/03/77
Aracınızın Modeli : Subaru/Legacy

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-09, 11:18

SARP83 demiş ki:

Bunu bende farketmiştim. Benim vardığım sonuç; Shell'in pompası daha çok gaz basıyor araca.
http://www.motur.org
SARP83

Doğum tarihi : 04/07/83
Aracınızın Modeli : 1993 SPRING

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-09, 15:11

bu işte bi anormallik var ama anlicaz bakalım shelli hiç düşünmezdim hep aygaz almaya çalışırdım ama gayet güzel çıktı elimden geldikçe shell den alıcam artık gazı herkese tavsiye ederim
ferguc

Doğum tarihi : 15/07/79
Aracınızın Modeli : 1994 F*A*İ*R*W*A*Y

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? Empty2009-01-09, 18:41

shell gaz ile 20 liraya 129 km yaptım.ort.60-70 km hız ile.

Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?
1 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : 1, 2  Sonraki
 Similar topics
-
» Ses izolasyonu