RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı

+7
Cihangir KALKAN
okan4037
Elbruz
livan08
onuruyar
karadeniz
ayılan
11 posters
YazarMesaj
ayılan

ayılan

Doğum tarihi : 03/06/85
Aracınızın Modeli :

yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı Empty
MesajKonu: yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı   yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı Empty2009-05-25, 20:22

arkadaşlar boşlamak mı iyi yoksa

yüksek vites kullanarak gitmek mi iyi yakıta yarar veya zararı varmı vites boşlamanın

internette araştırdığıma göre yüksek vites iyi deniyor

yakınlarım ise boşlamanın iyi olduğu sizce ?

:senile:
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

MesajKonu: Geri: yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı   yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı Empty2009-05-25, 20:26

eğer 1 gün enjeksiyonlu araç kullanırsan vitesi boşa atma, yüksek viteste daha ekonomik gidersin ama r9-11 kullanırken boşa atmak daha az yaktırır... Wink benim tavsiyem ise hiç 1 şekilde boşa atmamandır... Wink viteste gitmek daha güvenlidir her zaman...
http://www.ladatr.com
onuruyar

onuruyar

Doğum tarihi : 12/07/82
Aracınızın Modeli : RENAULT 9 GTe Broadway (1992')

MesajKonu: Geri: yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı   yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı Empty2009-05-25, 20:45

karadeniz demiş ki:
eğer 1 gün enjeksiyonlu araç kullanırsan vitesi boşa atma, yüksek viteste daha ekonomik gidersin ama r9-11 kullanırken boşa atmak daha az yaktırır... Wink benim tavsiyem ise hiç 1 şekilde boşa atmamandır... Wink viteste gitmek daha güvenlidir her zaman...

o dediğinde full enjeksiyon araçlar için geçerli deniz...ama tabiiki boşa atmayın araçlarınızı!
livan08

livan08

Doğum tarihi : 01/01/81
Aracınızın Modeli : 2004 DAIHATSU TERİOS SX

MesajKonu: Geri: yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı   yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı Empty2009-05-25, 21:25

boş iydir ,ama kulağın motorda,gözünde sık aralıklarla gösterge panelinde olsun.stop ederse diye.
onuruyar

onuruyar

MesajKonu: Geri: yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı   yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı Empty2009-05-25, 21:31

livan08 demiş ki:
boş iydir ,ama kulağın motorda,gözünde sık aralıklarla gösterge panelinde olsun.stop ederse diye.

bence yinede boşa atmayın abiler...tehlikeli ve ölümcül kazalara bile sebebiyet verebilir yüksek vitese at motor az devir çevirsin yine ama viteste ve emniyette olsun..
Elbruz

Elbruz

Doğum tarihi : 19/12/84
Aracınızın Modeli : Broadway

MesajKonu: Geri: yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı   yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı Empty2009-05-25, 21:58

Öncelikle rampa çok dik değilse,yüksek vitesin güvenlik açısından çok bi faydası olmaz.Yok eğer dikse zaten yüksek değil düşük viteste inmek lazım.Mesela ben Bursa'nın Eskişehir tarafından girişinde,arabada 5 kişi varken 4'le inmek zorunda kaldım.5'e atınca bile araba acayip hızlanmıştı,4'te sabit hızda,hatta ara ara frenle indim.Ama Eskişehir'in Ankara girişinde Kanlıpınar rampası var,o kadar dik değil,tepede boşa atınca birkaç km 100'ü geçmeden inebiliyor.Demek istediğim bu kısaca.Tabi yükle viteste inmek de şanzıman ve aktarmaya nasıl bir yük bindiriyor onu da bilmiyorum.

Araba full değilse boşa atmak çok tehlikeli olmuyor ama doluysa ve rampa dikse,yakıtı makıtı geçicen,direk viteste inicen.

Deniz'in söyledikleri doğru,enjeksiyonlu araba sadece rampada da değil,düzde bile ayağı gazdan çekip kompresyona binince yakıtı kesiyor,yol bilgisayarlı arabaların anlık tüketimlerinde birdenbire 0 lt yazıyor.Devir 1500 civarına altına düşene kadar yakıt basmıyor,ama altına inerse tabi stop edeceği için tekrar veriyor.

Bizimkilerde tabi yakıt kesilmiyor ama fazla da yakmıyordur,sonuçta gaza basmıyorsun.Rolantiden çok fazla yakacağını sanmıyorum bizimkilerin de.

Ancak şu var,ekonomi için düz yolda yüksek vites mi diyorsan,o zaman motor için boşta gitmek iyidir.Onu da şurdan anlarsın,motor titremeye başlamışsa bil ki motora zarar veriyorsun,hemen vites küçülteceksin,yok durmaya yakınsan boşa atabilirsin.Genelde 4-5. viteslerde 2000 devirde zorlanmadan gider,2'de çok farketmez,3'te de 1500 ve üzeri iyidir.Ama mesela düşük devirdeyken birden hızlanıcam diye gazı köklersen yine motor harıl harıl titrer,o zaman yine hemen vitesi bi alta çekip öyle hızlanacaksın.Motorun sağlığı için yapman gereken bu.
okan4037

okan4037

Doğum tarihi : 17/08/89
Aracınızın Modeli : Peugeot 307 Gti :)

MesajKonu: Geri: yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı   yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı Empty2009-05-25, 22:21

bendede kesiyor ama çok pis boşa atma huyum var 80 de atarım bosa 1 km bosta gıderım...
cut-off a sokmak lazım aslnda yakıtı kesıyor ama kım urasacak dıyorum Smile acaba bende kacta kesıyokı 3000ustu kesıyo snaırm
onuruyar

onuruyar

MesajKonu: Geri: yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı   yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı Empty2009-05-25, 22:48

senin araba EFI teknolojisidir ayrıca okan Elektronik Full Enjeksiyon...bu enjeksiyonla yarı enjeksiyon araçları karıştırmayalım lütfen enjeksiyon olayı tam olarak okanın arabadaki gibi olmalıdır o müthiş ekonomiler için...
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı   yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı Empty2009-05-26, 05:52

düz yolda 2000 dev. in altına düşmediğin sürece mesele yok...ayrıca boşa attığında kompresyon ortadan kalkacağı için frenlerine yüklenmek zorunda kalırsın...illa boşa atacaksan ben sana araç fazla hızlandığında tekrar vitese atarak hızını kontrol etmeni tavsiye ederim, frenle değil... Wink
Cihangir KALKAN

Doğum tarihi : 01/01/00
Aracınızın Modeli : a

MesajKonu: Geri: yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı   yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı Empty2009-05-26, 06:27

Yavaşlarken frene asılmak yerine vites küçültmeyi daha uygun buluyorum. Sakin kullanımda vites küçülterek durmak çok kolaydır.

Yüksek vites için kendi gözlemimden şunu aktarabilirim. Acemiyken Toros' ta vites yolları pek belli olmadığı için 3. vitese alırken kolu en sağa iter 5. vitese alırdık.(Yani 2' den 5' e) Hafif rampa inişte araç stop etmezdi fakat gazı diplememize rağmen araç bağırmaz, teklemez kendi halinde inerdi. Yürüyeni, motoru zorlama konusu gözlemlerle bilinemez. Bilimsel olarak test edilip açıklama getirilmesi gerekir. Verimin cevabının o zaman bulunacağını düşünüyorum.
erdemerbilen

erdemerbilen

Doğum tarihi : 14/08/83
Aracınızın Modeli : Renault 11 Flash 1990

MesajKonu: Geri: yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı   yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı Empty2009-05-26, 18:25

Arkadaşlar daha önce bir başlık altında yazmıştım ben yokuş aşağı inerken araç viteste iken LPG anahtarını orta konuma getirip hem benzin hem de LPG yi kapatıyorum diye.Bu durumda hiç bir şey yakmazsınız tabi debriyaja basmadan veya yokuş bitmeden tekrar eski konumuna getirmeniz lazım yoksa stop eder motor.Hatta ben vites küçültmem veya büyütmem gerekse bile çok seri bir biçimde devir düşmeden değiştiriyorum sorun olmuyo.Sakın frenler tutmaz demeyin motor döndüğü sürece vakum etkisi vardır frenler tutar, hatta dönmese bile 2 3 kez frenleyecek kadar vakum depo edilir hidrovakta yani motorun o an bişey yakıp yakmadığı önemli diildir frenler için.Öyle olsa cut-of lu araçlarında frenleri tutmaz komik olur.
Bir de şunu belirteyim K-jetronic, L jetronic, Motronic, Electronic enjeksiyon dahil bütün enjeksiyonlu araçlarda yakıt kesme devresi vardır.Full enjeksiyona gerek yok.Hatta son nesil karbüratör(Tipo, tempra, uno) yakıt kanalında electro vana devresi vardır.Motor 2000 devrin üstünde iken rölanti kanalı bir pim vasıtası ile kapanır.
mahmut

mahmut

Doğum tarihi : 01/01/71
Aracınızın Modeli : 1999 rl klima

MesajKonu: Geri: yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı   yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı Empty2009-05-26, 18:35

erdemerbilen demiş ki:
Arkadaşlar daha önce bir başlık altında yazmıştım ben yokuş aşağı inerken araç viteste iken LPG anahtarını orta konuma getirip hem benzin hem de LPG yi kapatıyorum diye.Bu durumda hiç bir şey yakmazsınız tabi debriyaja basmadan veya yokuş bitmeden tekrar eski konumuna getirmeniz lazım yoksa stop eder motor.Hatta ben vites küçültmem veya büyütmem gerekse bile çok seri bir biçimde devir düşmeden değiştiriyorum sorun olmuyo.Sakın frenler tutmaz demeyin motor döndüğü sürece vakum etkisi vardır frenler tutar, hatta dönmese bile 2 3 kez frenleyecek kadar vakum depo edilir hidrovakta yani motorun o an bişey yakıp yakmadığı önemli diildir frenler için.Öyle olsa cut-of lu araçlarında frenleri tutmaz komik olur.
Bir de şunu belirteyim K-jetronic, L jetronic, Motronic, Electronic enjeksiyon dahil bütün enjeksiyonlu araçlarda yakıt kesme devresi vardır.Full enjeksiyona gerek yok.Hatta son nesil karbüratör(Tipo, tempra, uno) yakıt kanalında electro vana devresi vardır.Motor 2000 devrin üstünde iken rölanti kanalı bir pim vasıtası ile kapanır.

lpg anahtarını ortaya alınca motor stop eder.sen zaten çalışmayan motoru zorlayarak gidiyorsun.
erdemerbilen

erdemerbilen

MesajKonu: Geri: yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı   yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı Empty2009-05-26, 18:38

LPG anahtarını ortaya alınca motor stop etmez LPG ahatarını ortaya almak demek sadece ve sadece LPG yi kapatmak demek.Aynen cut-off sistemli motorların otomotik yaptığının manueli bu Smile
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı   yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı Empty2009-05-26, 18:44

mahmut demiş ki:
erdemerbilen demiş ki:

lpg anahtarını ortaya alınca motor stop eder.sen zaten çalışmayan motoru zorlayarak gidiyorsun.

motor zorlanmadığı gibi, kompresyona binen motorda yağlama çok daha iyi olmakta, motor freninden daha iyi yararlanılmaktadır...ama tabi gene de bence risk arzediyor... Smile bilmediğiniz virajlı yollarda rampa inerken bulaşmayın derim ben...
mahmut

mahmut

MesajKonu: Geri: yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı   yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı Empty2009-05-26, 18:47

yanlış hatırlamıyorsam o araçlarda motor çalışmaya devam ediyor.(rölanti devri kadar yakıt harcıyor) bizimkilerde tamamen yakıt kesiliyor.
erdemerbilen

erdemerbilen

MesajKonu: Geri: yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı   yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı Empty2009-05-26, 18:50

Tabi bilmediğiniz yollarda yapmayın bunu söylemeyi unuttum Wink Gerçi ben yapıyorum bilmediğim yolda bile bi elim anahtarda ama siz yapmayın tabi Smile
erdemerbilen

erdemerbilen

MesajKonu: Geri: yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı   yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı Empty2009-05-26, 18:57

Motorun çalışması derken neyi kastettiğinizi tam anlıyamadım ama motor döndüğü sürece çalışıyor demektir.Yani benim demek istediğim araç boşta iken kapatmıycaksınız viteste motor dönerken.enjeksiyonlu araçlar tamamen kesiyor yakıtı hem yol bilgisayarında hem de diagnostik cihaza bağlı iken görülebiiyo bu zaten ilgili teknik kitaplarda da yer alır.Birtek bazı yüksek hacimli dizel motorlarda retarder devreye sokulmadan dizel motorun yüksek kompresyonu ile ani bir frenleme etkisi yaratmasın diye kademeli olarak kesiliyor birden değil.Birde ALS(Anti Log System) ine haiz turbolu yarış arabalırında kesilmez.Zaten ALS sisteminin amacı gaz kesildiğinde ateşlemeye rötara(avansın tersi) çekerek yanmayı egsoz zamanına kadar taşır ve egsozda yanma devam eder yüksek basınç oluşur ki bu da turbo türbinlerinde yüksek basıncın devamını ve bir dahaki gaza yüklenmede gerekli turbo basıncını sağlar.Bu yüzden yarış arabalarının viraj öncesi gaz kestiği anda egsozdan alev attığını görürsünüz.
Bu 2 sistem harici cut-off yakıtı komple keser.
mahmut

mahmut

MesajKonu: Geri: yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı   yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı Empty2009-05-26, 19:02

yakıt kesildiğinde motor dönüyor olsa bile stop etmiştir anlamında söyledim.
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı   yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı Empty2009-05-26, 19:31

mahmut demiş ki:
yakıt kesildiğinde motor dönüyor olsa bile stop etmiştir anlamında söyledim.

teknik tanım o şekilde değil yalnız...motor döndüğü sürece stop etmemiştir... Wink
onuruyar

onuruyar

MesajKonu: Geri: yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı   yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı Empty2009-05-26, 21:29

erdemerbilen demiş ki:

full enjeksiyona gerek yoktur ama misal bi escordun full enjesiyonuyla bi ladanın enjeksiyonunu bir tutmam ben hiçbir zaman...lafım sana değil deniz yanlış anlama sakın..
sahinmustafa

sahinmustafa

Doğum tarihi : 01/07/77
Aracınızın Modeli : 1988 - Renault 11 GTS

MesajKonu: Geri: yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı   yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı Empty2009-05-26, 21:33

2 lira tasarruf etmek için tehlikeye girmeyin arkdaşlar. Ben de eskiden boşa atardım alışkanlık olmuştu, araç stop etti ve hız da yavaş olduğu için fren pedalı şişmişti, el freniyle durdurmak zorunda kaldım. Bir daha da boşa atmadım, yüksek vites kullanıyorum.
erdemerbilen

erdemerbilen

MesajKonu: Geri: yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı   yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı Empty2009-05-26, 21:39

Valla kalitesi açısından bişey diyemiycem ama yakıt kesme hepsinde var.Aslına bakarsanız Japon otomobilleri hariç hepsinin hemen hemen aynı diyebilirim.Belli başlı firmalar var onların ya aynı markayla ya da farklı markalarla farklı markalar için ürettiği sistemleri kullanıyorlar.Zaten sistem çalışma şekli olarak elektronik enjeksiyonlarda hemen hemen aynı.Sadece bazı metodları farklı mesela BMW motora alınan havayı ölçmek için MAF(mass of air flow) sensörü/yöntemini kullanırken, Renault,Fiat,v.s gibi bir çok araç MAP(manifold absolute pressure)sensörü/yöntemini kullanır.Bunun gibi birçok örnek var.Aslına bakarsanız çalışma sitilleri : sensörler ile değişkenleri kontrol et-RAM belleğe al-ROM bellekteki harita ile karşılaştır-RAM i uyar-aktuvatörleri harekete geçirdir.Hemen hemen standartlaştı enjeksiyon sistemleri.Bu yüzden artık kötü araç kalmadı diyorum ben.Eskiden kötünün iyisi varmış şimdi iyinin iyisi var.
onuruyar

onuruyar

MesajKonu: Geri: yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı   yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı Empty2009-05-26, 21:46

erdemerbilen demiş ki:
Valla kalitesi açısından bişey diyemiycem ama yakıt kesme hepsinde var.Aslına bakarsanız Japon otomobilleri hariç hepsinin hemen hemen aynı diyebilirim.Belli başlı firmalar var onların ya aynı markayla ya da farklı markalarla farklı markalar için ürettiği sistemleri kullanıyorlar.Zaten sistem çalışma şekli olarak elektronik enjeksiyonlarda hemen hemen aynı.Sadece bazı metodları farklı mesela BMW motora alınan havayı ölçmek için MAF(mass of air flow) sensörü/yöntemini kullanırken, Renault,Fiat,v.s gibi bir çok araç MAP(manifold absolute pressure)sensörü/yöntemini kullanır.Bunun gibi birçok örnek var.Aslına bakarsanız çalışma sitilleri : sensörler ile değişkenleri kontrol et-RAM belleğe al-ROM bellekteki harita ile karşılaştır-RAM i uyar-aktuvatörleri harekete geçirdir.Hemen hemen standartlaştı enjeksiyon sistemleri.Bu yüzden artık kötü araç kalmadı diyorum ben.Eskiden kötünün iyisi varmış şimdi iyinin iyisi var.

tabiiki ama şuanda bile enjeksiyonlu olup modelide yüksek sayılan ama para etmeyen arabalar var,eski olupta escort gibi çok kaliteli enjeksiyon modellileride var....escortun gidişine ve çalışmasına bayılacaksınız emin olun...

En son onuruyar tarafından 2009-05-26, 22:34 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
erdemerbilen

erdemerbilen

MesajKonu: Geri: yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı   yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı Empty2009-05-26, 21:55

Escortu çok yakından tanıyorum 4 ay kadar Ford da çalıştım hakikaten güzel bir arabadır.Ama yine de eskisi gibi çok kötü arabalar yok ya üstad zamanında bi akrabamız 131 şahin almış araba fabrikasyon şasi eğri korkusundan gidip arabayı iade edememiş.araba yok talep çok adamlar burunlarından kıl aldırmıyo fabrika tamam ver arabayı al parayı dese başka araba yok tekeline almış bi aralar Tofaş.Şimdi en azından 2009 model bi araba aldığınızda bazı şeylerinden eminsiniz 3 aşağı 5 yukarı.Kanuni zorlamalarda bu hale soktu tabi.Hani şu an Çin arabaları haricinde kimseye o markayı modeli sakın alma diyemem.Kim bilir belki Çin arabaları bile iyidir de bilmiyoruz
Elbruz

Elbruz

Doğum tarihi : 19/12/84
Aracınızın Modeli : Broadway

MesajKonu: Geri: yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı   yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı Empty2009-05-26, 23:07

Hani internette çarpışma test videoları dolaşan Çin arabaları var ya,koca cipleri falan akordeon gibi katlanıp giden,onlar bile kendilerini geliştirmiş,çarpışma testlerinden diğer araçlar kadar olmasa da üç yıldız falan almaya başlamışlar.Zaten Çinlilerin yaptığı malların adiliği onların beceriksizliğinden değil,bilerek yapmalarından,isteseler onlar da iyisini yaparlardı.Ama tabi Çin diye duydun mu bi duracan,gene de almam ben.

Bu arada bişey soracağım konusu geçmişken,şimdi rampa aşağı yakıtı tamamen kessek bile motor dönmeye devam ediyor ve rampanın belli bir eğimi varsa devrini koruyarak gidiyor.Peki düz yolda yakıt kesildiği zaman araba birdenbire kendini çekip hemen devrini kaybediyor mu,ya da yavaşken kaybedip hızlıyken yine devrini koruyabiliyor mu?Bunu neden soruyorum,araba çekerken arkadaki araba belli bir hızda vitese takılırsa hem hafif aşağı eğimde hızlanmasını önlemek,hem de frenlerini çalışır tutmak için işe yarar mı?Seçimin olduğu günün gecesi bir arabayı şehre 45 km mesafeden şehre kadar çekmek zorunda kaldık benim arabayla,baya sıkıntılı oldu.Dümdüz açık Ankara yolunda çektik ama 40'ı geçmedim.Yokuş yukarı hiç problem yok ama hafif eğim olunca,basmıyorsun arkadaki araba öndekinden daha hızlı gidip halat boşlanıyor,yani öndeki arkadakini sürükleyecek kadar basman gerekiyor.Hani eğimde arkadaki araba yüksek viteste olsa öndeki onu çekip götürebilir mi?Aynı zamanda frenleri de çalışmış olur.
erdemerbilen

erdemerbilen

MesajKonu: Geri: yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı   yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı Empty2009-05-26, 23:35

Bir aracı çekerken çektiğiniz araç viteste ise kompresyon yapacağından gereksiz yere öndeki aracı frenleyerek zorlar, çekmesi çok zor ve güç bir hal alır, hatta halat kopabilir bile.Ancak dediğiniz gibi yokuş aşağı bir yolda gidiyorsanız frenlerde tutmayacağından öndeki aracında gaza basarak sizi çekmesi gibi bir olaya gerek olmadığından viteste inilebilir.Ancak burda önemli bir nokta var ne olursa olsun motorun devri 800-900 devrin altına pek inmesin bu devrin altında yağ pompası yeterli basıncı üretemezse hareket halindeki motor yağsız kalıp ciddi hasarlar görebilir.
93 spring

93 spring

Aracınızın Modeli : param olunca range rower,para bitti game ower

MesajKonu: Geri: yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı   yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı Empty2009-05-27, 06:34

hayatta hiç bi şeyi boşlamıcaksın abi,onu bunu bilmem Very Happy
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı   yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı Empty2009-05-27, 12:09

onuruyar demiş ki:
erdemerbilen demiş ki:

full enjeksiyona gerek yoktur ama misal bi escordun full enjesiyonuyla bi ladanın enjeksiyonunu bir tutmam ben hiçbir zaman...lafım sana değil deniz yanlış anlama sakın..

yok anlamam da, ladanın enjeksiyon sistemi ile escortun enjeksiyon sistemi arasında teknik olarak bariz farklar yok...kaliteden bahsediyosan kalite olarak da fark yok çünkü lada'da bosch enjeksiyon sistemi var, yani lada kendi aracı için 1 enjeksiyon sistemi kullanmıyor...hoş 1 çok marka kullanmıyor, bosch, siemens gibi markalar ile teknoloji ortaklığı kurup enjeksiyon sistemlerini onlardan alıyorlar... Wink Astra G ile 1 çok sensörü ortaktır ladanın... Wink

yüksek vites mi yoksa vites boşlamak mı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-