RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )

+14
nikotinus
motorsilk
rona13
VetApex!
enderkinder
sword
dml860
buggy
Lauréate
Renault9
TAMER27
canbula
sezer
Elbruz
18 posters
Sayfaya git : 1, 2  Sonraki
YazarMesaj
Elbruz

Elbruz

Doğum tarihi : 19/12/84
Aracınızın Modeli : Broadway

Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty
MesajKonu: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-07-25, 10:27

Değerli arkadaşlar,bugünlerde aracıma nihayet lpg taktırmayı düşünüyorum.İki marka arasında kaldım,peşin taktıracağım.BRC'ye 500,Atiker'e 400 lira fiyat aldım,proje dahil.Atiker kullananlar memnun,acaba 100 lira fazla verip İtalyan mı taktırayım,yoksa Atiker de sorunsuz iş görür mü?
sezer

sezer

Aracınızın Modeli : 1992 Spring

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-07-25, 10:50

Bende Atiker var, Kışın çok sorun oluyor, zaten kimse de tavsiye etmiyor. Lovato ya da BRC taktırmanı tavsiye edebilirim.
canbula

canbula

Doğum tarihi : 26/11/85
Aracınızın Modeli : 85 GTL

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-07-25, 13:33

ben de şiddetle BRC tavsiye ederim..hayırlısı olsun
http://www.canbula.com
TAMER27

TAMER27

Aracınızın Modeli : 1995 Spring

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-07-25, 15:02

bende atiker taktırdım 1,5 ay oldu. zor çalışmanın lpg markasıyla ilgisi ne? ben 350 ye taktırdım brc ye gerek yok diyorlar. 450 demilerdi banada.
sezer

sezer

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-07-25, 15:16

TAMER27 demiş ki:
bende atiker taktırdım 1,5 ay oldu. zor çalışmanın lpg markasıyla ilgisi ne? ben 350 ye taktırdım brc ye gerek yok diyorlar. 450 demilerdi banada.

Araçlarda 2 tane gaz kesici oluyormuş. Bir tanesi gaz beyninin içerisinde, diğeri de haricen bağlanmış bir gaz kesici, Benim Atiker marka LPG beyninin içerisindeki gaz kesicide sorun varmış, genelde sorun oluyor dediler. Bir de kimse tavsiye etmiyor.
Renault9
Admin
Renault9

Doğum tarihi : 07/12/85
Aracınızın Modeli : 2005 Fiat Punto Dynamic 1.3 Multijet

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-07-25, 18:12

Parayı problem etmiyorsanız BRCden şaşmayın.
Parça kalitesi yanında yetkili servislerinin standartlarıda yüksek.
http://www.renault9-11.com
Elbruz

Elbruz

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-07-26, 20:40

Evet,bugün BRC sistem taktırdım.İlk bindiğimde arabanın çekişinden çok memnun kaldım,benzinden farksızdı,ama 20 km yol yaptım,sanki biraz fazla yaktı gibi.Subap ve buji tırnak ayarını yaptırdıktan sonra düzelen motor ve egzos sesi de yine arttı,özellikle de egzos.Gerçi daha gaz ayarı yapılmadı,kit kutudan çıktığı haliyle çalışıyor.Depodaki gaz bitmeye yakın gel dediler.
sezer

sezer

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-07-26, 20:45

Elbruz demiş ki:
Evet,bugün BRC sistem taktırdım.İlk bindiğimde arabanın çekişinden çok memnun kaldım,benzinden farksızdı,ama 20 km yol yaptım,sanki biraz fazla yaktı gibi.Subap ve buji tırnak ayarını yaptırdıktan sonra düzelen motor ve egzos sesi de yine arttı,özellikle de egzos.Gerçi daha gaz ayarı yapılmadı,kit kutudan çıktığı haliyle çalışıyor.Depodaki gaz bitmeye yakın gel dediler.

1000 Km sonunda ayar yapıyorlar. Ayrıca çekiş de zamanla düşer. Yalnız şu var. LPG taktırınca R9 larda performans kaybı tofaş vb arabalardaki gibi fazla olmuyor. BRC çok iyi bir seçim. BRC lerin bazı modellerinde yokuşlarda ve sabah arabanın ilk çalıştırılmasında da kendiliğinden benzine ve LPG ye geçme özelliği var diye duymuştum. Senin LPG sisteminde bu var mı ?
Lauréate

Aracınızın Modeli : ,

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-07-26, 21:44

Emülatör adlı parça ilk çalıştırmaların benzinle olmasını sağlıyor.Emülatör varsa zaman zaman benzinle de çalışacaktır.
Elbruz

Elbruz

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-07-26, 23:55

Emülatör sadece enjeksiyonlu sistemlerde bulunuyor,benimkinde de yok.Çekiş niye zamanla düşüyor onu anlayamadım.Gerçi bugün bile sanki azcık düştü gibime geldi,çünkü servisten ilk çıktım,araba deli kaçıyordu,ama bir süre sonra o deli kaçma biraz duruldu.Daha da düşmesin de. Smile
TAMER27

TAMER27

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-07-27, 12:20

Elbruz demiş ki:
Emülatör sadece enjeksiyonlu sistemlerde bulunuyor,benimkinde de yok.Çekiş niye zamanla düşüyor onu anlayamadım.Gerçi bugün bile sanki azcık düştü gibime geldi,çünkü servisten ilk çıktım,araba deli kaçıyordu,ama bir süre sonra o deli kaçma biraz duruldu.Daha da düşmesin de. Smile

elbruz, öncelikle ülke ekonomisine sağladığın katkıdan dolayı tebrik ederim. Very Happy Very Happy ben ilk kullandığımda çekişi hissetmiştim. çekiş problemini regülatörün üzerinde bir vidayı açarak sağlıyorlar. benzinden gaza geçişte ilk dikkatimi çeken şey gürültünün azalmasıydı. o kadarki radyoyu az açsam aracın motorunu duyamadığımdan vites atmayı akıl edemiyorum Razz onun için devir göstergesine daha sık bakıyorum.
ilk zamanlar araç biraz fazla yakıyor. ancak zamanla motor alışıyor. biraz km yapmalısın. km yi öğrenebilmek için depo boş olmalı, bir miktar alıp o gaz bitipte motor durana kadar kullanmalısın. bende 180-200 arasında gidip geliyor.
ayrıca ilk zamanlarda gösterge tam çalışmayabiliyor, mutlaka aracında benzin olsun. ayrıca gazcılar aygaz tercih ediyor, her yerden de almamak lazım. hava basıyorlarmış. aman dikkat Exclamation
Elbruz

Elbruz

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-07-27, 13:51

Herkes Aygaz tercih ediyordu ama benim usta başka bir müşteriye de bana da Aygaz'da 15 gündür sıkıntı olduğunu,gazının şu sıralar çok kötü olduğunu,Aygaz'ın genel müdürünün bile itiraf ettiğini söyledi.O yüzden ilk gazımı Total'den aldım.
TAMER27

TAMER27

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-07-27, 14:42

aslında çok fark yok diyorlar. aslolan güvenilir bir istasyondan almak. hayırlı olsun. diğer benzinci arkadaşlarıda bekliyoruz aramıza. :rabbit:
Elbruz

Elbruz

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-07-27, 21:06

İnşallah gösterge dediğin gibi tam göstermiyordur.50 km yol yaptım,deponun üstündeki göstergeye göre 15 liralık gaz bitmek üzere.Ama çok yaktığı arabanın sesinden bile belli.Servis sistemi taktıktan sonra en ufak ayar yapmadı.İçindeki gazı bitir ve sonra ayar yapmaya gel dediler.Şimdi bu bittikten sonra ayarlatıp,bir de sistem iyice oturduktan sonra,1000 km sonra falan bir daha mı yapıyorlar?
TAMER27

TAMER27

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-07-28, 05:43

gazı bitirmeden bende ayar yaptırdım ama işe yaramadı. geçenlerde gaz bitiyor diye sinyal geldi. 50 ytl lik alayım dedim. depo 21 litre ancak aldı. o yüzden bugüne kadarki tüm hesaplamalarım yanlış oldu. şimdi depodakinin bitmesini bekliyorum. sonra 10-15 ytllk alıp tekrar deniycem.
ilk ayardan sonra ne zaman gidilecek pek bilmiyorum ama 1000 km bencede mantıklı. sonuçta yıllanmış bir araca yeni bir sistem giriyor kontrol ettirmek lazım.
bu arada bilgin olsun lpg ye geçince aracın rölantiside düşüyor. regülatörün üzerinde bir vidadan da onun ayarını yapıyorlar. özellikle ilk günlerde sıkça duruyor motor. bu arada düşük hızlarda büyük vitesle gittiğinde motor sektiriyor, ilk seferinde çok korkutmuştu pale
Elbruz

Elbruz

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-07-30, 20:08

Benim rolanti düşüklüğü,stop etme gibi bir problemim hiç olmadı,normal güç kaybı ve biraz fazla yakma dışında bir sorunum yok.

İlk gazı 75 km'de bitti,yani km'de 200 yaktı,üstelik açık trafikteki değer bu.Neyse,dün bilgisayarlı ayar yaptırdım,ustam tam ideal oldu dedi,hatta karbüratörden gaz ayarı biraz kısıktı,onu da açtı,ama yakıt değişmedi,hatta şehir dışına gittim,daha da fazla yaktı gibi geldi bana.

Dün kaputu açtığımda şu filtre girişinden arka tarafa giden borunun (Westinghouse sanırım) ucunun açık olduğunu gördüm.Gazda yapılan bir uygulama mı bu,yoksa montajdan sonra mı öyle kalmıştır?Bu boru tam olarak ne işe yarıyor,önceden zaten takılıydı,geri yerine taksam mı acaba?
buggy

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-08-20, 23:34

Elbruz demiş ki:

babamın 95 model broadwayine sanırım 7 yıl önce LPG taktırmıştık. o zamandan beri sürekli izlenimlerimi paylaşmak istedim.

LPG'de depo tam doluyken performans daha iyidir (basınç meselesi sanırım, gerçi sistemi tam bilemiyorum bu konuda pek yorum yapamam). ilk ayarlarında gaz çıkışı çok yüksek yaparlar, sonrasında ayarı kısarlar (biz taktırdığımızda otobanda 160 km yapmıştı takanlar -kendim gördüm ibreyi- ve 2 tam depo gaz harcadıktan sonra ayar vermişlerdi). bu ayardan sonra çekişin düştüğü hissedilir. bir süre LPG'nin farkına alışmanız gerekecektir. rampada devir düşmesi, benzindeki ataklıktan iz kalmaması vs.

bir de, çekişi artırmak için tanktan gelen lpg borusunu kısaltmıştı bir usta. ısıtıcı kafa dedikleri şeyin (teknik ismini bilemiyorum) de bir süre sonra değişmesi gerektiğini söylediler.

arada bir gaz ayarını yaptırtmakta fayda var.

bendeki r9 şu anda şehir içi km başı 200 yakıyor. şehirlerarası 170-175 arası. fakat 20 km ile giden tırı 25 km ile karşıdan araç yaklaşırken sollamak gibi ekstrem olaylar da geliyor başa lpg ile (bursa-inegöl arasında yaşamıştım). lpg'ye alıştıktan sonra benzine geçince arabanın altından kaçtığı izlenimi oluşuyor, spor otomobile binmiş gibi (motor sesi de cabası).

ayrıca diğer broadwayları bilemiyorum ama, bendeki benzinle çalışmaya başlarken çok zorlanıyor. gazda hemen ateşleme olurken benzinde bir öksürme tıksırma, kırmızı ışıkta stop etme... bunun nedeni de sanırım benzin borularının tıkanması (öyle diyor herkes). bunu yaşamamak ve yolda kalmamak için arada (hatta sık sık) benzinle çalıştırmak ve bir süre benzin kullanmak lazım.
Elbruz

Elbruz

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-08-21, 21:24

Şehir dışı tüketimin fazla yüksek değil mi?Ben benzinle 180 civarı yakıyordum şehir dışında.Lpg ile de şimdi140 civarında,ki sırf bu yüzden lpg'den soğudum.Gerçi daha ayar yapılmadı,taktırdığımdan beri 800 km kadar yol yaptım.

2A Mühendislik'in forumunda üzerinde Fairway karbüratörü takılı 85 model 9 kullanan bir arkadaş da aynı BRC kitten taktırdığını ve benzine yakın yaktığını ve çekişinin çok kötü olduğunu yazmış.2A'dan yetkili bir kişi de çift girişli mikser taktırması gerektiğini söylemiş.Mikser zaten çift boğaz,ama bazılarında tek,bazılarında çift hortum gaz girişi var.Bu yetkili kişi bizzat montaj yapan yerle temas kurmuş ve araca çift girişli mikser takmışlar,araba kendine gelmiş,yakıtta da iyileşme sağlanmış.Benimkinde takılı olan mikser de tek girişli.Acaba forumda lpg kullanan arkadaşların araçlarında ne tür mikser takılı?Çift girişli taktırsam yakıt farkeder mi acaba?Çekişi zaten fena değil.

Benzindeyken hakikaten araba insanın altından kaçacakmış gibi oluyor.Eskiden beğenmezdik arabanın gidişini,şimdi hata yaptığımı anlıyorum. Cool
buggy

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-08-21, 22:24

aracımın şehir dışı da şehir içi tüketimi de çok yüksek r 9'a göre. aslında babamın elinde durduğu için (ben istanbulda babam balıkesirde, araç da balıkesirde) bakımsız. benzin gibi yakıyor ve çekişi düşük yani.

mikser işini ise bilemiyorum, sanırım yardımcı olabilecek arkadaşlar vardır.
TAMER27

TAMER27

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-08-22, 19:47

elbruz, bu mikser denilen alet regülatör mü yoksa başka bişiy mi nerde bulunur? bende kontrol etmek istiyorum da?
Elbruz

Elbruz

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-08-22, 21:28

Mikser regülatörden gelen gazı karbüratöre veren parça.Bizim araçlarda ve çoğu araçta karbüratörün tam üzerinde takılı oluyor.Filtre kutusunu açtığında karbüratör üzerinde göreceksin.Tek boğaz 9 ve Spring'lerde mikser de tek boğazlı,çift boğaz karbüratörlü Broadway gibi Renault'larda mikser de karbüratör boğazları üzerine gelecek şekilde çift boğazlı.Benim araçta işe bu çift boğazlı mikserin tek gaz girişi var.Bunların bir de çift gaz girişli olanları varmış.Söylendiğine göre daha iyi performans veriyormuş,özellikle yüksek devirlerde ikinci boğaz açıldığında olsa gerek,zaten benimki de 3500'den sonra tıkanıyor.Tüketime ne kadar etkisi olduğunu bilmiyorum ama onu da biraz düşürüyor sanırım.
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-08-23, 05:48

Benide şeytan dürtmüyor değil.
Aracım 21 kuruş yakıyor km'de.
LPGye geçince direk %40 tasarruf var.
Yazı tura atacağım en sonunda Very Happy
Elbruz

Elbruz

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-08-23, 10:15

21 ykr şehir dışı tüketim değil mi?

Valla ben de heyecanla yüzde 40 diye taktırdım ama şu anki litre fiyatlarıyla pek o kadar da olmuyor.Benzin lpg'nin iki katı fiyatta olsa 40-45'i bulurdu ama şu anda yüzde 35 civarı tasarruf edilebiliyor.Gerçi benim arabamın debriyajı bitik değil ama bildiğiniz gibi sorunlu,karbüratörden de şüpheleniyorum,çünkü gaz pedalında bazen takılma sorunu oluyor,o da direk karbüratörden.Bir de 1000 km sonrası ayarı yapılmadı.Bir de çift girişli mikser olayı doğruysa bi de ondan taktırırım.Saydıkça sayıyorum,aslında benim yakıttan şikayet etmemem lazım ya neyse. Smile
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-08-23, 19:26

21 ykr karma değer,ama genelde hızlı gidiyorum,pek ekonomik gittiğim sayılmaz.değere bende şaşırdım açıkçası Shocked
dml860

dml860

Doğum tarihi : 13/07/86
Aracınızın Modeli : 2000 Broadway 1.4i

MesajKonu: broadway'e tüp   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-08-26, 21:37

Benimde isteğim lpg taktırılması yönünde ama baba boşver zaten az kullanıyoruz zaten enjeksiyonlulara 1500liraymış onu amorti edeseye kadar ooo dedi. Geçen gün 30liralık benzinle 146 kilometre yaptım yaklaşık 205kuruşa tekabül ediyor iyi gibi arkadaşlar ya siz ne dersiniz ki genciz arada bir 100 yapıp tekrar 88'e düşüyorum Smile idare eder gibi benzinde ama fiyatlarda aldı başını gitti. Rolling Eyes
Elbruz

Elbruz

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-08-27, 18:37

Eğer söylediğin tüketim sadece şehir dışı ise ve aracın da Broadway RNi ise biraz yüksek,rutin bakımlarının zamanı gelmiş demektir.O arabalar 100'ü geçmediğin zaman 17-18 ykr civarı yakması lazım.Ama karma tüketim ise de çok iyi bir rakam,eğer çok fazla yol yapmıyorsan lpg'ye pek gerek yok.

Broadway RNi tek nokta enjeksiyonlu olduğu için sıralı sistem takılmaz,mikserli ve sıralının arasında bir tip daha var,tek nokta olanlara onlardan takıyorlar,ve fiyatları da 600-700 civarı oluyor.Yani 1500 liralık sistem istesen de takılamıyor.Tabi dediğim gibi araç Broadway ise.

Bir de şehir dışında mı 100 yapıp 88'e düşüyorsun?Eğer öyleyse niye 88'e düşüyorsun ki?Otomobiller için hız limiti yüzde 10 ile birlikte 99 km.Kadran hata payını da sayarsan,ki bu 9-11'lerde çok azdır,kadranda sabit 100 görerek,gerçekte 96-97 ile gidebilirsin. Wink Tabi yine de senin bileceğin iş,ben mesela debriyaj problemi yüzünden 90'ı pek geçmiyorum,zira 90'ı bile son viteste 3000'de yapmam gerekirken 3150'de,120'yi de 4000 yerine 4250'de yapıyorum,tabi kadran hatasını da saymıyorum. Evil or Very Mad
sword

sword

Doğum tarihi : 19/12/75

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-09-14, 19:58

91 broadway aldım yeni arac biraz hor kullanılmış lpg li hep lpg kullanmış adam cekiş düşüklüğü aşırı fazla ama 20ytl ile 125km gidiyor

karbüratör temizlik bakım yaptırcam ama bitikte olabilir dediler krbrt. umarım toplanır sıfırı 400ytl dediler
Elbruz

Elbruz

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-09-15, 01:14

Tüketimi çok iyiymiş,ben ancak 100-110 km gidebiliyorum.Sendeki çekiş düşüklüğünün esas sebebi o zaman ayarın kısık olmasıdır.Egzos muayenesinde CO çok yüksek çıkınca ayara götürdüm,her ayarda karbüratörün ayarını kurcalıyorlar.Bir ayar yaptılar,düzde çekiş arttı gibi geldi ama yüklüyken rampalarda çok kötü bayılıyor,şehir dışında eskiden benzinde 5'le çıktığım rampaları bazen 4'le bile çıkamıyor.

En güzeli karbüratörü usta birine söktürüp güzelce temizletip,değişmesi gereken parçalarını değiştirip toplatıp güzel de bi ayar yaptırmak.Ondan sonra da gaz ayarını yaptırmak.Benimkinin her seferinde karbüratör ayarıyla oynuyorlar,benzinde bile düzgün gitmemeye başladı.
enderkinder

Doğum tarihi : 13/06/85
Aracınızın Modeli : 1994 R9 Spring

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-09-15, 01:47

Benzinde kullanmanı tavsiye ederim..LPG'de iyi diye birşey yok!Senin şu andaki seçimin KÖTÜ ile DAHA KÖTÜ arasında..Tercih senin elbette.
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-09-18, 11:36

Ender güzeldir LPG güzeldir Very Happy
Bak ben gün sayıyorum LPG kulübüne girmek için.senide bekleriz Razz Razz
sword

sword

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-09-20, 18:32

sonunda bakım yaptırdım karbüratör komple söküldü eskiyen parcalar deişti ve sonuc inanılmaz sanki araba fabrika cıkışı saat gibi calışıo ve performans inanaılmaz arttı tüpte benzin neredeyse aynı
gecişler sorunsuz
Elbruz

Elbruz

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-09-20, 19:44

Peki ne kadara mal oldu sana bu bakım?Ve yakıtta hissedilir düşüş oldu mu?
VetApex!

VetApex!

Doğum tarihi : 13/09/85
Aracınızın Modeli : aracı yok

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-09-20, 20:33

karbüratörün ne bakımı arki? neresini değiştirdiniz? sonuç bukadar nasıl iyi olur? biraz bilgi vermelisin..
ne ayarı yapıldı? neresi değişti?
http://www.nettekalite.com
sword

sword

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-09-21, 09:26

115 ytl tuttu toplam 60 lirası işcilik baya bi ıvır zıvır deişti
göztepe sanayide cem oto da yaptırdım karbüratör ve enjektör işleri yapıo adam.

toplam 3 saat sürüo aracı bırakmadan önce sabah cok zor calışıyor rölanti tutmuyor ve tüpte araba gitmek istemiyordu cok verimsizdi

suanki yakıt durumunu daha ölcmedim ama adam daha düşer dedi yalnız ilginc olan bakımdan önce araba 20ytl ile 125km gidiyordu yani fazla yakmıyordu şimdi ne yakacak merak ediyorum bu arada arbanın tüm buji filtre yağı yeni deiştim yani karbüratör bakımından önce.
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-09-25, 13:09

Benimde karbüratörü temizleyeceğiz. Kısmtese bu hafta içi taktırıyorum LPG.
Benim karbüratörde ciddi bir sıkıntı yok,ama içimiz rahat olsun diye tüm bakımları yapıyoruz. Platinleri filan da değiştireceğim.
Zaten yağ,yağ filt,hava filt,buji,buji kabloları değişti.
Birde aklıma bobin geldi,onu damı değiştirsem.Üzerinde orjinal bobin var. Rolling Eyes
TAMER27

TAMER27

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-09-25, 13:09

herkese selam uzun zaman aradan sonra.

sword, 20 ytl 125 km ise 160 kuruş demektir ki şehir içi için çok iyi bir rakam. bende de aynı seviyelerde.

bendede gösterge sorunu var. daha 3 aylık bir sistem ama göstergesi sorunlu. kırmızı ışık yandıktan sonra bana 120-140 km yaptırdı. LPg lerde göstergeye pek aldanmamak lazım. onun için hesabınızı iyi yapın yoksa yolda kalırsınız alimaallah.

çekiş ve hız sorunu gibi olumsuzluklarının yanı sıra çabuk ateş alma, sessiz çalışma, ekonomi (belkide en önemlisi) gibi sebeplerle LPG benzinden daha öne çıkıyor.
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-09-25, 13:10

Elbruz

Elbruz

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-09-25, 15:33

TAMER27 demiş ki:
herkese selam uzun zaman aradan sonra.

sword, 20 ytl 125 km ise 160 kuruş demektir ki şehir içi için çok iyi bir rakam. bende de aynı seviyelerde.

bendede gösterge sorunu var. daha 3 aylık bir sistem ama göstergesi sorunlu. kırmızı ışık yandıktan sonra bana 120-140 km yaptırdı. LPg lerde göstergeye pek aldanmamak lazım. onun için hesabınızı iyi yapın yoksa yolda kalırsınız alimaallah.

çekiş ve hız sorunu gibi olumsuzluklarının yanı sıra çabuk ateş alma, sessiz çalışma, ekonomi (belkide en önemlisi) gibi sebeplerle LPG benzinden daha öne çıkıyor.

Benimki de benzinde hararet 60'a gelmeden jikleyi indirince silkeleyerek gidiyor,ama çalıştırır çalıştırmaz gaza geçince,ya da gazda çalıştırabilince jiklesiz hiç teklemeden gidiyor.Acaba karbüratörde bir sorun olup mu benzinde böyle yapıyor?
rona13

Aracınızın Modeli : broadway95 yakut

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-09-26, 14:44

benim aracında karbüratörü bakımdan geçti .mikser tornada biraz değiştirildi.
çekiş benzinden daha iyi gibi ama tüketim arrttı. eskiden 8.5 olan karma
şimdi 10 lt. civarında.
göstergede dikkat edilmesi gereken fullesseniz %80 dolacağından göstergede
%80 dolu göst. ama psikolojik olarak daha fazlasını bekliyoruz.
sword

sword

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-09-26, 18:03

3 kere denedim tek yeşil kalır kalmaz 20ytl aldım 115-125-120km gitti arac yalnız bakımdan sonra neredeyse hic fark yok cekiş bakımdan
benzinle aynı
hatta benzinde üstdevirde tekleme yapabilio ama lpg de iken sorunsuz.
motorsilk

Doğum tarihi : 15/10/74

MesajKonu: motor silk i inceleme veya deneme imkanınız oldumu ?   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-09-26, 18:06

ben her halukarda "çekiş gücünü arttırıyor " diyorum ama kullananlar varsa çekiş gücü konusunda tecrübesini paylaşsın. benim müşteri tepkilerim "çekiş gücü veya kompresyon artışı" konusunda oldukça olumlu.

alieser

sword demiş ki:
3 kere denedim tek yeşil kalır kalmaz 20ytl aldım 115-125-120km gitti arac yalnız bakımdan sonra neredeyse hic fark yok cekiş bakımdan
benzinle aynı
hatta benzinde üstdevirde tekleme yapabilio ama lpg de iken sorunsuz.
http://www.anadestek.com/
nikotinus

nikotinus

Doğum tarihi : 14/01/79
Aracınızın Modeli : 1996 broadway

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-09-27, 09:24

arkadaşlar benim arabada bi sorun var. 3 kere tamire götürdüm ama tamirciye gidince problem görünmüyor. gazdan benzine geçtiğimde aynı gaz biterkenki gibi arabayı sallıyor.gaza geçince sorun düzeliyor. ustaya gidiyorum benzine geçiyoz normal çalışıyor. ustadanmı korkuyor araba ne anlamadım. Laughing Laughing
otomatikten şüpheleniyorum ama ustada sorun yokken değiştirmeyelim diyor. sizce ne yapılabilir bu konuda
please help
Elbruz

Elbruz

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-09-27, 11:35

Peki ben bir şey sorayım,ustaya gittiğinde gazdan benzine geçişi araba durduğu yerde vites boşta mı yapıyorsunuz?Eğer bu dediğin sarsıntı yolda giderken oluyorsa ve ustaya gittiğinde yolda bakmıyorsa tabi orda normal çalışır.Büyük ihtimalle motora yeterli gücü sağlayacak kadar benzin gitmiyor,araba boştayken devir farketmeden motoru çevirecek kadar yetiyor,ama giderken araba çekmiyor.Bu ihtimali bi gözden geçir.Örneğin benzinden gaza geçerken karbüratördeki benzin bitmeye yakın boşta 6 bin devir çevirebilirsin,ama yürüdüğün zaman araba tekleme yapar.Aynı şey depoda gaz biterken de oluyor.
xmen1979

xmen1979

Doğum tarihi : 01/01/79
Aracınızın Modeli : Honda Civic

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-09-27, 14:08

Elbruz demiş ki:
Değerli arkadaşlar,bugünlerde aracıma nihayet lpg taktırmayı düşünüyorum.İki marka arasında kaldım,peşin taktıracağım.BRC'ye 500,Atiker'e 400 lira fiyat aldım,proje dahil.Atiker kullananlar memnun,acaba 100 lira fazla verip İtalyan mı taktırayım,yoksa Atiker de sorunsuz iş görür mü?

Benim aracımda BRC takılı gayet memnumum. Kışın bile gazda çalıştırabiliyorum. Fakat Atiker kullanan arkadaşlarımda var onlarda memnun olduklarını söylüyorlar. (fakat onlarınki sıralı sistem)
TAMER27

TAMER27

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-09-29, 05:49

nikotinus demiş ki:
arkadaşlar benim arabada bi sorun var. 3 kere tamire götürdüm ama tamirciye gidince problem görünmüyor. gazdan benzine geçtiğimde aynı gaz biterkenki gibi arabayı sallıyor.gaza geçince sorun düzeliyor. ustaya gidiyorum benzine geçiyoz normal çalışıyor. ustadanmı korkuyor araba ne anlamadım. Laughing Laughing
otomatikten şüpheleniyorum ama ustada sorun yokken değiştirmeyelim diyor. sizce ne yapılabilir bu konuda
please help

karbüratörlü lpg li araçlarda gaz/benzin geçişleri sıralı sistemlerdeki gibi değil. aracı durduruyorsunuz, benzin düğmesine basıp pompalıyorsunuz. karbüratör boş olduğundan benzin gelene dek biraz vakit alıyor. sonra benzinle gidebiliyorsunuz. tekrar gaza geçmek istediğinzde düğmeyi "0" konumun getirip içindeki benzinin bitmesini bekliyorsunuz. bitip stop edince gaza alıp marş yapıyorsunuz.
kısaca gazdan benzine geçerken benzinin yanma odalarına girişine dek geçen zamanda araç tekleyebilir.
nikotinus

nikotinus

Doğum tarihi : 14/01/79
Aracınızın Modeli : 1996 broadway

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2007-10-02, 08:33

benzin gaz geçişlerini yaparken sorun yaşamıyorum. benzinde su vs. şeyler olabileceğide söyleniyor. bende depodaki bütün benzini kullanmaya karar verdim. en son benzin aldığım yerdeki benzinden şikayetçi insanlar
şimdilik tekleme yapmıyor bakalım ne olacak. görecez.... Laughing Laughing
VetApex!

VetApex!

Doğum tarihi : 13/09/85
Aracınızın Modeli : aracı yok

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2008-09-10, 14:20

lpg formuna taşındı..
http://www.nettekalite.com
Elbruz

Elbruz

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2008-09-10, 16:16

Ben de diyorum bir senelik konuyu kim hortlattı?Very Happy
adu040

adu040

Doğum tarihi : 13/06/88
Aracınızın Modeli : 1992 SPRING

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2008-09-11, 10:34

Yuh diyecektim ki tam taşındığını gördüm.
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

MesajKonu: Geri: Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )   Renault 9 LPG ( atiker - brc ? ) Empty2008-09-18, 14:30

de birader 1 senelik konuyu taşıyan mod = eti kaşınan koyunun çobanın değneğine sürünmesi olayı... Wink Wink
http://www.ladatr.com

Renault 9 LPG ( atiker - brc ? )
1 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : 1, 2  Sonraki
 Similar topics
-
» Renault 9 Fairway-Renault 11 rainbow testleri
» renault tv