RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

bant saçmalığı....

+9
samsunlu R-9
arda
Cihangir KALKAN
ozzz2110
magday
mustafaxx
karadeniz
burcinhan
..mehmet..
13 posters
YazarMesaj
..mehmet..

Doğum tarihi : 12/10/80
Aracınızın Modeli : renault19 1.8 rti

bant saçmalığı.... Empty
MesajKonu: bant saçmalığı....   bant saçmalığı.... Empty2009-10-02, 21:02

arkadaşlar ben bu bant olayına iyice kafayı taktım.
lpg bitti benzine aldım 3000 3500 devirden sonra sirkeliyor ki, anlatamam.usta diyor ki neymiş bant varmış yeterli hava almadığından oluyormuş.ve bu bant zorunluymuş bak bak....
bantı çıkarsak olmuyormu lpg ayarı yada lpg den verim alınmıyormu ben bunu anlamış değilim.sıralı sistemlerde bant yok benzindede lpd dede güzelce çalışıyor.bu sorunu bir şekilde çözmek lazım.ben bant yapıştırlmasına karşıyım zamanım yok olsa sabahtan akşama kadar uğraşıp yapıcam inanın.kimi olmaz kimi olur diyor ben anlamadım gitti.bencede olması lazım bant olayı tamamen kolaya kaçmadır.karburatörlü araçlarda bantsız olarak çok iyi verim alınabilir deneme yanılma yapmak lazım.benzinde bi dert lpg de bi dert ayar bi dertt nedir bu kardeşim bunu yapan mühendis arkadaş banttamı takılmış yani bir banta hava girişine vs.. çözüm bulamamışmı yani ne saçma , o zaman hiç yapma sistemi olsun bitsin kimsenin başı ağrımaz...karburatörlü aracına lpg takanların %90 inanın bana ayarcı oluyor ister istemez mecburen varmı böyle bir zorunluluk????taktırırsın sistemi usta yapar işini ayarını olur biter sen biner gidersin bu budur ben veya başkası mecburmu banttı şuydu buydu uğraşmak zorundamı yani....

yorumlarınız lütfen.....
burcinhan

burcinhan

Doğum tarihi : 02/03/77
Aracınızın Modeli : Subaru/Legacy

bant saçmalığı.... Empty
MesajKonu: Geri: bant saçmalığı....   bant saçmalığı.... Empty2009-10-02, 23:18

Karbüratörün etrafından hava filtresinin kenarlarından gerekli hava izalasyonu yapılırsa banta gerek kalmıyor. Benim arabam bantsız mesela.
http://www.motur.org
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

bant saçmalığı.... Empty
MesajKonu: Geri: bant saçmalığı....   bant saçmalığı.... Empty2009-10-03, 06:53

http://www.ladatr.com
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

bant saçmalığı.... Empty
MesajKonu: Geri: bant saçmalığı....   bant saçmalığı.... Empty2009-10-03, 06:54

mustafaxx

mustafaxx

Doğum tarihi : 06/03/70
Aracınızın Modeli : 94 spring

bant saçmalığı.... Empty
MesajKonu: Geri: bant saçmalığı....   bant saçmalığı.... Empty2009-10-03, 13:02

benim arabamdada bant yok ve oşekil 5yıldır kullanıyorum problem yok
magday

magday

Doğum tarihi : 09/09/76
Aracınızın Modeli : 1998 TİPO 1.4 s

bant saçmalığı.... Empty
MesajKonu: Geri: bant saçmalığı....   bant saçmalığı.... Empty2009-10-03, 16:23

bende yok bant arkadşlar
..mehmet..

bant saçmalığı.... Empty
MesajKonu: Geri: bant saçmalığı....   bant saçmalığı.... Empty2009-10-04, 08:22

arkadaşlar bantları söktüm attırdım karburatöre baktırdım sorun yok.gazda denedim iyi bir sorun yok sürat yaptım istop etme rolanti bozukluğu vs.. hiçbir sorun yok sevindim ama takii arabayı benzine aldım yola çıktım gene sirkeleme var durum aynı delirdim gene.benzin kesicinin üzerinde bir ayar vanası gördüm on off diye açılır kapanır bişey.bu vana neredeyse off daydı.bende sormadan etmeden vanayı tamamen on yaptım.hani kısıktır benzin gitmiyordur diye.tekrar denedim sonuç gene aynı.eski haline getirdim.bu seferde araba benzini kesmiyor.anahtar orta konumda bile benzin bitmiyor.o ayar vanası neydi ben ne yaptım arkadaşlar bilgi verirmisiniz arac şuan benzinde çalışıyor.lpg sistemi daha sıfır atiker marka..
..mehmet..

bant saçmalığı.... Empty
MesajKonu: Geri: bant saçmalığı....   bant saçmalığı.... Empty2009-10-04, 08:23

bu arada lpg de iken eirkeleme falan olmuyor gazı taktırmadan öncede böyle bir sorunum yoktu ...
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

bant saçmalığı.... Empty
MesajKonu: Geri: bant saçmalığı....   bant saçmalığı.... Empty2009-10-05, 17:16

demekki mikser yanlış... Exclamation
ozzz2110

ozzz2110

Doğum tarihi : 21/10/85
Aracınızın Modeli : r9 gte 1992

bant saçmalığı.... Empty
MesajKonu: Geri: bant saçmalığı....   bant saçmalığı.... Empty2009-10-06, 20:24

Bazı ustalar bant değil o hava filtresine gelen boruya sünger ve bu bulaşık temizlemek için kullanılan telden koyuyor ( adı bir türlü aklıma gelmedi ) bu da hava olayını dengelemek için yani illa bant olması şart değil.
Cihangir KALKAN

Doğum tarihi : 01/01/00
Aracınızın Modeli : a

bant saçmalığı.... Empty
MesajKonu: Geri: bant saçmalığı....   bant saçmalığı.... Empty2009-10-07, 03:44

ozzz2110 demiş ki:
Bazı ustalar bant değil o hava filtresine gelen boruya sünger ve bu bulaşık temizlemek için kullanılan telden koyuyor ( adı bir türlü aklıma gelmedi ) bu da hava olayını dengelemek için yani illa bant olması şart değil.
Bence o daha mantıklı. Ben de arabayı alınca naylon bantı söktüm. Belki hava alır düşüncesiyle kağıt bant koydum. bant saçmalığı.... 120224 : Yalnız hava filtresinin yaz ve kış olmak üzere iki girişi var ve hangi girişe ayarlı olduğunu bilmiyorum. Kışa ayarlıysa öndeki girişe bant çekmenin anlamı yok. bant saçmalığı.... 366156
arda

arda

Doğum tarihi : 03/04/85
Aracınızın Modeli : Yok

bant saçmalığı.... Empty
MesajKonu: Geri: bant saçmalığı....   bant saçmalığı.... Empty2009-10-07, 08:15

Benim aracım orjinal fabrikasyon lpgli ve bant vs. hiç bişi yok Smile Valla okadar mühendis boşuna çalışmış bir bantı akıl edememiş Smile
Bant falan hikaye bana göre....
samsunlu R-9

samsunlu R-9

Aracınızın Modeli : .

bant saçmalığı.... Empty
MesajKonu: Geri: bant saçmalığı....   bant saçmalığı.... Empty2009-10-09, 12:45

2-3 Gündür deniyorum ,hava girişi önden ,bant nedir bilmez ,karakutunun alt kısmındaki boruyuda çıkarttım ,daha iyimi hava çekiyor nedendir motor bi havalara girdi Very Happy , bugün öğleye kadar boruyu takıp kullandım ,rölanti hafif düşüyordu ,öğle üzeri boruyu tekrar çıkarttım yine rahatladı ,anlayamadığımsa boru çıkıkken yakıtta aksine düştü !
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

bant saçmalığı.... Empty
MesajKonu: Geri: bant saçmalığı....   bant saçmalığı.... Empty2009-10-09, 16:34

üst kapaktan hava filtresine giren kartel havalandırma borusu mu o abi... Question
samsunlu R-9

samsunlu R-9

bant saçmalığı.... Empty
MesajKonu: Geri: bant saçmalığı....   bant saçmalığı.... Empty2009-10-09, 16:37

karadeniz demiş ki:
üst kapaktan hava filtresine giren kartel havalandırma borusu mu o abi... Question

manifoltun ısıttığı havayı çeken boru .
lıon

lıon

Doğum tarihi : 03/04/76
Aracınızın Modeli : Corolla luna

bant saçmalığı.... Empty
MesajKonu: Geri: bant saçmalığı....   bant saçmalığı.... Empty2009-10-09, 16:52

benim bildiğimde bu sıcak havanın faydası olduğu yönündeydi....az yakması olayıda düşündürücü Rolling Eyes
samsunlu R-9

samsunlu R-9

bant saçmalığı.... Empty
MesajKonu: Geri: bant saçmalığı....   bant saçmalığı.... Empty2009-10-09, 16:54

lıon demiş ki:
benim bildiğimde bu sıcak havanın faydası olduğu yönündeydi....az yakması olayıda düşündürücü Rolling Eyes

soğuk havalarda faydalı diyorlar ,yakıtın düşmesi ve çekişin artması çok ilginç .
lıon

lıon

bant saçmalığı.... Empty
MesajKonu: Geri: bant saçmalığı....   bant saçmalığı.... Empty2009-10-09, 16:56

attın ortaya oltayı çekelim bakalım...bende denemesini yapimmm....madem tecrübe ile sabit...
samsunlu R-9

samsunlu R-9

bant saçmalığı.... Empty
MesajKonu: Geri: bant saçmalığı....   bant saçmalığı.... Empty2009-10-09, 16:58

Acaba lpg'nin yanışı için gereken hava miktarımı fazla olmalıda ondan böyle oldu onu düşünüyorum.
lıon

lıon

bant saçmalığı.... Empty
MesajKonu: Geri: bant saçmalığı....   bant saçmalığı.... Empty2009-10-09, 17:03

ilk akla gelen o.......demekki zengin karışımı dengeledi... Very Happy benim araçta rölanti normal bu mantıkla o boruyu boşa çıkarırsak rölantinin yükselmesi gerekecek...yarın deneyimm
..mehmet..

bant saçmalığı.... Empty
MesajKonu: Geri: bant saçmalığı....   bant saçmalığı.... Empty2009-10-11, 19:41

ben manifolttan gelen kısmı ve öndeki kısmı %50 kapattım.yani her iki taraftan eşit alsın diye.gayet ii performans alıyorum ayrıca yakıt durumuda normal ş.içi 20tl gaz ile 120 km.yanlız arada rolanti düşüyor motor sıcak olduğunda, gaza basıyorum bir süre sonra normale dönüyor sonra yine aynı ben buna anlam veremedim.hava alışı ile alakalı değil sanırım.
MURODWAY

MURODWAY

Doğum tarihi : 16/09/77
Aracınızın Modeli : 99 KİA PRİDE

bant saçmalığı.... Empty
MesajKonu: Geri: bant saçmalığı....   bant saçmalığı.... Empty2009-10-22, 22:12

samsunlu R-9 demiş ki:
2-3 Gündür deniyorum ,hava girişi önden ,bant nedir bilmez ,karakutunun alt kısmındaki boruyuda çıkarttım ,daha iyimi hava çekiyor nedendir motor bi havalara girdi Very Happy , bugün öğleye kadar boruyu takıp kullandım ,rölanti hafif düşüyordu ,öğle üzeri boruyu tekrar çıkarttım yine rahatladı ,anlayamadığımsa boru çıkıkken yakıtta aksine düştü !
benim arabada alttan gelen boruyu alıp girişi tamamen bantla kapatmışlar ilk çalışması zor oluyor bazende sıcakken bile gaz yemiyor boğulur gibi oluyordu bende yazıyı okuyunca bantlı yeri deldim bir anda araba devir aldı bende komple açtım şimdi arabanın gaz pedalına tepkisi iki kat arttı ama bunu daha bu akşam yaptım bakalım soğuk havada ne gösterecek Very Happy
haydarguducu

haydarguducu

Doğum tarihi : 10/04/73
Aracınızın Modeli : 1992 broadwey gte

bant saçmalığı.... Empty
MesajKonu: Geri: bant saçmalığı....   bant saçmalığı.... Empty2009-10-23, 09:01

Bence tekrar gaz ayarı yaptır. Hava girişini açtığın için karışım değişti. Soğuk havada da farketmez. Aynı şekilde devam eder.
MURODWAY

MURODWAY

Doğum tarihi : 16/09/77
Aracınızın Modeli : 99 KİA PRİDE

bant saçmalığı.... Empty
MesajKonu: Geri: bant saçmalığı....   bant saçmalığı.... Empty2009-10-23, 17:09

evet ayar yapılacak ben kendim yapıyorum ayarı üç kez bilgisayarlı ayar yaptırdım iyi diye övelen ustalara ama yakıt hiç 300krş altına düşmedi şuan tam ölçmedim ama 200krş altında yaktığı kesin eski arabamdada kendim yapardım egzost muayenesinden sorunsuz geçmişti.
haydarguducu

haydarguducu

Doğum tarihi : 10/04/73
Aracınızın Modeli : 1992 broadwey gte

bant saçmalığı.... Empty
MesajKonu: Geri: bant saçmalığı....   bant saçmalığı.... Empty2009-10-28, 18:04

Bant saçmalığı dedik durduk. Bugün 25 lt X1.74 tl den aldığım gazım bitti. 205 km yapmışım.
Genellikle 3 km lik bir olu sabah gider akşam gelirim. arabayı hareket ettirmeden en az 1 dk ısıtırım. bu 205 km.nin yaklaşık 80-100 km. si böyle geçti. Sistem komple atiker. 2 yıl önce takılmış ve ruhsata işlenmiş. Hava girişinin ön tarafı 50-50 kapalı idi. Amcamın oğlunda da aynı araç var. onda sıcak hava alan tarafı komple kapalı. soğuk hava alan yeri 2/3 kapalı. onda karbüratöre giden gaz ayar vanası nerdeyse 1-1.5 tur gibi açık. bende ise 3 belki 4 tur civarında ama benim yakıtım çok ve çekişim az. Bugün öğle mesasisi biternek gazımda bitti gittim 10 tl.lik gaz aldım. Öncelikle araç yoldan geldiği için 70-80 derece ısıda Yani ayar için müsait.
Hava girişleri kapanınca bu arabanın stop etmesi veya rolantinin çok düşmesi lazım gelirken 2 hava girişinide araç çalışırken elimle kapattığımda araç stop etmek 1 tarafa rolanti artar gibi oldu (Karbüratör bir yerlerden müthiş hava alıyor).
Kontağı kapattım. Hem alt hem üst girişi % 70 oranında kapattım. Karbüratöre giden gaz ayar vanasını baya bi açtım. Regülatörün üzerindeki irinç ve plastik vidayıda sonuna kadar kıstım. Daha sonra pirinç saplamayı 2 tur 360 derece çevirerek açtım. Aracı çalıştırdım. Titreyerek 5-600 devirlerde çalıştı. pirinç saplamayı biraz daha açarak, 900 devirde bıraktım. Bu arada fan çalıştığında çalışmaya ara veriyorum. Kontağı bir kaç defa kapatıp marşa basarak tek marşla rahat çalıştığını gördüm. Burada yaptığım rolanti ayarı (yanlışım varsa düzeltin). Regülatörün sağ tarafında bulunan plastik vidayı açmaya başladım. Ne zamanki rolanti sesi değişmeye başladı, orda bırakıp yarım tur 180 derece geriye kıstım. Gaz verdim, gaz yemesi güzel. Yanımda kimse yoktu. Bende bir taştan yardım istedim. 3000 devire sabitleyip karbüratöre giden vanayı kısmaya başladım. Ses değiştiği yerde bırkatım baktım devir 2800 lerde. Kapatıp yol çıktım. dik bir rampam var. Önce tepesine yakın bir yerde 2 nci vitese düşer sıyırırdım. Şimdi bu rampayı neredeyse 4 ile çıkacak. Çekiş mükemmel, neredeyse benzine yakın. Karbüratöre giden ayar vanası da eskisine nazaran neredeyse 1/3 oranında kapalı.
Çok kafanızı ağrıtmayayım. Zannedersem daha önce hava girişlerim açık, ee karbüratörde hava alıyor zaten. Bu havayı dengelemek için yükleniyoruz gaza. Yakıt karışık 0,235 kr oluyor. Yakıtımda düşme olacağını tahmin ediyorum. Yorumlarınız beklerim. BU arada hava girişleri kapalı benzinde çalışmaz diye düşünüp. benzinle bir deneme yaptım. Yokuşta çıkarken hemen benzine bastım yığılacak gibi oldu, tekrar gaz, direk benzin ve benzindeyiz. Buarada harika bir range rover beni sollamak için sinyal veriyor ama benimkisi fırladı bir defa ok gibi. Adamın bakakalışı hala gözümün önünde. Yani benzinde de sorun yok. Boşta stop etme, yüksek devirlerde silkeleme filan gözlemlemedim.
Dediğim gibi bant saçmalığı dedik ama, karbüratör hava alıyorsa. Bant herhalde saçma değil gibi.
Selamlar...
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

bant saçmalığı.... Empty
MesajKonu: Geri: bant saçmalığı....   bant saçmalığı.... Empty2009-10-28, 18:23

zaten bantı o yüzden kullanıyorlar ya, karburatörün hava alma derdi ile uğraşmamak için bantlayıp geçiyolar... Wink
barut

barut

Doğum tarihi : 22/01/77
Aracınızın Modeli : 1997 Golf Sport

bant saçmalığı.... Empty
MesajKonu: Geri: bant saçmalığı....   bant saçmalığı.... Empty2009-10-28, 23:00

Geçen cumartesi karbüratörümün hava alma sorununu çözdürünce bantlardan da kurtuldum biraz önce yoldan geldim 5. vitesde boşa atmama rağmen araç stop etmedi 900 devirde stabil olarak çalşıyordu.
https://renault9-11kulubu.yetkin-forum.com/t10029-yte-yeni-barut-
samsunlu R-9

samsunlu R-9

bant saçmalığı.... Empty
MesajKonu: Geri: bant saçmalığı....   bant saçmalığı.... Empty2009-10-29, 07:21

shawshang demiş ki:
Geçen cumartesi karbüratörümün hava alma sorununu çözdürünce bantlardan da kurtuldum biraz önce yoldan geldim 5. vitesde boşa atmama rağmen araç stop etmedi 900 devirde stabil olarak çalşıyordu.

Uzuuuuun rampa aşşaaağı 110 gibi boşta bırakıyorum herşey stabil Wink , geçmiş olsun bant saçmalığı.... 261607

bant saçmalığı....
1 sayfadaki 1 sayfası