RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

yakın zamanda istanbulda muayeneden geçenler

+2
XDiscovery
KAANPAKAY
6 posters
YazarMesaj
KAANPAKAY

KAANPAKAY

Doğum tarihi : 21/10/79
Aracınızın Modeli : 1992 renault 9 broadway

yakın zamanda istanbulda muayeneden geçenler Empty
MesajKonu: yakın zamanda istanbulda muayeneden geçenler   yakın zamanda istanbulda muayeneden geçenler Empty2009-10-26, 09:07

arkadaşlar muayene zamanım yaklaştık kafam çok karışık.lpg beynim sağda istanbulda geçemezsin diyorlar .sitemize üye bir arkadaş balıkesirde sağda beyinle geçmiş.ayrıca lpg borularım on santimden yakın ama üzerinde bazı yakın yerlerde galvaniz var.depomun altında ayak yok. şilte diye bir şey serilmesi lazım o yok.gazı bursada brc yetkili serviste taktırdım.aradım o arabayla rahat geçersin diyorlar.iistanbuldakiler geçemezsin diyor. renault 9 mutlaka olması gerekenlerin listesini yapabilr misiniz.
XDiscovery

XDiscovery

Doğum tarihi : 08/12/75
Aracınızın Modeli : 1994-Rainbow

MesajKonu: Geri: yakın zamanda istanbulda muayeneden geçenler   yakın zamanda istanbulda muayeneden geçenler Empty2009-10-26, 09:25

Hocam, Makine mühendisleri odası bazı şartlar koymuş. Onlar olmadan sızdırmazlık raporu vermiyor dolaysıyla muayene yaptıramıyorsun.

Gaz boruları eksoza 10cm den yakın olmaması gerekiyormuş.
(Regülatörün sağda veya solda olması ile ilgili hiçbir yazı göremedim.)

Kazan 10 yıldan eski olmaması gerekiyormuş.

Kazan ile şamandıra çapı uygun olması gerekiyormuş...

vs vs

Bence boş zamanınızda makine mühendisleri odasına gidin ve sızdırmazlık raporu almaya deneyin. Zaten eksikler var ise ücret ödemeden söylüyorlar. Eksik yok ise 25 tl verir raporu alıp gelirsin.
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: yakın zamanda istanbulda muayeneden geçenler   yakın zamanda istanbulda muayeneden geçenler Empty2009-10-26, 09:32

Makine mühendisler odasının dikkat ettiği noktalar ;

· LPG tankı kullanım ömrü imalat tarihinden itibaren 10 (on) yıldır.

· LPG tankı ECR-67R ve TSE 12095 standardına uygun olmalıdır.

· LPG tankı, PVC kaplı iki adet çelik kuşakla bağlanmalıdır.

· LPG tankı ile benzin tankı arasında yalıtkan bir malzeme yok ise aralarında en az 50 mm mesafe olmalıdır.

· LPG tankı ile üzerinde bulunduğu sehpa birbirine temas etmeyecek şekilde izolasyon yapılmalıdır.

· LPG tankı ile multivalfin nominal çapları birbirine eşit olmalıdır.

· LPG tankının montajı multivalf üzerinde belirtilen açıda olmalıdır.

· Sızdırmazlık kutusu ve havalandırma hortumları mutlaka monte edilmelidir.

· Sızdırmazlık kutusu kapağı mutlaka takılmalı, kırık ya da çatlak olmamalıdır.

· Havalandırma hortumları alt bacaları mutlaka takılmalıdır.

· Havalandırma hortumları yırtık, kopuk, ekli olmamalı; içinden kablo vb. şeyler geçirmek amacıyla kesinlikle delinmemeli ve sızdırmazlığı sağlamak için her iki ucuna da metal kelepçe takılmalıdır.

· LPG dolum ağzı kesinlikle bagaj içerisinde olmamalıdır.

· LPG montajında kullanılan elemanların tamamı ECR-67R ve TSE standardına uygun olmalıdır.

· LPG bakır boruları üzeri PVC kaplı ve minimum 1 mm et kalınlığında olmalıdır.

· LPG bakır boruları kesinlikle araç kabini ve çamurluk içinden geçirilmemelidir.

· LPG bakır boruları ve LPG tankları egzost boru, susturucu ve manifoldlarından en az 15 cm mesafede olmalıdır. Çok zorunlu durumlarda en az 5 cm yaklaşıldığında kalınlığı en az 1 mm olan yalıtkan malzeme ile yalıtılmalıdır.

· LPG bakır boruları araç altında en az 60 cm aralıklarda kroşelerle tutturulmalıdır.

· Regülâtör-gaz ayar vidası-mikser arasına üzeri çelik tel kaplı orijinal LPG hortumları takılmalıdır.

· Motorun ilk çalıştırılması veya stop edilmesi durumunda güçlü bir LPG kokusu duyulabilir, bu normaldir. Ancak araç çalışmaya devam ederken meydana gelen LPG kokusu herhangi bir sızıntıya işarettir. Bu durumda aracın yetkili servise götürülmesi meniz gerekir.

· Araç herhangi bir ateşe yakın bölgeye park edilmemelidir. LPG buharı havadan ağırdır, herhangi bir kaçak olduğunda LPG en düşük seviyeye yönelecektir. Bu nedenle araçta gaz sızıntısı ihtimalini düşünerek kanalizasyon, çukur ya da buna benzer alanlara park edilmemesi gerekir.

· Eğer araç uzun süre kullanmayacak ve uzun süre garajda tutulacak ise multivalf üzerinde bulunan LPG yakıt kesme valfının kapatılması gerekmektedir.

· Aracın LPG ile çalıştığını belirten çıkartmaların aracın ön ve arka camına yapıştırılması gerekmektedir.

· Ateşleme sıcaklığı 500 °C‘dir. Ateşleme sıcaklığının yüksek ve yakıt karışım oranının düşük olması nedeni ile benzine göre LPG kaçağından yangın tehlikesi azdır.

· Yakıt kaçağı oluştuğunda araçta sigara içilmemeli, motor ve tüm elektrik aksamları kapatılmalıdır.

· LPG sızıntısı ile cildin temas etmemesi gerekir. Soğutucu bir yapıya sahip olan LPG soğuk yanıkların oluşmasına neden olur.

· Araçlarda ısıtma amaçlı açık alevli ısıtıcılar kesinlikle kullanılmamalıdır.

· Uzun süre benzin kullanılmaması nedeniyle benzin hortumları, karbüratör contaları, karbüratör şamandıra topu ve benzin otomatikleri kuru çalışmadan dolayı deforme olabilir. Bunlar kontrol ettirilmeli arızalı olanlar değiştirilmelidir.

· LPG‘li araçlar yeraltı otoparklarına park edilmemelidir.

· Araç günde 2 defa bir süre benzinle çalıştırılarak benzin yakıt sisteminin kuru kalması engellenmelidir
KAANPAKAY

KAANPAKAY

MesajKonu: Geri: yakın zamanda istanbulda muayeneden geçenler   yakın zamanda istanbulda muayeneden geçenler Empty2009-10-26, 09:39

mesala sızdırmazlık aldım.1 ay geçerli .muyeneden kaldım .1 ayı geçerse tekrar mı yapılıyor.birde avrupa yakasında nerde var bu tip makine mühendisleri odası yerleri. bursada mesala lift yok ki nerden anlıyacaklar on santim yakın olduğunu rapor verilen yerde.
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: yakın zamanda istanbulda muayeneden geçenler   yakın zamanda istanbulda muayeneden geçenler Empty2009-10-26, 09:42

KAANPAKAY demiş ki:
mesala sızdırmazlık aldım.1 ay geçerli .muyeneden kaldım .1 ayı geçerse tekrar mı yapılıyor.birde avrupa yakasında nerde var bu tip makine mühendisleri odası yerleri. bursada mesala lift yok ki nerden anlıyacaklar on santim yakın olduğunu rapor verilen yerde.

Lift yok ama ayna var. Smile

Sızdırmazlık 1 ay geçerli diye biliyorum. Mecburen sızdırmazlığı aldığınızda muayeneyide geciktirmemeniz lazım. Yoksa tekrar yaptırmak zorunda kalırsın. Ayrıca muayenede 2 sefer geçemezsen yatırmış olacağın 124 tl yanacak haberin olsun. Bu yüzden muayeneye eksiksiz gitmeye gayret edin.
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: yakın zamanda istanbulda muayeneden geçenler   yakın zamanda istanbulda muayeneden geçenler Empty2009-10-26, 09:44

Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi LPG&CNG Sızdırmazlık Araç Kontrol İstasyonları ile ilgili detaylı bilgi için; Tel: 0212 292 91 23 / 126 nolu telefonu arayabilirsiniz.

LPG&CNG Sızdırmazlık İstasyonu
Adres
İletişim

Anadolu Yakası /
KARTAL
Eski Yakacık Cad. Siemens Yanı Kartal Spor Açık Otopazarı İçi
Tel: 0216 473 08 54

Avrupa Yakası / KUMBURGAZ
E-5 Karayolu Üzeri Princess Marin Hotel Karşısı Kamiloba Opet Benzin İstasyonu Yanı
Tel:0212 8857470

Avrupa Yakası /
HADIMKÖY
Tem Otoyolu Hadımköy Gişeler Mevkii Mercedes Alkop Fabrikalar Cad. No:5
Tel:0212 858 25 23
KAANPAKAY

KAANPAKAY

MesajKonu: Geri: yakın zamanda istanbulda muayeneden geçenler   yakın zamanda istanbulda muayeneden geçenler Empty2009-10-26, 09:53

bende eksiksiz gitmek istiyorum ama herkez bir söylüyor.anlamış değilim .eskiden far ayarı ağır kusurdu.şimdi değil diyorlar.inşaallh lpg olayıda gevşemiştir.
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: yakın zamanda istanbulda muayeneden geçenler   yakın zamanda istanbulda muayeneden geçenler Empty2009-10-26, 10:00

KAANPAKAY demiş ki:
bende eksiksiz gitmek istiyorum ama herkez bir söylüyor.anlamış değilim .eskiden far ayarı ağır kusurdu.şimdi değil diyorlar.inşaallh lpg olayıda gevşemiştir.

Hocam ben geçen hafta muayene yaptırmış biri olarak sana şunu söylüyorum ;

Kim ne derse desin siz tam tekmil gidin. Mesela far ayarı dediniz. Altı üstü 5 tl ye far ayarı yapıyorlar. Üşenmeyin yaptırın. Gaz sızdırmazlık için mecburen kurallara uygun sisteminizin olması lazım. Başka çare yok.
Muayenede ise özellikle ön-arka frenlere , rot boşluklarına,far ayarını yaptırmaya dikkat edin. 2 adet reflektör,ilkyardım çantası(boyunduruk olsun içinde),yangın söndürücü tüp, çekme halatı yanınızda olsun.

Lpg olayı tamamen can güvenliği ile ilgili olduğu için af yok....
hakacho

hakacho

Doğum tarihi : 01/01/81
Aracınızın Modeli : Honda Civic 1.6i ES Karbeyaz

MesajKonu: Geri: yakın zamanda istanbulda muayeneden geçenler   yakın zamanda istanbulda muayeneden geçenler Empty2009-10-26, 15:39

XDiscovery demiş ki:
Makine mühendisler odasının dikkat ettiği noktalar ;

· LPG tankı kullanım ömrü imalat tarihinden itibaren 10 (on) yıldır.

· LPG tankı ECR-67R ve TSE 12095 standardına uygun olmalıdır.

· LPG tankı, PVC kaplı iki adet çelik kuşakla bağlanmalıdır.

· LPG tankı ile benzin tankı arasında yalıtkan bir malzeme yok ise aralarında en az 50 mm mesafe olmalıdır.

· LPG tankı ile üzerinde bulunduğu sehpa birbirine temas etmeyecek şekilde izolasyon yapılmalıdır.

· LPG tankı ile multivalfin nominal çapları birbirine eşit olmalıdır.

· LPG tankının montajı multivalf üzerinde belirtilen açıda olmalıdır.

· Sızdırmazlık kutusu ve havalandırma hortumları mutlaka monte edilmelidir.

· Sızdırmazlık kutusu kapağı mutlaka takılmalı, kırık ya da çatlak olmamalıdır.

· Havalandırma hortumları alt bacaları mutlaka takılmalıdır.

· Havalandırma hortumları yırtık, kopuk, ekli olmamalı; içinden kablo vb. şeyler geçirmek amacıyla kesinlikle delinmemeli ve sızdırmazlığı sağlamak için her iki ucuna da metal kelepçe takılmalıdır.

· LPG dolum ağzı kesinlikle bagaj içerisinde olmamalıdır.

· LPG montajında kullanılan elemanların tamamı ECR-67R ve TSE standardına uygun olmalıdır.

· LPG bakır boruları üzeri PVC kaplı ve minimum 1 mm et kalınlığında olmalıdır.

· LPG bakır boruları kesinlikle araç kabini ve çamurluk içinden geçirilmemelidir.

· LPG bakır boruları ve LPG tankları egzost boru, susturucu ve manifoldlarından en az 15 cm mesafede olmalıdır. Çok zorunlu durumlarda en az 5 cm yaklaşıldığında kalınlığı en az 1 mm olan yalıtkan malzeme ile yalıtılmalıdır.

· LPG bakır boruları araç altında en az 60 cm aralıklarda kroşelerle tutturulmalıdır.

· Regülâtör-gaz ayar vidası-mikser arasına üzeri çelik tel kaplı orijinal LPG hortumları takılmalıdır.

· Motorun ilk çalıştırılması veya stop edilmesi durumunda güçlü bir LPG kokusu duyulabilir, bu normaldir. Ancak araç çalışmaya devam ederken meydana gelen LPG kokusu herhangi bir sızıntıya işarettir. Bu durumda aracın yetkili servise götürülmesi meniz gerekir.

· Araç herhangi bir ateşe yakın bölgeye park edilmemelidir. LPG buharı havadan ağırdır, herhangi bir kaçak olduğunda LPG en düşük seviyeye yönelecektir. Bu nedenle araçta gaz sızıntısı ihtimalini düşünerek kanalizasyon, çukur ya da buna benzer alanlara park edilmemesi gerekir.

· Eğer araç uzun süre kullanmayacak ve uzun süre garajda tutulacak ise multivalf üzerinde bulunan LPG yakıt kesme valfının kapatılması gerekmektedir.

· Aracın LPG ile çalıştığını belirten çıkartmaların aracın ön ve arka camına yapıştırılması gerekmektedir.

· Ateşleme sıcaklığı 500 °C‘dir. Ateşleme sıcaklığının yüksek ve yakıt karışım oranının düşük olması nedeni ile benzine göre LPG kaçağından yangın tehlikesi azdır.

· Yakıt kaçağı oluştuğunda araçta sigara içilmemeli, motor ve tüm elektrik aksamları kapatılmalıdır.

· LPG sızıntısı ile cildin temas etmemesi gerekir. Soğutucu bir yapıya sahip olan LPG soğuk yanıkların oluşmasına neden olur.

· Araçlarda ısıtma amaçlı açık alevli ısıtıcılar kesinlikle kullanılmamalıdır.

· Uzun süre benzin kullanılmaması nedeniyle benzin hortumları, karbüratör contaları, karbüratör şamandıra topu ve benzin otomatikleri kuru çalışmadan dolayı deforme olabilir. Bunlar kontrol ettirilmeli arızalı olanlar değiştirilmelidir.

· LPG‘li araçlar yeraltı otoparklarına park edilmemelidir.

· Araç günde 2 defa bir süre benzinle çalıştırılarak benzin yakıt sisteminin kuru kalması engellenmelidir

Çok teşekkürler
http://hakacho.blogspot.com/
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

MesajKonu: Geri: yakın zamanda istanbulda muayeneden geçenler   yakın zamanda istanbulda muayeneden geçenler Empty2009-10-26, 17:39

sızdırmazlık 2 yıl geçerlidir, sızdırmazlık raporunu 2 yılda 1 alıyoruz ama 1 yıllık sızdırmazlık raporu ile muayeneye gidilebiliyor mu bilmiyorum...

1 de şu var, sızdırmazlığı lpg boruları egzosa yakın geçse bile alırsınız,sızdırmazlık için önemli olan tankın hiç 1 şekilde açık metal ile teması olmaması, tahliye açıklıklarının tıkalı olmaması, tankın ömrünü doldurmamış olması, tankın yerinde sabit olması, borularda kaçak olmaması...adamlar kaldırıp egzosa yakın mı değil mi diye bakmıyolar ama muayenede arabanın altına girdiklerinde egzos borularına yakın geçiyorsa lpg borusu, ağır kusur olarak arıza çıkarırlar... Wink çaresi metal koruyucular ile egzosa yakın yerleri örtmektir... Wink boruların yerini değiştirmeye gerek yok...
http://www.ladatr.com
KAANPAKAY

KAANPAKAY

MesajKonu: Geri: yakın zamanda istanbulda muayeneden geçenler   yakın zamanda istanbulda muayeneden geçenler Empty2009-10-31, 22:20

bügün lpg beynini sola aldırtım.lpg tankının altına ayak koydurtum ve silte koyturttum söylediklerine göre arabam anca bu şekilde muayeneden geçermiş.100 ytl aldılar.sola aldırmak içn yine arabama delikler açoldı.ayak için yine delikler açıldı.arabam kevgire döndü.sola almak için elektrik tesisata bantla ekler yaptılar.arabam gerçekten çok emniyetli oldu.her tarafı delindiği için gaz kaçağı olsada zehirlenmem.arabam çürünyüncede daha emniyetli hala gelirim.tuvtürkü tebrik ediyorum.şimdi geliş gidiş 135 km gidip sızdırmazlık alıcam.sonra kuyruğa girip muayeneden geçmeye çalışıcam.
kutluhan

kutluhan

Doğum tarihi : 07/03/83
Aracınızın Modeli : 92 broadway

MesajKonu: Geri: yakın zamanda istanbulda muayeneden geçenler   yakın zamanda istanbulda muayeneden geçenler Empty2009-10-31, 23:13

abi valla benim tüpün beyni yolcu tarafında. sol taraf derken yanlış anlamadım demi. tuvtürk ten de sorunsuz geçtim. diğer yaptırdıkların vardı zaten
KAANPAKAY

KAANPAKAY

MesajKonu: Geri: yakın zamanda istanbulda muayeneden geçenler   yakın zamanda istanbulda muayeneden geçenler Empty2009-11-01, 06:30

bizimde anlamadığımız bu niye istanbulda geçilmiyor.mantığı suymuş moordan olabildiğine uzak olacak.
KAANPAKAY

KAANPAKAY

MesajKonu: Geri: yakın zamanda istanbulda muayeneden geçenler   yakın zamanda istanbulda muayeneden geçenler Empty2009-11-07, 16:03

bügün mayene ilk adım olarak lpg sızdırmaklıK aldım.istanbulda iki yerde yapılıyor.biri kartal biri kumburgaz.kartal çok yoğun olduğu için bir çok kişi karşıdan kumburgaza gelmişti.sabah 5 te kuyruk oluşmayaa başlıyormuş.kumburgaz aksaraya 50-60 km uzaklıkta ben iki saat kuyrukta beklidekten sonra geçtim.bazı yeni montajlar bile kaldı.çevrede gazcılar var.düzeltip tekrar giriyorsunuz.şimdi birisinden ödünç trafik seti ayarlayıp haftaya muayeneden geçeceğim.sızdırmazlık bir ay geçerli.yani anlatmak istediğim istanbulda muayene geçmek bayağı bir vakit istiyor.neyseki sorun çıkarmadılar.geçen hafta 100 ytl harcayıp tesisattaki eksiklkleri tamamladım.tarafik seti hariç muayene arıza çıkmazsa 250 ytl mal olacak.inşallah arabada eksik çıkmaz.
lıon

lıon

Doğum tarihi : 03/04/76
Aracınızın Modeli : Corolla luna

MesajKonu: Geri: yakın zamanda istanbulda muayeneden geçenler   yakın zamanda istanbulda muayeneden geçenler Empty2009-11-07, 16:32

sızdırmazlık raporunu Beylikdüzünde yapıyorlar bildiğim kadarı ile orada yaptırmıştım..yeri değiştirildi mi yoksa?
KAANPAKAY

KAANPAKAY

MesajKonu: Geri: yakın zamanda istanbulda muayeneden geçenler   yakın zamanda istanbulda muayeneden geçenler Empty2009-11-07, 17:03

hadımköy kapanmış iki yer var biri kartal biri kumburgaz.
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

MesajKonu: Geri: yakın zamanda istanbulda muayeneden geçenler   yakın zamanda istanbulda muayeneden geçenler Empty2009-11-07, 18:22

trafik seti 35 lira mı 40 lira mı ne, ödünç alıp girileceğine alıp bagaja atmak çok mu zor geliyor... Question
http://www.ladatr.com

yakın zamanda istanbulda muayeneden geçenler
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» BARUT istanbulda :)