RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

kumandaya görev atayabilirmiyiz

5 posters
YazarMesaj
safranliyim

safranliyim

Doğum tarihi : 09/03/82
Aracınızın Modeli : 99 model rn

kumandaya görev atayabilirmiyiz Empty
MesajKonu: kumandaya görev atayabilirmiyiz   kumandaya görev atayabilirmiyiz Empty2008-06-13, 13:50

kumandaya görev atayabilirmiyiz yani merkezi kilit kuumandaları varya onlarda 1 tane alıp tuşlarına iç ışıkları yap söndür farları yak gibi özellikler atayabilirmiyiz
VetApex!

VetApex!

Doğum tarihi : 13/09/85
Aracınızın Modeli : aracı yok

MesajKonu: Geri: kumandaya görev atayabilirmiyiz   kumandaya görev atayabilirmiyiz Empty2008-06-13, 14:30

kumandada kaç tuş var ki?
http://www.nettekalite.com
safranliyim

safranliyim

MesajKonu: Geri: kumandaya görev atayabilirmiyiz   kumandaya görev atayabilirmiyiz Empty2008-06-13, 15:30

VetApex! demiş ki:
kumandada kaç tuş var ki?
merkezi kilit kumandasında 3 tuş var 1tanesi fonksiyonsuz boş bu boştuşa yada başkabir kumanda daha alıp okumandanın tuşlarına özellik ekleyebilirmiyiz acaba
gorkemonat

Doğum tarihi : 03/07/84
Aracınızın Modeli : Fiat uno 70s

MesajKonu: Geri: kumandaya görev atayabilirmiyiz   kumandaya görev atayabilirmiyiz Empty2008-06-13, 15:38

o tek kullanılmayan tuş için ünitede röle tetikleyici çıkış olmalı ona bağlarsınız isterseniz basit bir devreyle farları bile açıp söndürebilirsiniz Wink
safranliyim

safranliyim

MesajKonu: Geri: kumandaya görev atayabilirmiyiz   kumandaya görev atayabilirmiyiz Empty2008-06-13, 17:10

gorkemonat demiş ki:
o tek kullanılmayan tuş için ünitede röle tetikleyici çıkış olmalı ona bağlarsınız isterseniz basit bir devreyle farları bile açıp söndürebilirsiniz Wink
o devre yi yapmak önemli olan
dml860

dml860

Doğum tarihi : 13/07/86
Aracınızın Modeli : 2000 Broadway 1.4i

MesajKonu: Geri: kumandaya görev atayabilirmiyiz   kumandaya görev atayabilirmiyiz Empty2008-06-13, 18:16

O boş dediğiniz, yani bir görevi olmayan tuşa bastığınızda alarm ünitesine kulağınızı dayayın. Eğer bir kontak sesi geliyorsa o tuş aktif fakat bir görevi yoktur der oraya bir kart tasarlarız isteyen bir sistemin kontrolünü yapar.

Fakat içerde bir röle çalışmıyorsa o zaman olanaksız görünüyor. Yani alarm ünitesinin içindeki mikrokontrolcüye o tuşla ilgili bir bilgi gitmiyor demektir. Yani o tuşa basıldığında bir şekilde o kartta bir kontrol sinyali oluşmalıdır.

Alarm kutusu burada olsa bakıp, gerekli ölçüm ve kontrolleri yapıp kesin birşey söyleyebilirdim fakat bu durumda benden bu kadar safranlı.
gorkemonat

Doğum tarihi : 03/07/84
Aracınızın Modeli : Fiat uno 70s

MesajKonu: Geri: kumandaya görev atayabilirmiyiz   kumandaya görev atayabilirmiyiz Empty2008-06-13, 19:20

follow me home devresi elektronikçilerde 15 ytlye satılıyor çok zor değil tetiklenince 20 sn lik bir süre için ışıkları bağladığınız bölümü açık tutuyor sonra söndürüyor Wink isterseniz ldr ekleyerek buna sadece gece çalışmasını sağlayabilirsinizde Wink
safranliyim

safranliyim

MesajKonu: Geri: kumandaya görev atayabilirmiyiz   kumandaya görev atayabilirmiyiz Empty2008-06-13, 19:31

dml860 demiş ki:
O boş dediğiniz, yani bir görevi olmayan tuşa bastığınızda alarm ünitesine kulağınızı dayayın. Eğer bir kontak sesi geliyorsa o tuş aktif fakat bir görevi yoktur der oraya bir kart tasarlarız isteyen bir sistemin kontrolünü yapar.

Fakat içerde bir röle çalışmıyorsa o zaman olanaksız görünüyor. Yani alarm ünitesinin içindeki mikrokontrolcüye o tuşla ilgili bir bilgi gitmiyor demektir. Yani o tuşa basıldığında bir şekilde o kartta bir kontrol sinyali oluşmalıdır.

Alarm kutusu burada olsa bakıp, gerekli ölçüm ve kontrolleri yapıp kesin birşey söyleyebilirdim fakat bu durumda benden bu kadar safranlı.
bu kumankayı unutalım yenibir merkezi kilit sistemi alsak kumandanın tuşlarının özelliğini değiştirebilirmiyiz
dml860

dml860

Doğum tarihi : 13/07/86
Aracınızın Modeli : 2000 Broadway 1.4i

MesajKonu: Geri: kumandaya görev atayabilirmiyiz   kumandaya görev atayabilirmiyiz Empty2008-06-13, 19:51

Sonuçta kumanda da tuşlara basınca içeride röleler çekiyor (kaç röle var bilmiyorum tam olarak) Ve o rölelerin çıkışına da soketler takılmıştır yada direk kablolar çıkıyordur.

Mesela herhangi bir alarm ünitesinin kumandasında ki kapı açma tuşuna bastığınızda farklı birşey çalışsın istiyorsanız o kabloları merkezi kilit için değil de başka bir sistemi kontrol etmek için kullanırsınız.

Yani diyeceğim şu ki alarm ünitelerinin röle çıkışları sadece merkezi kilit, dörtlüler ve alarmı kontrol etmek için özel tasarlanmış ürünler değiller. O kablolardan şase hattı yada 12V çıkıyordur. Sizde onları istediğiniz bir sistemi çalıştırmak için kullanabilirsiniz. Tamamen hayal gücünüze bağlı yani. İstediğiniz tuşa istediğiniz görevi atayabilirsiniz yani. Wink

Tek dikkat edilmesi gereken üniteye bağlanacak ürünün harcadığı enerjidir. Çok güçlü birşey bağlayamazsınız tabi. Sınırlarını zorlamamak lazım Wink
92gte_ereğlili

Aracınızın Modeli : 92

MesajKonu: Geri: kumandaya görev atayabilirmiyiz   kumandaya görev atayabilirmiyiz Empty2008-06-14, 19:34

benim merkezi kilit dümelerindede bitane boş düme vardı boş değilde aslında bazı araçların bagaj kapakları içerden açılıyo onun için yapılmış.bende o tuşa kornayı bağladım basılı tutunca korna çalıyo.artı dörtülüler yanıp sönüyo.
safranliyim

safranliyim

MesajKonu: Geri: kumandaya görev atayabilirmiyiz   kumandaya görev atayabilirmiyiz Empty2008-06-15, 04:43

92gte_ereğlili demiş ki:
benim merkezi kilit dümelerindede bitane boş düme vardı boş değilde aslında bazı araçların bagaj kapakları içerden açılıyo onun için yapılmış.bende o tuşa kornayı bağladım basılı tutunca korna çalıyo.artı dörtülüler yanıp sönüyo.
arkadaşım nasıl bağladın anlatırmısın resimli olursa daha iyi olur tabi kusurabakma
92gte_ereğlili

MesajKonu: Geri: kumandaya görev atayabilirmiyiz   kumandaya görev atayabilirmiyiz Empty2008-06-19, 10:02

ya o kadar zor deil aslında resim koyardımda makina yok şimdilik.merkezi kilit beyinlerinde mantık şudur belli sinyaller karşılığında beyin nereye atamışsan orayı tetikler kısa süreli açıp kapatır bir nevi anahtar gibi düşün.bende ki kilit sisdteminde açma kapama bide bagaj açma dözelliği vardı malum bagajı açmak bizim araçlarda problem.bende bagak açma kablolarını korna kablolaro-ına bağladım burası biraz zahmetli kabloları zor buldum
oraya bağladım hepsi bu.
safranliyim

safranliyim

MesajKonu: Geri: kumandaya görev atayabilirmiyiz   kumandaya görev atayabilirmiyiz Empty2008-06-19, 10:04

92gte_ereğlili demiş ki:
ya o kadar zor deil aslında resim koyardımda makina yok şimdilik.merkezi kilit beyinlerinde mantık şudur belli sinyaller karşılığında beyin nereye atamışsan orayı tetikler kısa süreli açıp kapatır bir nevi anahtar gibi düşün.bende ki kilit sisdteminde açma kapama bide bagaj açma dözelliği vardı malum bagajı açmak bizim araçlarda problem.bende bagak açma kablolarını korna kablolaro-ına bağladım burası biraz zahmetli kabloları zor buldum
oraya bağladım hepsi bu.

sağol en kısa zamanda deniycem
92gte_ereğlili

MesajKonu: Geri: kumandaya görev atayabilirmiyiz   kumandaya görev atayabilirmiyiz Empty2008-06-19, 11:51

yanlız kabloları bulmak çok zor söliyim ben 3 4 saat uraştım belki daha pratik bi yolu vardır ama ben öle yaptım.şimdiden kolay gelsin.

kumandaya görev atayabilirmiyiz
1 sayfadaki 1 sayfası