RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

conta yakmak ne demektir ?

+9
XDiscovery
VetApex!
Renault12
Renault9
ford2005
livan08
modi
samsunlu R-9
karadeniz
13 posters
YazarMesaj
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

conta yakmak ne demektir ? Empty
MesajKonu: conta yakmak ne demektir ?   conta yakmak ne demektir ? Empty2009-01-29, 16:59

arkadaşlar son dönemde bu konu forumda sıkça konuşuluyor...araçlarımızın yaşını göz önüne aldığımızda böyle 1 bilginin forumda hazır bulunmasının daha iyi olacağı kanısına vardım ve bu konuyu enine boyuna yazmak ve açıklamak istedim.

conta nedir?

aslında aşağı yukarı hepimiz contanın ne demek olduğunu biliriz...conta en genel anlamı ile 2 farklı ortamı birbirinden ayıran yalıtım malzemesidir...bu ortamlar katı sıvı ya da gaz olabilirler...
bizim araçlarda 'conta yandı' dediğimiz olay, silindir kapağı ile motor bloğu arasında bulunan ve hem sıkıştırma anında silindir içerisindeki hava+yakıt karışımının, hem de silindir etrafında dolaşan su ve yağ kanalları içerisindeki sıvıların birbirine karışmasını ve silindir içerisine dolmasını önleyen parçadır...

conta yakmak ne demektir ? Opel2000fq8
conta yakmak ne demektir ? W800

bu parça nasıl yanar?

buradaki yanma kelimesi kafa karıştırmasın, conta yanması demek contanın bu ortamları birbirinden ayıramaması sonucu birbirine karıştırması demektir...bu genelde araç hararet yapıpı su kaynattığında ortaya çıkan 1 durum olduğu için lugata conta yanması diye geçmiştir...ama temelinde dediğim gibi conta yanması contanın yalıtım işini yapamaması durumudur...

fotoğraftaki contanın ortasında 4 tane büyük boşluk silindirleri çevreler...boşlukların etrafına dikkat ederseniz daha parlak renkli 1 parça bulunur ve yanma durumunda bu parça kaçak yaparak yukarıda saydığım ortamların birbirine karışmasına neden olur...etraftaki diğer küçük boşluklar ise yağ kanallarını ve su kanallarını çevreler ve onların yalıtımını sağlar...

neden conta yanar?

conta durduk yere yanmaz ve motordaki 1 çok parçaya nazaran belirli 1 ömrü yoktur bu parçanın...kullanıma ve maruz kaldığı şartlar ömrünü belirler...conta yakmanın 1. nedeni yukarda da belirttiğim gibi aracın su kaynatması sonucu durumu fark etmeyip üstüne gitmektir...bundan sonraki nedenler ise;

-sürekli antifrizsiz motor suyu kullanımı sonrasında özellikle kalitesiz antifriz eklemek
-çok yüksek devirlerde aracı uzun süre zorlamak
-motorun susuz kalması
-soğutma sisteminin içindeki pas ve metal artıklarının tıkanma yapması sonucu devirdaim zorlukları

şeklinde sıralanabilir.

conta yandığı nasıl anlaşılır?

conta çok değişik şekillerde yanabilir...genelde conta yandığında tek yerinden kaçırma yapmayacağı için motor suyu+yağ+silindir kompresyonunu birbirine karıştırır...bu durumda motor hem yağ hem su eksilterek egzostan mavi duman atar ve düzensiz çalışma, ayar tutmama, çekiş düşüklüğü gibi sorunlar ortaya çıkar...

bazen de sadece yağ kanalı ile su kanalı arasından kaçak olur ve motor suyu ile motor yağı birbirine karışır...motorda hiç 1 çalışma anormalliği olmamasına rağmen motor suyu haznesinde yağlanma, yağ seviye çubuğunu çektiğinizde de çubuğun etrafında köpürmeler görürsünüz...

bazen de motor yağını olduğu gibi silindire verir araç...bu durumda aracın performansı bile aratabilir ancak duman atma ve yakıt tüketimindeki artış dikkat çeker...

belki de bunlar dışında sadece motor suyu silindirlere dolar...bunda da egzosda aşırı beyaz duman ve ilgili silindirin bujisinin tırnaklarında beyazlıklar görülür...conta yanması durumunda silindire en çok bu durum zarar verir ve engin arkadaşımızın da başına geldiği gibi silindir çok erken yıpranır ve komple motor yapılmasına ihtiyaç duyulabilir...

belki de 2 silindir arasından conta yanar...o zaman da araçta sersem çalışma ile birlikte araç çalışırken buji kablosunu çekseniz bile motorun çalışmasında hiç 1 değişiklik olmaz...bu eğer komşu 2 silindirin buji kabloları çekildiği halde bariz görülüyorsa ve bujilerin sağlamlığından da şüphe edilmiyorsa, hiç başka 1 şeye kafa yormaya gerek yoktur...conta yanmıştır...

conta yanık halde araç kullanılmaya devam edilirse ne olur?

conta yandığı halde araç kullanımına devam edilirse oluşacak en kötü sonuç motor suyunun silindirlere dolması ve silindir gömleklerinin dengesiz aşınmaları sonucu aracın motor istemesidir...her ne kadar renault9-11 serisinin C kodlu Cleon motorları yapboz gibi kolay dağıtılıp toplanan sulu gömleklere sahip olsa da ekstra masraf ortaya çıkarır...başka 1 kötü tarafı ise silindir kapağında çatlakların oluşması veya kapağın eğilmesidir...silindir kapakları zarar gördüğünde genelde taşlanarak düzeltilirler...ancak bunun yerine çatlakların kaynak ile doldurulması ya da çatlak yoksa eğriliklerin düzeltme ile giderilmesinin tercih edilmesi, aracın orjinaline en az şekilde müdahale edilerek sorunun çözülmesini sağlar...

sonuç olarak conta araçlarımızın motor bölümünde en çok arıza çıkarama riski taşıyan parçası olmakla birlikte, ömrü de tamamen aracın kullanılışına ve araç sahibinin araç ile olan ilgisine bağlıdır...
http://www.ladatr.com
samsunlu R-9

samsunlu R-9

Doğum tarihi : 01/01/00
Aracınızın Modeli : .

MesajKonu: Geri: conta yakmak ne demektir ?   conta yakmak ne demektir ? Empty2009-01-29, 17:14

Bu açıklamalı bilgilerden dolayı kendi adıma teşekkür ederim.
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: conta yakmak ne demektir ?   conta yakmak ne demektir ? Empty2009-01-29, 17:33

olayı yasamıs biri olarak cok ii anladım
paylasım için saol karadeniz
modi

modi

Doğum tarihi : 23/09/83
Aracınızın Modeli : ..........

MesajKonu: Geri: conta yakmak ne demektir ?   conta yakmak ne demektir ? Empty2009-01-30, 11:28

teşekkürler deniz..

tüm motor ve aksamlarıyla ilgilide böyle bir konumuz olsa, motor nedir ,nasıl çalışır , motorun parçaları nelerdir ve tanımları , ne işe yararlar vs.

benim gibi bilmeyenin çok olduğunu düşünüyorum :salak: :
livan08

livan08

Doğum tarihi : 01/01/81
Aracınızın Modeli : 2004 DAIHATSU TERİOS SX

MesajKonu: Geri: conta yakmak ne demektir ?   conta yakmak ne demektir ? Empty2009-01-30, 13:14

conta yakmak ne demektir ? 261607
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: conta yakmak ne demektir ?   conta yakmak ne demektir ? Empty2009-01-30, 14:52

adil CCT 98 demiş ki:
teşekkürler deniz..

tüm motor ve aksamlarıyla ilgilide böyle bir konumuz olsa, motor nedir ,nasıl çalışır , motorun parçaları nelerdir ve tanımları , ne işe yararlar vs.

tam zamanında söyledin abi...sınavlar bitti bugün artık kitap yazmaya başlayabilirim...

arkadaşlar yanlış anlaşılmasın ben kopyala-yapıştır bilgileri sevmediğim için kendim yazıyorum...bilgiyi aynen kopyalayıp altına alıntıdır yazmak kolaya kaçmak gibi geliyor bana... Rolling Eyes
modi

modi

Doğum tarihi : 23/09/83
Aracınızın Modeli : ..........

MesajKonu: Geri: conta yakmak ne demektir ?   conta yakmak ne demektir ? Empty2009-01-30, 16:11

karadeniz demiş ki:
adil CCT 98 demiş ki:
teşekkürler deniz..

tam zamanında söyledin abi...sınavlar bitti bugün artık kitap yazmaya başlayabilirim...

arkadaşlar yanlış anlaşılmasın ben kopyala-yapıştır bilgileri sevmediğim için kendim yazıyorum...bilgiyi aynen kopyalayıp altına alıntıdır yazmak kolaya kaçmak gibi geliyor bana... Rolling Eyes

bende senin bu işi severek yapacağına inanıyorum deniz Wink

elbruz da gerekli yardımlarını esirgemez

hatta herkes yardımcı olur..

ama işin başında sen varken Wink
ford2005

Doğum tarihi : 13/10/80
Aracınızın Modeli : 2006 MEGAN 2

MesajKonu: Geri: conta yakmak ne demektir ?   conta yakmak ne demektir ? Empty2009-03-15, 17:09

bilgi için teşekürler
Renault9
Admin
Renault9

Doğum tarihi : 07/12/85
Aracınızın Modeli : 2005 Fiat Punto Dynamic 1.3 Multijet

MesajKonu: Geri: conta yakmak ne demektir ?   conta yakmak ne demektir ? Empty2009-03-15, 17:30

Deniz bilgiler için çok teşekkür ederiz. Emeğine sağlık Wink
http://www.renault9-11.com
Renault12

Doğum tarihi : 20/09/93

MesajKonu: Geri: conta yakmak ne demektir ?   conta yakmak ne demektir ? Empty2009-03-15, 19:49

Çok güzel bir bilgi.teşekkürler.
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: conta yakmak ne demektir ?   conta yakmak ne demektir ? Empty2009-03-16, 18:19

rica ederim arkadaşlar...ama 2 başlıkta kaldık malesef okullar açıldı... Rolling Eyes şu an kaya mekaniği ile uğraşmaktayım... Very Happy Rolling Eyes gene forumda ortak 1 konuda çokca soru geldiğinde gerekli açıklamaları yaparız her zaman... Wink
VetApex!

VetApex!

Doğum tarihi : 13/09/85
Aracınızın Modeli : aracı yok

MesajKonu: Geri: conta yakmak ne demektir ?   conta yakmak ne demektir ? Empty2009-03-16, 20:10

emeğe saygı Wink
http://www.nettekalite.com
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: conta yakmak ne demektir ?   conta yakmak ne demektir ? Empty2009-03-17, 15:02

mod. a sevgi... Razz
XDiscovery

XDiscovery

Doğum tarihi : 08/12/75
Aracınızın Modeli : 1994-Rainbow

MesajKonu: Geri: conta yakmak ne demektir ?   conta yakmak ne demektir ? Empty2009-03-17, 15:17

Güzel açıklama için bende Teşekkür ederim. Peki bu durumda benim aracın contasında da sorun olmuş olabilir mi ?
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: conta yakmak ne demektir ?   conta yakmak ne demektir ? Empty2009-03-17, 16:25

belirtiler ne abi... Question Rolling Eyes
erol

Doğum tarihi : 01/01/76
Aracınızın Modeli : 1994

MesajKonu: Geri: conta yakmak ne demektir ?   conta yakmak ne demektir ? Empty2009-04-10, 07:52

arkadaş lar birde eklemek istiyorum bazen de araç radyatör hortumları şişer ve sertleşir araç hortumların bir yerinden suyu atar sıkılamanıza rağmen bu da conta yanmasında anlaşılabilecek bir husustur yani illa suyla yağın karışması gerekmez benim başıma geldi sizde dikkat edin
93 spring

93 spring

Aracınızın Modeli : param olunca range rower,para bitti game ower

MesajKonu: Geri: conta yakmak ne demektir ?   conta yakmak ne demektir ? Empty2009-04-10, 08:14

-------------------------------------------------------------------------------------burdan kesiniz Very Happy makas resmi bulamadım ,

biz conta yakmayı,şöförler arasında motoru bozmaya deriz,kahveyle limon iyi geliyor,bide aspirinle gazoz iyi geliyor,ben münübüsçülük yaparken bi kere conta yakmıştım,hasılatı cepten verdik,arabaya korkudan yolcu alamıyodum conta yakmak ne demektir ? 366156
kusura bakmayın dayanamıyorum geyiksiz conta yakmak ne demektir ? 366156
Elbruz

Elbruz

Doğum tarihi : 19/12/84
Aracınızın Modeli : Broadway

MesajKonu: Geri: conta yakmak ne demektir ?   conta yakmak ne demektir ? Empty2009-04-10, 12:51

Abi bunu da attıracan geyik bölümüne,geçen dedim ya oraya bi başlık açıversene Smile
93 spring

93 spring

Aracınızın Modeli : param olunca range rower,para bitti game ower

MesajKonu: Geri: conta yakmak ne demektir ?   conta yakmak ne demektir ? Empty2009-04-10, 13:17

Elbruz demiş ki:
Abi bunu da attıracan geyik bölümüne,geçen dedim ya oraya bi başlık açıversene Smile
Embarassed elimden gelen bişey yok,
denizcim eline emeğine sağlık,
SPRİNG

SPRİNG

Doğum tarihi : 30/03/88
Aracınızın Modeli : RENAULT 9 SPRİNG

MesajKonu: Geri: conta yakmak ne demektir ?   conta yakmak ne demektir ? Empty2009-05-13, 14:40

verdiğiniz bilgilerden dolayı teşşekkür ederim.

conta yakmak ne demektir ?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» conta+sanzuman+elektrik sorunu