RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı

+12
Renault9
aata
VetApex!
volkan
karadeniz
adu040
Elbruz
livan08
oguz
fairway_31
blackheart
erkancevik
16 posters
YazarMesaj
erkancevik

Doğum tarihi : 14/02/81
Aracınızın Modeli : SPRING 94 MODEL BEYAZ

kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı Empty
MesajKonu: kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı   kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı Empty2008-09-22, 11:01

arkadaşlar merhaba,

kış aylarında özellikle sabahları veya motor soğukken lpg li araçlarda nasıl bir çalıştırma ve yöntemi uygulamamız lazım veya nasıl uyguluyorsunuz kimi ustalar ilk önce benzide çalışıtırp sonra lpg ye alın diyor kimileri jikle çekili 3 4 dk kadar bekleyin hararet göstergesi biraz oynayınca gidin diyor sizler nasıl yapıyorsunuz. ben sabahlar 2 3 dk çalıştırıp o şekilde gidiyorum bilmiyorum doğrumu yanlışmı
blackheart

blackheart

Doğum tarihi : 26/04/85
Aracınızın Modeli : flash txe 1700 1990 model

MesajKonu: Geri: kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı   kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı Empty2008-09-22, 14:35

valla benim araç benzinde nasıl çalışıyorsa gazda da öyle çalışıyor. yani motor soğuk benzinde çalıştırayım diye bi mevzu yok benimkinde. benzini arada bir karbüratör temizlensin diye kullanıyorum. ama doğrusu sabahları benzinde çalıştırmak tabi ki. hatta akşam aracı park ederken 1dk kadar benzine alıp, sabah direkt olarak benzinde çalıştırmak karbüratör ve motor için daha sağlıklı olur.
+
sabah aracı çalıştırıp hemen hareket etmek doğru değil. soğuk yağ katı kıvamda olduğu için motorun her kanalına girmez. 2-3dk kadar süre içerisinde yağ ısınıp incelir ve daha iyi bir yağlama yapar.
fairway_31

fairway_31

Doğum tarihi : 08/02/75
Aracınızın Modeli : 1995 FAİRWAY

MesajKonu: Geri: kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı   kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı Empty2008-09-22, 15:16

arkadaş güzel soru......? ben sadece gazda çalıştırıyorum benzinde gazda calıştıgından daha zor çalışıyor bu zamana kadar bi sıkıntı görmedim ben gazla çalıştırmaya devam... babamda ki 90 model gte de hayata gazda calışmıyor mecbur benzinle calıştırıyoruz
oguz

oguz

Doğum tarihi : 26/09/79
Aracınızın Modeli : 1991 flash

MesajKonu: Geri: kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı   kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı Empty2008-09-22, 16:51

valla benim arabada maşşallah kışın gazda tek marşta alıyo benzinde çalıştırdığım çok nadir arasıra benzinle çalıştırmak iyi olur diyolar sırf o yüzden benzine alıyorum hatta ben şöyle yapıyorum arabadaki benzin uçuyor ya arada bir alıp bir gün arabayı benzinle kullanıyorum sonra birkaç ay gram benzin yok direk gaz tabi sabah çalışma problemim olmamasından kaynaklanıyor birazda.
livan08

livan08

Doğum tarihi : 01/01/81
Aracınızın Modeli : 2004 DAIHATSU TERİOS SX

MesajKonu: Geri: kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı   kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı Empty2008-09-22, 18:23

kışım motoru iyice ısıtmadan yola çıkmıyorum.
Elbruz

Elbruz

Doğum tarihi : 19/12/84
Aracınızın Modeli : Broadway

MesajKonu: Geri: kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı   kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı Empty2008-09-22, 18:52

Aynen,yazın bile bir 20-30 sn çalıştırmadan yürümüyorum,kışın da en az 1-2 dakika.Çünkü benzin kullanmıyorum,araba aylarca benzinle çalışmıyor,içinde biraz benzin oluyor,o da uçup gidiyor.En son iki ay önce 15 liralık benzin almıştım,şimdi içinde gram benzin kalmamış.Motor ve soğutma suyu biraz ısınmadan lpg'de hareket etmemek lazım.Etsem bile bir süre gaza dokunarak gidiyorum.

Araba lpg ile çalışmıyorsa regülatördeki hassas ayar vidası kısıktır,ya da direk rolanti kısıktır.Rolanti normalse hassas ayarın biraz açılması gerekir ilk çalışma için.Ben lpg ile hiç jikle kullanmıyorum çünkü bir faydası yok,sadece arabayı biraz ısıtmadan hemen yürüyecek olsam stop etmemesi için hafif çekiyorum,yoksa lpg'de karışıma etkisi yok.
adu040

adu040

Doğum tarihi : 13/06/88
Aracınızın Modeli : 1992 SPRING

MesajKonu: Geri: kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı   kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı Empty2008-09-22, 19:00

Bende jigle arabanın çalışmasını engelliyor LPG'de ne alaka?
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

MesajKonu: Geri: kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı   kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı Empty2008-09-22, 19:17

karburatörlü araçlarda mikserden gelen lpg haava ile birleşip boğazlardan geçiyor ve emme manifolduna iniyor...jigleyi çekip kelebeği açtığınızda siz motorun çektiği havayı kısıyorsunuz...e motorun çektiği hava azalınca doğal olarak çektiği lpg de azalıyor...ama jigle çekilince karburatör gaz verdiği için dengeye gelip araç sabit çalışmasına devam ediyor...

bazı araçlarda da jigle çekildiğinde bu denge sağlanamayıp araba stop ediyor lpg de...

bazılarında da aynı benzindeymiş gibi araç gaz yemeye başlıyor... Very Happy

neden... Question
http://www.ladatr.com
volkan

volkan

Doğum tarihi : 22/07/76
Aracınızın Modeli : 1996-Renault 9 Fairway

MesajKonu: Geri: kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı   kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı Empty2008-09-22, 19:36

Yeni LPG beyni taktırdığımdan beri aracımı jiklesiz rahatça çalıştırabiliyorum. Jikleyi araç çalışırken çektiğimde aracın gaz yemesi sapıtıyor nerdeyse stop edecek gibi oluyor. Önceki beyinde durum tam tersiydi , jikleyi çektiğimde araç daha rahat çalışıyordu. Yalnız o zaman aracın hava girişleri bantlıydı. Şimdi hiç bir yerinde bant yok. Sabah tek marşla LPG'de çalışıyor. Bu bantlanma meselesinden mi kaynaklı acaba???
VetApex!

VetApex!

Doğum tarihi : 13/09/85
Aracınızın Modeli : aracı yok

MesajKonu: Geri: kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı   kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı Empty2008-09-22, 19:37

aslında benzinle çalışan arabalarda 2 göz karbüratör varsa kapanıyor ve benzin ayarı artıyor
ama sadce lpg olunca bir çakmak için nasıl nekadar az hava okadar çabuk yakıyorsa arabada bianda çalışıveriyo..
iyi mi kötümü bilemiyorum ama Rolling Eyes
http://www.nettekalite.com
oguz

oguz

Doğum tarihi : 26/09/79
Aracınızın Modeli : 1991 flash

MesajKonu: Geri: kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı   kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı Empty2008-09-23, 05:20

valla benim araba yaz kış jikleyi çekerek çalıştırıyorum gazdada benzindede jiklesiz zor çalışıyor ama jikle çekili olduğunda en soğuk havalarda bile gazda tek marşta çalışıyor motor.
erkancevik

Doğum tarihi : 14/02/81
Aracınızın Modeli : SPRING 94 MODEL BEYAZ

MesajKonu: Geri: kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı   kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı Empty2008-09-23, 10:34

tekrar merhaba,

renault 9 un orjinal kitapçığında

soğuk motorlar için gaz pedalına hafifçe basarak jikleyi sonuna kadar çekin diyor sonra gazdan ayağınızı çekerek marşa basın. motor çalıştıktan sonra jikleyi kademeli olarak yerine itin diyor.

sıcak motor : jikle kullanmadan marşa hareket vererek gaz pedalına sonuna kadar basarak çalıştırın diyor.

ayrıcada motoru dururken ısıtmak yerine ölçülü kullanarak yolda ısıtın diyor. ayrıca bu araçları spor kullanmayın yumuşak kullanın yazıyor.

ama bu yazdıkları benzinli motor için.
aata

Doğum tarihi : 12/08/78

MesajKonu: Geri: kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı   kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı Empty2008-10-26, 09:12

Benimde lpg li 93 model broadwayim var. Sabahları 3-5 arası marşa bastığımda ancak motor çalışıyordu. Marşa basmadan önce jikleyi sonuna kadar çekiyordum. Sonunda bir motor ustası bana bir tavsiyede bulundu. Dediki "jikleyi çekme , gaz pedalına sonuna kadar bas kontağı çevir ama marşa basma. Bu şekilde 3 defa kontağı aç kapa sonunda marşa bas." Dediğini harfiyen yaptım tek seferde motor çalıştı. Sabah çalıştırma sorunu olanlar deneyebilir.
Renault9
Admin
Renault9

Doğum tarihi : 07/12/85
Aracınızın Modeli : 2005 Fiat Punto Dynamic 1.3 Multijet

MesajKonu: Geri: kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı   kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı Empty2008-10-26, 09:59

Benzinde gaza basmak yada jikle işe yarıyor ama LPGde marşa basmadan gaza basmanın bir anlamı yok. Marşa basarken yarım gaz yapmak daha kolay çalıştırıyor kısa LPG tecrübelerime göre. Bakalım daha kışı görmedik biz zaten izmirde pekolmuyor. Benzinde sorunsuzdu araç ama LPG de ne olacak bilemiyorum. Ancak benzindeykende araba tam ısınmadığı zaman abzen stop edebiliyordu, bir sürejikleyle gitmek gerekiyordu. LPGde dikkat ettim rolanti yerlerde sürünse bile stop etmiyor Smile
http://www.renault9-11.com
Cihangir KALKAN

Doğum tarihi : 01/01/00
Aracınızın Modeli : a

MesajKonu: Geri: kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı   kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı Empty2008-10-26, 14:11

Kontağı çevirip enjeksiyonlu araba çalıştırıyormuş gibi bir müddet bekleriz. Regülatörün valfi açıldığında tık sesi gelir. Sesten sonra marşa basarsanız motor daha kolay marş alır.

Jikle konusu gerçekten ilginç bir konu. Bizim arabada Lovato' nun mikserli sistemi takılı ve jikleyi benzinde nasıl kullanıyorsak gazda da aynı kullanıyoruz. İşte bu konuda bir sorum var. Jikleyi çektiğinde aracı stop eden arkadaşların arabalarında gaz hortumu miksere mi yoksa karbüratöre mi gidiyor?
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı   kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı Empty2008-10-26, 14:47

Benim jikleyiçekince stop ediyor ve mikserli değil sistem, karbüratöre giriyor LPG direk.
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

MesajKonu: Geri: kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı   kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı Empty2008-10-26, 16:27

ama mikserli olup da jigleyi çekince çalışması hiç değişmeyen,deviri yükselen ya da stop eden arabalar var... Very Happy
http://www.ladatr.com
Cihangir KALKAN

Aracınızın Modeli : a

MesajKonu: Geri: kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı   kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı Empty2008-10-26, 18:00

karadeniz demiş ki:
ama mikserli olup da jigleyi çekince çalışması hiç değişmeyen,deviri yükselen ya da stop eden arabalar var... Very Happy
Adminin arabası benim mantığa göre doğru işliyor. Mikserli araçtan araca fark olması çok ilginç. Acaba karbüratör tipine göre değişen bir durum olabilir mi? Toros' ta SOLEX 35 SEIA karbüratör bulunuyor.
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı   kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı Empty2008-10-28, 20:19

Benim için henüz bir sorun teşkil etmedi bu olay. Ama ilk taktırdığımda manual ikinci birjikle yapmayı düşündm.Şöyleki gaz pedalına birparalel tel bağlayacaktım,el gazı gibi olacaktı yaniama sabitlenecekti. Bu sayederolantiyi motor ısınana kadar biraz yukarıda tutacaktım. Satacağım için uğraşmadım(orjinalliği bozulmasın diye Smile )
samsunlu R-9

samsunlu R-9

Aracınızın Modeli : .

MesajKonu: Geri: kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı   kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı Empty2008-10-28, 20:23

Renault9 demiş ki:
Benim jikleyiçekince stop ediyor ve mikserli değil sistem, karbüratöre giriyor LPG direk.

Soğuk motorda ,evet stop ediyor, ısınınca pek olmuyor.
turker81

Doğum tarihi : 10/01/85
Aracınızın Modeli : 1992 renault 9 spring-1997 fiat tipo slx 1.6 ie mpi ac

MesajKonu: Geri: kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı   kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı Empty2008-11-26, 12:36

jikleyle fazla alışkanlık iyi değil.jikle daha çok yakıt daha çok hava demek.zengin karışım yani.gazda bir etkisi olmaz.benzindede ışık yanacak kadar çekilir.gerisi hikayedir.
turker81

Doğum tarihi : 10/01/85
Aracınızın Modeli : 1992 renault 9 spring-1997 fiat tipo slx 1.6 ie mpi ac

MesajKonu: Geri: kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı   kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı Empty2008-11-26, 12:38

soğuk motorda jikle ne kadar çok çekilirse o kadar çok yakıt alır silindirde hepsi yanamaz çiğ atar egzozdan.sonuna kadar çekersen zaten anlaşılır ne olduğu
TRKR

TRKR

Doğum tarihi : 19/12/77
Aracınızın Modeli : Clio Symbol Alize 1.4 2006

MesajKonu: Geri: kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı   kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı Empty2008-11-27, 14:26

turker81 demiş ki:
soğuk motorda jikle ne kadar çok çekilirse o kadar çok yakıt alır silindirde hepsi yanamaz çiğ atar egzozdan.sonuna kadar çekersen zaten anlaşılır ne olduğu

Jikle çekilmez ve rolanti de çok düşük olursa vuruntuya neden olur ve uzun vadede motor için daha zararlıdır.Jikleyle 1000 devirde sabitlenmesi bence daha sağlıklı..
TRKR

TRKR

Doğum tarihi : 19/12/77
Aracınızın Modeli : Clio Symbol Alize 1.4 2006

MesajKonu: Geri: kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı   kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı Empty2008-11-27, 14:31

samsunlu R-9 demiş ki:
Renault9 demiş ki:

Soğuk motorda ,evet stop ediyor, ısınınca pek olmuyor.

Bendeki sistem ikinizin aracında olanla aynı..Yani miksersiz...Ama kışın sorun yaşamanız muhtemel..Araç kolay çalışır ancak rolanti düşeceği için hemen stop eder.İlginç olan soğuk motorda jikle çekildiğinde stop ediyor.Ama motor ısındığında jikleyi çekmenizle beraber rolanti devri yükseliyor.Ben bunu 6 ay yaşadım.Sonra motor ustam bu sorunu çözdü ve tek marşla soğukta çalışmasıyla beraber jikleyi çektiğimde devir yükseliyor.Ama sonuna kadar çekilmemek kaydıyla..Zaten yarım çekildiğinde bile 1500 devirlere yükseliyor ve motor sesi aynen benzinli gibi..Nasıl oldu derseniz;eline çekiç ve pense alıp jikle kelebeğini modifiye etti biraz Smile Sonuçta bu defa da motor soğukken benzinli çalışmıyor ama önemli değil...Nasıl olsa haftada bir benzinli kullanmam yetiyor.

kışın sabahları lpg li araçlar nasıl çalıştırılmalı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-