RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması

+24
izmlocal
kudal
Elbruz
maximillen
burcinhan
renogts35
RenaulToroSw
Amca
samsunlu R-9
sezer
modi
dml860
By_Ne0
rdmaksl
ARMADA_FB
Cihangir KALKAN
Gergy
murtaza
karadeniz
Renault9
VetApex!
gorkemonat
adu040
Renault12
28 posters
Sayfaya git : Önceki  1, 2
YazarMesaj
Renault12

Doğum tarihi : 20/09/93

Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2008-07-08, 23:15

.

En son Renault12 tarafından 2009-06-23, 17:28 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Renault12

MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2008-07-08, 23:16

.

En son Renault12 tarafından 2009-06-23, 17:28 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
samsunlu R-9

samsunlu R-9

Doğum tarihi : 01/01/00
Aracınızın Modeli : .

MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2008-07-09, 10:17

Sen bu yaşta bu işleri başarıyorsun ki ileride r-9 bile kopyalarsın, hemde en son sistemlisinden.

Tahsin yakıt bilgisi alabilirmiyiz ? kmye ne yakıyor şuan ? ve problem varmı ?
samsunlu R-9

samsunlu R-9

MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2008-09-30, 20:42

E neyapalım ,Güncell diyelim. Wink
Renault9
Admin
Renault9

Doğum tarihi : 07/12/85
Aracınızın Modeli : 2005 Fiat Punto Dynamic 1.3 Multijet

MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2008-09-30, 20:45

Smile Tahsim gerçekten bu projeyi çok iyi halletti. Ama benim aklıma takılan bu beyin denilen parçanın renault motoru karekterine ne kadar uyumlu olduğu.
http://www.renault9-11.com
samsunlu R-9

samsunlu R-9

MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2008-09-30, 20:48

Bunuda soralım kendisine . Sanırım beyin ,bobinle iyi geçinmeli.
Renault9
Admin
Renault9

Doğum tarihi : 07/12/85
Aracınızın Modeli : 2005 Fiat Punto Dynamic 1.3 Multijet

MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2008-09-30, 20:50

Ya bu öyle kullanmayla anlaşılacak iş değil. Bir orjinal birde tofaş sistemi takıp iki aracı emisyon ve güç konusunda incelemek lazım Very Happy Biraz btekmik bir durum yani Razz
http://www.renault9-11.com
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2008-10-01, 07:12

o arabayı bağlamaz iki sistem arasındaki verimlilik farkı kadar fark alınır o kadar... Wink
http://www.ladatr.com
Renault12

MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2008-10-03, 00:59

.

Amca

Amca

Aracınızın Modeli : 1994 Spring

MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2008-10-14, 06:20

İnternette araştırırken gene buraya yönlendim, kürkçü dükkanı misali Smile

Bu işlemi Spring e yaptıran bir arkadaş yokmudur, özellikle İstanbul da? Ekranda çok güzel görünüyor ancak uygulamasını yaşamış birilerinin tecrübesi iyi olurdu. Niğde ye gidemeyeceğime göre İstanbul da bu işlemi daha önce yapmış bir usta gerek.

Önceden konuştuğum ustalar volan değişimi vs. uzun ve masraflı işlemlerden bahsetmişti, burada anlatılan ise daha kolay gibi.

Bu arada; Sistemi değiştikten sonra kaç Km yaptınız, hiç sorun yaşamadınız mı?
Renault12

MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2008-10-14, 13:10

.

Amca

Amca

MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2008-10-14, 14:02

Maşallah. Peki, kablo ve bobin olayını saymaz isek yapılan şöyle özetlenebilir mi;

Mevcut olan sökülüp, Tofaş Dist. ü gerekli torna ve ek burç işlemlerinden sonra takılacağı yere uygun hale getiriliyor. Doğru mu yoksa önceki sayfalarda atlanmış ayrıntılar var mı?

ve birkaç soru;

Tüm gerekli parçalar var ise (Tofaş Dist. , kablolar, bobin, bujiler) bu işlemin yapılması ne kadar sürüyor?
Bu işlemi daha önce yapmamış bir usta bile olayı anlayıp, becerebilir mi?
Bir kere montajı yapılıp,çalıştıktan sonra en kötü ihtimallerle ne gibi arızalar çıkma durumları var?
Gene bobin, kablo, bujileri saymaz isek, eski dist. ü tekrar monte etmek kolay olur mu?
Broadway de bulunan elektronik ateşlemeye göre ne gibi avantajları var? Otomatik avanslı, vakumlu ateşleme denilmiş. Broadway deki sistemde volan farkı dışında ne gibi farklar var?
Gerekli parçaların temininde sorun yok herhalde ?

Teşekkürler...
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2008-10-14, 16:45

parçaların temininde zaten sorun olmaz... o 1 tofaş distribütörü... brodwaydeki sistemi uygulayamamanın tek nedeni şanzıman tadilatı... Wink avans sistemi brodwayde şanzımandan, tofaşta motor vakumundan alınıyor...bana sorarsanız brodwaydeki sistemin hata yapma olasılığı daha az ama şu halde en akla yatkını renault12 arkadaşımızın yaptığı yöntem... Wink

En son karadeniz tarafından 2008-10-14, 16:47 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Renault12

MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2008-10-14, 16:45

.

Renault12

MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2008-10-14, 16:48

.

karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2008-10-14, 16:50

Renault12 demiş ki:
karadeniz demiş ki:
parçaların temininde zaten sorun olmaz... o 1 tofaş distribütörü... brodwaydeki sistemi uygulayamamanın tek nedeni şanzıman tadilatı... Wink avans sistemi brodwayde şanzımandan, tofaşta motor vakumundan alınıyor...bana sorarsanız brodwaydeki sistemin hata yapma olasılığı daha az vakuma göre ama şu halde en akla yatkını renault12 arkadaşımızın yaptığı yöntem... Wink

R9da da karbüratörden çıkan bir vakum sistemi vardır.Ateşleme beynine vakum avans hortumu ile gelir.Avans ayrı.Bahsettiğin sensör ateşleme zamanını ayarlıyor.Ateşleme zamanını Tofaş distribitöründe içindeki sensörden R9da ise volandaki sensörden ayarlıyor.

Vakum avans ise bambaşka bir konu.Ancak her iki tip araçtada vakum avans düzeneği var.Farklı olan biri ateşleme zamanını volandan diğeride distribitördeki sensörden belirliyor.

anlatım düşüklüğünü fark ettim sonradan zaten Tahsin ve mesajımı editledim... saol uyarın için... Wink
Amca

Amca

MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2008-10-15, 08:21

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Tanıdığım ustalarda zeki insanlar ama çoğu zekasını "nasıl kolay yoldan daha fazla para alırım" şeklinde çalıştırıyor.

Masraf yapıp, sonra düzgün bir şekilde beceremezlerse yapılacak masrafın boşa gitmesinden korkuyorum. Kısaca bu maceralı bir iş ve şu an bu maceraya atılabilecek cesaretim ve param yok maalesef.

Belki İstanbul da bu işi yaptıran ve memnun kalan arkadaşlar olursa daha fazla cesaretimi toplayabilirim.

Bu arada; Sizin ustanız Spring e böyle bir uygulama yaptı mı?
RenaulToroSw

RenaulToroSw

Aracınızın Modeli : 97 Toros Sw

MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2008-10-15, 10:18

Amca demiş ki:
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Tanıdığım ustalarda zeki insanlar ama çoğu zekasını "nasıl kolay yoldan daha fazla para alırım" şeklinde çalıştırıyor.

Masraf yapıp, sonra düzgün bir şekilde beceremezlerse yapılacak masrafın boşa gitmesinden korkuyorum. Kısaca bu maceralı bir iş ve şu an bu maceraya atılabilecek cesaretim ve param yok maalesef.

Belki İstanbul da bu işi yaptıran ve memnun kalan arkadaşlar olursa daha fazla cesaretimi toplayabilirim.

Spring,broadway,r12 1.3-1.4,r19 1.4,toros,r11 1.4,r5 1.4.. bunların hepsi ortak blok kullanıyor zaten.Motorlar hemen hemen aynı.R12ye uygulanmış bişey c bloklu reno motorlarının hepsine olur.Misal springlerin vakum avanslı distribütörlerini,r12lerdeki mako tipi distribütöre çeviriyorlar genelde.Aynı motorda herhangibi sorun çıkmaz.Kafası çalışan bi elektrikçi tornacıya adam akıllı anlıycağı dilden anlatsa yeterli.Tofaş distribütörünün altındaki dişli çıkarılıp renoların çatal ucu tornacı tarafından distribütör işlenerek takılıcak.Olay bu.Tornacınında aşırı zeki olmasınada gerek yok bu iş için. Very Happy sadece işçiliği güzel olsa yeter.Sonuçda sök,işle,tak yapıcak.
Amca

Amca

MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2008-10-16, 09:51

RenaulToroSw demiş ki:
Amca demiş ki:

Spring,broadway,r12 1.3-1.4,r19 1.4,toros,r11 1.4,r5 1.4.. bunların hepsi ortak blok kullanıyor zaten.Motorlar hemen hemen aynı.R12ye uygulanmış bişey c bloklu reno motorlarının hepsine olur.Misal springlerin vakum avanslı distribütörlerini,r12lerdeki mako tipi distribütöre çeviriyorlar genelde.Aynı motorda herhangibi sorun çıkmaz.Kafası çalışan bi elektrikçi tornacıya adam akıllı anlıycağı dilden anlatsa yeterli.Tofaş distribütörünün altındaki dişli çıkarılıp renoların çatal ucu tornacı tarafından distribütör işlenerek takılıcak.Olay bu.Tornacınında aşırı zeki olmasınada gerek yok bu iş için. Very Happy sadece işçiliği güzel olsa yeter.Sonuçda sök,işle,tak yapıcak.

Siz yaptırdınız mı bu işlemi?
RenaulToroSw

RenaulToroSw

Aracınızın Modeli : 97 Toros Sw

MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2008-10-16, 22:03

Amca demiş ki:

Siz yaptırdınız mı bu işlemi?

Renault12 yani Tahsin'e,Renault12 ve Toros forumunda bu proje fikrini ben vermiştim zaten.İzmir'de eski ralli pilotu ve şuanda da modifiye üzerine garajı olan,modifiye işi içinde olanların kesin bildiği,Muzaffer Doğrular isimli abimize bizzat gidip sormuştum.Ben torosu elektronik ateşlemeye çevirmeyi planlıyordum ve bu düşünceyle gittim oraya.Bana r9 sistemiyle uğraşmak hem çok masraflı hemde baya uğraştırıcı olacağını,bunun yerine tofaş sistemini tornacıda işletip takmamın daha kısa yol olacağını söylemişti ve kendiside zamanında r9lar la yarışmış.''zamanında uyguladığım sistem bu'' diyerekde eklemişti hani.Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 261607 Benim önümde 2 seçenek vardı torosu elektronik ateşlemeye çevirmek için.biri r9 sistemi diğeri tofaş sistemi.Ben denk getirip r9 komple sistemini bulunca haliyle tofaş sistemini yaptırmadım.Ama r9 sistemide,torosun şanzıman kapağı (muhafaza) ve broadway volanı yüzünden uymadı.(broadway çentikli volanı,torosun düz volanından büyük ve muhafazaya büyük geliyor)İşin uzun yolunu seçtim zararlı çıktım.Baştan tofaş distribütörünü takmış olsaydım şimdi e.a bi torosum olucaktı. Very Happy Ama r9 sisteminden vazgeçmiş değilim.Benimkide inat. Very Happy R9'a orjinal sistemde uğraştırmadan oturur.Ama (96 öncesi springlerde volan çentiksiz diye biliyorum) illaki volanda çentik yoksa şanzıman inip volan değiştirmek gerekicektir.Eğer çentikli volan varsa sadece sistemi alıp takmak bence en iyisi.Sonuçda yeri hazır.Onun dışında şanzımanı indirip çentikli volan alıp bidaha toplatmakdansa tofaş sistemi daha mantıklı ve ucuz yol.Fikri veren usta yıllarca böle bi uygulamayı yapıp ,kendiside faydalanmış olduğuna göre,Tahsin arkadaşımızda 8.000 km ile test edip faydasını gördüğüne göre bence R9cular için volan değişmesi gerekiyorsa tofaş sistemi,volan değişmeden direk uygulanıcaksa orjinal sistemi tavsiye ederim.Sonuçda ikiside aynı kapıya çıkıcak.Daha önce r9 sistemini takmak için şanzıman indirtip volan söktürmüş ve broadway volanını taktırıp şanzımanı oturtamamış,sonuda proje cacık olmuş ve arabayı boşyere dağıtıp toplatmış biri olarak ben işi inada bindirdim. :salak: : Ancak yinede muhafaza alıp tornada genişlettirmeyi planlıyorum.Eğer yine olmazsa yapıcak iş başından beri yapmam gereken tofaş distribütörüyle arabayı elektronik ateşlemeye çevirmek olcak. Wink
Amca

Amca

MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2008-10-18, 07:02

Bir ustayla görüştüm, "ha Spring e R12 distribütörü takıyoruz" dedi. "Yok yahu, ondan bahsetmiyorum" dedim, anlamadı Smile (Bu arada; R12 distribütörünün avantajı ne?)

Başka bir ustayla konuştum, volanı değişmek gerektiğini, bildiğimiz R9 Broadway sistemini takacağını söyledi. Kesin rakam vermedi ama 400-450 gibi birşey çıkarmış. (Pazarlıkla düşebilir ya da farklı yerden, farklı fiyat alınabilir diye düşünüyorum) Buradaki Tofaş sistemini anlattım, "hiç duymadım" dedi. "Benim anladığım ve yapacağım budur, diğerini denemek sana kalıyor" anlamında konuştu.

Konuyu toparlarsak;

İşçiliğin daha az olması, biraz daha ucuza gelmesi dışında, anladığım kadarıyla Doğan ın sistemi teknik olarak üstün değil.

Burada yazılanlardan çok emekler verildiği, vakit ayrıldığı, güzel sonuçlar ve çeşitli tecrübeler kazanıldığını anlıyorum. Bu tür güzel fikirlere ve o fikirleri uygulamak için vakit ayıranlara saygı duyuyorum.

İster Doğan sistemi, ister orjinal R9 sistemi olsun, şu günlerde uygulamasını yapmak için ne vakit, ne de maddiyat ayırabiliyorum. Şu an için bendeki düşünce orjinal R9 sisteminden yana. Ancak son aşamada bir kez daha düşünüp, hangi sistemi yaptıracağıma kesin kararımı o zaman vereceğim.
Renault12

MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2008-10-18, 07:33

.

renogts35

Doğum tarihi : 22/07/80
Aracınızın Modeli : 1984

MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2008-12-30, 19:36

benimde renom war 84 model çok seviyorum yeni bakımdan çıktı bide motoru sizinki gibi olsa keşke süper olucak maşallah sizinkide çok hoş olmuş tebrikler :clapping:
Renault12

MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2008-12-30, 19:43

.

burcinhan

burcinhan

Doğum tarihi : 02/03/77
Aracınızın Modeli : Subaru/Legacy

MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2009-06-19, 06:28

Dün benim, ustaya uğradım, kendisinde 74 model bir Renault 12 var. Çok orjinal bir araba satarsa ilk müşterisi ben olacağım. Motorun kaputu açık arabanın yanında sohbet ederken, dedim ''bu arabaya otomatik ateşleme yapabilir misin ?'' Dediki ''iki saatlik bir iş, hemen çeviririm''. ''Eskiden Lada Niva'lara çok yapardım şimdi kendi arabamıza uğraşmıyorum'' diye de ekledi.

Birde arabanın üzerinde orjinal fransız malı krom renkli bir platin varmış onu gösterdi. ''Buna da kıyamıyorum'' diye de söyledi. Ankara'da arabasını elektronik ateşlemeye çevirmek isteyen varsa haberiniz olsun.

Arabası resimdekinin fıstık yeşili olanı, yalnız ön tamponun üstündeki iki tane olan siyah boynuzdan bir tanesi kayıp, aramadığı yer kalmamış bir türlü bulamıyormuş. Nerden bulunabileceğini bilen gören varsa, buradan haber verirse sevinirim.

Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Renault12_400
http://www.motur.org
maximillen

maximillen

Doğum tarihi : 01/03/78
Aracınızın Modeli : 1996 FAIRWAY

MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2009-06-19, 11:56

maşallah Allah nazar vermesin
Elbruz

Elbruz

Doğum tarihi : 19/12/84
Aracınızın Modeli : Broadway

MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2009-06-19, 12:06

O boynuzları üstünde duran,beyaz renkli bunun gibi faz1 bi TL geliyor arada bizim evin önüne.Kimin olduğunu bilmiyorum,ara sıra bizim apartmanın önünde park ediyor.Bi daha geldiğinde bi fotorğafını çekeceğim.
kudal

MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2009-07-28, 11:44

yaw bu tahsin niye yazdıklarını silmiş?
izmlocal

izmlocal

Doğum tarihi : 03/12/86
Aracınızın Modeli : 1986 R9

MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2009-12-05, 19:50

niye yazılanlar silinmiş harbiden Sad
Renault12

MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2009-12-06, 07:20

Yazın eski mesajlarıma bakarken bazı konularda konuyla alakasız mesajlar yolladığımı farkettim.Bende bir düzenleme yapayım dedim mesajlarımda.

Tofaş distribitörü ile ilgili gerekli bilgiler sayfa 1deki mesajlarımda var.Yinede uygulama veya verim ile ilgili merak edilen sorular varsa, 2008den beri bu sistemi kullanan birisi olarak dilim döndükçe cevaplamaya çalışırım.
Ufuk Arpaci

Doğum tarihi : 03/10/43
Aracınızın Modeli : R11

MesajKonu: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2009-12-28, 15:31

Bu forumun bir yerinde gormustum. distribitor millerini kesip kaynatıp yapılıyordu
burcinhan

burcinhan

MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2011-02-03, 16:08

Tahsin son durum ne, sistemin bir sıkıntısı var mı ?
KAANPAKAY

KAANPAKAY

Doğum tarihi : 21/10/79
Aracınızın Modeli : 1992 renault 9 broadway

MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2011-02-03, 16:10

tahsin ejeksiyonlu dacia almış işi yok herhalde fazla renault 12 ile
burcinhan

burcinhan

MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2011-02-04, 06:28

Güle güle binsin o zaman Smile
Evliya Çelebi

Evliya Çelebi

Doğum tarihi : 15/09/84
Aracınızın Modeli : 1990 Model Mitsubishi Lancer 1.5 Special Edition :)

MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2011-02-04, 06:36

R12 yi yalşından ve değerinden ötürü garaja çektiler, artık keyfe keder kullanıyorlar.
Onun için dacia aldılar Wink
https://renault9-11kulubu.yetkin-forum.com/t5950p50-1990-model-mi
olvne

olvne

Doğum tarihi : 03/09/88
Aracınızın Modeli : 1995 Spring

MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2011-02-04, 20:44

Bir de ben bir garaj bulup hepten emekli etsem ne güzel olurdu Very Happy
https://renault9-11kulubu.yetkin-forum.com/otomobilim-f7/1995-ren
Renault12

MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2011-02-05, 15:46

Burcinhan abi teşekkür ederim.Geçen yıl şubat ayında sıfır olarak dacia logan almıştık.Bu sene dacianın duster modeli çıkınca loganı satıp duster aldık.Şuan duster kullanmaktayız.Seninde bildiğin üzere Renault 12nin benim ve ailem için manevi değeri oldukça fazla.Yeni araç almaktaki asıl amacımızda onun günlük kullanım nedeniyle yıpranmamasıydı.R12 şimdi kapalı garajında istirahat etmekte.

Distribitör takıldıktan sonra yaklaşık 30-35 bin km uzun yol yaptı Renault12.O günden bu güne kadar da distribitörle ilgili hiçbir sorunumuz olmadı.Platin derdide bu sistemle sona erdiği için uzun zamandır araba avans ayarınıda bozmuyor.Ayrıca tofaş distribitöründe vakum avans sistemi mevcut ve bu sistem sayesinde rakımın farklı olduğu bir yere gidildiğinde araba o rakım değerinde gereken avansı otomatik ayarlamakta.Tabi bunun sayesinde hem motor her durumda performansını koruyor hemde yakıt tüketimi az bir miktarda olsa azalıyor.Benzin, elektronik ateşlemede daha iyi yanmakta.Bu sayede arabanın egzoz emisyon değerlerinde de bir iyileşme oldu.Sonuç olarak bu distribitörden oldukça memnunuz.
burcinhan

burcinhan

MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2011-02-05, 15:52

Bu sitede yapılmış en nadide işlerden birisi Tahsin, tekrar tebrik ederim. Duster nasıl biraz yorumlarını yazsan ?
Renault12

MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2011-02-05, 16:54

Öncelikle Duster fiyatına göre oldukça kaliteli bir araç.Dacia modellerinin hepsi Romanyada üretilmekte.Dacia Dusterde Romanyadan geliyor.Fakat üretim tek bir fabrikada olduğundan özellikle Duster da arabayı teslim almak için birkaç ay beklemek gerekmekte.Bizde siparişi aralık başında vermemize rağmen arabayı ancak ocak ayı ortalarına doğru teslim alabildik.

Biz Dusterin 4x2 laurette look paket, 1.5 85 beygir dizel motorlusunu aldık.Dusterda kullanılan motor Renault Fluence, Megane gibi modellerdeki dizel motorun aynısı.Şanzımanda yine fluencede kullanılan tipten.Aracın alt takımı ise Nissan Qashqai.Rot ayar makinesine aracı bağladığımızda makine arabayı Nissan Qashqai olarak tanıdı.Zaten Duster Avrupa ülkelerine Renault Duster, Amerikaya ise Nissan Duster adıyla satılmaktaymış.Yakıt tüketimi oldukça iyi.Motoru diğer markaların dizellerinden daha sessiz çalışıyor.İç kısımda binek araçlara göre yol sesi ve motor sesi çok daha az.Kasislerden ve çukurlardan yolcuya fazla sarsıntı hissetirmeden geçebiliyor.Süspansiyonu gayet iyi.Fakat bunların dışında en iyi özelliği 4x2 Dusterlar ruhsatta otomobil olarak geçiyor.Bu sayede vergiside binek otomobillerle aynı.Araçta kullanılan malzemeler oldukça kaliteli.Taban halısındaki plastik dübellere kadar hepsinde renault made in france yazmakta.Arabanın dacia yazan tek yeri ön ve arkadaki logoları sanırım Wink

Duster yürür aksam olarak ve motor olarak gayet iyi.Fakat donanımda eksiklikleri var.Özellikle 29.900e satılan en düz versiyonunda radyo teyp bile bulunmamakta.4x2 suv tipi araçların en düşüğünün fiyatının 70-80 bin liradan başladığını düşünürsek 29.900e satılan bir araçta bu kadar kısıtlamaya gidilmesi oldukça normal.Plastik kalitesi iyi.İnternettede okuduğum yorumlara göre dusterde ilerleyen dönemlerde rahatsız edici düzeyde bir plastik tıkırtısı olmuyormuş.Dusterın özellikle kalorifer ve klimasından kullananlar çok memnun.Sattığımız Dacia Loganın kliması çok iyi soğutuyordu.Dusterde aynı sistemi kullandığı için onunda klimasının iyi soğutacağını düşünüyorum.Kaloriferi ise gayet iyi ısıtıyor.Aracın bagaj hacmide oldukça geniş.Arka koltuk yatırıldığından baya büyük bir bagaj elde ediliyor.Dacia modellerinin hepsinde iç mekan oldukça geniş.Özellikle uzun yolda bu geniş iç mekan insanların yolculuk sırasında rahat etmesini ve bunalmadan yolculuk edilebilmesini sağlamakta.Aracın lastik ebatları epey büyük(16 jant).Fakat aracın üstünde Michelin Laitute Sport lastik mevcut.Karoser olarak fabrikanın pas önleyici uygulamaları oldukça iyi.Arabanın gözle görülen görülmeyen her yerinde astar ve boya kalitesinden taviz vermemişler.Zaten araçlar Romanyadan gelirken de mumlanarak getiriliyormuş.

Maddi durum imkan veriyorsa 29.900 e satılan düz versiyonunu değilde bizim aldığımız 39.000 e satılan laurette versiyon + look paketlisini öneririm.Lauretti modelinin look paketlisi hem görünüş olarak daha güzel hemde bu donanımdaki araçlarda yol bilgisayarı, karartılmış cam, sis farı gibi özellikler mevcut.
burcinhan

burcinhan

MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2011-02-05, 17:15

vay be bir paket farkı 10 bin lira

Detay foto bekliyorum Tahsin, eline sağlık çok güzel yazmışsın.
Renault12

MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2011-02-05, 17:22

Dacia.com.tr adresinde dusterin broşürü mevcut.Broşürde baya detaylı bilgi ve fotoğraf var.Bir incelemeni tavsiye ederim.Ayrıca googleden neden dacia duster diye aratınca gezenbilir diye bir sitede kullanıcı yorumları ve araca uygulanan zorlu koşullar mevcut.

Üye otomobillerine öncelikle sattığımız loganın fotoğraflarını ekleyeceğim.Dusterin daha fotoğrafını çekemedik.Ama en kısa zamanda onunda detaylı fotoğraflarını çekip forumda paylaşacağım.
burcinhan

burcinhan

MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2011-02-05, 17:52

Tamam bekliyoruz, bu arada emektarında güncel fotolarını ekle olur mu Wink
samsunlu R-9

samsunlu R-9

MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2011-02-05, 18:15

Hayırlı uğurlu olsun Tahsin , resimde ekle olur mu ? aklımda olan bir model duster.
Renault12

MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2011-02-05, 18:33

Teşekkür ederim abi, daha iyisi ve daha güzeli sizlere olsun.Dacia loganı alırken biraz tereddüt etmiştik.Fakat yaklaşık 8 ay boyunca kullandıktan sonra ve birazda ses yalıtımı gibi nedenlerle sağını solunu sökünce oldukça kaliteli ve sağlam olduğunu gördük.Dusteri alırken de Logan referans oldu diyebilirim.
burcinhan

burcinhan

MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2011-02-05, 18:36

Logan'ın ses yalıtımı nasıl ? Kötü mü ?

İzmir'de çok sayıda Logan taksi var fakat Ankara'da hiç yok diyebilirim.
Renault12

MesajKonu: Geri: Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması   Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması - Sayfa 2 Empty2011-02-05, 19:03

Orta düzeyde dersem daha iyi anlatmış olurum sanırım.Özellikle benzinli daciların motor sesi nerdeyse motor hiç çalışmıyor denilebilecek kadar az.Fakat çelik asvaltta yol sesi alıyordu dacia logan.Teker sesini engellemek içinde arka çamurluklara davlunbaz taktırıp, arka koltuk altına ve bagaja bitüself ve firex ile ses yalıtımı yapmıştık.Aslında bu teker sesinden rahatsız olma durumu kişiden kişiye değişmekte.Ben renault 12ye çok uğraşmıştım ve ondaki teker sesini büyük ölçüde azaltmıştım.Sanırım r12deki teker sesinin az olmasıda daciadaki teker sesinden rahatsız olmamıza bir sebep oldu.Fabrika çıkışı bir dacia logandaki yol sesi hemen hemen bir megan yada fluencedeki yol seside yakın değerlerde.Ancak kaymak asvaltta teker sesi kesilip, motor seside olmadığı için çok sessiz gidiyor.

Tofaş distribitörünün Renault`a uyarlanması
2 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : Önceki  1, 2
 Similar topics
-