RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması

+30
mustaf67
kozluca21
renault9spring
sinek13
ziyacık
tlg_srg
oguz
bluesmoke83
kudal
SPRİNG
93 spring
weby
bugRa
safranliyim
oxigen
sahinmustafa
By_Ne0
kLine
VetApex!
haylaz74
__RaVe__®
teknotas_71
dml860
karadeniz
TAMER27
Elbruz
OnLyBaRoN
Renault9
sisyphos
XDiscovery
34 posters
Sayfaya git : 1, 2, 3  Sonraki
YazarMesaj
XDiscovery

XDiscovery

Doğum tarihi : 08/12/75
Aracınızın Modeli : 1994-Rainbow

Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty
MesajKonu: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-14, 14:16

Merhaba arkadaşlar,

Bu konu üzerinde topik daha önce açıldı fakat benim çalışmam çok daha ayrıntılı ve arada kaynamasını istemediğim için yeni bir başlık altında yazdım. Adminlerim kusura bakmasın. Yinede rahatsız ediyorsa öbür tarafa postalayabilirsiniz. Amacım herkesin yararlanması.

Öncelikle bende far kolunun selektör kısmından gelen o hart sesinden rahatsız olduğum için bu çalışmayı yaptım.
Amacım ise selektör yaptığımda kolun çekildiği gibi kalması ve ben geri iteklediğim zaman geri gitmesi ve normal far’a geçmesi idi. Kısaca içerisindeki yay kısmını iptal etme düşüncesi ile başladım.

İlk iş dikkatli bir şekilde kolun sökülmesi oldu ;

Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Img5532cb7

Resimde görüldüğü gibi kenarlarında metal tırnaklar var. Onları söküyoruz ;

Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Img5533vi1

Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Img5534si7

Yan taraflarda sadece 2 tane plastik tırnak kalıyor. Onlarıda kırmadan kibarca çıkarıyoruz ;

Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Img5535rm7

Ve kolumuzu ayırmış bulunmaktayız. İçerisinde görüldüğü gibi mekanizma mevcut ;

Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Img5536nl9

Selektör kısmının çalışma prensibini çözmem hemen hemen 1 saat sürdü. Ve neticede çözdüm. Zaten bir Fransızın işine aklım ermeseydi kahrolurdum Very Happy

Alttaki resimde görülen düzenek(baş parmağımın uç kısmındaki) sadece selektör için yapılmış. Kolun geriye doğru çekilmesi ile bu metal düzenek yaya basıyor ve bir diğer ucu ise kolun sapında takılı olan yuvarlak beyaz halkayı sağa-sola çevirerek selektör kontaklarını çalıştırıyor.

Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Img5539wu5

Alttaki resimde ise selektör kolunun yayı ;

Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Img5543or5

Öyle bir düzenek yapmışlar ki ben maalesef istediğim modifiyeyi gerçekleştiremedim. Amacım uzun far ları ayırmak olsaydı kolaydı. Ama ben kolun çekildiği gibi kalmasını istiyordum. Ve tekrar geriye kendim itmek istiyordum.

Hal böyle olunca sökmüşken güzel bir bakım yaptım. Komple içini dağıtıp plastik mekanik olan hareketli kısımları gresledim. Ama kontakları greslemeden sadece temizledim. Sizde yaparsanız kontakları yani elektrik şalterlerine gres sürmeyin.Sadece oksidasyonu(elektrik arkından oluşan) temizleyin yeter.

Ve işte mekanik kısımların temizlenmiş,greslenmiş halleri ;

Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Img5544nb6

Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Img5545rj5

Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Img5546yx9

Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Img5547tb6

Bu da son hali ;

Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Img5548fu7

Sonuç olarak ;

Benim istediğim şekilde modifiye yapmak bu kolun yapısı itibariyle imkansız. Ancak şunu söylemeliyim ki kolun içindeki hareketli kısımlar temizlenip, greslenip, yaylara tekrar uzatma işlemi uygulayıp , takıldığında far kolunu kullanmak zevk haline dönüştü. Öyle ki far açıkken selektör yapmak yani iki kere çekmek o kadar hızlandı ki herhangi bir modifiyeye ihtiyaç kalmadı. Bu arada hart seside tarih oldu.

Selektör olayından rahatsız olan arkadaşlara bu yaptığım işlemi yapmalarını ısrarla tavsiye ediyorum. Emin olun yeni kol bile alsanız bu kadar rahat ve sessiz çalışmaz. Zaten bakım yapıldıktan sonra yeni ile arasında bir fark kalmadı.

Saygılar.
sisyphos

sisyphos

Aracınızın Modeli : 85 R9 GTL

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-14, 14:26

bugün aklıma geldi baktım sellektör farlar kapalıken ve parklar açıkken düzgün çalışıyor arka arkaya selektör yapmak mümkün kol takılı kalmadan,
kısaları yaktığımda selektör görevi yitip uzunlara geçiyor, selektör de kısa ve uzunları arka arkaya yakarak mümkün oluyor,
şikayetimiz bu ise akşamları sellektör fazla yapmam yaptığımda da para verip düzeltecek kadar rahatsız etmiyor açıkçası,
Eline sağlık somut bir şekilde açıklamışsın herşeyi,
çok teşekkürler,
https://renault9-11kulubu.yetkin-forum.com/garaj-f7/85-r9-gtl-sis
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-14, 15:10

selektör olayını tek çekme hareketi ile halledebiliriz..
şöyle ki.

selektör hareketi için kolu çektiğimizde kontaklanan anahtar röleye gidiyor. bu hareketin sonucunda
selektör oluyo.
şimdi biz bu anahtarlama olayını bir sürücü elektronik devre ile sürersek. kolu bir kez çekersek devremiz selektör işlemini alıglama yapacak ve kendisi 0,15 ,,0,30,,0,45 saniye aralığında otomatik sellektör yapacaktır..
hatta ve hatta bu devrede bir kaç işlem daha yaparsak yine kolu çektiğimizde selektör işlemi başlayacak ancak yukardakinden biraz farklı olacak. bu durumda şöle önce sağ far yanıp sönecek daha sonra sol far yanıp sönecek bir nevi çakar lamba vazifesi...

p
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-14, 18:05

takara34 demiş ki:
şöyle ki.

selektör hareketi için kolu çektiğimizde kontaklanan anahtar röleye gidiyor. bu hareketin sonucunda
selektör oluyo.

Bizim araçlarda röle yok. Direk kola bağlı. Röle olsa bile zaten fark etmez.

takara34 demiş ki:
şimdi biz bu anahtarlama olayını bir sürücü elektronik devre ile sürersek. kolu bir kez çekersek devremiz selektör işlemini alıglama yapacak ve kendisi 0,15 ,,0,30,,0,45 saniye aralığında otomatik sellektör yapacaktır...

Otobanda gidiyorsun ve karşıdan gelen birine selektör yapıyorsun. Sonra senin devren selektör yapmaya devam edecek öylemi ?

takara34 demiş ki:
hatta ve hatta bu devrede bir kaç işlem daha yaparsak yine kolu çektiğimizde selektör işlemi başlayacak ancak yukardakinden biraz farklı olacak. bu durumda şöle önce sağ far yanıp sönecek daha sonra sol far yanıp sönecek bir nevi çakar lamba vazifesi...

p.

lol! Pes yani........ Ben ne anlatmışım sen ne yapmışsın...... lol!
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-14, 21:14

ben modifiye etmek isteyipte yapamadığın için alternatif oılsun diye yazdım
evet selektöre devam edecek sen kolu çekili tuttuğun süre içinde......
elektronic ve pic diye birşey var........
Renault9
Admin
Renault9

Doğum tarihi : 07/12/85
Aracınızın Modeli : 2005 Fiat Punto Dynamic 1.3 Multijet

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-14, 21:27

Peki biz standart halini modifiye edersek eğer;

Mesela o yayı iptal ettik diyelim,5sn ve daha uzun süre sellektöre basılı tuttuğumuzda uzun konumuna geçip tekrar bastığımızda kısa konumuna geçmesini sağlayabilirmiyiz? Bunun için yazılım ve röle mi gerekiyor?

takara34 demiş ki:
şöyle ki.

selektör oluyo.
şimdi biz bu anahtarlama olayını bir sürücü elektronik devre ile sürersek. kolu bir kez çekersek devremiz selektör işlemini alıglama yapacak ve kendisi 0,15 ,,0,30,,0,45 saniye aralığında otomatik sellektör yapacaktır..

p
http://www.renault9-11.com
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-14, 21:28

XDiscovery;

Elinize sağlık çok güzel açıklamışsınız.zaman bulursam bende açıp temizleyeyim yenisini almaktan daha ekonomik olacaktır Smile
OnLyBaRoN

OnLyBaRoN

Doğum tarihi : 11/06/87
Aracınızın Modeli : Megane II 1.5 dci 2005 dynamique

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-14, 21:43

ya aslında kolun çektiğimiz tarafına hassas bi düğme yapsak basınca sellektör yapsa olur bence.. bizim arabanın far kolu bozukmuş ondan öyle sellöktör yapılabiliomuş şimi iice gitti bende değştirdim şimdi sellektör sorunu benimde var.. Very Happy
Elbruz

Elbruz

Doğum tarihi : 19/12/84
Aracınızın Modeli : Broadway

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-15, 00:37

Bu sellektör sorunu benim kafama pek takılmıyor,hızlı şekilde yapabiliyorum,beni asıl sinir eden koldan gelen çat çut sesleri.Sırf bu yüzden sinyal vermek bile hoşuma gitmiyor,bazen sinyal yanacak kadar kolu elimle ittirip orda tutuyorum,işi bitip bırakınca sıfıra dönüyor,ses falan da gelmiyor. Very Happy
TAMER27

TAMER27

Aracınızın Modeli : 1995 Spring

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-15, 03:26

XDiscovery, aynı çatçut sesleri silecek kolundanda geliyor. onun içinde fotoğraflı biroperasyon yapabilir misin Very Happy

ayrıca kolu direksiyondan ayırırken özel bir durum varmı daha ilk yerinden çıkarırken kırmayalımda :face:
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-15, 05:39

takara34 demiş ki:
ben modifiye etmek isteyipte yapamadığın için alternatif oılsun diye yazdım
evet selektöre devam edecek sen kolu çekili tuttuğun süre içinde......
elektronic ve pic diye birşey var........
Dostum yardımcı olmak istediğin için teşekkür ederim ama olay bildiğin gibi değil.
Pic programlamasını bende yaptım zamanında. Programın işleyebilmesi için 0-1 şeklinde input sinyalerinin gelmesi gerektiğini biliyorsun. Bu kolda sorun ise tek hareketle bu mantığı vermemesi. Tek çekişte 1 sinyalini vermiş olsa yapılır.Ama kolu bıraktığın zaman 1 vermeye devam ediyor. Tekrar pic e 0 gönderebilmek için tekrar kolu çekmemiz gerekiyor. Zaten bu durdumda da pic e ihtiyaç kalmıyor.
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-15, 05:45

TAMER27 demiş ki:
XDiscovery, aynı çatçut sesleri silecek kolundanda geliyor. onun içinde fotoğraflı biroperasyon yapabilir misin Very Happy

ayrıca kolu direksiyondan ayırırken özel bir durum varmı daha ilk yerinden çıkarırken kırmayalımda :face:

Far kolunu tutan 2 alyan vida var. 2 tanede elektrik bağlantı soketi.
Direksiyonun altındaki altlı üstlü kapakları çıkarınca zaten sinyal koluda,silecek koluda ortaya çıkıyor.
Silecek kolunu şimdilik düşünmüyorum. Çünkü pek rahatsızlık vermiyor. Ilerde oraları başka sebepten sökersem onuda yaparım.
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-15, 07:23

Elbruz demiş ki:
Bu sellektör sorunu benim kafama pek takılmıyor,hızlı şekilde yapabiliyorum,beni asıl sinir eden koldan gelen çat çut sesleri.Sırf bu yüzden sinyal vermek bile hoşuma gitmiyor,bazen sinyal yanacak kadar kolu elimle ittirip orda tutuyorum,işi bitip bırakınca sıfıra dönüyor,ses falan da gelmiyor. Very Happy

ahh ahh demekki lada kullansan sinir hastası olacan elbruz... Embarassed Razz

"şaaakkkk" çat-çut-çat-çut-çat çut... Very Happy (sinyal) lol!
http://www.ladatr.com
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-15, 07:42

ANLADIM 1 OLAYINI DÜŞÜNEMEDİM. PEKİ UYDURMA BİR KOL BULUP SÜRSEK O OLMAZMI..BEN PİC İŞİNDE YENİYİM DE
dml860

dml860

Doğum tarihi : 13/07/86
Aracınızın Modeli : 2000 Broadway 1.4i

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-15, 11:17

Mikrokontrolcüyle sürmek zor değil, yapılır. Önemli olan uydurma da olsa kolu oraya adapte edebilmek. İşin işçiliği önemli yani. Wink
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-15, 14:28

Bende bugün söküp temizleyeyim dedim ancak toplayamadım geri,yaylar zımpalıdı içinden. Şuanda sellektör çıt çıt yapmıo,hatta mekan,zması iptal oldu:)

yeni bir tane alacağım,hava kararmadan çıkayım bari :p
teknotas_71

teknotas_71

Aracınızın Modeli : 1994 BROADWAY RN

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-15, 14:32

ercan abi resim eklermisin yeni kolun ve eski kolun Bana kızgın değilsin hala demi?
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-16, 10:20

Renault9 demiş ki:
Bende bugün söküp temizleyeyim dedim ancak toplayamadım geri,yaylar zımpalıdı içinden. Şuanda sellektör çıt çıt yapmıo,hatta mekan,zması iptal oldu:)

yeni bir tane alacağım,hava kararmadan çıkayım bari :p

Üzüldüm. Keşke bu topiğe koyduğum fotoğrafa bakarak toplamaya çalışsaydın.
dml860

dml860

Doğum tarihi : 13/07/86
Aracınızın Modeli : 2000 Broadway 1.4i

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-16, 10:49

Ercan Hocam bari bu vesileyle oraya başka bir kol uydurtuver bari. Olursa bizde değiştiririz. Wink
TAMER27

TAMER27

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-16, 14:22

affraid ya ercan sen bu işi yapamazsan ben napiim. şevkimi kırdın tüm hevesim kursağımda kaldı. sen yaptım diyene kadar ben elimi süremem artık Razz
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-16, 14:38

Yok arkadaşlar şevkiniz kırılmasın... Benim kişisel beceriksizliğim Smile

Xdiscovery;
Fotoğraflara baka baka toplamaya çalıştım ama beceremedim maalesef...Ama kasayı kapatıp,farların çalışacağı şekle getirmiştim. Belki ileride toplarım yenisini aldım geçici olarak. Çin malı kalitesiz ve dandik bir parça;18 ytl Smile Takısan markaya 35ytl istediler. Bende kol üzerinde çalışmalar yaptığımız için ucuz olanından aldım geçici olarak Wink
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-17, 08:52

ercan sizin araçlarda ne farlarda röle var ne uzunlarda...öyle dandik kollar çok dayanmayabilir farların çektiği akıma aman dikkat... Exclamation
http://www.ladatr.com
TAMER27

TAMER27

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-18, 18:17

bu sabah yaklaşık 2 saat süren biroperasyonla dağıtıp toplamayı başardım Very Happy

benden tavsiye kolunuz çalışıyorsa sökmeyin Very Happy
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-18, 18:24

TAMER27 demiş ki:
bu sabah yaklaşık 2 saat süren biroperasyonla dağıtıp toplamayı başardım Very Happy

Epey zorlanmışsınız galiba Smile
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-18, 18:45

Neden böyle komplike bir kol yapmışar anlayabilmiş değilim açıkçası Smile
Ayrıntılı ve güzel bir tasarım üretildiği yıla göre...
teknotas_71

teknotas_71

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-18, 19:32

ercan abi lagunaların far kolundan buldum bugün bir arkadaşta kol selektörü tam istediğmiz gibi yapıyor fakat oraya uydurmak mümküm değil gibi çünkü arkası biraz farklı ceptelefonum arızalandığı için foto çekemedim eskısa zamanda eklerim.
TAMER27

TAMER27

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-19, 10:37

XDiscovery demiş ki:
TAMER27 demiş ki:

Epey zorlanmışsınız galiba Smile

hocam sorma kırk yılın başında pazar sabahı yatayım diyordum. sabah vaktinide buna kullanmş oldum. Sad

neyse selektör yaparken artık sert bir çıtırtı hissetmiyorum zaten içide çok temiz çıkmıştı. yalnız direksiyn kutusunuz üst kapağı çok zorladı. aksi şey bir türlü oturmadı yerine şimdi biraz oturdu bu seferde silecek koluna az bir baskı yapıyor bazen 1. kademe silecekte çalışıyor... otomatik Very Happy
teknotas_71

teknotas_71

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-19, 10:40

gösterge panelini sök öyle tak yerine
__RaVe__®

__RaVe__®

Doğum tarihi : 10/12/86
Aracınızın Modeli : 1994 RAINBOW/2004 PuG 307

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-19, 15:52

teknotas_71 demiş ki:
ercan abi lagunaların far kolundan buldum bugün bir arkadaşta kol selektörü tam istediğmiz gibi yapıyor fakat oraya uydurmak mümküm değil gibi çünkü arkası biraz farklı ceptelefonum arızalandığı için foto çekemedim eskısa zamanda eklerim.

lagunaların kolundan direk silecek motoruna gittigini sanmıyorum ondan önce beyinde geciyordur...sahsen bizim pejoda öyle hersey akıllı hizmet kutusuna gidiyor ordan gerekli bölgeye sinyal gidiyor...
teknotas_71

teknotas_71

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-19, 17:05

Rave süpersin yeni bi proje aklıma geldi bizimkilere akıllı hizmet kutusu yapılır Very Happy Diye düşünüyorum tarışmak gerek
sisyphos

sisyphos

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-19, 19:10

teknotas_71 demiş ki:
Rave süpersin yeni bi proje aklıma geldi bizimkilere akıllı hizmet kutusu yapılır Very Happy Diye düşünüyorum tarışmak gerek
Herşeyin bi sırası var ibrahim sen hallettinmi bakim arıza kontrol panelini Exclamation
Unutucaz zannediosan yanılıyosun hortlatırım bak topicini Razz
teknotas_71

teknotas_71

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-19, 22:01

horlat abi yapamadım daha ilk denememde başarısız oldum çünkü şablon A4 kağıda baskı idi:D Hortlat topiği iyi olur Very Happy
haylaz74

Aracınızın Modeli : 94 FAİRWAY Beyaz,06 KANGO

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-23, 10:58

arkadaslar sıze bır tavsıye kolla falan ugrasmayın aracınıza bır far sensoru taktırın tunelde gece olunca farlarınız otomatık yansın sonsun farlar otomatık yanacagı ıcın far kolu acmayacaksınız dolayısıyla sellektor attıgınızda kol takılma yapmayacak ben ole yaptım gayette memnunum tunellerde parkı acıp sona acık unutma derdı falanda olmuyor kontagı kapayınca zaten otomatık sonuyor.tavsıye ederım
sisyphos

sisyphos

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-23, 11:06

haylaz74 maliyeti ne kadar olur bahsettiğin sensörün?
VetApex!

VetApex!

Doğum tarihi : 13/09/85
Aracınızın Modeli : aracı yok

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-23, 11:08

haylaz74 demiş ki:
arkadaslar sıze bır tavsıye kolla falan ugrasmayın aracınıza bır far sensoru taktırın tunelde gece olunca farlarınız otomatık yansın sonsun farlar otomatık yanacagı ıcın far kolu acmayacaksınız dolayısıyla sellektor attıgınızda kol takılma yapmayacak ben ole yaptım gayette memnunum tunellerde parkı acıp sona acık unutma derdı falanda olmuyor kontagı kapayınca zaten otomatık sonuyor.tavsıye ederım

güzel fikir.yapalım bunu
http://www.nettekalite.com
kLine

kLine

Doğum tarihi : 23/11/86
Aracınızın Modeli : 92 Broadway GTE R9

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-23, 11:10

haylaz74 demiş ki:

otomatik far sensörü maliyeti nedir montajı kolaymıdır?
haylaz74

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-23, 11:22

malıyet 50-60 ytl arası bısey tutuyor montajı kolay
-12v.
-şase
-park ucuna
-kısa farlara (bır adet role koyulması tavsıye olunur
-kontak ceyranı baglamak yeterlı oluyor tabı bırde alıcısını oncama yapıstırmak gerekıyor tabı bu modele gore deısıyor
calısma seklıne gelınce tunele gırınce hemen yanıyor cıkınca 15sn. sonra sonuyor hem far hemde parkları yakıyor kullanmak ıstemezsenız bır dugme yardımıyla iptal edebılıyorsunuz
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-23, 11:38

elektronikçilerde röleli bir sistem satılıyor ancak hassaslığı konusunda net birşey diyemeyeceğim.
Skoda favorit sahibi bir arkadaş kendi aracına yapmıştı,maliyeti 10 ytl civarıydı sanırım Wink

20YTL'ye otopoldesatılanların işe yaramadığı söyleniyor.

Haylazın bahsettiği sistem sanırım daha kaliteli olan.almışken iyisini seçmek gerekir.
haylaz74

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-23, 11:43

benım bahsettıgımde devre var elektronık yanı sadece alıcı deıl sadece alıcı olanlar saglıklı calısmıyor dedıgın gıbı ama benım dedıgım meganelarda olan sıstemını aynısı dıebılırım
VetApex!

VetApex!

Doğum tarihi : 13/09/85
Aracınızın Modeli : aracı yok

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-23, 12:03

yada sensör yerine bi küçük anahtar ile farları yakarız, sonrada istediğimiz gibi sellektör yaparız?
http://www.nettekalite.com
teknotas_71

teknotas_71

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-27, 21:02

bugün ankaradan dönerken kolum uzun farlarda takılı kaldı kısalara geçmek için parklara dönüp öyle açtım bakalım yarın kolun içini açcam nasıl bir manzara ile karşılaşcaz belki selektör olayına daha değişik bir fikir gelir aklıma.
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-27, 21:05

inşallah...reanult un gelinden geleni bu kadar. biz taşıyacağız bu araçları her türlü modifikasyonla:)
teknotas_71

teknotas_71

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-28, 15:25

şimdi kolu sökmeye gidiyom Very Happy resim eklicem
teknotas_71

teknotas_71

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-29, 15:01

malesef kolum bozuldu geri topladım ama sadece farlar işlem yapıyor selektör gayet çıtırdaman oluyor ama korna sinayl iptal onlar hareket etmiyor kol ne kadardır fiyatları inş büyük bir fiyatı yoktur bütçem sarsıldı bu aralar.Birde gösterge camı hafiften çatladı yenisi varmıdır kaç liradır...
teknotas_71

teknotas_71

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-29, 16:24

Arkadaşlar buda çatlak kısmın resmi

Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Gorunt10

lütfen yardımıcı olun Crying or Very sad bulunabilir bir parçamıdır.
By_Ne0

By_Ne0

Doğum tarihi : 17/09/89
Aracınızın Modeli : 93 RENAULT Broadway

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-29, 16:33

Hiç sanmıyorum bu arada orayı nasıl kırdın lol!
teknotas_71

teknotas_71

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-29, 16:56

renault_broadway demiş ki:

Dema yaw o kadar zor bulunan bir parçamı? Crying or Very sad Crying or Very sad Sad Sad Sad
kLine

kLine

Doğum tarihi : 23/11/86
Aracınızın Modeli : 92 Broadway GTE R9

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-29, 18:17

teknotas_71 demiş ki:

Dema yaw o kadar zor bulunan bir parçamı? Crying or Very sad Crying or Very sad Sad Sad Sad
,

çok mu abes olucak bilmiyorum ama camcıya götürseniz o parçayı ona göre bir cam konulamazmı .. mika da olabilir fakat mikayı nerden bulabilcegimiz konusunda fikrim yok Very Happy
TAMER27

TAMER27

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-30, 08:17

kLine demiş ki:
teknotas_71 demiş ki:

,

çok mu abes olucak bilmiyorum ama camcıya götürseniz o parçayı ona göre bir cam konulamazmı .. mika da olabilir fakat mikayı nerden bulabilcegimiz konusunda fikrim yok Very Happy

ışıklı ışıksız reklam işiyle uğraşanlarda bulunur hatta tam istediğiniz gibi keser verirler. cheers
teknotas_71

teknotas_71

MesajKonu: Geri: Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması   Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması Empty2007-11-30, 16:11

maliyet ne kadar olur?

Far Kolu sökülmesi,bakımı ve geri toplanması
1 sayfadaki 3 sayfasıSayfaya git : 1, 2, 3  Sonraki
 Similar topics
-