RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma

+9
Evliya Çelebi
karadeniz
93 spring
rdmaksl
serdar_gunes23
olvne
onuruyar
kudal
the_tecnoloji
13 posters
YazarMesaj
the_tecnoloji

the_tecnoloji

Doğum tarihi : 15/02/90
Aracınızın Modeli : 1999 1.4 RNİ

yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma Empty
MesajKonu: yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma   yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma Empty2009-05-22, 01:09

arkadaşlar yeni arabalardaki gibi kademeli sönen tavan lambasını yapmak için nasıl birşey yapsak daha iyi olur elektronik biligis olan arkadaşlar bana yardım ederlerse iyi olur. 4700 uf 30v kondansatörü paralel olarak lambaya bağlasak araba için bir sıkıntı olurmu yada bir zamanlama rölesimi taksak daha iyi olur :hımm: :
kudal

MesajKonu: Geri: yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma   yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma Empty2009-05-22, 09:59

doğan slx'in rölesiyle dene bence. daha kolay olur gibi geliyor bana...
onuruyar

onuruyar

Doğum tarihi : 12/07/82
Aracınızın Modeli : RENAULT 9 GTe Broadway (1992')

MesajKonu: Geri: yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma   yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma Empty2009-05-22, 10:31

kudal demiş ki:
doğan slx'in rölesiyle dene bence. daha kolay olur gibi geliyor bana...

düşünülebilir...aslında bi elektrikçiye danışsan çok kolay bişey olduğunu sana anlatıcak...
the_tecnoloji

the_tecnoloji

MesajKonu: Geri: yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma   yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma Empty2009-05-23, 00:02

oto elektrikten anlayan arkadaşlar yardın edinde şu işi bir halledelim oto elektikçiye yolum düşerse bende sorucam :hımm: :
the_tecnoloji

the_tecnoloji

MesajKonu: Geri: yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma   yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma Empty2009-05-27, 19:51

arkadaşlar bu 1 senedir bu forumda bulunuyorum bir iki kere sıkıntımız oldu isteğimiz oldu o herşeye yazan herşeyden anlayan arkadaşlar birkere yardım edmediler kaçgündür bu mesaj burda duruyo hiç bir allahın kulu nedir bu mesaj bu adam nediyo deyip bir cevap yazmıyo cevap yazanlardan allah razı olsun gerçekten sitem ediyorum inş duyarlı kişiler çıkarda bir yardım eder
olvne

olvne

Doğum tarihi : 03/09/88
Aracınızın Modeli : 1995 Spring

MesajKonu: Geri: yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma   yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma Empty2009-05-27, 19:58

Bu konuyu ben sağ tarafa lamba taktırırken sormuştum ama elektrikçiler pek yanaşmıyor. Doğan slx'lerde kullanılan devre bizim araçlara uyarlanamaz demişlerdi.
https://renault9-11kulubu.yetkin-forum.com/otomobilim-f7/1995-ren
serdar_gunes23

serdar_gunes23

Doğum tarihi : 24/03/79
Aracınızın Modeli : 1998 RENAULT BROADWAY RNİ

MesajKonu: Geri: yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma   yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma Empty2009-05-27, 21:43

sevgili arkadaşım ben kendi adıma düşen ilgisizliğimden dolayı özür dilerim. ilgilenmeyişimin sebebi aynı olayı bende istiyorum ama hiç bir elektrik bilgisine sahip değilim hatta şöyle bişi diyeyim sol ön kapı içindeki düğme vardırya kapı kapandığında içine girip açıldığında dışarı çıkan işte onu tamir edeyim derken kablonun ucunu içeri kaçırdım nasıl çıkaracam bilemiyorum yani elektrikten bu kadar yoksunum senin çabanı takip ediyorum belki bişi çıkar diye şimdide baktım isyan var ama haklısın:)
rdmaksl

Aracınızın Modeli : -

MesajKonu: Geri: yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma   yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma Empty2009-05-28, 06:07

the_tecnoloji demiş ki:
arkadaşlar bu 1 senedir bu forumda bulunuyorum bir iki kere sıkıntımız oldu isteğimiz oldu o herşeye yazan herşeyden anlayan arkadaşlar birkere yardım edmediler kaçgündür bu mesaj burda duruyo hiç bir allahın kulu nedir bu mesaj bu adam nediyo deyip bir cevap yazmıyo cevap yazanlardan allah razı olsun gerçekten sitem ediyorum inş duyarlı kişiler çıkarda bir yardım eder
bu kadar stres yapma,bizler nöbetçi tamirci değiliz,ayrıca önce bir forumu araştırıp öyle sitem et, yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma 261607
bu linkte aradığını bulacaksın sanırım Wink
https://renault9-11kulubu.yetkin-forum.com/teknik-bilgi-paylaym-forumu-f3/gec-kararan-aydynlatma-lamba-t582.htm?highlight=i%e7+ayd%fdnlatma
93 spring

93 spring

Aracınızın Modeli : param olunca range rower,para bitti game ower

MesajKonu: Geri: yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma   yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma Empty2009-05-28, 06:25

the_tecnoloji demiş ki:
keşke formu takip edipte sitem etseydin kardeşim,biz elektriğe bulaşmayız pek,ama araştırdım senin için karaköye gidiyorsun orada pasajlarda satıyorlarmış,8 tl falan dedi arkadaş,sen amerden ohmdan,kondanstatörden bahsetmeden,12 volt elektriği geciktirmeye alet istiyorum dersen bulabilirsin.karaköyde,ama unutma caddenin sağ tarafına sapma,diğer taraftaki caddede hanlarda var
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

MesajKonu: Geri: yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma   yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma Empty2009-05-28, 15:17

1 zahmet edip de forumu araştırsaydın beklemezdin...hazır cevap bekleyeceğine forumu şöyle 1 tarasan bulurdun başlığı dimi... Wink
http://www.ladatr.com
the_tecnoloji

the_tecnoloji

MesajKonu: Geri: yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma   yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma Empty2009-05-28, 22:03

arkadaşlar valla ben bir senedir bu forumdayım daha öncesini bilemem. sadece ben üç konu açtım bunlardada sıkıntıma çare bulamadım tabi bu demek değildir ki forumdaki herkez ustadır ben öyle birşey iddaa etmiyorum ama yardım edecek bilgili kişiler var ise onları arıyorum.ben bu forumda bir çok işten anlayan usta insanların olduğuna inandığım ve yardım etmemelerine sitem ettim beni kaideye alıp cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim benim sorumun cevabı bu linkte varmış bu linki veren arkadaşada çok teşekkür ediyorum. https://renault9-11kulubu.yetkin-forum.com/teknik-bilgi-paylaym-forumu-f3/gec-kararan-aydynlatma-lamba-t582.htm?highlight=i%e7+ayd%fdnlatma
ben bu işlemi arabamda gerçekleştirince sizi bilgilendiricem Very Happy :bye:
Evliya Çelebi

Evliya Çelebi

Doğum tarihi : 15/09/84
Aracınızın Modeli : 1990 Model Mitsubishi Lancer 1.5 Special Edition :)

MesajKonu: Geri: yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma   yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma Empty2009-05-29, 05:50

Bir senedir bu forumdasın, 3 konu açmışsın sadece, bu benim aklıma sanki sadece ihtiyacın oldukça foruma girdiğin fikrini getirdi, eğer öyle olmasa sanırım ilgili konuyu da görürdün, sitemini bir açıdan anlıyorum kardeş herneyse...

yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma 31535716

yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma 36129870

Selam ve dua ile
Saygılar...

En son efecelebi tarafından 2009-07-04, 07:10 tarihinde değiştirildi, toplamda 5 kere değiştirildi (Sebep : edit + projeler değiştirildi.)
https://renault9-11kulubu.yetkin-forum.com/t5950p50-1990-model-mi
VetApex!

VetApex!

Doğum tarihi : 13/09/85
Aracınızın Modeli : aracı yok

MesajKonu: Geri: yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma   yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma Empty2009-05-29, 10:00

1000uf yerine 2 tane 1000 paralel bağlarsak süre 2 katına çıkar mı ?
http://www.nettekalite.com
Cihangir KALKAN

Doğum tarihi : 01/01/00
Aracınızın Modeli : a

MesajKonu: Geri: yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma   yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma Empty2009-05-29, 10:26

VetApex! demiş ki:
1000uf yerine 2 tane 1000 paralel bağlarsak süre 2 katına çıkar mı ?
Teoride çıkar, paralel olduğu için gerilimler aynı olur fakat sığaçların boşalma süresi uzar.
93 spring

93 spring

MesajKonu: Geri: yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma   yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma Empty2009-05-29, 12:43

doğanlarınkini buldum 10 kaatmış,akşama unutmazsam bakarım Very Happy
Evliya Çelebi

Evliya Çelebi

MesajKonu: Geri: yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma   yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma Empty2009-05-29, 12:47

Verdiğim devrenin maliyeti en fazla 5 tl tutmaz bile sanırım, hem kondansatör değeriyle oynanarak süre de uzatılıp kısaltılabilir, ama elektronik bilgi lazım biraz Wink

Selam ve dua ile
Saygılar...
93 spring

93 spring

MesajKonu: Geri: yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma   yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma Empty2009-05-29, 12:56

efecelebi demiş ki:
Verdiğim devrenin maliyeti en fazla 5 tl tutmaz bile sanırım, hem kondansatör değeriyle oynanarak süre de uzatılıp kısaltılabilir, ama elektronik bilgi lazım biraz Wink

Selam ve dua ile
Saygılar...
abi sen yaparsında ben elekltriğe el sürmem,baba nasihati
Evliya Çelebi

Evliya Çelebi

MesajKonu: Geri: yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma   yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma Empty2009-05-29, 13:29

93 spring demiş ki:
efecelebi demiş ki:

Selam ve dua ile
Saygılar...
abi sen yaparsında ben elekltriğe el sürmem,baba nasihati

Estağfirullah abi, istersen sana yapar gönderirim, bizde senin yapabileceğin nice şeylere el süremeyiz abi Wink

Selam ve dua ile
Saygılar...
dml860

dml860

Doğum tarihi : 13/07/86
Aracınızın Modeli : 2000 Broadway 1.4i

MesajKonu: Geri: yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma   yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma Empty2009-05-29, 13:45

Yapacak olanlara röleli olanı yapmasını tavsiye ederim. Direk transistör çıkışından lambayı sürecekse transistöre güzel bir soğutucu da bağlaması lazım. Bir adet daha 1000uF paralel bağlama yerine kondansatöre paralel olan direnci 8.2K yaparsanız da süreyi uzatırsınız.
Evliya Çelebi

Evliya Çelebi

MesajKonu: Geri: yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma   yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma Empty2009-07-01, 12:31

dml860 demiş ki:
Yapacak olanlara röleli olanı yapmasını tavsiye ederim. Direk transistör çıkışından lambayı sürecekse transistöre güzel bir soğutucu da bağlaması lazım. Bir adet daha 1000uF paralel bağlama yerine kondansatöre paralel olan direnci 8.2K yaparsanız da süreyi uzatırsınız.

Bugün can sıkıntısından şu projeyi deneyim dedim, 1000uF ile lamba yaklaşık 2 sn. kadar yanıyor,
dediğiniz gibi kondansatöre paralel 1k lık direnç 8,2k yada 10k olunca lambanın yanma şiddetide doğal olarak azalıyor, 1k bağlayınca bile 11,8 volt gidiyor zaten,
tavan lambası benimki gibi elde yapım 3,3 voltluk led grubuna 7805 bağlanmış şekilde olanlar için iyi olabilir direnç değerini artırmak ama kaçımızın böyle?
İdeal olarak 5 saniye yansa yeterli olur sanırım değilmi?

Selam ve dua ile
Saygılar...
konvekta

konvekta

Doğum tarihi : 15/06/78
Aracınızın Modeli : 2OO6 starex 2.5 intercool turbo diesel

MesajKonu: Geri: yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma   yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma Empty2009-07-01, 18:26

benim garibana arka tavan lambası çalışmasında bir projemde gec sönen lamba devresi kurmak tı..

dogan slx rölesi aldım fakat çıkişları olmadı.. bizde bir oto elektronikcisine çıkşları ve yanma süresini bilgilerini vererek bir röle hazırlattık..

devreye onu taktık.. süper oldu.. hatırlamıyorum ama 15 veya 20 lira mı ne verdim..röleye

sende bu şekilde hazırlatabilirsin
dml860

dml860

MesajKonu: Geri: yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma   yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma Empty2009-07-01, 23:18

Devreyi denedim ve çalıştırdım fakat birkaç değişilik yaparak.

1- Lambayı transistörün emiterine bağlayın. Kollektörü direk (+) ya bağlayın.
2- 1000uF kapasite ile 10K direnç kullanın. Yaklaşık 10sn kadar lamba yanık kalabiliyor
3- Transistörü BDX53C seçin. (Yüksek akımlara dayanıklı yapısı var. Ayrıca darlington yapıda olması avantaj. Biraz teknik oldu ama kusura bakmayın)
3- Transistörün beyzindeki direnci ve girişteki diyodu da çıkarın.

Çalışırken videosunu çekmiştim isterseniz koyabilirim.
Evliya Çelebi

Evliya Çelebi

MesajKonu: Geri: yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma   yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma Empty2009-07-02, 05:49

konvekta demiş ki:
benim garibana arka tavan lambası çalışmasında bir projemde gec sönen lamba devresi kurmak tı..

dogan slx rölesi aldım fakat çıkişları olmadı.. bizde bir oto elektronikcisine çıkşları ve yanma süresini bilgilerini vererek bir röle hazırlattık..

devreye onu taktık.. süper oldu.. hatırlamıyorum ama 15 veya 20 lira mı ne verdim..röleye

sende bu şekilde hazırlatabilirsin

Amacım sadece hobi amaçlı bi çalışma, öneriniz için tşk ederim Wink

dml860 demiş ki:
Devreyi denedim ve çalıştırdım fakat birkaç değişilik yaparak.

1- Lambayı transistörün emiterine bağlayın. Kollektörü direk (+) ya bağlayın.
2- 1000uF kapasite ile 10K direnç kullanın. Yaklaşık 10sn kadar lamba yanık kalabiliyor
3- Transistörü BDX53C seçin. (Yüksek akımlara dayanıklı yapısı var. Ayrıca darlington yapıda olması avantaj. Biraz teknik oldu ama kusura bakmayın)
3- Transistörün beyzindeki direnci ve girişteki diyodu da çıkarın.

Çalışırken videosunu çekmiştim isterseniz koyabilirim.

Denemek isteyenler için video değilde detaylı bir çizim eklerseniz iyi olur sanırım,
fakat bildiğiniz gibi r9-11 ve r12 araçlarımızın hepsinin tavan lambası kapı switch inden şase yani - alarak yanıyor, yapılan devrede - ile tetiklenen bir devreydi yani seçilen bd135 p kanal transistördü,
sizin yaptığınız devre tam tersine + ile tetiklenen n kanal transistörle tasarlanmış, onu yine kapı switch inden gelen - ile tetiklemek için yine bir röle v.b. kullanmak gerekecek değilmi?

Selam ve dua ile
Saygılar...
Evliya Çelebi

Evliya Çelebi

MesajKonu: Geri: yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma   yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma Empty2009-07-03, 09:11

Bahsi geçen porojeyi paintte çizdim, ben elimde olan BD 249C transistörünü kullandım, benzer transistörler de kullanılabilir.
1. çalışma rölesiz ve kapı switch i + ile tetiklenen nadir araçlar için geçerli, belki birinin işine yarar,
2. çalışma bizim araçlarımız için geçerli olan çalışma, 5watt bir ampul yaklaşık 10 saniye yanıyor.

yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma 31535716

yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma 36129870

Selam ve dua ile
Saygılar...
dml860

dml860

MesajKonu: Geri: yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma   yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma Empty2009-07-03, 19:00

Nöbetlerden siteye bir türlü ekleyemedim şemayı. Sağolasın eklemişsin yeni halini. Benim yazdığımda aynı idi. Tek farkı transistörü. Birkaç şey soracağım.

Bd249'da switch devamlı kapalı iken ( yani kapı açık devamlı lamba yanacak) ısınma ne durumda?

Bdx53c ısındı çünkü. Ufaktan da olsa soğutucu konması gerekecek sanırım.
Evliya Çelebi

Evliya Çelebi

MesajKonu: Geri: yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma   yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma Empty2009-07-04, 07:07

BDX53C bildiğinişz gibi TO220 kılıf, BD249 ise TO249 kılıf, yani BD249 ebat olarak daha büyük, ayrıca watt ve amperce de daha üstün sadece çalışma frekansı BDX53C den daha düşük, lamba açıkken ısınma yok diyebilirim, sadece kondansatör boşamlaya ve labma sönmeye yakın bir ısınma oluyor oda zaten geçici ve kısa süreli,

Yukarıda biryerden alıntıyla eklediğim projeleri silip bu çizimi ekleyeceğim,
Zira oradaki P kanal transistörde + ile tetikleniyor, ve diğer elemanlara gerek yok...

Selam ve dua ile
Saygılar...
rdmaksl

Aracınızın Modeli : -

MesajKonu: Geri: yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma   yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma Empty2009-07-05, 19:05

starex de 2 adet gecikmeli lamba mevcut,biri tavan lambası(ön tarafın),diğeri ise arka sürgülü kapının basamağında bulunuyor,tavan yaklaşık 10-15 sn yanıyor,basamaktaki ise 5 dakikaya yakın yanıyor,eğer işe yararsa rölelerin fiyatını ve parçacıdan resimlerini ekleyeyim,
93 spring

93 spring

MesajKonu: Geri: yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma   yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma Empty2009-07-06, 05:08

rdmaksl demiş ki:
starex de 2 adet gecikmeli lamba mevcut,biri tavan lambası(ön tarafın),diğeri ise arka sürgülü kapının basamağında bulunuyor,tavan yaklaşık 10-15 sn yanıyor,basamaktaki ise 5 dakikaya yakın yanıyor,eğer işe yararsa rölelerin fiyatını ve parçacıdan resimlerini ekleyeyim,
hala duruyomusun Very Happy

yardım!!! kademeli yavaş sönen iç aydınlatma yapma
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» hararet yapma