RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?

+11
sezer
ferguc
burcinhan
SARP83
samsunlu R-9
Elbruz
VetApex!
livan08
karadeniz
Cihangir KALKAN
akgb
15 posters
Sayfaya git : Önceki  1, 2
YazarMesaj
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? - Sayfa 2 Empty2009-01-09, 19:34

SARP83 demiş ki:
bu işte bi anormallik var ama anlicaz bakalım shelli hiç düşünmezdim hep aygaz almaya çalışırdım ama gayet güzel çıktı elimden geldikçe shell den alıcam artık gazı herkese tavsiye ederim

kolay kolay shellden başka yerden almam...herkese de tavsiye ederim... Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? - Sayfa 2 261607 :clapping:
http://www.ladatr.com
SARP83

Doğum tarihi : 04/07/83
Aracınızın Modeli : 1993 SPRING

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? - Sayfa 2 Empty2009-01-12, 07:51

evet arkadaşlar eminim artık shellin gazı daha çok gidiyor aynı pompadan 4. kez fulledim depomu ve sonuç ilk gaz aldığımda1 lt gaz 1,57iken 320 km de 48,15tl lik ,2.gaz aldığımda 403 km de 38,65 lt ,3.gaz aldığımda 370 km 35,46 lt ve en son dün akşam aldım 421 km 39,98 lt gaz aldı sonuç olarak kışın tüketim artmasına rağmen benim aracı tüketimi muhteşem ki ben sabah ve akşam yoğun trafikte kullanıyorum arabayı gün geliyo 24 km yi 1 saatten fazla sürede gidiyorum sonuç olarak arkadaşlar rasathanede shell istasyonundan bi gaz alın derim bence inanın ben artık opet falan almam artık bu istasyondan başka bi yerden almam herkese tavsiye ederim uzun yoldada denerim yakında opette ortalama tüketimim 1,59 dan 185 kuruş civarıydı şimdi 160 kuruş bile değil test ettim onayladım arkadaşlar bu istasyona yakın olanlar bi denesin derim maxicity nin yanındaki shell istasyonu
SARP83

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? - Sayfa 2 Empty2009-01-12, 16:04

arkadaşlar yanlışlık olmasın ilk verdiğim değer 30,67 lt gazın 1,57 den toplam tutarı kaç litre olduğu değil
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? - Sayfa 2 Empty2009-01-12, 18:13

SARP83 demiş ki:
evet arkadaşlar eminim artık shellin gazı daha çok gidiyor aynı pompadan 4. kez fulledim depomu ve sonuç ilk gaz aldığımda1 lt gaz 1,57iken 320 km de 48,15tl lik ,2.gaz aldığımda 403 km de 38,65 lt ,3.gaz aldığımda 370 km 35,46 lt ve en son dün akşam aldım 421 km 39,98 lt gaz aldı sonuç olarak kışın tüketim artmasına rağmen benim aracı tüketimi muhteşem ki ben sabah ve akşam yoğun trafikte kullanıyorum arabayı gün geliyo 24 km yi 1 saatten fazla sürede gidiyorum sonuç olarak arkadaşlar rasathanede shell istasyonundan bi gaz alın derim bence inanın ben artık opet falan almam artık bu istasyondan başka bi yerden almam herkese tavsiye ederim uzun yoldada denerim yakında opette ortalama tüketimim 1,59 dan 185 kuruş civarıydı şimdi 160 kuruş bile değil test ettim onayladım arkadaşlar bu istasyona yakın olanlar bi denesin derim maxicity nin yanındaki shell istasyonu

doğru yolu bulmuş birini daha görmek çok güzel... Wink
Elbruz

Elbruz

Doğum tarihi : 19/12/84
Aracınızın Modeli : Broadway

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? - Sayfa 2 Empty2009-01-12, 20:31

Ben lpg tesisatını taktırdıktan sonra usta bana aygaz alma,aygazda bu sıra problem var,gazı çok kötü demişti ve ilk gazı totalden aldırmıştı.Devamlı böyle dememişti,ama temmuz 2007 idi,artık ne vardı bilmiyorum,iki üç ay aygaz almamıştım.
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? - Sayfa 2 Empty2009-01-12, 20:40

Elbruz demiş ki:
Ben lpg tesisatını taktırdıktan sonra usta bana aygaz alma,aygazda bu sıra problem var,gazı çok kötü demişti ve ilk gazı totalden aldırmıştı.Devamlı böyle dememişti,ama temmuz 2007 idi,artık ne vardı bilmiyorum,iki üç ay aygaz almamıştım.

ilginç... Rolling Eyes ben daha çok istasyonlara bağlarım aslında böyle problemleri ama shell fiyat/performans oranı en iyi olanlarından...

aygaz kalite olarak iyidir ama pahalı...karburatörlü araçlarda aslında gazı sürekli değiştirmek iyi değil ayar bozulabiliyor gaz değişince... Wink
sezer

sezer

Aracınızın Modeli : 1992 Spring

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? - Sayfa 2 Empty2009-01-12, 21:00

Bir de şöyle bir söylenti var.
Gazı sabahın erken saatlerinde alırsak (05:00 gibi) daha iyi (kârlı herhalde) oluyorMUŞ. Bi taksici anlatmıştı.
Başka bir söylenti de
deposu yerin altında olan gaz istasyonlarının gazı, dinlendiği için daha iyi olurMUŞ.
Elbruz

Elbruz

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? - Sayfa 2 Empty2009-01-12, 21:47

İlkine inanabilirim de ikincisi söylentidir,gaz yerin altında dinleniyor da yerin üstünde ayakta mı bekliyor?Very Happy
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? - Sayfa 2 Empty2009-01-12, 22:45

ilki ile ne alakası var engin... Question o saatte satılan gaz daha mı ucuz, daha mı kaliteli... Question Very Happy
Elbruz

Elbruz

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? - Sayfa 2 Empty2009-01-13, 00:38

Şu açıdan dedim,hani benzin ve mazot için günün soğuk saatlerinde,mümkünse akşamları ya da sabah erken alın derler ya,yakıttaki genleşme az olduğu için verim olarak daha çok yakıt almış olursunuz derler.Yani yazın 40 derecede benzin genleştiği için hacim olarak fazladır ama verim olarak azdır,soğukta da tam tersidir.Onun için dedim gazda da aynı olay oluyorsa aynı miktar yakıtla daha çok yol gidiyordur diye.Bi kere de leblebiyi Çorum'un tarihini anlatmadan anla yaw,her şeyi açıklattırıyon ayrıntılı. :rtfm: Twisted Evil
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? - Sayfa 2 Empty2009-01-13, 09:37

Elbruz demiş ki:
Şu açıdan dedim,hani benzin ve mazot için günün soğuk saatlerinde,mümkünse akşamları ya da sabah erken alın derler ya,yakıttaki genleşme az olduğu için verim olarak daha çok yakıt almış olursunuz derler.Yani yazın 40 derecede benzin genleştiği için hacim olarak fazladır ama verim olarak azdır,soğukta da tam tersidir.Onun için dedim gazda da aynı olay oluyorsa aynı miktar yakıtla daha çok yol gidiyordur diye.Bi kere de leblebiyi Çorum'un tarihini anlatmadan anla yaw,her şeyi açıklattırıyon ayrıntılı. :rtfm: Twisted Evil

iyi de verim böyle nasıl artar... Question Very Happy daha fazla para verip daha fazla yakıt alıyosun işte...o mantıkla hareket edip yazın çok sıcakta taşan özellikle mazotlu araçlar gördüm... Wink öyle artan tek şey deponun rahatsızlığı olur o kadar...verimin artması için arabanın daha az yakıp aynı yolu gitmesi lazım... Smile

senin verimden anladığının depoyu daha fazla doldurmak olduğunu ne bileyim ben... Question Exclamation
onuruyar

onuruyar

Doğum tarihi : 12/07/82
Aracınızın Modeli : RENAULT 9 GTe Broadway (1992')

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? - Sayfa 2 Empty2009-01-13, 11:15

kışın bencede artıyo ve bunun önüne geçmek söz konusu değil....
SARP83

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? - Sayfa 2 Empty2009-01-13, 11:41

kışın illaki bi artış oluyo fakat gazı aldığımız yerde çok önemli bence hava basan bir sürü yer var bence arkadaşlar dikkatli olmak lazım mesela bengazın lt si 1,59 iken adapazarı yolundan 1,33 ten gaz aldım ucuz olmasına rağmen 18 liralık gazla gittiğim yolu 23 liralık gazla gittim hemde litresi 1,33 kısacası 18/1,59=11,33 litreyle aldığım yolu 23/1,33=17,3 lt gazla almış oldum hızımda aynı olmak koşuluyla bana gaz alınan yer bgüvenilir olmalı
flashtxe

flashtxe

Doğum tarihi : 22/03/80
Aracınızın Modeli : peugeot 206

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? - Sayfa 2 Empty2009-01-13, 17:12

soğukda lpg nin özkütlesi artar dolayısıyla aynı hacimde daha çok kütle almış olursunuz. (lpg pompası da hacim ölçer) hava ısındığında sabah aldığınız (deponuzdaki) lpg hacmi artar, kütle sabit kalırken.
akgb

Doğum tarihi : 18/02/87
Aracınızın Modeli : Renault 19 Europa Alize 1.6e RNE

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? - Sayfa 2 Empty2009-01-17, 13:49

karadeniz demiş ki:
Elbruz demiş ki:

iyi de verim böyle nasıl artar... Question Very Happy daha fazla para verip daha fazla yakıt alıyosun işte...o mantıkla hareket edip yazın çok sıcakta taşan özellikle mazotlu araçlar gördüm... Wink öyle artan tek şey deponun rahatsızlığı olur o kadar...verimin artması için arabanın daha az yakıp aynı yolu gitmesi lazım... Smile

senin verimden anladığının depoyu daha fazla doldurmak olduğunu ne bileyim ben... Question Exclamation

peki neden soğuk havada daha fazla yakıyoruz???? Kalorifer tesisatı için falan deme de.. Ben aracı ısıtmadan yola çıkıyorum ayrıca
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? - Sayfa 2 Empty2009-01-17, 14:04

şundan, lpg nin sıvı fazda yanması söz konusu değildir...çok düzensiz ve çok dengesiz yanar...çok düşük oktanlı 1 yakıt gibi silindir içinde çok dengesiz patlamalar yaptığından yanma verimi çok düşüktür...aynı hp gücünün karşılanması için daha fazla miktarda lpg ye ihtiyaç vardır...bu yüzden hava soğuduğunda, lpg de haliyle soğuyacağından yanma verimi düşer...verim düştüğü için motorun aynı işi yapması için artık daha fazla miktarda yakıta ihtiyacı vardır ve soğuk havada lpg yi çok daha fazla tüketir araç... Wink

zaten regülatörün görevi de lpg yi ısıtmak ve basıncını ayarlamak değil midir... Question soğukken de düzgünce yanabilse neden ısıtalım ki lpgyi... Wink
VetApex!

VetApex!

Doğum tarihi : 13/09/85
Aracınızın Modeli : aracı yok

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? - Sayfa 2 Empty2009-01-17, 17:30

lastik havası düşükken bile çok yakıyo, soğuk motorun ne kadar zorlandığını tahmin edebiliyomusunuz?
http://www.nettekalite.com
akgb

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? - Sayfa 2 Empty2009-01-17, 22:07

1 soru : Lpg istasyonlarındaki pompadan lpg sıvı fazda mı çıkar gaz fazındamı?
ali 34

ali 34

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? - Sayfa 2 Empty2009-01-17, 22:39

tabiiki sıvı
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? - Sayfa 2 Empty2009-01-18, 07:27

akgb demiş ki:

yüksek basınç altında tutulduğundan sıvıdır...adı üstünde 'Likit (sıvı) Petrol Gazı' ... Wink
akgb

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? - Sayfa 2 Empty2009-01-18, 07:48

karadeniz demiş ki:
akgb demiş ki:

yüksek basınç altında tutulduğundan sıvıdır...adı üstünde 'Likit (sıvı) Petrol Gazı' ... Wink

Likit in sıvı olduunu biliyorum da depodan motora gaz halinde gittiğini söyledin.. Bende pompadan da mı gaz halde çıkıyor diye düşündüm. Çünkü araç deposunda da sıvıdır bu yakıt. Mühim olan pompadan çıkarken pompa bunu gaz hacmi olarakmı? yoksa sıvı hacmi olarakmı ölçtüğüdür. Buna göre yakıt alma saati ve ortam sıcaklığı önem kazanacaktır...
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? - Sayfa 2 Empty2009-01-18, 07:59

depodan motora gaz halinda gelmez...regülatöre kadar sıvıdır regülatörde motor suyunun sıcaklığı ile sıvı halden gaz haline geçer... Wink

yakıt alırken gündüz/gece arasındaki fark lpg için de benzin için de mazot için de geçerlidir... Wink ve bunların içinde en çok genleşen de mazottur...

lpg yi pompa doldururken sıvı fazın hacmini litre olarak ölçer...burada sıcak/soğuk farkı benzinden ya da mazottan daha çok değildir...ama özellikle kış ile yaz arasında fark oluşacağı kesin...
drahreis

drahreis

Doğum tarihi : 14/05/85

MesajKonu: Geri: Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?   Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar? - Sayfa 2 Empty2009-01-21, 14:58

bu gün tarih 21 01 2009 300 km yi 50 milyon a gider aman nazar değmesin payı var ......maşalllah

Kış mevsiminde LPG tüketimi ne kadar artar?
2 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : Önceki  1, 2
 Similar topics
-
» Ses izolasyonu