RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)

+18
film8
aLPaCiNo
93 spring
ozzz2110
modi
mahmut
onurfairway
Renault9
onuruyar
Cihangir KALKAN
karadeniz
By_Ne0
sisyphos
Elbruz
Renault12
rdmaksl
VetApex!
olvne
22 posters
Sayfaya git : 1, 2  Sonraki
YazarMesaj
olvne

olvne

Doğum tarihi : 03/09/88
Aracınızın Modeli : 1995 Spring

Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty
MesajKonu: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2008-12-06, 17:49

Yeni modeller araçlarda dikkat ediyorum da çift taraflı fitil uygulaması baya arttı sanırım hyundai accent'lerde ya da yeni adı era olucak çift fitil var.Malumunuz bizim araçlarda da motorun yolun sesisini kessen bir de bolca rüzgar sesi mevcut.Nette rüzgar sesini kesmek için ilginç yöntemler okudum serum lastiği gibi Very Happy En sağlıklısı bence çift kapı fitili sizce yapılabilir mi yapılırsa nasıl olur, nasıl bir şey uyarlanabilir?

En son olvne tarafından 2009-09-14, 14:17 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
https://renault9-11kulubu.yetkin-forum.com/otomobilim-f7/1995-ren
VetApex!

VetApex!

Doğum tarihi : 13/09/85
Aracınızın Modeli : aracı yok

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2008-12-06, 20:44

olur ama nereye yapabiliriz?
bide ne yaparsan yap bi mercedes olmayacak. bu kesin
http://www.nettekalite.com
rdmaksl

Aracınızın Modeli : -

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2008-12-06, 21:34

tabiiki ikinci fitil kapıya yapılır Very Happy ama bu sefer kapı kapanmaz, bir sürü tadilat ve ayar gerekir,bu sorun aşılırsa çokda güzel olur bence,denemek lazım
olvne

olvne

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2008-12-06, 22:01

Alıntı :

Orası öyle tabi sonuçta standartları belli bir araç çok şey beklememek lazım ancak en azından günümüz araçların biraz olsun yakalabilmek amaç inan ses izolasyonundan sonra belki kaçıncı söyleyişim bilmiorum ama farklı bir araba gibi geliyor ondan bu ara rüzgar sesine taktım motor, yol sesi gidince Laughing

Evet kapıya olucak eğer yapılabilabirse.Bizim araçların kapı fitilleri zaten değişik biraz benim araçtakiler gayet iyi durumda ve yumuşak bir yapısı var 2. bir kat da yumuşak, esnek bir malzeme olursa kapıya engel olmaz diyorum sonuçta şu serum lastiği olayından baya verim alanlar da var ancak uzun vadede yorum yazanını görmedim özellikle kışın soğuklarda ya da çok sıcakta bir sorun yaratmış mı bilmiyorum
Aslında benim aklımda daha absürd bir fikir var şu serum lastiğini fitile değil de kapının etrafında siyaha boyayıp 2. bir fitil olarak bir şekilde tuttursak olur mu acaba en azından bir kapıda denemek lazım Very Happy
Renault12

Doğum tarihi : 20/09/93

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2008-12-06, 22:10

.

En son Renault12 tarafından 2009-06-23, 17:08 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
VetApex!

VetApex!

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2008-12-06, 22:23

ya anlatmaya çalıştığım madem mercedes istiyorsunuz mercedes alın..
hızlı gitsin yere yakın istiyorsunuz ferrari alın ?

3 kuruşluk maldan mercedes olmaz.

ben 1 defa bindim 88 modeline. ne yaparsanız yapın bizim arabalar o konforu vermez.

ama sesi kesersiniz, gücü arttırırsınız ses koyarsınız.. neden olmasın.

aynı arabanın her kişilikte farklı kimlikleri olması gayet normal bişey. ki biz buna modifiye ( kişiselleştirme ) diyoruz Wink
Elbruz

Elbruz

Doğum tarihi : 19/12/84
Aracınızın Modeli : Broadway

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2008-12-06, 23:57

Ben de Era'nın ikizi Rio'da çiftli fitilleri gördüm,gerçekten iyi bir uygulama.Onlarda da ikinci fitiller zaten kapılarda,yani fitiller karşılıklı birbirinin üstüne kapanıyor.

Bizim kapıların kenarları biraz ince,ikinci fitil oraya pek uydurulamaz gibi geliyor bana,ama üstündeki fitiller biraz daha kalınlaştırılabilir.
rdmaksl

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2008-12-07, 19:11

örnek olarak benim araçtaki fitilleri fotoladım,yapılmayacak bir olay değil ama kapının kapanması için tadilat lazım, fitilleri numaralandırdım,tahmin edileceği gibi kapıdaki komple,ama 3 no olan yarım ve sanırım rüzgar sesini daha çok bu engelliyor,
Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Fitil1rd5
Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) W640
Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Fitil2gk9
Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Fitil3ao8
sisyphos

sisyphos

Aracınızın Modeli : 85 R9 GTL

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2008-12-07, 21:15

Erdem resimli açıklama iyi olmuş teşekkürler Wink

Aslında 2007 bmw 7 serisinde görmüştüm vakumlu diye geçiyor olması lazım kapı tam kapanmayınca otomotik içine çekiyordu kapıyı ağzım açık izlemiştim...

Şimdi yapmışken böyle yapalım desem üstüme atlamazsınız dimi Razz
https://renault9-11kulubu.yetkin-forum.com/garaj-f7/85-r9-gtl-sis
By_Ne0

By_Ne0

Doğum tarihi : 17/09/89
Aracınızın Modeli : 93 RENAULT Broadway

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2008-12-07, 21:51

ben bizzat mercedes S65 AMG W12-BiTurbo da görmüştüm kapıyı kapattım 1 parmaktan az bi mesafe kendi trak die içeri çekti ve bunun yanında s600 L aynı şekilde
olvne

olvne

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2008-12-08, 06:35

Fotoraflar için çok çok teşekkürler üşenmemiş eklemişin Erdem abi. Ben de bizim kapılarınınkini çekicem kaç cm yer var, ne kadar kalınlıkta bir şey olabilir bakmak için. Bwm'ninkiler çok güzelmiş aslında tam aradığımız gibi ama kim bilir ne kadardır.Hem bizim araçların ruhuna ters öyle vakumlu teknolojik şeyler Smile
Gördüğüm kadarıyla kapıdaki 2. fitil kalın böyle bir şey olursa kapının kapanmasını sorun olabilir peki bu kapının üzerindeki fitilin yapısı, elastikiyeti nasıl acaba?Bizim araçların çok yumuşak aynı tarzda 2. kat sorun olmaz diye düşünüyorum. Bir de kapıya nasıl monte edilmiş o var?
Fotoğrafta bizim orjinal kapı fitilleri var.Benim aklıma yine bir zihni sinir fikri var aslında. Bizim orjinal fitilleri kapıya takılan kısmında zarar vermeden ayırsak orjinali olsa 2. fitil sanki kapının kapanmasına da engel olmaz gibi geliyor ya da ben saçmalıyorum Smile
[img]Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Kapyeniin0[/img]
olvne

olvne

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2008-12-08, 13:55

Kapıları inceledim ve ölçülerini aldım. Baktığım kadarıyla 2. fitil kapının kapanmasına engel olmaz gibime geliyor.Aşağıdaki fotoğrafta üst kısımın ölçüsü 106.5 cm ve kapıların üst kısmı direkt temas etmiyor zaten rüzgar sesi de özellikle bu üst kısımdan ve iki kapı arasındaki direkten geliyor. Fotoğrafta 1 dediğim kapının kısımları direkt orta direğe temas etmiyor. Yukarıdaki fotoğraftaki 3 numaralı fitil gibi bir şey yapılırsa kapının içine gerek kalmaz. Kapı direği de 2.9, 3 cme yakın geliyor eni. Baya karışık bir anlatım oldu farkındayım.
[img]Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Kapgrnmyenifs1[/img]

Sonuç olarak üst kısım için uzunluğu 106.5 cm uzunluğunda ortalama bir kapı fitili işimi görür gibi ancak nasıl sabitlenecek o sorun var.Orta direk için de kalınlığı 3 cm olan bir fitil lazım. Bu iki kısıma yapılacak uygulama kapıların kapanmasına mani olmaz gibi gözüküyor çünkü dışarıdan bile bakınca belli bir boşluk var özellikle orta direkte ya da benim araçta sorun var Very Happy Şimdi bayram sonrası hurdacılara gidip deneme amaçlı herhangi bir aracın fitilini alıp denemeyi düşünüyorum bakalım hayırlısı.

Bu da kapı içlerinin yakında görünümü bunun da ölçüsünü aldım kalınlığı 2.2 cm
Wink Umarım bu anlatımdan konuya bakacak olan arkadaşlar bir şeyler anlarlar Laughing
[img]Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Kapgrnm3za5[/img]
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2008-12-08, 14:14

vakum işi pek teknolojik değil ya... Rolling Eyes yeni buzdolaplarında da öyle mesela özellikle çift kapılılarda dondurucu bölümün kapağını açıp kapadığınızda kapak iyice gömülüyor içeri doğru... Wink

merak etmişimdir hep onu demek fitilin özelliğimiş... Rolling Eyes
http://www.ladatr.com
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2008-12-09, 02:15

benim sakaryadaki evin buzdolanıda oyle kapatınca kendine cekiyor sonra 2 elimle tutma yerinden tutup tek ayagımıda buzdolabına koyup kendime çekiyorum Very Happy anca öyle açılıyor

aklıma geldide ondan yazdım Very Happy
rdmaksl

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2008-12-09, 23:15

zaten r9 un kapı çerçevesinin geniş olması bu işi olur yapıyor,mesela kuş serisinin kapılarında bu genişlik yok,
fitillerin montajı sorun olabilir,çünkü fitilin bir kısmı kapıdaki kanala geçiyor ki bu kanal r9 kapısına sonradan nasıl yapılır bilmiyorum,bir bölümü(en alt)segmanlı,fitil segmanın üst kısmındaki tırnağa geçiyor,
dediğin doğru,fitil çok yumuşak,buda kapının kapanmasını rahatlatır,
segman kısmı hallolur ama diğer kısım yapışma olacağı için ne kadar sağlam olur o önemli
olvne

olvne

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2008-12-10, 13:39

rdmaksl demiş ki:
zaten r9 un kapı çerçevesinin geniş olması bu işi olur yapıyor,mesela kuş serisinin kapılarında bu genişlik yok,
fitillerin montajı sorun olabilir,çünkü fitilin bir kısmı kapıdaki kanala geçiyor ki bu kanal r9 kapısına sonradan nasıl yapılır bilmiyorum,bir bölümü(en alt)segmanlı,fitil segmanın üst kısmındaki tırnağa geçiyor,
dediğin doğru,fitil çok yumuşak,buda kapının kapanmasını rahatlatır,
segman kısmı hallolur ama diğer kısım yapışma olacağı için ne kadar sağlam olur o önemli

Aslında yukarıdaki fotoğrafta 1 dediğim kısıma direkt orjinal fitiller takılabilir ama dışarıdan görüntü çok kötü olur. Sabitleme konusunda aklımda şöle bir fikir var: Kapının iç kısmına kalınlığı 2 cm olan bir çift taraflı bant alıcam bantın fitile gelen kısmını silikonla kuvvetlendirerek yapıştırmayı düşünüyorum. Boyaya gelen kısmında kendi yapışkanı yeterli olur. Nitekim kaput içi izolasyonda çift taraflı bantı kaportaya yapışan kısmı hiç atma yapmadı ilk başlarda süngere yapışan kısım çıktı ısadan dolayı ben de sadece süngere yapışan kısmın yapışkanını kuvvetlendirdim bir daha bir sorunla karşılaşmadım.
Bu durumda sıcaktan dolayı kapıya yapışacak kısım çıkmaz ancak malum su alan da bir bölge olduğu için ıslaklıktan dolayı çıkabilir. Tam kapının üst kısmı ölçüsünde boşluk kalmıcak şekilde bir bant bulmak lazım.Bu konuda 3m ile plaka yapıştıranlar var sanırım benim de işimi görür.Bakalım bayramdan sonra sadece bir kapıya yapıp denicem.Etkili olursa diğerlerine de yaparım böylece izolasyon işini her anlamda bitirmiş olurum.
rdmaksl

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2008-12-10, 19:56

yarın segmanlı kısmı ve fitilin resmini koyayım,matkapla kapıya ufak delikler daha iyi olur,fitil zaten ona uygun delinir,yapışma bir süre sonra mutlaka atar,sonuçta kapı devamlı çalışan bir bölge,
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2008-12-10, 21:50

hocam dedigin çift fitil uygulaması yapılabilir bugun kapılara bakmaya cıktım bence olması mumkun , gecen gun pencere fili almıştım onunla yapılabilir dusuncesindeyim perşembe cuma gunu arabaya girişicem bagaja döşeme falan yapmayı düşünüyorum o arada oralarada fitil çekebilirim
olvne

olvne

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2008-12-11, 09:41

sissil demiş ki:
hocam dedigin çift fitil uygulaması yapılabilir bugun kapılara bakmaya cıktım bence olması mumkun , gecen gun pencere fili almıştım onunla yapılabilir dusuncesindeyim perşembe cuma gunu arabaya girişicem bagaja döşeme falan yapmayı düşünüyorum o arada oralarada fitil çekebilirim
Pencere fitili kulmamanı tavsiye ederim.Eğer bu dediğin fitil yapı marketlerde satılan izolasyon bantlarıysa onlar uygun değil ne yazık ki.Ben de ilk başta bu bantlardan kullanmayı düşünmüştüm ancak +10 derece sıcaklıklarda uygulanması gerekiyormuş bir de süngerimsi bir yapıda olduğundan suyu da çekebilir.
@rdmaksl
Erdem abi fotoğraflar çok yardımcı olur yine.
rdmaksl

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2008-12-12, 17:02

telefon ile çektim resimler kaliteli değil ,gereken yeri ayrıntılı çekerim gerekirse, Very Happy

fitilin geçtiği yuva=(bir resim en altta) Very Happy
Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Resim0035ww7
Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Resim0037sl5

fitilin geçtiği segman---kapının alt tarafı

Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Resim0038cd1
Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Resim0039wk8
Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Resim0040tt1
Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Resim0041ic6
Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Resim0043cq8
olvne

olvne

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2008-12-13, 17:45

Fotoğraflar için tekrardan teşekkürler.Segman kısmı yapılır gibi ama uğraşıcak daha doğrusu anlattığında anlıcak usta lazım Very Happy Ben de bugün bir accent'in kapı fitillerini inceledim sabitleme sorunu halledilirse olucak gibi bakalım haftaya çıkmacılara gidip bakıyım.
Cihangir KALKAN

Doğum tarihi : 01/01/00
Aracınızın Modeli : a

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2008-12-15, 09:02

sisyphos demiş ki:
Erdem resimli açıklama iyi olmuş teşekkürler Wink

Aslında 2007 bmw 7 serisinde görmüştüm vakumlu diye geçiyor olması lazım kapı tam kapanmayınca otomotik içine çekiyordu kapıyı ağzım açık izlemiştim...

Şimdi yapmışken böyle yapalım desem üstüme atlamazsınız dimi Razz

Vakumlu sistemle W140 Coupe modelinde tanıştım. Kapıyı yavaşça itin, gerisini kendisi halletsin.
Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) A91f18941ke
onuruyar

onuruyar

Doğum tarihi : 12/07/82
Aracınızın Modeli : RENAULT 9 GTe Broadway (1992')

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2008-12-15, 19:54

bizde adapazarindayiz sissil...
olvne

olvne

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2009-04-25, 09:25

Evet konuyu hortlatıyım biraz. Uzun zamandır ilgilenememiştim bu aralar fırsat buldukça yeniden araştırmaya başladım çift fitil ya da etkili şekilde rüzgar sesini kesmek için napabilirim diye. 2 tane alternatif mevcut.

1- İncelediğim kadarıyal R19'ların kapı fitilleri bizimkilere göre daha dolgun ve geçme yeri sorun olmaz gibi gözüküyor tabi daha alıp deneme fırsatım olmadı göz kararı öyle gözüküyor. Sorduğum bir iki parçacıdan bazıları uyar bazıları uymaz dedi.
Sağ ön kapıyla arka sol kapının fitillerini değiştirmem lazım acaba alıp denesem mi diye düşünüyorum ama aklıma takılan biraz daha kalı fitilin kapıya bir etkisi olup olmadığı yani ilk başlarda kapansa bile uzun vadede ne gibi zararı olabilir ya da gerçekten rüzgar sesine kalın olmasının bariz bir etkisi olur mu bilmiyorum.

2- Gelelim ikinci uygulamaya ister orjinal fitilleri takılsın ister biraz daha dolgun olanlar çift fitil uygulaması için bizim araçlara ucuz yoldan ne uyarlanabilir diye araştırdım. Özellikle ön direklerden ve üst kısımdan gelen sesi kesmek için yeni araçlardaki gibi yarım fitil uygulaması yapılması gerekiyor bunun için de en uygun seçenek kuş serisinde kullanılan kapı üstü yarım fitiller. Doğrusu çok şaşırdım tofaş kuş serisinde bile adamlar böyle ufak tefek ayrıntılara dikkat etmiş. Nasıl bir şey olduğunu göstermek için fotoğraflarını ekliyorum. Bizim araçlara bir yerlerleri delmeden filan uyarlanır gibime geliyor çünkü kuş serisi de aynı bizimki gibi kasa değişikliği yapmadı 90 Şahin'de bu fitiller yok ama belli bir yıldan sonra var.

Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Fitilyeni2
Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Fitilyeni1

En son olvne tarafından 2009-04-25, 09:47 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2009-04-25, 09:35

ben de akşama 1 kaç resim atacam benim araçtan...2 yöntem de olabilir temel olan şey fitil ile saç arasına kesinlikle rüzgarın girmesinin önlenmesi...fitil fitile basarsa arada hiç boşluk kalmaz tabi daha iyi olur ama böyle ayrı 2 fitil de olsa sistemde üstteki ya da alttaki tam basmazsa gene ses oluyor... Rolling Eyes benim üst oluk fitili iyice eskimiş onu değiştirmem lazım artık rüzgarlı havalarda ses yapmaya başladı... Rolling Eyes
http://www.ladatr.com
VetApex!

VetApex!

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2009-04-25, 10:31

önce ön camdan gelen rüzgarı, sesini kesmek lazım. havaya doğrudan çarpan yüzeyler daha çok ses alır.

tahminimce küçük bi modifiye olur, araba bi mercedes olmaz Rolling Eyes
olvne

olvne

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2009-04-27, 15:50

VetApex! demiş ki:
önce ön camdan gelen rüzgarı, sesini kesmek lazım. havaya doğrudan çarpan yüzeyler daha çok ses alır.

tahminimce küçük bi modifiye olur, araba bi mercedes olmaz Rolling Eyes
Ön camdan gelen ses biraz da sileceklerden kaynaklanıyor. Yeni nesil banana silgiler taktığımdan beri sileceklerden gelen rüzgar sesi azaldı. Zaten amacım sesi tamamiyle bitirmek değil rahatsızlık boyutunu önlemek. Rüzgar sesisinin hepten bitmesi bizim araçların aerodinamik özelliklerinden dolayı pek de mümkün değil yükseklikleri fazla Smile
Elbruz

Elbruz

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2009-04-27, 19:29

Silecekten gelen sesi diğer seslerden nasıl ayırabiliyorsun?Benim kulaklarım da hassastır ama araba her tarafından ses aldığı için hangi sesin nerden geldiğini de anlamıyorum.Sen zemini komple firex ile döşeyip başarılı bir yalıtım sağlamıştın herhalde,öyle duyuyorsun bu sesleri anladığım.
olvne

olvne

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2009-04-29, 12:43

Elbruz demiş ki:
Silecekten gelen sesi diğer seslerden nasıl ayırabiliyorsun?Benim kulaklarım da hassastır ama araba her tarafından ses aldığı için hangi sesin nerden geldiğini de anlamıyorum.Sen zemini komple firex ile döşeyip başarılı bir yalıtım sağlamıştın herhalde,öyle duyuyorsun bu sesleri anladığım.
Sileceklerden ses zaten her hızda belli olmuyor özellikle 100 km ve üstünde tabi izolasyondan sonra motor sesi kesilince aracın diğer yerinden gelen sesler daha da göze batmaya başladı. Zaten yeni araçlar banana tip silgi kullanmadan önce sileceklerin önünde ufak bir rüzgarlık oluyordu. Gerçi bizim silgiler orjinalinde kısa ama 45 cmlik kullananlar bu rüzgarlığı kullanabilirler.
Ne zamandır nerden rüzgar sesi geldiğini dinlemeye çalıştığımda 2 yer bulabildim:
1- Dış dikiz aynaları. Burdaki halletmek kolay oldu orjinal süngere destek yeterli.
2- Ön direklerden arka kapıların kilit kısmına kadar uzanan üst kısım bunun için de tofaşlardaki gibi yarım fitil uygulaması yeterli.
Tabi bir de yeni fitiller ya da biraz daha kalın fitil kullanmak ama kalın fitil işi pek mantıklı gözükmüyor kapının kapanmasına etki edebilir.
Renault9
Admin
Renault9

Doğum tarihi : 07/12/85
Aracınızın Modeli : 2005 Fiat Punto Dynamic 1.3 Multijet

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2009-04-29, 17:52

Valla benimde rüzgar sesi geliyor. Hiç kasmayın Very Happy Very Happy
http://www.renault9-11.com
Elbruz

Elbruz

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2009-04-29, 19:09

Duyan da "Bende Laguna var,bende de geliyor rüzgar sesi" diyorsun sanır.Very Happy Deniz'in vegaya çok takıldık,senin sümbüle de takılalım arada. Very Happy
Renault9
Admin
Renault9

Doğum tarihi : 07/12/85
Aracınızın Modeli : 2005 Fiat Punto Dynamic 1.3 Multijet

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2009-04-30, 04:14

Taklın valla Very Happy
Şaka bir yana rüzgar sesi symbolde de var. Ama bindiğim ve almaya niyetlendiğim (mavi renkli) megane 2 de de vardı Smile

Zaten Symbol Renault9'un teknolojik hali. Yoksa pek bir fark yok aralarında Smile
http://www.renault9-11.com
By_Ne0

By_Ne0

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2009-04-30, 10:19

rüzgar sesimi oda ne ben hiç duymamazlıktan geliyorum öle rüzgar sesiymiş bilmem ne sesiymiş onlara takılırsak ooohhhoooo cok işimiz var bunlar ufak seyler siz önce yandan tır kamyon otobüs vs. gecince arbaayı nasıl seritte tutarız onu düşünün Very Happy:D
olvne

olvne

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2009-04-30, 19:42

By_Ne0_sMh demiş ki:
rüzgar sesimi oda ne ben hiç duymamazlıktan geliyorum öle rüzgar sesiymiş bilmem ne sesiymiş onlara takılırsak ooohhhoooo cok işimiz var bunlar ufak seyler siz önce yandan tır kamyon otobüs vs. gecince arbaayı nasıl seritte tutarız onu düşünün Very Happy:D
Zaten bütün sesleri kesmenin en iyi yolu teybin sesini biraz fazla açmak Laughing Ben de anormallik var biraz giderken teybi kapatıp nerden ne ses geliyor diye dinleyince insan kafasına takıyor hangi ses nasıl önlenir diye. Megane 2 de bile olması ilginç kat kat kalın kapı lastikleri var halbuki. Tır kmayon geçerken sallamamasını azaltmak için de arkaya biraz ağırlık takviyesi yeter Very Happy Kararlıyım şu okul işlerinden sonra bu yaza kadar bir şeyler uygulıcam etkili olmasa da psikolojik olarak rahatlarım Laughing
By_Ne0

By_Ne0

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2009-05-01, 09:23

kapıların içine beton dulduralım lastikleri dolma yapalım ön konsolun içine keceyi basalım Very Happy:D:D
onurfairway

onurfairway

Doğum tarihi : 10/12/83
Aracınızın Modeli : ladas vegas:P

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2009-05-01, 09:33

titrşimi engellemenin yolu pencere aralarına yapıştırılşan süngerler var ince onlardan alıp plastik aksamların arasına sıkıştıracan işe yarıyor ben denedim baya bi ses kesiliyor Laughing
By_Ne0

By_Ne0

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2009-05-01, 18:17

buluşmada görmüştüm bende denicem bi
mahmut

mahmut

Doğum tarihi : 01/01/71
Aracınızın Modeli : 1999 rl klima

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2009-05-01, 18:52

arkadaşlar benim arabada otobanda giderken motor sesinden başka birşey duyulmuyor
şimdi benimki rüzgar sesi vermiyormu? yoksa motorun sesi mi çok çıkıyor (egzos falan)
olvne

olvne

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2009-05-01, 20:07

mahmut demiş ki:
arkadaşlar benim arabada otobanda giderken motor sesinden başka birşey duyulmuyor
şimdi benimki rüzgar sesi vermiyormu? yoksa motorun sesi mi çok çıkıyor (egzos falan)
Normalde 90 kmnin üstünde motor sesi fazla olur bu da diğer sesleri bastırabilir ama özellikle 120 kmye gelince rüzgar sesi de baya artar duyulucak derecede.
Cihangir KALKAN

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2009-05-27, 08:51

olvne demiş ki:
Evet konuyu hortlatıyım biraz. Uzun zamandır ilgilenememiştim bu aralar fırsat buldukça yeniden araştırmaya başladım çift fitil ya da etkili şekilde rüzgar sesini kesmek için napabilirim diye. 2 tane alternatif mevcut.

1- İncelediğim kadarıyal R19'ların kapı fitilleri bizimkilere göre daha dolgun ve geçme yeri sorun olmaz gibi gözüküyor tabi daha alıp deneme fırsatım olmadı göz kararı öyle gözüküyor. Sorduğum bir iki parçacıdan bazıları uyar bazıları uymaz dedi.
Sağ ön kapıyla arka sol kapının fitillerini değiştirmem lazım acaba alıp denesem mi diye düşünüyorum ama aklıma takılan biraz daha kalı fitilin kapıya bir etkisi olup olmadığı yani ilk başlarda kapansa bile uzun vadede ne gibi zararı olabilir ya da gerçekten rüzgar sesine kalın olmasının bariz bir etkisi olur mu bilmiyorum.

2- Gelelim ikinci uygulamaya ister orjinal fitilleri takılsın ister biraz daha dolgun olanlar çift fitil uygulaması için bizim araçlara ucuz yoldan ne uyarlanabilir diye araştırdım. Özellikle ön direklerden ve üst kısımdan gelen sesi kesmek için yeni araçlardaki gibi yarım fitil uygulaması yapılması gerekiyor bunun için de en uygun seçenek kuş serisinde kullanılan kapı üstü yarım fitiller. Doğrusu çok şaşırdım tofaş kuş serisinde bile adamlar böyle ufak tefek ayrıntılara dikkat etmiş. Nasıl bir şey olduğunu göstermek için fotoğraflarını ekliyorum. Bizim araçlara bir yerlerleri delmeden filan uyarlanır gibime geliyor çünkü kuş serisi de aynı bizimki gibi kasa değişikliği yapmadı 90 Şahin'de bu fitiller yok ama belli bir yıldan sonra var.

Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Fitilyeni2
Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Fitilyeni1

Fitiller kapı üzerindeki yivlerine sıkıştırılmış. Fitilin yapıştırılıp yapıştırılmadığını bilmiyorum. Yoklamak istemedim. A sütununun oradaki kıvrımda yiv bulunmuyor. Renault 9' da yapıştırılarak sabitlenebilir ancak sökümü kolay olur mu bilemem.

Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Th_IMG_1853Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Th_IMG_1854
modi

modi

Doğum tarihi : 23/09/83
Aracınızın Modeli : ..........

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2009-05-27, 09:06

kapının altındada çift fitil var , sanırım yol ve rüzgar sesinde oldukça etkilidir ,
Cihangir KALKAN

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2009-05-27, 09:11

Hangi araç için olduğunu anlamadım ama alttaki fitiller tahminimce yol sesine yönelik. Tabandan gelen rüzgar sesini farketmek çok zordur. Hele bizim araçlarda kalorifer, havalandırma veya klima derken içeride oluşan hava akımı rüzgar sesini bastırır.

Kuş serisinin dış fitili pek iyi sonuç vermeyebilir. Uygulama yüzeyinin geniş olması lazım. Fitil kalitesini bilemiyorum ama ömrü dolduğunda sökmesi de ayrı bir mesele.
olvne

olvne

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2009-05-27, 09:44

Cihangir KALKAN demiş ki:
Hangi araç için olduğunu anlamadım ama alttaki fitiller tahminimce yol sesine yönelik. Tabandan gelen rüzgar sesini farketmek çok zordur. Hele bizim araçlarda kalorifer, havalandırma veya klima derken içeride oluşan hava akımı rüzgar sesini bastırır.

Kuş serisinin dış fitili pek iyi sonuç vermeyebilir. Uygulama yüzeyinin geniş olması lazım. Fitil kalitesini bilemiyorum ama ömrü dolduğunda sökmesi de ayrı bir mesele.

Cihangir fotoğraflar için çok teşekkürler oldukça faydalı oldu. Gördüğüm kadarıyla fitillerin geçme yeri yan doğru bu da her durumda bizim araçlara uygulamak için illa ki ufak da olsa geçme yerleri olmalı.

Bu durum için yapılabilecek tek çözüm ilk sayfadaki gibi çift taraflı bant uygulaması belki uydur kaydır bir şey olacak ama en azından boyaya zarar vermeden sökülebilir istenildiğinde. Deneme amaçlı alırsam önce tam ölçüsünde kapıda uygulanacak kısmına uygun büyüklükte bant yapıştırıp daha sonra bantın fitile gelen kısmının yapışkanını suya, ısıya dayanıklı bir yapışkanla yapıştırmayı düşünüyorum. Bizim kapıların üstleri bu fitil için yeterli genişliğe sahip. Tofaş fitilleri hem ucuz olması hem de kapı boyları bizim araçlara yakın gibi durmasından dolayı en uygunu gibi geldi. Önümüzdeki ay bu fitillerden alıcam inşallah bakalım uzunlukları filan düşündüğüm gibi tam gelecek mi.
rdmaksl

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2009-05-28, 11:14

kuşların kapı çerçevelerinde bu fitilin geçeceği kanal var ve yapışma değil geçmeli,böyle bir kanal olmadan yapılacak fitilin sağlıklı olarak yerinde duracağını sanmıyorum,bir şekilde düzgünce kapıya sabitlemek gerekiyor,
bu arada resimdeki şahinde modelli ve temiz bir araba, Very Happy
olvne

olvne

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2009-05-28, 15:40

rdmaksl demiş ki:
kuşların kapı çerçevelerinde bu fitilin geçeceği kanal var ve yapışma değil geçmeli,böyle bir kanal olmadan yapılacak fitilin sağlıklı olarak yerinde duracağını sanmıyorum,bir şekilde düzgünce kapıya sabitlemek gerekiyor,
bu arada resimdeki şahinde modelli ve temiz bir araba, Very Happy

Geçme yeri olmadan uyarlamak zor gibi abi ama geçme yeri için de kaynak filan lazım ona da kimse yanaşmaz yapmaya, yapılsa bile bir dünya para isterler. Hem orjinallik bozulur istemem öyle ben arka kapıya switch bile taktırırken içim gitti Laughing
Önce çıkmacıdan 1 kapı için deneme amaçlı alıcam daha boyları tam uyar mı uymaz mı onu da bilmiyorum. Bakalım çift taraflı bant ve silikonla plaka bile yapıştırıyorlar belki ben de tuttururum Smile Kapı fitilini netçe gösteren net bir fotoğraf bulmak için ne kadar kuş serisi ilanı varsa inceledim valla. Bir konuda da takdir ettim gerçekten ufak tefek de olsa iyileştirmeler yapmışlar bizim renault gibi çaldıkça çalmamış adamlar Wink
modi

modi

Doğum tarihi : 23/09/83
Aracınızın Modeli : ..........

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2009-05-28, 16:30

bant tutmaz heralde silikona bişey demem, ancak pattex kullanılabilir Wink
ozzz2110

ozzz2110

Doğum tarihi : 21/10/85
Aracınızın Modeli : r9 gte 1992

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2009-05-28, 21:00

VetApex! demiş ki:
olur ama nereye yapabiliriz?

abi demişsin mercedes olmayacak,geçen arkadaşımın E200 üne bindim 95 model,ısıtmalı ve elektrikli koltuklardan her birşeye full artı full,kapıları kapatınca çelik kapı kapatır gibi tok bir ses , yürürkende zerre tıkırtı yok mest ediyor insanı neyse konuyu dağıtmiyim Very Happy
Elbruz

Elbruz

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2009-05-28, 21:58

Benim de kuzende var 90 modeli,ama onunki o kadar full değil.Ama konforuna diyecek yok tabi yine de.

R9 elbette mercedes yapılmaz,ama zaten mercedes olmasın da,arabanın kişiliğinden bişeyler kalması lazım.Clio,Palio ayarına getirebilsek bize yeter zaten.Amortisörlerin sağlam olacak,ses ve tıkırtı yalıtımını yapmış olacaksın,mümkünse ön koltuklar yeni kasa olanlarla değişecek,mekaniği bakımlı olacak,bize yeter o.
olvne

olvne

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2009-05-28, 22:09

Elbruz demiş ki:
Benim de kuzende var 90 modeli,ama onunki o kadar full değil.Ama konforuna diyecek yok tabi yine de.

R9 elbette mercedes yapılmaz,ama zaten mercedes olmasın da,arabanın kişiliğinden bişeyler kalması lazım.Clio,Palio ayarına getirebilsek bize yeter zaten.Amortisörlerin sağlam olacak,ses ve tıkırtı yalıtımını yapmış olacaksın,mümkünse ön koltuklar yeni kasa olanlarla değişecek,mekaniği bakımlı olacak,bize yeter o.

Kesinlikle katılıyorum zaten onun için istediğim zaman orjinal haline dönücek şekilde delmeden kesmeden bir şeyler yapılmasından yanayım. Kasa müdahale isteyen her değişiklik benim gözümde aracın ruhuna ihanet gibi geliyor Smile Bu fitilleri de ondan bu kadar kasıyorum delmden etmeden nasıl sabitlerim diye. Şu an sadece amatör ses ve elimden geldiğinde tıkırtı izolasyonu yapabildim ve küçükmüş gibi görünen bir çok şey bizim araçlarda oldukça verimli oluyor biraz da bundan seviyorum bu konularda modifiyeye çok açık Laughing
ozzz2110

ozzz2110

Doğum tarihi : 21/10/85
Aracınızın Modeli : r9 gte 1992

MesajKonu: Geri: Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)   Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada) Empty2009-05-29, 10:41

tansaşlarda falan satılan pencere fitilleri var kendinden yapışkanlı ve bir serum lastiği kalınlığında,kapının fitile basan yerine yapıştırsak az da olsa etki yapar sanırım ama benim,yüm derdim göğüsle,azıcık sarsıldı gelen tıkırtılar delirtiyor.Şeytan diyor tüm göğsü silikonla yapıştır ama kalorifer sorun çıkarsa al başına belayı.

Çift kapı fitili (Deneme fotoğrafları 3. sayfada)
1 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : 1, 2  Sonraki
 Similar topics
-
» reno11 gts arka cam fitili