RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

lpgcharger taktıran var mı

+5
karadeniz
Renault9
VetApex!
GhostRider
ozzz2110
9 posters
YazarMesaj
ozzz2110

ozzz2110

Doğum tarihi : 21/10/85
Aracınızın Modeli : r9 gte 1992

lpgcharger taktıran var mı Empty
MesajKonu: lpgcharger taktıran var mı   lpgcharger taktıran var mı Empty2008-05-30, 12:04

Umarım reklam kokusu var diye uyarılmam zira kendi halinde bir öğrenciyim merak ettiğim şu bu lpgcharger denen aparat araçta %15 güç artışı %25 ekonomi sağladığı iddia ediliyor yaptığım araştırmalarda başka forumlarda bu ürünü kullanan kişilerin kalkışlarda ve ara hızlanmalarda hissedilir bir artışın olduğu ve ozamanki lpg birim fiyatını bilmiyorum belli miktar para ile yaklaşık 110 kime yol yaparken 135 - 140 lara çıktığını iddia ediyorlar,diğer başka bir forumda bir arkadaş dyno da sadece 1 hp verirken başka biri 4.6 hp gü. artışı yakalamış ama genel kanı farkedilir bir ivmelenme diyorlar bir uzman ise şöle bir açıklama yapmış direk kopyalıyorum :

"Daha tepkili bir gaz pedalı,daha atak bir motor demek nanocharger.Benzinli yada lpgli araçlara kolaylıkla montaj yapılabiliniyor.
Motorun emme manifoldundan hava emişine ,westinghouse'a yada turbo motorlarda wastegate'e hiçbir şekilde orjinal aksama zarar vermeden paralel olarak bağlanabilen bir ürün.
Brosüründeki açıklama şu şekilde ;
Bütün otomobiller fazla trafikte hız yapmadıkları yada devir çevirmedikleri halde çok yakıt tüketirler bunun sebebi nedir? dur-kalk işlemi,aslında motorun en çok tork gerektirdiği durumlardır.Fazla yakıtın mekanik bir sebebi daha bulunuyor.Motorun dışardan hava almasını sağlayan gaz kelebeği,rölanti esnasında kapalıdır.Bu sırada motor,gerekli olan havayı karter havalandırmasından alır.Bu hava,yağlı,kirli ve sıcak bir havadır.Böylece yanma odasına giren sıcak ve oksijen fakiri havanın yanma gücü de oldukça azdır.Yeterli yanamayan yakıt egzostan atılacaktır.
Kalkış için gaz pedalına dokunduğunuz an ,gaz kelebeği açılır ve enjektörlerin yakıt püskürtmesi artar.Emme manifoldu hava filtresinden gelen taze hava ile dolar ve piston vakumlama yapar.Ancak bu hareket ve reaksiyonlar esnasında milisaniyeler içinde yakıt bakımından zengin ve hava bakımından fakir bir karışım olşur.
Nano charger dur-kalk esnasında motorun pistonlarını taze hava ile besler ve bu sayede yakıtın tamamen yanmasını ve aynı yakıtla daha fazla km yapılmasını dolayısıyla ilk çekiş gücünün artmasını sağlar.Benzinli araca takılan ürünün adı nano charger,lpg li araca takılan ürünün adı lpg charger'dır.
Bızım sırket aracımız olan Opel Astra 1.4 2004 model lpg'li araca lpgcharger dönüşümü yaptık, performans muhteşem................Onun haricinde de birçok lpg li araca dönüşüm yaptık,sonuç harika.Zaten ürünün 30 gün koşulsuz iade garantisi var.Smile
İyi günler."

döküman bu amacım ticaret değil çünkü bu konunun açıldığı bütün forumlarda kişiler reklam yapmakla suçlandılar , biz kendi broadwayimizin tüketiminden memnunuz ama kalkışlarda seri olmasına rağmen devri 2200-2500 bandında ekonomik kullandığımda biraz yıkılma hissediyorum rampada ise bayılıyor, malum aracımız da ufak bir hasar oldu sanayiye götürdük küçük göçükle beraber çamurluklarda ve paslı ve çürük alanlarada artık operasyon yapılmasının zamanının geldiğini farkettik,oradaki tamirci arkadaş gerek dükkanında sattığı gerek ticari bir kişilk olması ile ilgili olarak arabamızın yakışını ve çekişini sordu , babam ve ben kullanıyoruz arabayı o yüzden ikili bir yorum yapılırsa gerçekten diri ve atak olduğunu söyledik,başka broadwaylerde kullandım kıyas kriterleri tartışılır(bakım,yaş vs ) ama oldukça iyi dedik arkadaş da bize abi biz araçlara lpgcharger öneriyoruz dedi yapan tanıdıklarımız var oldukça iyi sonuç aldılar ama daha ucuz bir şey düşünersiniz borpower denen bir katkı maddesi söyledi,sanırım biraz uzattım konuyu ama aracında ekonomi amacıyla bunu kullanan arkadaşlardan bilgi bekliyorum umarım bir polemik yaratmam amacım belki de bu bilgi ile bir çoğumuzun cüzdanına ve aracının motoruna faydalı olabilmek, saygılarımla
ozzz2110

ozzz2110

MesajKonu: Geri: lpgcharger taktıran var mı   lpgcharger taktıran var mı Empty2008-05-30, 12:06

konu ilgi çekerse elimdeki bir kaç yorumu ve dyno test sonuçlarınıda yayınlayacağım.biz de arabamızda uygulamak istiyoruz bu nedenle uygulayan arkadaşların deneyimleri çok önemli bilhassa markadaşların
GhostRider

GhostRider

Doğum tarihi : 21/07/88
Aracınızın Modeli : '94 Fairway

MesajKonu: Geri: lpgcharger taktıran var mı   lpgcharger taktıran var mı Empty2008-05-30, 14:46

ilginç.. Exclamation lpgde hem tasarruf hemde performans artışı saglayacaksa gerçekten güzel bi olay.. bunun maliyeti nedir? ve bir kaç dyno test sonuçlaraını atabilrseniz sevinirim..
ozzz2110

ozzz2110

MesajKonu: Geri: lpgcharger taktıran var mı   lpgcharger taktıran var mı Empty2008-05-30, 18:14

bir mahsuru olmazsa aracına bu sisteme takarak deneyimlerini paylaşan kişilerin yazılarından alıntı yapıyorum bunlar benim kendi deneyimlerim değildir tamamen fikir sahibi olmak ve bilgilendirmek yorumlarınızı almak için koyuyorum .performans olayı tabiki abartılı değil yukarda koyduğum yazıda belirtildiği üzere aracın çalışma prensibi oluşan handikapı iyileştiriyor güç kaybını önlüyor diye düşünüyorum çok da mantıklı geldi bana okuduklarım bir de 30 gün iade süresi var denemek lazım aslında Smile
ozzz2110

ozzz2110

MesajKonu: Geri: lpgcharger taktıran var mı   lpgcharger taktıran var mı Empty2008-05-30, 18:18

@G.Prevazi

Ürün aracın vetinghouse bağlanan ilk kalkışlarda yada ani ivmelenmenin gerektiği anlarda faydalı olan bir ürün.

Aracınız sabit hızda yolda giderken teknik olarak faydalı olabilecek bir parça değil. Drag yada performans araçlarda depar esnasında güçlü hava emişi sağlayan Charger in basit hali diyebiliriz.

@faruk sevgili

PG Sistemine bir zararı olmadığı gibi yararıda vardır fakat bir şartla !
Kesinlikle önce LPG takılmalı, Ayarları hassas olarak yapılmalı, standart koşulların oluştuğundan emin olduktan sonra bu cihaz takılmalıdır.Ve unutulmamalıdırki bu cihaz saadece ve saadece şehir içi dur-kalklarda işe yaramaktadır.... Uzun yolda değil. Bizim LPG sisteminin garantisinide bozmaz Bilgilerinize
VetApex!

VetApex!

Doğum tarihi : 13/09/85
Aracınızın Modeli : aracı yok

MesajKonu: Geri: lpgcharger taktıran var mı   lpgcharger taktıran var mı Empty2008-05-30, 18:19

bi resim var mı acaba? yada proje hali?
http://www.nettekalite.com
ozzz2110

ozzz2110

MesajKonu: Geri: lpgcharger taktıran var mı   lpgcharger taktıran var mı Empty2008-05-30, 18:25

bu da yine bir siteden polo marka araca sahip arkadaşın deneyimleri

@polo34

araç polo 6n hb 1.6 8v 75hp, araçta dereceli egzantrik mili, onno chip, kışın simota kit, yazın green kutu içi filitre var, kat iptali, sebring son susturucu, bosch 4 tırnaklı buji var. araç onno usta tarafından 93hp ölçülmüştü, araçta kışın o zaman green yerine simota kit vardı.

bugün nano charger'ın ümraniyedeki yerine gittim, aracımda sıralı sistem lpg var, lpg için olanını aldım, lpg için olan daha fazla hava gönderiyormuş, ürün öncesi ve sonrasında dyno ölçümü yapıldı, satıcı abimiz dyno'nun 0 olduğunu, kendi ithalatları hatta distribütörleri olduğunu, son model bir cihaz olduğunu söyledi, önünde fan yoktu, fanın turbolu araçlar için gerekli olduğunu söyledi, dyno açık bir mekandaydı, hassasiyeti konusunda epey iddialıydı, 4. viteste ölçüm almakta ısrar etti, bu işin kuralı 4. vitestir dedi, halbuki ben 2 farklı yerde önceden ölçüm yaptırmıştım onlar hep 5. viteste ölçmüşlerdi, 5.viteste ölçülürse daha fazla çıkabilir dedi, 4. vites 7000 devirde 210 km/h civarlarında ölçümleri yaptı, bu arada öncesinde 7000 d/d da aracın tıkandığını cihaz sonrası 7200 d/d da olayın gerçekleştiğini belirtti, hava basıncı, nem, sıcaklık değerlerini de bir ölçüm cihazını aracın içine koyarak oradan okuyarak laptoptaki programa girdi.

öncesinde 80,5 hp 133,5 nm tork ölçüldü, aracın orjinali 75 hp 135 nm, ilk paragrafla burası çelişiyor ayıklayın pirincin taşını arabada bir sürü mod var, acaba öncekiler gibi 5.vitesde ölçüm alınmadığı için mi? debriyaj baskı balata yeni değişti, 93 hp düşünüldüğünde simota kitin etkisi değil heralde araçta green kutu içi vardı...

sonrasında 85,2 hp 142,1 nm tork ölçüldü, aradaki farktan 4,7 hp artış olduğu görülüyor, operatör lastikler biraz daha ısınmış olabilir, bu sebepten min 3-4 hp almışsındır dedi. bu arada öncesi ve sonrası grafiklerine bakıldığında 4250 d/d dan sonra eğrinin karakterinde önemli bir düzelme de sözkonusu...

tecrübe için araçla yola çıkıldığında vitesler arası geçişte biraz daha iyileşme fark ettim, aracı 5.viteste 800 d/d civarlarında sürdüğümde araç stop etmedi, avans da vurmadı, hatta hafif eğimli bir yol vardı, oradan da pek de güzel çıktı, bu da enteresan geldi bana...

yakıt ekonomisine gelirsem henüz çok erken, bugün taktırdım, satıcı abi kendi aracında %10 ekonomi sağladığını söyledi...

bu da dyno verileri

önce

lpgcharger taktıran var mı Resim349089046jp4

sonra

lpgcharger taktıran var mı Resim824951723ml7
ozzz2110

ozzz2110

MesajKonu: Geri: lpgcharger taktıran var mı   lpgcharger taktıran var mı Empty2008-05-30, 18:26

yani okuduklarım beni tatmin etti ama bizim araçlarda uygulayan birinden akıl almak deneyimlerini paylaşmak daha tatminkar olacak bence ama şu an aklımda taktırmak var belki ilk taktıran ben olurum ve gerçek deneyimlerimi paylaşırım
Renault9
Admin
Renault9

Doğum tarihi : 07/12/85
Aracınızın Modeli : 2005 Fiat Punto Dynamic 1.3 Multijet

MesajKonu: Geri: lpgcharger taktıran var mı   lpgcharger taktıran var mı Empty2008-05-30, 19:33

Bende merak ediyordum bu ürünü ancak kendini nekadar zamanda amortiedecektir burası biraz muamma.
http://www.renault9-11.com
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

MesajKonu: Geri: lpgcharger taktıran var mı   lpgcharger taktıran var mı Empty2008-05-30, 19:36

evet en azından şu an piyasadaki 1 çok ekonomi yaptırıp + perf. verdiğini idda eden ürünlere nispeten bu ürün gerçekten işe yarıyor diyebilirim...

ama atladığınız nokta şurası

bu enjeksiyonlu araçlarda iş görür arkadaşlar... Exclamation karburatörlü sistemlerde araç dışarıdan temiz hava çeker...gaza basılmasa bile rolanti ayarı yüzünden gaz kelebeği muhakkak 1 miktar açık kalır...oysa enjeksiyonlu araçlarda gaza doknumuyorsanız kelebek tamamen kapalıdır ve yukarıda anlatıldığı gibi kartel havalandırmasındaki havayı araç rolanti esnasında harcar...

işte burada lpg charger devreye giriyor zaten...

normal kullanımda lpg charger sürekli şarz olur ve rolantideki çalışma koşullarında ve gaza ilk yüklendiğinizde temiz havanın açılan kelebekten geçip manifolt üzerinden silindirlere dolana kadar hareketi sırasında 1 zaman kaybı olur...ve işte zaten şu meşhur "enjeksiyonlu araçlar geç tepki verirler" mantığı da direk buna dayanır... Wink temiz hava gaza basr basmaz karburatördeki gibi motora gidiveremez...

yukarıda kimisinin aracında +1 hp kimisinin aracında +4-5 hp vermesi de bence buna dayalı...+1 hp alınan araba çok büyük ihtiamlle ya tek nokta enjeksiyonlu ya da karburatörlü iken, +4-5 hp alınan araç full enjeksiyon motora sahiptir... Wink

yani r9-11 için ben çok iş göreceğine inanmıyorum bu sistemin...

ha bu arada benzinli araçlar için kullanılanı da nano charger olmalı...lpg charger dan farkı lpg chg. ye göre biraz daha az hava vermesi o kadar... Wink

ben bunun takıldığı 1.6 16v 1 lada vega görmüştüm serviste... Wink sahibiyle konuşamadık tam ama o da memnundu... Wink
http://www.ladatr.com
ozzz2110

ozzz2110

MesajKonu: Geri: lpgcharger taktıran var mı   lpgcharger taktıran var mı Empty2008-05-31, 11:29

karadeniz demiş ki:
evet en azından şu an piyasadaki 1 çok ekonomi yaptırıp + perf. verdiğini idda eden ürünlere nispeten bu ürün gerçekten işe yarıyor diyebilirim...

ama atladığınız nokta şurası

bu enjeksiyonlu araçlarda iş görür arkadaşlar... Exclamation karburatörlü sistemlerde araç dışarıdan temiz hava çeker...gaza basılmasa bile rolanti ayarı yüzünden gaz kelebeği muhakkak 1 miktar açık kalır...oysa enjeksiyonlu araçlarda gaza doknumuyorsanız kelebek tamamen kapalıdır ve yukarıda anlatıldığı gibi kartel havalandırmasındaki havayı araç rolanti esnasında harcar...

işte burada lpg charger devreye giriyor zaten...

normal kullanımda lpg charger sürekli şarz olur ve rolantideki çalışma koşullarında ve gaza ilk yüklendiğinizde temiz havanın açılan kelebekten geçip manifolt üzerinden silindirlere dolana kadar hareketi sırasında 1 zaman kaybı olur...ve işte zaten şu meşhur "enjeksiyonlu araçlar geç tepki verirler" mantığı da direk buna dayanır... Wink temiz hava gaza basr basmaz karburatördeki gibi motora gidiveremez...

yukarıda kimisinin aracında +1 hp kimisinin aracında +4-5 hp vermesi de bence buna dayalı...+1 hp alınan araba çok büyük ihtiamlle ya tek nokta enjeksiyonlu ya da karburatörlü iken, +4-5 hp alınan araç full enjeksiyon motora sahiptir... Wink

yani r9-11 için ben çok iş göreceğine inanmıyorum bu sistemin...

ha bu arada benzinli araçlar için kullanılanı da nano charger olmalı...lpg charger dan farkı lpg chg. ye göre biraz daha az hava vermesi o kadar... Wink

ben bunun takıldığı 1.6 16v 1 lada vega görmüştüm serviste... Wink sahibiyle konuşamadık tam ama o da memnundu... Wink

yazdıklarınızda haklısınız ama takip ettiğim kaynaklarda kullanılan arkadaşların araçları genelde karburatörlü.mazda 323 üzerinde iki farklı kasa modeline sahip arkadaş yazmışlar ve memnun olduklarını söylüyorlar.Belkide bu psikolojideki placebo etkisi Smile yani taktıkya illaki bir fark hissederiz , beynin yanılgısı ama bir denemek lazım şu aralar çok dikkatimi çekti bilhassa performans konusu ,ama 169 ytl olduğundan sanırım borpower deneyecğim daha ucuz Smile

kendini amorti etmesi dersek matematiğim pek iyi sayılmaz ama şöle bir hesap çıkardım:

lpg charger maliyet : 169 YTl
1 litre lpg maliyeti : izmir gaziemirde 1.73 ytl
50 litre tanka sahip aracımızın full maliyeti : 1.73x50=86.5 ytl
%15 verim sağlasa depo başına = 86.5x0.15=12,97 ytl
ben taktırmasam 169 ytl bana şu an ki hali ile 169/1,73=97 litre lpg getirir
12,97 litre lpg / 1,73 = 7.5 litre eğer takılı olsaydı karda olacaktım
97/7,5= 13 full dolumda kendini amorti ediyor

biraz karışık mı oldu Smile

şöle de dersek 50 litrelik tankta %15 olsa 12,97ytl ile 13 defa fulledikten sonra,%10 olsa 8,65ytl il e 19 kere ,%8 az yaksa 6.92 ytl kar ile 24 kerede kendini amorti ediyor Smile

matematik ve mantık hatası yaptıysam düzeltin beni

bizim gibi az kullanan ya da ayda bir defa depo fulleyen için maksimum 1yıl içinde kendini amorti edecek.
bora60

bora60

Doğum tarihi : 14/06/80
Aracınızın Modeli : ACCENT ERA

MesajKonu: Geri: lpgcharger taktıran var mı   lpgcharger taktıran var mı Empty2008-05-31, 12:59

bu sistemi nerden temin edebiliriz acaba?Her usta takabilir mi?
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

MesajKonu: Geri: lpgcharger taktıran var mı   lpgcharger taktıran var mı Empty2008-05-31, 17:58

izmirde neresi satıyor bilmiyorum ama montajı çok basit ... Wink
http://www.ladatr.com
ozzz2110

ozzz2110

MesajKonu: Geri: lpgcharger taktıran var mı   lpgcharger taktıran var mı Empty2008-06-01, 22:47

bora60 demiş ki:
bu sistemi nerden temin edebiliriz acaba?Her usta takabilir mi?

şiparişle evine geliyor , her usta takıyormuş oldukça basit diyorlar montajı
alpkantar

Doğum tarihi : 09/09/82
Aracınızın Modeli : 1992 flash txe

MesajKonu: Geri: lpgcharger taktıran var mı   lpgcharger taktıran var mı Empty2008-09-20, 09:10

ozz bunu nereye sipariş vercez vaalla bence denemek lazım ankaaraada nerde taktırırız
arkeo

arkeo

Doğum tarihi : 15/03/80
Aracınızın Modeli : 98 toros tsw

MesajKonu: Geri: lpgcharger taktıran var mı   lpgcharger taktıran var mı Empty2008-09-20, 16:57

arkadaşlar bende nano charger vardı bu benzin için lpg chargeri bilmiyom ama nano charger çok güzel birşey emme manifoduna bağlanıyor performans veriyor yakıtta iyi ama bu sistem enjeksiyonlu araçlarda randıman gösteriyor karbiratörlülerde arza ya sorun açıyor ama yararlı bir sistem ekonomik
halilferhan

halilferhan

Doğum tarihi : 17/07/87
Aracınızın Modeli : renault191,4rn

MesajKonu: Geri: lpgcharger taktıran var mı   lpgcharger taktıran var mı Empty2008-09-23, 19:03

baska bi sitede mazda 323 taktıran vardı ve hiçbir şikayeti yoktu ve son derece memnun du ama izmirde satan yer neresi taklabilen iyi bir usta ona göre lpg ayarı yapabilecek servis çünkü hala hava filtresini bantlayanlar var

lpgcharger taktıran var mı
1 sayfadaki 1 sayfası