RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

tüp taktırayım mı ?

+8
Renault9
modi
karadeniz
By_Ne0
samsunlu R-9
okan4037
sisyphos
dml860
12 posters
YazarMesaj
dml860

dml860

Doğum tarihi : 13/07/86
Aracınızın Modeli : 2000 Broadway 1.4i

tüp taktırayım mı ? Empty
MesajKonu: tüp taktırayım mı ?   tüp taktırayım mı ? Empty2008-11-21, 06:53

Hayırlı günler arkadaşlar. Zamanın koşulları iyice belimi büktü sanki. Araç devamlı yatıyor. Arada bir gezsem ne kadar az yaksa da yine bana çok gelmeye başladı. Ki Deniz'inde, Ercan'ında böyle heryeri ucuza gezmesine de dayanamıyorum Razz tüp taktırayım mı ? 120224 : Bende tüp taktırayım diye yavaş yavaş düşünmeye başladım. Belki de geç bile kaldım.

Ama kafamda bazı sorularım var. Cevaplarsanız sevinirim.

- Mikserli bir sistem istemiyorum. Nası şu anda araçta bir adet enjektör varsa lpg'de aynı şekilde enjektör aracılığıyla püskürtülsün. Bu mümkün mü?

- Bagajda depo fazla yer kaplasın istemiyorum ama yine de en az 40 lt gaz alabilsin.

- Sabahları otomatik benzinde çalışsın sonra da kendi gaza geçsin.

- Saçma bir soru olabilir ama, kafamda kurcalayacağına sorayım dedim. Aracın kendi enjektörü kullanılarak sistem kurulamaz mı?

- Babam ve özellikle ben ikide bir gaz ayarı falan uğraşmak istemiyoruz. Bu denli profesyonel kurulum ve ayar yapanlar var mı?

- Sıralı sistemlerde kaybın çok az olduğu hatta hissedilmediği söyleniyor. Peki bende de hissettirecek kadar kayıp olacak mı?

Ve son olarak bu işin maliyeti herşey dahil ne kadara mal olur? Cevaplarınızı sabırsızlıkla bekliyorum. İyi günler. İyi forumlar.
sisyphos

sisyphos

Aracınızın Modeli : 85 R9 GTL

MesajKonu: Geri: tüp taktırayım mı ?   tüp taktırayım mı ? Empty2008-11-21, 09:31

Sendemi Ömer :cızz: :
https://renault9-11kulubu.yetkin-forum.com/garaj-f7/85-r9-gtl-sis
okan4037

okan4037

Doğum tarihi : 17/08/89
Aracınızın Modeli : Peugeot 307 Gti :)

MesajKonu: Geri: tüp taktırayım mı ?   tüp taktırayım mı ? Empty2008-11-21, 11:07

Hocam öncelikle bildiklerimi yazayım;
bizim arakadaşın arabasında düz lpg var 2000 yılalrında taktırmışlardı önce benzinde çalışıyor sonra gaza geçiyor...
tek noktalı enjeksiyona sıralı sistem oturtmak bi mesele diye duymuştum hem vereceğiniz paraya yazık hemde alacağınız verim iyi olacağını sanmam.. o yüzden düz lpg bağlanacaktır..
40 litrelik tüp değilde 30 litrelik var bende şu anda kulanıyorum şehir içinde 250 ye yakın gidiyor zırt pırt lpg almak yoruyor aslnda beni...
performans kaybınız elbette olacaktır ama takan usta bunu en aza indirebilir....usta lpg de çok önemli
eğer aracınız ne kadar yaktığını şehir içi ve şehir dışı... günde kaç km yaptığınızı kısamı uzunmu mesafeli kullandığınızı vs vs birazdaha bilgi verirseniz taktırmanızla ilgili kesin bir yorum yapabilirim.. saygılar
dml860

dml860

MesajKonu: Geri: tüp taktırayım mı ?   tüp taktırayım mı ? Empty2008-11-21, 11:50

Şu an için pek gezmiyorum. Ama tüp takınca gezerim herhalde.
samsunlu R-9

samsunlu R-9

Doğum tarihi : 01/01/00
Aracınızın Modeli : .

MesajKonu: Geri: tüp taktırayım mı ?   tüp taktırayım mı ? Empty2008-11-21, 12:34

Tek nokta enjeksiyonlu sistemde (bildiğim kadarıyla) mikser yok, depo seçimini lpg montaj yerinde yapabilirsin, otomatik geçiş sistemi tabiki var (gideceğin yerden bilgi alabilirsin), lpg girişi zaten tek nokta araçlarda kendi enjektörüne bağlanır, profesyonellik konusunda ercan yardımcı olacaktır Wink , performans kaybı sistemin ve ustanın kalitesine bağlı (ben öyle bi sorun yaşamıyorum ,anıl bilir Razz ), maliyet tahminen 700-800 civarı olmalı Rolling Eyes , şimdiden hayırlısı olsun tüp taktırayım mı ? 261607
By_Ne0

By_Ne0

Doğum tarihi : 17/09/89
Aracınızın Modeli : 93 RENAULT Broadway

MesajKonu: Geri: tüp taktırayım mı ?   tüp taktırayım mı ? Empty2008-11-21, 17:19

kardeşim ii güzel demişsin bagajda yer kaplama 40 lt koyarsın kaplamaz ama otomatik benzinden gaza geçiş o olmuyor bizim araçlarda sıralı sistemlerde oluyor
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

MesajKonu: Geri: tüp taktırayım mı ?   tüp taktırayım mı ? Empty2008-11-21, 17:20

ömer kesin kararlı isen seni 1-2 yere götürebilirim izmirde... Wink
http://www.ladatr.com
okan4037

okan4037

MesajKonu: Geri: tüp taktırayım mı ?   tüp taktırayım mı ? Empty2008-11-21, 17:29

By_Ne0_sMh demiş ki:
kardeşim ii güzel demişsin bagajda yer kaplama 40 lt koyarsın kaplamaz ama otomatik benzinden gaza geçiş o olmuyor bizim araçlarda sıralı sistemlerde oluyor
hayır oluyor yukarıdaki mesaıjmdada belirtmiştim..
modi

modi

Doğum tarihi : 23/09/83
Aracınızın Modeli : ..........

MesajKonu: Geri: tüp taktırayım mı ?   tüp taktırayım mı ? Empty2008-11-21, 18:39

bende oluyor diye biliyorum. önceki aracım palio da tek noktadan enjeksiyonluydu (galiba)

o araçta ilk çalışltırmadan sonra 3000 devire kadar benzinli daha sonra lpg ye geçiyordu Wink

ömer lpg nin rahatlığını (özellikle ekonomik olarak) ercan anlattıysa sana bizim bişey dememize gerek yoktur zaten..

her konuda EKONOMİ = LPG

saygılar.
Renault9
Admin
Renault9

Doğum tarihi : 07/12/85
Aracınızın Modeli : 2005 Fiat Punto Dynamic 1.3 Multijet

MesajKonu: Geri: tüp taktırayım mı ?   tüp taktırayım mı ? Empty2008-11-21, 20:28

Ömer seni 2A'nın BRC servisine veya LAVOTO'nun bölge bayisine götürebiliriz Smile Sağlam referanslarımız var. dimi deniz Razz
http://www.renault9-11.com
__bodrumlu__

__bodrumlu__

Doğum tarihi : 17/09/81
Aracınızın Modeli : R19 RNE 1600 CC

MesajKonu: Geri: tüp taktırayım mı ?   tüp taktırayım mı ? Empty2008-11-21, 20:35

kardeşim
bence lpg taktırırken çok iyi bir yerde taktırmalısın adı duyulmuş referansı sağlam olmalı yoksa çok başın ağrır.
bende 98 rni vardı benzinliydi aldığımda hemen lpg taktırdım
tek nokta enjeksiyonlu sistemleri var ama sıralı sistem değil(herkes öyle sanıyo)
ilk kontakta her zaman önce benzin sonra gaza geçiyodu.
performans olarak orta diyebilirdim
ama yakıt olarak temmuz 2008 de sattım ozaman şehiriçi 0,20 ykr yakıyodu
nedenide 100 ytl fark için tanınmamış bi yere lpgyi taktırmamdı.
arabayı tam adapte edemediler yani
herşeyi yaptım bakımdı devirli kullanmaktı herşeyi yaptım ama nafile
sonrası malum maddi sebeplerden sattım
sonrada şimdiki arabamı 95 broadwayimi aldım
üstündeki lpgyi takan firma ercan beyin lpg taktırdığı yer ve çok güzel montaj yapılmış
yakıt düşük ve arabaya tam uyum sağlamış
sana tavsiye edebileceğim 2 yer var şuanda kararını verdikten sonra istersen konuşuruz

lpg kit olarak montaj dahil 30lt depo 700 YTL.
vize:tahmini 150-200 YTL
sızdırmazlık:tahmini 20 YTL
ruhsat değişimi:100 YTL

bence lpg bu masrafa değer emin ol hakkında hayırlısı yardımcı olabildiysem sevinirim... tüp taktırayım mı ? 120224 :
dml860

dml860

MesajKonu: Geri: tüp taktırayım mı ?   tüp taktırayım mı ? Empty2008-11-21, 21:45

Adam konuyu bir açtı yok oldu demeyin. Yazılanları okumuyorum zannetmeyin, okuyorum Smile

Dur bakalım ben adapte olsamda sonuçta evinde adapte olması şart bu duruma. Deniz'le de netten konuştum bu konuyu. Benim istediğim şu mazur görün.

Sıralı sistem mpi motorlara yani 4 enjektörlü full enjeksiyon araçlara takılıyor. Takılırken de, mikserle değil 4 adet daha lpg enjektörü takılarak yapılabiliyorsa ve bu en verimli şekli ise (mpi motora tek noktalı sistem gibi takılıp sonra pişman olanların yazılarını okudum nette). O zaman bende de tek enjektör var bana da bir adet lpg enjektörü takarak halletsinler istiyorum. Amaç sistemin karbüratörlüden farklı olması.

Tabi bu cümleden sonra " kardeş senin araç enjeksiyonlu ama karbüratörlüden de çok çok farklı değil hani" denebilir. O zaman karbüratörlü fiyatına taksınlar dediğimde "olmaz senin sistem farklı" diyorlar. E sistem farklı ise niye mikserli yapıyorsunuz diyorum "ama senin farklılığın o değil. Senin araç ilk çalıştığında benzinde çalışır sonra gaza geçer" diyorlar. Yahu birtek onun için mi 150-200 lira fark alıyorsunuz aman koymayın onu ben ilk açılışta elle de yaparım diyorum.

Yani mpi motora 4 enjektör koyup full elektronik sistem en doğrusu ise bende de 1 tane enjektör var o zaman bana da tek bir lpg enjektörü koyarak bunu halledin diyorum. Benim tüm derdim bu. Onu takınca sistemin verimliliği artar yada artmaz. Ama bence bu böyle olmalı. Yada karbüratörlü sistemin parası alınsın kimse birbirini kandırmasın.
sezer

sezer

Aracınızın Modeli : 1992 Spring

MesajKonu: Geri: tüp taktırayım mı ?   tüp taktırayım mı ? Empty2008-11-21, 22:41

20-23 kasım tarihlerinde Ankara Altınpark'ta LPG fuarı var, bir çok soruya orada cevap bulabiliriz. Fırsat bulabilirsem gidecem.
sisyphos

sisyphos

MesajKonu: Geri: tüp taktırayım mı ?   tüp taktırayım mı ? Empty2008-11-21, 22:55

Yukarıda yazılanlara göre 1.000lira masrafın olcak peki zaten fazla aracını kullanmayan biri olarak bu 1000liraya 2.91 den hesaplarsak 343.64 litre benzin yapar ort. 7 litre yaksan yaklaşık 4.300km'lik yakacağın yakıtın parasını önceden teslim ediyorsun,

1.000lira verip de 10lira az yaktım diye sevinmek bana çok saçma geldi açıkçası ömer ha aracını hergün kullanırsın işin gereği eşya taşırsın şehirler arası yol yaparsın anlarım ama... Question

Neyse vizem var ona çalışıyordum arz-talep fayda-maliyet tam üstüne denk geldin kusura bakma Wink
VetApex!

VetApex!

Doğum tarihi : 13/09/85
Aracınızın Modeli : aracı yok

MesajKonu: Geri: tüp taktırayım mı ?   tüp taktırayım mı ? Empty2008-11-22, 06:50

yada 350 tl ye gaz takılır ?

mikserli olur küçük depolu olur çok çok profesyonel olmaz ama gaz ayarı konusunda yardım ederiz Wink

benzinle ortalama 10 lt yaksan birkaç ayda kendini çıkartır Very Happy

ama çevreci diye gazın benzin fiyatını geçme ihtimali bile var Razz
http://www.nettekalite.com
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: tüp taktırayım mı ?   tüp taktırayım mı ? Empty2008-11-22, 08:22

ömer valla ercanla hiç 1 ağız birliğim yok... Very Happy

ercan ben de 2a brc ya da lovato dedim... Very Happy Very Happy biz bu adamı tutup kolundan götürelim de ne istiyosa orda sorsun... Wink
okan4037

okan4037

MesajKonu: Geri: tüp taktırayım mı ?   tüp taktırayım mı ? Empty2008-11-22, 09:37

Rn karbüratörlü olsa takarım ama rni tek nokta enjeksiyonluya taktırmam gerçekten uyum sağlamıyor ve birazcık daha fazla yakıyor...bide az biniyorsan ne gereği var...
Karadenizin bi sözü vardı ' şimdi ne lpg sökme nede lpg takma zamanı diye ' her ne kadar lpg ucuzlasada ben olsam bu durumda satmazdım..lpg gitgide benzine yaklaştırılıyor gibi..
çünkü benzinli araçlarda her sene büyük bir düşüş oluyor buda vergi kaybı demektir... o yüzden dizelde yaptıklarını yapacaklar ve benzine yaklaştıracaklar.... herkes bi açıklama yapmış bundan sonra karar senin
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: tüp taktırayım mı ?   tüp taktırayım mı ? Empty2008-11-22, 10:19

Ömer senin aracına emülatör denen bir elektronik parça takılıyor.
O sebeple fiyatı biraz daha pahalı. Bu emülatörün de "renix" olması gerekir diye biliyorum.

Sıralı sistem olmaz, boşuna kasma ben az tırmalamadım o işleri.

İlk çalıştırmanın benzinle olmasında yarar var, bir zaman sonra üşengeçlik başlayabiliyor benzine almayla ilgili Very Happy
dml860

dml860

MesajKonu: Geri: tüp taktırayım mı ?   tüp taktırayım mı ? Empty2008-11-22, 11:26

İyide Ercan'ım o emülatör sadece araç gaza geçtiğinde benzin enjektörlerini susturmak için değil mi? Yani mesleğimdemn dolayı bu denli bir yapı ilavesi için 150-200 lira vermek istemiyorum kim ne derse desin. Ne kadar basit bir enjeksiyon sistemi varsa da bu araca takıcak lpg sistemi lambda sensörü kontrollü ve bir ecu ya sahip olan tek bir lpg enjektörlü sistem olmalı. Ama sistem şu anda kendini sıralıya yönlendirmiş durumda ve piyasada hatrı sayılır miktarda olan tek noktalı araçlarla da ekstra bir sistem yapıp ilgilenmek yerine sıradan sisteme bir emulatör ilave ederek (parayıda alıyorlar yani) oldu bittiye getirmek istiyorlar.

Benim dediğimin örnekleri de mevcut.

(Lambda kontrollü lpg sistemi)

tüp taktırayım mı ? Lambdacontrolsystemlg7
tüp taktırayım mı ? W621
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: tüp taktırayım mı ?   tüp taktırayım mı ? Empty2008-11-22, 11:38

lambda sensörü amülatöre bağlanıyor yine. sende bağlayabilirsin tahminimce Smile

Yani o emülatörü alacaksın, ona göre ilaveleri yaparsın.

senin araçta hangi sensörler var? hava akış sensörü ? lambda ?
dml860

dml860

MesajKonu: Geri: tüp taktırayım mı ?   tüp taktırayım mı ? Empty2008-11-22, 11:43

Emülatör sadece gaza geçtiğinde benzin enjektörünü susturmak için kullanılıyor diye biliyorum. Yani ecu arıza verip lambayı yakmasın diye (arıza lambası bende yok sanırım) Yani emüle etmek taklit etmek diye biliyorum ben. Kandırıyor yani ecuyu. Lambda sensörü ise lpg ecusuna girmeli. İkisi farklı şeyler Ercan bence.

Araçta maf sensörü yok sanırım fakat lambda var.

Ek: Lambda sensörünün bağlantısı ise yine aynı amaçla olduğunu öğrendim. Çünkü lpg'de oksijen sensörünün gerilimini ölçen arkadaşlar hep fakir karışım için oluşan gerilim değerlerini elde ölçmüşler. Yani amaç yine aynı ecuyu kandırmak. Yoksa egzoz gazın analizini yaptığı falan yok emülatörün. Keşke yapsa.
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: tüp taktırayım mı ?   tüp taktırayım mı ? Empty2008-11-22, 18:20

yapsa benim gibi uğraşırsın işte... Wink

ne çektim be fakir karışım arızasından...sonra öğrendik di meğer sensör bizlere ömürmüş... Very Happy lpgye geçince de arıza tamamen ortaya çıkmış... Wink

sıralı sistemlerde de aracın orjinal ecu sunu kandırma olayı var...enjektörlerin çalışma komutu arabanın kendi ecusundan gelip, lpg nin ecu su bu sinyali lpg enjektörlerinin anlayacığ deil tercüme edip lpg enjektörlerini çalıştırıyor...tercüme dilini belirlemek için de aracın marka ve modeline göre yazılan lpg programı kullanılıyor...

şimdi senin arabada hava akış sensörü yok ömer... Wink sen "hayır ben kesin biliyorum lambda (oksijen) sensörü var " diyorsan 1 şey diyemem ama ben yoktur diye düşünüyorum...aramak istiyosan da egzos boruları üzerinde soketli kalem gibi 1 şey arıyacaksın... Wink

eğer ben haklı isem lpgde senin dediğin gibi fazladan 200 ytl vermene gerçekten hiç gerek yok... Wink düz sistem taktır geç...enjektör arıza lambası yanabilir belki ona 1 şey diyemem...çünkü mpi araçlara düz sistem lpg montajı yapıldığında da arıza lambası sönmeksizin yanıyor...hatta arabayı benzinde çalıştırmak istediğinde sıkıntılar ile karşılabiliyosun...

sen gene dediğim gibi bu işi ehlinden öğren... Wink bizim gibi sana yarım yamalak cevap vermezler en azından... Wink
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: tüp taktırayım mı ?   tüp taktırayım mı ? Empty2008-11-22, 20:49

Yok 200 daha versin emülatörlü sistem taktırsın. Sonuçta benzinden gaza geçiş olayında filan devire göre ayarlama yapar araç. onların lpg anahtarlarıda farklı oluyor.
Lpg ekonomik, tabi çok yol yapana.
dml860

dml860

MesajKonu: Geri: tüp taktırayım mı ?   tüp taktırayım mı ? Empty2008-11-22, 21:41

Lambda sensörü var tabi. Araba her lifte kaldırıldığında bakarım hatta ona. Katalitik konvertöre girmeden evvel var. Bazı araçlarda girişine de çıkışına da koymuşlar fakat bende bir tane var o da dediğim gibi katalitik konvertörün girişinde.

Ama hava filtresinin oralarda hava akış sensörü görmedim. İnceler bakarım belki vardır.
sisyphos

sisyphos

MesajKonu: Geri: tüp taktırayım mı ?   tüp taktırayım mı ? Empty2008-11-22, 22:37

Dersimi kenarı bırakıp cevap yazmıştım umrunda olmadığını farkettim ama neyse önemli değil ömer hayırlı olsun başka birşey yazmıyorum bu konuya.
dml860

dml860

MesajKonu: Geri: tüp taktırayım mı ?   tüp taktırayım mı ? Empty2008-11-22, 23:07

Aşkolsun Bener olur mu öyle şey. Umrumda olmamak falan tüp taktırayım mı ? 806563 Ama zaten problem bu aracın yakıt parası yüzünden yol yapamamam. Sızdırmazlık kuyruğuna girmek, tekrar tüve girmek ve yeni ruhsat çıkarmak zor gelmiyor mu sanıyorsun. Fakat araba sanki saksı oldu çıktı. Yatıyor devamlı. Ama ben tatillerde Bir Bursa'ya, İstanbul'a, Kayseri'ye gitmek istiyorum. Ve bu halinle bu bana çok pahalıya patlayacak. Duymayım bir daha öyle umursama ma laflarını. Darılırım bak Wink
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: tüp taktırayım mı ?   tüp taktırayım mı ? Empty2008-11-22, 23:14

Bener;
Biliyorsunki LPG'y karşı son dakikaya kadar direnç gösterenlerden birisi bendim. Ama bu şartlar altında LPG demek zorunda kalıyorsun maalesef. Eğer yılda 2-3bin km yapacaksan gerek yok. Ama ben temmuzdan beri 9bin km yapmışım Wink
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: tüp taktırayım mı ?   tüp taktırayım mı ? Empty2008-11-23, 08:16

Renault9 demiş ki:
Bener;
Biliyorsunki LPG'y karşı son dakikaya kadar direnç gösterenlerden birisi bendim. Ama bu şartlar altında LPG demek zorunda kalıyorsun maalesef. Eğer yılda 2-3bin km yapacaksan gerek yok. Ama ben temmuzdan beri 9bin km yapmışım Wink

e iyimiş abi... Very Happy

eylülün 22 sinden beri 7.000 km yapmışım ben... lol! :dash:
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: tüp taktırayım mı ?   tüp taktırayım mı ? Empty2008-11-23, 10:53

Ben senin gibi hergün kullanmıyorum okula gidip gelirken Smile

İşe servisle gidiyorum. Hafta içi ailem gündelik işler için kullanıyor( çarşı, pazar, gün, saysal loto vs Very Happy )

Hafta sonları ise ben Bornova-Üçkuyular arası ve gezilecek yerler arasında kullanıyorum.
LPG taktırdıktan sonra bir kere Bursa ve bir kere de Fethiyeye gidip geldik arabayla. Yılda 15.000 km diyebiliriz ortalamam Smile
Cihangir KALKAN

Doğum tarihi : 01/01/00
Aracınızın Modeli : a

MesajKonu: Geri: tüp taktırayım mı ?   tüp taktırayım mı ? Empty2008-12-03, 07:47

Konu montaj olduğu için yeni başlık açma ihtiyacı duymadım. Geçen gün babam gaz almaya gitti. Opet istasyonlarına talimnat gelmiş. Deposu içeride olan araçlara gaz vermiyorlarmış. Acaba depo mu yoksa dolum ağzı mı dışarıda olacak? Dolum ağzı işi tamam da depo dışarıda olursa sızdırmazlık vereceklerini sanmıyorum. Bu dsurumu bilen varsa açıklayabilir mi?

En son Cihangir KALKAN tarafından 2008-12-04, 07:46 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: tüp taktırayım mı ?   tüp taktırayım mı ? Empty2008-12-03, 18:21

Cihangir KALKAN demiş ki:
Konu montaj olduğu için yeni başlık açma ihtiyacı duymadım. Geçen gün babam gaz almaya gitti. Opet istasyonlarına talimnat gelmiş. Deposu içeride olmayan araçlara gaz vermiyorlarmış. Acaba depo mu yoksa dolum ağzı mı dışarıda olacak? Dolum ağzı işi tamam da depo dışarıda olursa sızdırmazlık vereceklerini sanmıyorum. Bu dsurumu bilen varsa açıklayabilir mi?

aynen öyle dolum ağzı o... Wink

tüp taktırayım mı ?
1 sayfadaki 1 sayfası