RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)

+31
delican
ozzz2110
hisarototest
Cihangir KALKAN
Evliya Çelebi
93 spring
Renault9
ssariyar
recepnas
miro
samsunlu R-9
bordo93
hakki_selvi
r9 dostu
dalgaci38
scaracco
adu040
TRKR
karadeniz
kLine
VetApex!
okan4037
xmen1979
Amca
rona13
mooncrown
Elbruz
Truva
anatomist
sahinmustafa
GhostRider
35 posters
Sayfaya git : Önceki  1, 2
YazarMesaj
miro

LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2008-05-06, 20:45

evet arkadaşım o 50 nedeni ben de biliyorum da buradaki 3 arkadaşım da cift çıkışlı mikser taktırdı ve sonuç: 10 ytl ile şehirler arası 74 km
şimdi genel bi bakıma sokacam arbayı ve en son çare olarakta şu mikser işini denemeyi ciddi şekilde düşünüyorum,sonuçlardan haberdar ederim
miro

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2008-05-06, 20:48

vetapex,az önce arkadaşlarla konuştum senin dediğin gibi karbiratörden çift çıkış yapmışlar
recepnas

recepnas

Aracınızın Modeli : 93 fairway

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2008-05-06, 20:49

bence öncelikle gaz ayarını iyi bi ustaya yaptır hatta önce hava filtresini , bujileri, gerekliyse buji kablolarını değiştirt.sonra gaz aldığın yerde önemli ucuz gaz alma derim aygazdan şaşma.Bide sen şehirler arası yolda 120 130 basarsan yakıt düşükolmaz tabi 90 enfazla 100 yapacaksın eğer hala yakıt düşmüyorsa senin aracın benzin ayarlarını yaptırtman gerek araç benzindede çok yakıyosa zaten ne yapsan lpg yle ilgili boşa.(Bunların hepsi bence.)
sahinmustafa

sahinmustafa

Doğum tarihi : 01/07/77
Aracınızın Modeli : 1988 - Renault 11 GTS

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2008-05-06, 21:01

miro demiş ki:
evet arkadaşım o 50 nedeni ben de biliyorum da buradaki 3 arkadaşım da cift çıkışlı mikser taktırdı ve sonuç: 10 ytl ile şehirler arası 74 km
şimdi genel bi bakıma sokacam arbayı ve en son çare olarakta şu mikser işini denemeyi ciddi şekilde düşünüyorum,sonuçlardan haberdar ederim

ben 10 ytl ile şehir içi ortalama 60 km yapıyorum, çok büyük bir etkisi yok gibi o uygulamanın ? bende öyle birşey yok, hatta regülatörün diyaframı bile sorunlu.
VetApex!

VetApex!

Doğum tarihi : 13/09/85
Aracınızın Modeli : aracı yok

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2008-05-06, 23:48

bakım + mikser mi?

sonuç çok değişmeyecek.. ince ayrıntıları, olabilecek arızaları bilen, verimi arttıracak yöntemleri artık anlamış kişilere bakıtman gerek bence arabayı..
okadar çok masraf yapılabilirki arasından seçmen gerekecek. bu seçtiklerinde sana gerçekten az yaktıracak ve az harcatacak.. bölece bakım işini hem zamana yaymış hemde en iyi fiyat / performansı yakalamış olursun..

bakım derken araba 200bin olduysa belkide motor bile yapılabilir dostum..
ama bunun yanında regülatör diyaframı eskimişte olabilr..
bunlarada dikkat etmen gerek, yani tek mikserle mucize bekleme..

işte kaynak; bizde bu okuduklarımızı özet şeklinde satıyoruz. amaç paylaşmak Wink
http://www.lovatotr.com/gpage.html
http://www.lovatotr.com/gpage.html2.html
http://www.nettekalite.com
miro

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2008-05-08, 05:06

teşekkür ederim dostum vetapex,iyi bir lpg ustası bulmak ne güç şu zamanda.En iyisi bizler araçlarımızın doktoru olalım da sonra gidip ustalara teslim edelim arabaları
VetApex!

VetApex!

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2008-05-08, 08:31

miro demiş ki:
teşekkür ederim dostum vetapex,iyi bir lpg ustası bulmak ne güç şu zamanda.En iyisi bizler araçlarımızın doktoru olalım da sonra gidip ustalara teslim edelim arabaları

bu işi bi yapsak aslında yılların ustalarının bildiklerini belki 1 ayda öğreniriz..
iş sadece bizim aracımız olduğu için çok daha mantıklı ve rahat hareket ederiz..
çözüm basit olsa bile bazen ilginç sonuçlar çıkartabiliyorlar.. arabayı ne kadar tanırsanız okadar iyi çözüm bulursunuz aslında.

arızaları yapmamamızın nedeni ;
arabanın kaput altına bakmamamız ve tamamen yabancı ve bilmediğimiz bi yer olması ( oysaki biraz mantık ve bilgi birazda usta yanında söküp takmaya bakarak kolaylıkla anlaşılabilecek basit bi motorumuz var Wink
arabayı dahada bozmayalım diyoruz, sonuçta pahalı alet ve araba yanına usta getirmek büyük eziyet.. bundan korkuyoruz..
bilmediğimiz bişey old için bilene (usta) danışmak istiyoruz..
sonuçta usta demişler, bi işe yıllarını vermiş ve anlıyo demektir ancak eğitimi oda ustasından gördüğü gibi veya kendi aklınca öğrendiği gibi yapmakta.. bu bazen tecrübe bazende işi daha karmaşık hale getirir..

bağlamak gerekirse
bi hocam şunu demişti;
ben sizi 3 ayda veteriner yaparım, gayette güzel olursunuz ama
veteriner hekim 5 yılda olunuyo !

iyi günler..
Elbruz

Elbruz

Doğum tarihi : 19/12/84
Aracınızın Modeli : Broadway

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2008-05-24, 10:14

miro demiş ki:

Benimki tek çıkış mikser ile şehir dışında 140-150 yakıyor,üstelik motor da iyi durumda değil,ama tabi güç isteyince yetecek kadar açınca bu sefer normal hızda yakıt artıyor,zaten çift girişin avantajı burda.

Arkadaşların daha önce tek mikser ile çok yakıyordu da sadece çift girişe dönünce mi yakıt düştü?
ssariyar

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2008-06-21, 13:19

herkese mrb.bazı arkadaşlar eğer brodway in ayarını iyi yaptırırsanız.km 100 yakar diyor.nasıl yapıyorlar bilmiyorum ama ben 100 yakan araç kalmadı artık diyorum ama onlar iddia ediyorlar.sanırım hava çıkışı ile oynuyorlarmış.bide karbüratürün hava almamasını sağlıyorlarmış.
sizce bu mümkün mü arkadaşlar?
sahinmustafa

sahinmustafa

Doğum tarihi : 01/07/77
Aracınızın Modeli : 1988 - Renault 11 GTS

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2008-06-21, 13:32

ssariyar demiş ki:
herkese mrb.bazı arkadaşlar eğer brodway in ayarını iyi yaptırırsanız.km 100 yakar diyor.nasıl yapıyorlar bilmiyorum ama ben 100 yakan araç kalmadı artık diyorum ama onlar iddia ediyorlar.sanırım hava çıkışı ile oynuyorlarmış.bide karbüratürün hava almamasını sağlıyorlarmış.
sizce bu mümkün mü arkadaşlar?

O2 olmadan yanma mümkünmü ?? tamamen havasız bırakırsanız yanma olmaz. Evet hava grişini azaltıp bir de lpgyi kıstığınız zaman ekonomi sağlıyorsunuz, bu seferde araçta performanstan şikayet ediyorsunuz. Karar gene kullanıcının, ben iyikötü gideyim yeterki az yaksın diyorsanız o şekilde yapacaksınız, performans iyi olsun diyorsanız tam tersini.
Renault9
Admin
Renault9

Doğum tarihi : 07/12/85
Aracınızın Modeli : 2005 Fiat Punto Dynamic 1.3 Multijet

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2008-06-21, 13:35

Valla ben hiçbir yerini bantlamadım,performansıda son derece güzel.İlk zamanki tork düşüklüğüde birmiktar azaldı(yada ben alıştım).

Avansıda biraz yükseltmek gerekiyor diye hatırlıyorum lpgde.performansı daha iyi olur...
http://www.renault9-11.com
VetApex!

VetApex!

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2008-06-21, 15:41

avans ayarı nedir ? Very Happy

yeni öğrendiğime göre bazı markalar için hava girişi, rolanti, ekonomi ve yolda giderken stop etmemesi için biraz kapatılması gerekiyormuş.. bu bilgi ustadan değil kullanma klavuzundan geliyor.. Wink
Elbruz

Elbruz

Doğum tarihi : 19/12/84
Aracınızın Modeli : Broadway

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2008-06-21, 16:44

Boşver,seninkinde yok o ayar.Very Happy
93 spring

93 spring

Aracınızın Modeli : param olunca range rower,para bitti game ower

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2009-01-22, 14:21

o,pirinç vida aşağıda bi miskete baskı yapıyor,benimkinde arada yay var vidayı sıkınca yay miskete baskı yaparak rolentiyi değiştiriyor,tüpteyken rolenti ayarının sadece ordan yapıyorum.2. resimdeki siyah plastik ayar yeride gazın karbüratöre girişini ayarlıyor gaz ayarıda oradan yapılıyor.benim gazcı artık benden 3tl alıyor sürümden kazanıyor her seferinde bozuyorum gidip yaptırıyorum,alete bağlanmadan randıman vermiyor,frene basınca rolenti bozulma işinide emme manifolt contasını değiştirdim düzeldi :senile:
samsunlu R-9

samsunlu R-9

Doğum tarihi : 01/01/00
Aracınızın Modeli : .

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2009-01-22, 14:36

Benim ustamda 5 tl bir seferinde alır bir seferinde almazdı Very Happy , Bilirdiki bu yine ayarı bozup gelecek Razz , kulakları çınlasın ibrahim ustamın, emekli oldu ve dükkanı kapattı Sad , bana sıkı sıkı tembih etti ayarı hiç elleme kimseyede dokundurtma ! diye, Allah razı olsun çok şey öğrendim ondan Crying or Very sad
93 spring

93 spring

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2009-01-22, 14:40

benim usatmın 18 yılı var öderse emekliliğe,inşaallah kovmaz ondan korkuyorum,yine bozdum ayarı :senile:
iyiki sıralı düzen yok arabamızda hepten yolda kalcaz.geçen komşunun mersedese baktımda kurcalıcak biyer göremedim ,hiç sevmedim sıralı düzeni
samsunlu R-9

samsunlu R-9

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2009-01-22, 14:51

93 spring demiş ki:
benim usatmın 18 yılı var öderse emekliliğe,inşaallah kovmaz ondan korkuyorum,yine bozdum ayarı :senile:
iyiki sıralı düzen yok arabamızda hepten yolda kalcaz.geçen komşunun mersedese baktımda kurcalıcak biyer göremedim ,hiç sevmedim sıralı düzeni
lol! :laugh: lol! bende sevmedim Razz
Evliya Çelebi

Evliya Çelebi

Doğum tarihi : 15/09/84
Aracınızın Modeli : 1990 Model Mitsubishi Lancer 1.5 Special Edition :)

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2009-03-30, 10:09

93 spring demiş ki:
:senile:

O zaman yaşasın karadüzen diyoruz LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 120224 :

Arkadaşlar bu konuda bilmeyenler için epey yararlı bilgiler mevcut fakat bunu tamamen resimli bir döküman haline getirsek ve bunu ilk mesaja eklesek olay olur bence,
Bir LPG sisteminin nelerden oluştuğu ve görevleri hakkında acizane bilgim ve tecrübem var ama benden çok daha fazla şey bilen arkadaşlar var bunun için sıralı sistem ve eskidüzen LPG sistemleri hakkında ciddi bir çalışma yapılmasını rica ediyorum Wink

Selam ve dua ile
Saygılar...
https://renault9-11kulubu.yetkin-forum.com/t5950p50-1990-model-mi
Evliya Çelebi

Evliya Çelebi

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2009-04-01, 12:33

Yokmu bu mesajı okuyan bir LPG uzmanı?

Selam ve dua ile
Saygılar...
93 spring

93 spring

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2009-04-01, 13:00

kardeş şehir içi 11,80 litreden istanbul trafiğinde azını bekliyen usta bulamıyor,11,80 razı gelene yazarım,
Cihangir KALKAN

Aracınızın Modeli : a

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2009-04-01, 13:04

efecelebi demiş ki:
93 spring demiş ki:

O zaman yaşasın karadüzen diyoruz LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 120224 :

Arkadaşlar bu konuda bilmeyenler için epey yararlı bilgiler mevcut fakat bunu tamamen resimli bir döküman haline getirsek ve bunu ilk mesaja eklesek olay olur bence,
Bir LPG sisteminin nelerden oluştuğu ve görevleri hakkında acizane bilgim ve tecrübem var ama benden çok daha fazla şey bilen arkadaşlar var bunun için sıralı sistem ve eskidüzen LPG sistemleri hakkında ciddi bir çalışma yapılmasını rica ediyorum Wink

Selam ve dua ile
Saygılar...
Yok abi fazla karadüzen olması da insanları bıktırabilir. Marş motorunun elle çevrilen tipte, frenlerin de vakumsuz çalışan şekilde olmasını isterdim mesela.
93 spring

93 spring

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2009-04-01, 13:07

Cihangir KALKAN demiş ki:
efecelebi demiş ki:
93 spring demiş ki:

Selam ve dua ile
Saygılar...
Yok abi fazla karadüzen olması da insanları bıktırabilir. Marş motorunun elle çevrilen tipte, frenlerin de vakumsuz çalışan şekilde olmasını isterdim mesela.
marşını istersen o şekle çeviririm,kurt ağzı dişlisi denilen bi dişli var grang kasnağının ortasında ,kolu çalışınca geri atan ağız şeklinde konik bi yatak,sadece kasnağı bağla istepne indirme kolunu sok çevir çalışır,jeep parçacılarına git,harikan,veya wilis kurt ağzı istiyorum de hala satılıyor Very Happy sadece sağ çamurluğu delicez kolu takmak için
Evliya Çelebi

Evliya Çelebi

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2009-04-01, 13:24

efecelebi demiş ki:
Selam ve dua ile
Saygılar...

Selim abi ben bu konuda bir LPG uzmanı yokmu demiştim

Selam ve dua ile
Saygılar...
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2009-04-01, 14:09

siz onun tadını 1 alın bakalım 1 daha bakıyo musunuz kara düzene... Question Very Happy
http://www.ladatr.com
hisarototest

hisarototest

Doğum tarihi : 20/04/81
Aracınızın Modeli : 1996

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2009-05-02, 05:53

Herkese kolay gelsin arkadaşlar.Regülatörün üzerinde gördüğünüzde regülatörün alt tarafında gördüğünüzde hortum vanası üzerinde gördüğünüzde aracın gaz ayarlarıdır.O=rada HAVA ayarı diye birşey yoktur.Motor hava girişi hava filtrelerinden alır.Siz oradan giren yani motorun yaptığı emişe göre gaz ayarını yaparsınız.Yani eğer yok bu hava ayarı bu su ayarı dıyen usta olursa fazla oralarda durmayın derım.

Ve bir öneri daha belki hepiniz haklısınız her usta farklı bir şey söylüyor o yüzden pek fazla ustalara güven kalmadı. Ben bu işi yapan bi kişi olarak derimki aracınızın hava girişlerini kapatan vb.işleem yapan ustalarla fazla uğraşmayın. Gaz ayarınıda ben motor sesine göre ayarlatayım filan demeyin.
Örnek: Evde aynanız kırıldı Camcıya gidip ayna kestireceksiniz.Çerçeveye bakıp usta bana 60x60 bir ayna mı kes dersiniz yoksa metre ile ölçüp bana 58,20x61,43 cm bir ayna mı kes dersiniz. Yorum sizin .....
http://www.hisarototest.com
samsunlu R-9

samsunlu R-9

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2009-05-02, 07:31

Regülatörün alt tarafında derken ? Bu kısmı anlamadım biraz açsak ?

brc için sordum !
hisarototest

hisarototest

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2009-05-02, 07:39

BRC de regülatörün yan tarafında 2 adet altlı üstlü vida vardır.birisine küçük 4 allean anahtarla ulaşılır birisine ise hem elle elle döndüremediklerinde 10 açık ağız anahtar ile ulaşırsın. onlarda aynı şekilde gaz ayarıdır hava değildir.Yani markası ne olursa olsun regülatörülerin üzerinde ve hortumda bulunan vana gaz ayarı ile ilgilidir.
samsunlu R-9

samsunlu R-9

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2009-05-02, 07:43

Konu hakkında az buçuk naçizane bilgim var
https://renault9-11kulubu.yetkin-forum.com/lpg-forumu-f15/regulator-temizlioi-t4841.htm

Alt kısımdaki (yine brc için) vida kostik madde temizliği (pek işe yaramasada !) için , diye yazmanızı beklemiştim ondan sordum Wink
hisarototest

hisarototest

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2009-05-02, 07:52

Dediğiniz gibi pek işe yaramadığı için yazma gereği duymadım ama diğer regülatörlerdede içerisindeki birikmiş yağ ve benzeri türevleri temizlemek için bir plastik vide daha bulunur.Madem belirttiniz onuda yazalım...Smile
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2009-05-02, 08:09

benim de kafama takılan başka 1 husus var...

lovato sıralı sistem lpg var aracımda ve bu biriken kurumu atmak için vanası yok regülatörün...sorduğumda "bu regülatörlerde birikim olmaz" cevabını aldım...bu kara sıvının birikmesinin nedeni ne ve neden sistem farkına göre birikip/birikmiyor... Question
ozzz2110

ozzz2110

Doğum tarihi : 21/10/85
Aracınızın Modeli : r9 gte 1992

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2009-05-02, 08:10

hisarototest demiş ki:
Herkese kolay gelsin arkadaşlar.Regülatörün üzerinde gördüğünüzde regülatörün alt tarafında gördüğünüzde hortum vanası üzerinde gördüğünüzde aracın gaz ayarlarıdır.O=rada HAVA ayarı diye birşey yoktur.Motor hava girişi hava filtrelerinden alır.Siz oradan giren yani motorun yaptığı emişe göre gaz ayarını yaparsınız.Yani eğer yok bu hava ayarı bu su ayarı dıyen usta olursa fazla oralarda durmayın derım.

Ve bir öneri daha belki hepiniz haklısınız her usta farklı bir şey söylüyor o yüzden pek fazla ustalara güven kalmadı. Ben bu işi yapan bi kişi olarak derimki aracınızın hava girişlerini kapatan vb.işleem yapan ustalarla fazla uğraşmayın. Gaz ayarınıda ben motor sesine göre ayarlatayım filan demeyin.
Örnek: Evde aynanız kırıldı Camcıya gidip ayna kestireceksiniz.Çerçeveye bakıp usta bana 60x60 bir ayna mı kes dersiniz yoksa metre ile ölçüp bana 58,20x61,43 cm bir ayna mı kes dersiniz. Yorum sizin .....

doğru söze ne denir Wink ama şu da var hiç kimse işini kötü yapmaz bizim memlekette,karşı çıksan hemen yok o öyle değil bu yüzden böyle yaptım derler.En güzeli herşeyi bilmek bilip ona göre gitmek,yoksa muğlalıların tabiriyle geydirirler anlamazsınız. Smile
hisarototest

hisarototest

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2009-05-02, 09:54

Öncelikle lpg normalde kokusuz bir gazdır. LPG gazının kokulandırılması vb işlemlerde katkılar yapılmaktadır. O katkıların ragülatörde buharlasan kısmı yanıcı olan kısımdır buharlaşmamış kısım ise regülatörün içerisinde yağ benzeri türevlerdir.

Bakın o birikim artık çok uzun zamnda oluşmaktadır. LPG sisteminin ilk çıktığı sıralarda bilirsiniz ki araçlarda normal tüple bile gidenler vardı. O zamanlar lpg yakıtında karışımlar %100 verimli değildi ki o zaman o biriken yağ vb. atıkları temizlemek daha gerekli idi.Ama günümüzd artık karışımlar daha özenli yakıt kontrolü ona göre yapıldığı için yani rafinasyonu daha düzgün yapıldığı için pek fazla ihtiyaç kalmadı diyebiliriz. Birikmiyor mu gene birikiyor ama zaten o size sıkıntı verene kadar regülatör diyaframlarını değiştirme zamanı yaklaşmış demektir...
Bunda kullandığınız gazın markası çok önemli bir faktördür ayrıca....
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2009-05-02, 10:13

anladım, teşekkürler...
hisarototest

hisarototest

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2009-05-02, 10:20

önemli değil..
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2009-05-02, 10:33

Peki bu klasik sistemi geliştirmek için hiç bir öaba sarfedilmedimi. Mesela bir manifold vakum sensörü ve buna bağlı bir enjektör. Vakum derecesine göre enjektörün açma kapama zamanını yapacak. Çok zor işler değil aslında.

hisarototest demiş ki:
Öncelikle lpg normalde kokusuz bir gazdır. LPG gazının kokulandırılması vb işlemlerde katkılar yapılmaktadır. O katkıların ragülatörde buharlasan kısmı yanıcı olan kısımdır buharlaşmamış kısım ise regülatörün içerisinde yağ benzeri türevlerdir.

Bakın o birikim artık çok uzun zamnda oluşmaktadır. LPG sisteminin ilk çıktığı sıralarda bilirsiniz ki araçlarda normal tüple bile gidenler vardı. O zamanlar lpg yakıtında karışımlar %100 verimli değildi ki o zaman o biriken yağ vb. atıkları temizlemek daha gerekli idi.Ama günümüzd artık karışımlar daha özenli yakıt kontrolü ona göre yapıldığı için yani rafinasyonu daha düzgün yapıldığı için pek fazla ihtiyaç kalmadı diyebiliriz. Birikmiyor mu gene birikiyor ama zaten o size sıkıntı verene kadar regülatör diyaframlarını değiştirme zamanı yaklaşmış demektir...
Bunda kullandığınız gazın markası çok önemli bir faktördür ayrıca....
hisarototest

hisarototest

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2009-05-02, 10:47

eee o zaman regülatörümüz devre dışı kalacak ve sıralı sistemin kopyası olacak soylediğiniz olay ve ilveten baya ileri donanım gerektirir yapması montajı işçiliği ve eminim kı bir süre sonra onunla ilgili bantlama v.b. konular gıbı enteresan fikirler çıkarmış olur .Bence hiç ellenmemesi daha iyi olur. sıkıntı. yani şahsi fikrim..
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2009-05-02, 11:51

Bence pek cesaretli ve yenilikçi bir yapımız olmadığından var olan sisteme devam ediyoruz Wink

Sıralı sistemin basit versiyonu olacak. MAP sensöründen aldığı veriye göre enjektör açıp kapatacak. Enjektörüde yine karbüratör girişine monte edeceksiniz. Vakuma göre yapacağınız programlama ile LPG gönderilecek. Regülatör iptal olmayacak, regülatörün görevi LPGyi gaz faza geçirmek olacak ve belirli bir basınçla göndermek olacak.

Peki hiç özel mikser dizaynı yapan oldu mu? Gazın giriş basıncı belli, aracın karbüratör bilgileri ortada. İyi bir makina mühendisi yanma hesabını yapıp mikserin delik çapına kadar herşeyi hesaplayabilir. Ve tornacıda çok iyi bir mikser yapılabilir.
delican

delican

Doğum tarihi : 23/03/77
Aracınızın Modeli : Megane 1

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2009-05-02, 12:03

+1 mükemmel bir düşünce
hisarototest

hisarototest

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2009-05-02, 12:13

Valla o soylediğiniz bence çok uzak bir olay. Olmaz mı olur ama her şeyi öyle bir standarda bindirmeniz gerekli ki türkiye şartlarında bu çok zor oyle. Ama sadece mikser ve map ile olmaz bu işlem regülatör kendisi dirk gaz verme işlemini sadece rölantide yapar.onun harıcınde kı gazı ayarlama iş kısmı ise motorum vakumuna bağlıdır. Dolayısı ile aynen sıralı sistemlerdeki regülatör tarzına dönmek gerekecek yani mevcut regülatör ile bu iş olmaz.. ve o zaman da ecü ye ihtiyaç duyulacak zaten sıralı sistemin çıkış noktası da bu düşüncedir ama normal sistemde bu pek bi söz konusu olamayacaktuır..
kaz_im

Doğum tarihi : 27/06/74
Aracınızın Modeli : 1989

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2010-04-26, 14:20

Mehaba,
Bugün lpg ile ilgili gezinti yaparken sizin sorunuzla karşılaştım aradan epey vakit geçmiş ama hala aynı fema gaz beyni duruyorsa femanın kendi sitesinde bir broşürde nasıl ayar yapılması gerektiği konusunda bilgi var. http://www.fema.com.tr/Reg_Kilavuz.pdf bu adresten gir bir bak istersen.
necatsezginer

Doğum tarihi : 04/10/68
Aracınızın Modeli : 1992

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2010-07-06, 15:38

arkadaşlar lpg de hava ayarı falan yoktur.sadece basınç ve rölanti ayarı vardır. bazı reglatörlerde sadece basınç ayarı vardır.
VetApex!

VetApex!

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2010-07-06, 21:21

rolanti ayar vidası zaten hava ile karışımı ayarladığı için aynı kapıya çıkar
yasin gökmen

Doğum tarihi : 06/01/75
Aracınızın Modeli : reno 9

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2010-07-08, 08:08

arkadaşlar aranıza yeni katıldım.Lpg regülatörü lpg deposunda sıvı halde bulunan lpgyi aracın sıcak suyundan faydalanarak buharlaştırıp basıncını ayarlayarak karbüratöre vermeye yarar..Bu bahsettiğinin vidaların bir tanesi gazın basıncını bir taneside hava ayarıdır.her regülatörde değişir ama gördüğüm kadarıyla plastik olan basınç ayarı genelde sonuna kadar sıkılıp yaklaşık iki tur çevrilir ve bidaha kesinlikle oynanmaz.(Bu bilgisayar ayar ortamında yapılırsa daha sağlıklı olur)Diğer pirinç olan hava ayarıdır hava gaz ayarını yapar bu piyasada rölanti vidası olarak bilinir.Bu vidayı sıktığınızda veya açtığınızda değişme olmuyorsa sisteminizi bir yerden hava alıyor demektir.araç gazda çalışırken rolanti ayarı bu vidadan yapılır.Diğer hortum üzerindeki vanada gaz ayar vanasıdır.aracın gaz yemesine göre Civata mantığıyla saat ibresinin ters yönüne kısılır saat ibresi yönüne açılır.bunu ayarı aracın karbüartöründeki gaz kelebeğine tam gaz yapacak şekilde basılarak aracın gaz yemesine bakarak ayarlayabilirsiniz.Gazınız çok kısıksa yokuşlarda gaza yüklendiğinizde kesiklik yapar.Gaz çok açıksa mantıken çok yakar veya sabahları zor çalışır.
http://yasingokmen@windowslive.com
samsunlu R-9

samsunlu R-9

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2010-07-08, 08:45

yasin gökmen demiş ki:
arkadaşlar aranıza yeni katıldım.Lpg regülatörü lpg deposunda sıvı halde bulunan lpgyi aracın sıcak suyundan faydalanarak buharlaştırıp basıncını ayarlayarak karbüratöre vermeye yarar..Bu bahsettiğinin vidaların bir tanesi gazın basıncını bir taneside hava ayarıdır.her regülatörde değişir ama gördüğüm kadarıyla plastik olan basınç ayarı genelde sonuna kadar sıkılıp yaklaşık iki tur çevrilir ve bidaha kesinlikle oynanmaz.(Bu bilgisayar ayar ortamında yapılırsa daha sağlıklı olur)Diğer pirinç olan hava ayarıdır hava gaz ayarını yapar bu piyasada rölanti vidası olarak bilinir.Bu vidayı sıktığınızda veya açtığınızda değişme olmuyorsa sisteminizi bir yerden hava alıyor demektir.araç gazda çalışırken rolanti ayarı bu vidadan yapılır.Diğer hortum üzerindeki vanada gaz ayar vanasıdır.aracın gaz yemesine göre Civata mantığıyla saat ibresinin ters yönüne kısılır saat ibresi yönüne açılır.bunu ayarı aracın karbüartöründeki gaz kelebeğine tam gaz yapacak şekilde basılarak aracın gaz yemesine bakarak ayarlayabilirsiniz.Gazınız çok kısıksa yokuşlarda gaza yüklendiğinizde kesiklik yapar.Gaz çok açıksa mantıken çok yakar veya sabahları zor çalışır.

İşte budur. LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 261607
kaancan

Doğum tarihi : 01/01/57
Aracınızın Modeli : toros SW - escort CLX

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) - Sayfa 2 Empty2011-05-07, 20:16

anatomist demiş ki:
Elbruz demiş ki:
mooncrown demiş ki:
regülatörde yani lpg beyninde hava ayarının neişi var diyoruz
bazen freni pompalayınca arabanın rölantisi niye yükseliyo..

madem hava yla alakası yok westınghause ile lpg beyni nasıl birbirni etkiliyo onu anlamadım..? Wink Question

Onun sebebi westinghaus'un yaptığı vakumun ateşleme avansını değiştirmesidir.Lpg beyni ile herhangi bir alakası yok.Aynı şeyi benzinde dene,onda da rolanti değişir. Wink

Verdiğiniz bilgi gerçekten açıklayıcı olmuş. teşekkürler. açıklamanızı okuyunca aklıma birşey geldi. benim araçta motor rölantide çalışırken arka cam rezistansı yada farları yaksam fazla akım çektiklerinden olsa gerek motor sesi değişiyor rölanti hafifçe düşüyor. acaba bu da karbüratör veya distribütör gibi biyerlerin ayarını mı etkiliyor? bu yüzden mi rölanti değişiyor?
Rölantinin düşmesinin sebebi akım çekilince şarj dinamosu elektrik üretmeye başladığında yüke binip motordan daha fazla güç almasından kaynaklanıyor.

LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)
2 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : Önceki  1, 2
 Similar topics
-
» GAZ LPG AYARI